LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4351. A0. 1874. Zaterdag 18 April. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel (neer0.17 a. Grootere letters naai* plaatsruimte. LEIDEN, 17 April. Hedenis alhier bevorderd tot doctor in de Rechten de heer P. De Vries Jr., geb. te Am sterdam, met een academisch proefschrift, getiteld: Eenige opmerkingen omtrent Ligdagen en üverligdagen. Naar wij vernemen zal het Kroningsfeest hier op 11 Mei gevierd worden. De aflevering van de bij de nationale mi litie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal te Leiden plaats hebben in het St.-Cecilia-gasthuis, op Maandag 4 Mei. Z. M. heeft, met ingang van 1 Mei a. s., benoemd lot kantonrechter te Alphen Mr. J. G. Vogel, advocaat in Den Haag. Gisteren werden door de prov. Commissie van Zuid-Holland voor de akte van hoofdonder wijzer geëxamineerd 15 candidaten. 8 werden afgewezen7 toegelaten, te wetenR. Braams, uit DelftA. A. Heskes, uit Den HaagD. J. M. De Hondt, uit Delft; W. Van Loghem, uit Den Haag; G. Reeman, uit Voorburg; A. Van der Spiegel, uit Den Haag; W. F. v. Vliet uit Den Haag. Blijkens een bij het Departement van Koloniën van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië ontvangen telegram, niet op de Atjinsche zaken betrekking hebbende, is de kor poraal Hendrik Kruiderink, algemeen stamboek nommer 68290, niet gesneuveld, maar in ver pleging te Padang. Gisteren promoveerde aan de hoogeschool te Groningen lot doctor in de heide rechten de heer N. C. H. Van Daalen VVetters, geboren te Loevestein. Door den heer P. Elderman, overleden den 14den Juni 1871, zijn indertijd de volgende lega ten besproken, als: een van 60,000 inschrijving 2'li pCt. Nat. Werk. Schuld, voor de helft aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en voor de wederhelft aan het Weeshuis der Ned. Herv. diaconie te Amsterdam, en een, groot f 10,000, aan het Wees-, Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Christel. Gereform. gemeente aldaar, beide legaten onder bepaling, dat ze slechts kracht zouden krijgen na den dood van zijn door hern tot erfgenaam zijner nalatenschap gemaakten broeder F. Elderman, die den 14den Februari jl. is overleden. Deze laatste heeft zelf ook een legaat, en wel een van /16,000 inschrijving 2'/2 pCt. Nat. Werk. Schuld, vermaakt aan de Nederd. Herv. diaconie te Amsterdam, onder last van vruchtgebruik. Naar de Arnh. Ct. verneemt, luidt de erf stelling van mevrouw Eksteen, waarvan onlangs melding werd gemaakt, aldus „Ik ondergeteekende H. A. E. Corttheyligers, weduwe P. M. Eksteen, wonende op Brinkgreeve onder Diepenveen, verwerpe bij dezen alle vorige uiterste wil, en verklare te benoemen tot mijnen erfgenaam de Nederlandsche Vrijmetselarij, mits aanneemende te bewilligen in het verzoek eener geestelijk ziende, hoorende zints vele jaren, hare kleine nalatenschap te gebruiken voor een alge meen nuttig doel, de volgende uitbetalingen te verzorgen, alsmede zich te herinneren het geziene en gehoorde aan alle menschen behoort naar mate hunner ontwikkeling, zoodat het niet tot nieuwsgierigheid, spot, ongeloof kan brengen, aan alle menschen, daar het voor algemeen nut ont vangen wierdt. „Ik weet niets van vrijmetzelarij ais heb be grepen dezelve weldadig is en geen geloof uit sluit: de reden van mijn verzoek." Na verdere legaten en besprekingen eindigt hel „Veelmalen in jaren overgeschreven met onbe duidende veranderingen, altoos gekweld door de booze geestenwereld doch niet toegegeven er bij gebleven." Dit olographiseh stuk is gedeponeerd 2 Feb. 1874, en gedateerd 27 November 1873. In Den Haag hebben een 20tal heeren eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van de mid delen, om den feestdag op 15 Mei a. s. luisterrijk te doen vieren. De uitslag was, dat men zich gevormd heeft tot eene Commissie, waaruit een voorloopig Bestnur is samengesteld, hetwelk de laak heeft op zich genomen eene vergadering te beleggen voor de ingezetenen, ten einde hun het voorstel te onderwerpen tot het organiseeren van eene eerewacht te voet of te paard, naar ver kiezing der deelnemers, ten einde Z. M. bij Hds. terugkomst uit de hoofdstad te ontvangen en te begeleiden, zoomede om verdere algemeene festi viteiten te beramen. Gisteren is aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken aanbesteedhet bouwen eener sluis met beweegbare brug bezijden den Ooster- dokdijk te Amsterdam, ten behoeve van den spoor weg van Nieuwediep naar Amsterdam. Daarvoor waren twintig biljetten ingekomen en minste inschrijvers de heeren J. Verwaaijen en J. Kooy te Arnhem en te Amsterdam, voor 71,870. Door de aandeelhouders in de Drentsche Kanaalmaatschappij zijn met eenparige stemmen goedgekeurd de overeenkomsten, door het Bestuur dier Maatschappij aan te gaan met het Bestuur der