"van in een boekenveiling van den heer Muller opmerkte, haalde dadelijk politie en justitie in de zaak, en zooals de heer M. zich uitdrukt, ont nam den heer M. zijn eigendom zonder vorm van proces, welk eigendom hij bona fide verkregen bad. Nog verdient de omstandigheid opmerking dat de zaakgelastigde van den heer Muller uit de 3500 kilogr. scheurpapier, hem aangeboden door iemand die ze gekocht had met bepaalden last alles te vernietigen, slechts een deel kocht, doordien de primitieve kooper stukken vond, die zeer curieus schenen, en een ander deel naar den stads-archivaris verwees. De Locomotief deelt mede: Het driejarig kind van een Chinees te Binangoon was, op zekeren dag dat de vader afwezig was, bijzon der lastig, huilde onafgebroken en was niet te stillen. Als speelgoed gaf de moeder het eindelijk een doosje lucifers, waarin het afleiding van zijn verdriet scheen te erlangen, ten minste het schreien hield nu op: de lucifers werden uit het doosje gehaald en de kleine begon te knabbelen aan de koppen, die een aangenamen smaak schenen te hebben, want het kind verorberde den een na den ander. Lang duurde het echter niet; eensklaps werd het door hevige pijnen in den buik aangedaan en was spoedig daarop een lijk. Toen de vader thuis kwam en het lijkje zag, was hij ontroostbaar, en toen hij de oorzaak van den dood vernam, wilde hij niet gelooven dat lucifers zoo gevaarlijk waren. Om er zich van te overtuigen nam hij de overgebleven strijkhoutjes en begon de koppen er van af te bijten en in te slikken, evenwel ook maar gedurende weinig oogenblikken. De proefneming kostte hem spoedig het leven. De rechtbank te Arnhem heeft in de zaak van Verspeeten en Oertel (beklaagd van oplichting door het onder een valschen naam met een kruisje teekenen der krijgsartikelen te Harderwijk en het ontvangen der handgelden, en medeplichtigheid daaraan) den eersten beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf en den tweeden beklaagde vrijge sproken. In de zaak van Teun is De Boer werd gisteren door het Prov. Gerechtshof van Noord- Holland uitspraak gedaan. Het Hof nam het feit, beschuldigde ten laste gelegd en overtuigend be wezen, aan, acht gevende op de buitengerechte lijke bekentenis van beschuldigde, de verklaring der drie deskundigen en het feit dat volgens getuigen De Boer alleen tijdens den twist een queue in de hand haden veroordeelde hem tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. - Stijntje Zuiderma, de 22jarige dienstbode uit De Beemster werd door het Hof wegens kindermoord tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Als een b ij zonderheid kan worden medegedeeld dat in plaats van D. Buijs, die als organist bij de hervormde gemeente te Bergschen- hoek heeft bedankt, als zoodanig is benoemd J. Tillekes, oud 13 jaar, om als zoodanig te fun- geeren. Gistermiddag is te Rotterdam zekere P. S., uit wanhoop omdat hij geen werk kon bekomen, van het vischvlot aan de Scheveningsche vischmarkt in het water gesprongen om een einde aan zijn leven te maken. Hierin is hij echter verhinderd geworden door den schippers knecht H. J. Kroone, die hem spoedig op het droge gebracht heeft. De arrondissements-rechtbank te Tiel heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de bekende kerkelijke quaestie te Opheusden. Of schoon de Rechtbank meende, dat hier niet kon worden beslist over de vraag, of de eischers al dan niet wettig kerkvoogden konden worden ge noemd, was 't naar haar oordeel niet gebleken, dat zij tijdens de dagvaarding die betrekking niet meer feitelijk uitoefenden en dat hier dus geen sprake kon zijn van storing in het bezit. Op dien grond werd het eischend college van zich noe mende kerkvoogden niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering tot schadevergoeding en veroor deeld in de kosten van het geding. Uit Fredrikshavn wordt van 10 April gemeld: Bij Furriby is een lijk aan wal gedreven aan een reddingsboei bevestigd, waarop de naam Nina, Amsterdam geschilderd was. Het lijk was goed gekleed en men vond in een der zakken eene portemonnaie met Hollandsch geld er in. Grelcl- en elïectenmarkt. Amsterdam, van 6 tot 13 April 1874. Alweder wij moeten helaas altijd op hetzelfde thema varieeren alweder vertoonden geld- en en fondsemnarkt nagenoeg dezelfde physionomie als de vorige weken, nu echter met die veran dering dat de drie hoofd-speculatiefondsenTurken, Egyptenaren en Peruanen, op het voorbeeld van Londen en van Parijs, belangrijk rezenresp. l'/4 en 2 pCt. wat de beide eerslgenoemden, 3i/j en 4 pCt. wat de beide soorten Peruaansche schuld betreft. Wij noemden deze de hoofd-spe culatiefondsen en terecht, want de Spanjaards, die denzelfden onderscheidenden naam plegen te dra gen, zijn levend doodde fluctuatiën zijn uiterst gering en niemand schijnt er zich meer voor te interesseeren, terwijl de Noord-Amerikaansche spoor wegfondsen denzelfden weg schijnen te zullen inslaan, althans ze zijn en blijven in de verdruk king. Slechts enkele soorten mochten zich met eenig avance verblijden, verreweg de meesten daalden min of meer belangrijk. Van de staatsfondsen hield onze Nationale schuld zich inderdaad ferm, daar de prijs der 2'/2 pCt. s/t, der 3 pCt. >/4 en der 4 pCt. 11 ,o pCt. boven de slotprijzen der vorige week sloten. Rijnspoorweg-shares rezen f 4, waarschijnlijk naar aanleiding van de mislukking der inschrij ving voor den Nederlandsch-Westfaalschen spoor weg, terwijl oblig. en aandeelen Centraal-Spoorweg krachtig gesteund werden door het vooruitzicht op de definitieve aanneming van het contract met het Bankiers-syndicaat, dat voor de Centraal- spoorwegmaatschappij zeer gunstige bepalingen bevat. Aand. en oblig. Noordzeekanaal verbeterden met het oog op de aanstaande veiling van droog gemaakte gronden, zeer belangrijk. Van Russische staatsfondsen waren de meeste soorten flauw gestemd, in tegenoverstelling die Russische spoor wegwaarden, die meerendeels in prijs stegen. Portugal en Italië waren met vraag goed prijs houdend, de laatste avanceerden zelfs ten slotte ruim 1 pCt.Grieken flauw, Noord-Amerikaansche Vereenigde Staten-bonds blijven in éen doen, evenals Oostenrijksche renteschuld, schoon eerst- genoemden met rijzende, laatstgenoemden met dalende tendenz. Oostenrijksche loten, die de con currentie hebben te doorstaan van de nieuwe leening voor de stad Weenen, daalden dientengevolge in alle soorten eenige guldens, terwijl daarentegen Hongarije 1870 l'/2 pCt. vooruitging, zonder dat daarvoor juist bepaalde redenen kunnen worden aangegeven. Van de nog niet genoemde Euro- peesche spoorwegfondsen verloren Warschau-Brom- berg van op 633/,g, Zuid-Italianen van f88 op SI'lt, Hongaarsche Oostsporen van 55s/4 op /523/4, en liepen Warschau-Weenen van /"143'/a tot ƒ1441/.], Fransch-Oostenrijksche van f 144 tol f 1443/,, Victor Emmanuel van f 84'/2 tot f 86 voorwaarts. Florida verloor van 14,'3/16 opl37/16, 6 pCt. Louisiana Levee 2'/4 pCt. Geld op prolongatie was ruim te bekomen en zelfs aangeboden, zoodat de koers van 4'/2 op 4 pCt. terugliep. KOLONIËN. BATAVIA, 5 Maart. Civiel Departement. Benoemd: tot lsten hulponderwijzer aan de openb. vijfde lag. school te Soerabaja P. Schipperstot 2den id. aan de vierde id. M. P. L. G. Hansentot hulponderw. aan de openb. lag. school te Rembang P. H. A. Steenbeek; tot tweeden hulponderw. aan de openb. tweede lag. school te Batavia H. E. Bock tot 3den id. aan de id. J. Oostenbroektot 2den id. aan de id. te Soerakarta C. Den Hamerlot 3den id. aan de id. H. P. T. Witkamp; tot lsten klerk op het adsist.-res.-kant. te lvraksaan G. E. Boot. Ontslagen: op verz., eerv., met beh. van recht op pens., de gew. boekbinder op het bureel van den ontv. der in- en uitv.