gemeente Meppel en de Nationale Hypotheek bank te Amsterdam, waardoor een einde is gemaakt aan de jaren lang bestaande verwikkelingen. De leening van f 200,000 voor de Lutine- onderneming is gisteren reeds meer dan volteekend, zoodat de gelegenheid lot inschrijving gesloten is. Met het doel om in den loop van dit jaar te Zaandam eene tentoonstelling te houden van Zaanlandsche oudheden en merkwaardigheden, heeft zich eene commissie zamengesteld van leden uit Zaandam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, West en Oost-Zaan en Jisp. Zij wil eene verzameling tentoonstellen, die zoowel de geschiedenis van de Zaanlandsche gemeenten in het algemeen, als het leven en het bedrijf, de gebruiken en de gewoon ten van de vroegere bewoners der Zaanstreek in hunne eigenaardigheden wedergeeft, en noodigt iedereen, die in het bezit van daarop betrekking hebbende voorwerpen is, haar deze in bruikleen af te staan. De burgemeester van Zaandam, Mr. A. Greebe, is voorzitter der commissie. In de Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering van den Gemeenteraad heeft de heer Tindal, wethouder van publieke werken, in ant woord op eenige vragen van den heer Heynsius omtrent den toestand der hoofden van het Noord- zee-kanaal, gezegd, dat het noorderhoofd veel ge leden heeft en zeer ontredderd is, en dat de werken op dit oogenblik zoo goed als stilstaan. Uit Amsterdam wordt gemeldDat er nog altijd veel liefhebberij voor goede schilderijen bestaat, heeft de verkooping der collectie van Reede van Outshoorn weder bewezen. De 154 nummers golden ruim /"150,000. De bekwame kunstlievende verzamelaar had nog niet de helft voor den aankoop der verschillende stukken be steed. Het doet ons genoegen, dat vele der goede stukken hier in 't land blijven. De allegorische schilderij van Metzu is door den heer E. Koch te Amsterdam gekocht en aan het Rijks-museum geschonken. De prachtige Louis Meyer is door den heer Tellinger te Amsterdam gekocht, de Lelhe van Allebé werd voor het Dordtsch Museum aangekocht. Het Staatsblad 31 behelst de Wet van den 15den April 1874, waarbij 7 Mei wordt aaogewezen als de dag, waarop de gewone ver kiezing van leden der Provinciale Staten in 1874 zal plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot majoor bij het 3de reg. huzaren den ritm. F. C. D. M. Hinlopen. Z. M. heeft tot schoolopziener in het 1ste schooldistrict van Friesland benoemd Jhr. Mr. J. A. Van Panhuys, te Bergumtot griffier bij het kantongerecht te Ootmarssum, Mr. G. S. Van Delden, wonende aldaar; tot plaatsvervangend kantonrechter te Wijk bij Duurstede, G. J. Verwey, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Gemengd Nieuws. Woensdag-avond, te halftien onge veer, heeft te Delft eene poging tot moord plaats gehad op de openbare straat. Zekere C. B. heeft op den mr. smid bij de marinewerf te Amsterdam, J. H. S. genaamd, in het Oudemanhuissteegje, aan de Markt nadat hij dezen vooraf uit de tapperij van A. Waar aldaar had doen roepen a bout portant een pistoolschot gelost en hem met ganzenhagel in de linkerborst getroffen. De uniformjas van den getroffene is op onderscheidene plaatsen door de hagels doorboord en door de lading verbrand. De dader heeft zich dadelijk na het gebeurde bij de politie aangemeld en van het voorgevallene kennis gegeven, met de bijvoeging dat hij niet wist of hij S. gedood had, doch dat hij „hoopte" dat zulks het geval mocht zijn. Het spreekt van zelf dat hij onmiddellijk in verzekerde bewaring werd genomen. Naar men verneemt moet de reden dezer wandaad in jaloezie gezocht worden. Het pistool met toebehooren was even te voren door C. B. gekocht bij den geweermaker S. aan de Beestenmarkt te Delft, aan wien hij had te kennen gegeven op musschen te willen schieten. Uit Frederikshaven wordt nog ge- meldHet aan een reddingsboei gebonden lijk is herkend geworden te zijn dat van den kapitein Visser van het stoomschip Nina, van Amsterdam; zoodat zonder twijfel het schip met man en muis gebleven is. De arrondissements-rechtbank in Den Haag heeft gisteren bevestigd een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij eene ver oordeeling is uitgesproken tegen twee bouwmees ters wegens overtreding van het verbod om woon huizen te dekken met riet of andere licht ontvlambare sloffen. Tot over de grenzen van ons vader land doet het aanstaande jubelfeest van onzen Koning de harten kloppen en brengt het stift en pen in beweging. Getuige dit mede een uitnoo- diging van C. F. Calow, uitgever van kunstwer ken en kunsthandelaar te Keulen, die volgens prospectus, daarvan gezonden, ter algemeene ver heerlijking van Neerland's Zilveren Vreugdedag een Kunst-Gedenkblad in het licht wil zenden, in krijt, goud en kleuren ad 4, en in krijt en.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1