-rechten te Batavia S. W. Cloris. Verleend: een verlof naar Europa voor den tijd van 6 maanden, aan den referend. ter alg. secretarie Dr. L. W. G. De Roo. Militair Departement. Benoemd: tot 2den luil.-kwartierm. bij de mil. administr. C. Kaakebeen. Bevorderd: bij het wapen der art.tot majoor T. Romswincke!tot kapt. W. Broese van Groe- nou; tot lsten luit. J. C. Boumantot magazijnm. lste kl. (maj.) E. Mathijsen. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., weg. ziekte, aan den kapt. der genie M. J. Mulder en aan den lsten luit-kwarlierm. bij de mil. adm. A. E. Winckel. BUITENLAND. Frankrij li. Den 5den Mei a. s., den verjaardag van de ex-Keizerin, zullen een aantal dames zich naar Chislehurst begeven, om aan de Vorstin hare hulde te bewijzen. Er is reeds eene inschrijving geopend om Madame-mère (zoo noemde men de moeder van Napoleon I, en zoo noemt men thans de moeder van den keizerlijken prins) eene medaille aan te bieden, die aan een der zijden de beeltenis van Frankrijk zal dragen. Denzelfden dag zal den keizerlijken prins de eeredegen wor de ter hand gesteld, die zijne aanhangers voor hem hebben laten vervaardigen. De Avenir de la Vendée, een legitirois- tisch blad, is met verbod van verkoop op straat gestraft, omdat het telkens aanvallen richtte tegen de Nationale Vergadering. De legitimistische en ultramontaansche Aj- semblée nationale is verkocht geworden, en het is haar vergund van titel te veranderen. Het zal de Nouvelliste de Paris heeten. Het zal nu minder een staatkundig orgaan zijn dan een blad, waarin aan het publiek nieuwtjes te lezen wor den gegeven. De Minister van Koophandel heeft den president van het Hof van Koophandel te Havre verwittigd, dat de nieuwe gezant van Frankrijk in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika van eene uitgebreide volmacht is voorzien tot sluiting eener nieuwe postovereenkomst en tot hervatting der diplomatieke betrekkingen met Mexico. België. Uit Namen wordt gemeld, dat de pleidooien in het proces tegen Jaumart Maandag zijn afge- loopen. De redevoering van een zijner verdedigers, den bekenden advocaat Paul Janson, heeft een diepen indruk op het publiek gemaakt, en hier aan mag zeker voor een deel worden toegeschre ven, dat Jaumart bij het verlaten van het ge rechtsgebouw begroet werd met den kreet: Leve JaumartDeze kreet bleef hem vergezellen op den geheelen weg naar de gevangenis. Duitschland. De jongste stormen hebben in het nog altoos nauwe vaarwater van den ingang te Wilhelms haven eene nieuwe verzanding teweeggebracht. De Bisschop van Culm, monsgr. Von der Marwitz, te Pelplin, is wegens overtreding der wet op de benoeming van geestelijken veroordeeld tot eene boete van 600 thaler, of vier maanden ge vangenisstraf. In de ziekte van prins Bisrnarck is sinds eenige dagen geen verandering gekomen. De eet lust neemt langzamerhand een weinig toe, maar dat is ook het eenige. De geneesheeren achten eene badkuur voor hem noodig en zullen hier over consulteeren met Prof. Friedrich te Heidel- berg, die te dien einde naar Berlijn is ont boden. Spanje. Aan de Patrie worden de volgende voorwaar den medegedeeld, waaronder de maarschalk Ser rano, volgens de loopende geruchten, een convenio aan de Carlisten zou hebben voorgesteld. 1°. De Spaansche natie zal, binnen 20 dagen na het sluiten dezer overeenkomst, worden opgeroepen om zich, bij geheime stemming, over de restau ratie van de legitieme monarchie te verklaren. 2°. Indien de natie zich vóór de restauratie ver klaart, zal don Carlos den Spaanschen troon beklimmen, onder de verbintenis van alle officie ren van het leger in hun tegenwoordigen graad te handhaven en eene volledige amnestie af te kondigen voor alle politieke misdadigers. 3°. In geval de restauratie der monarchie niet door het volk toegestemd wordt, zal de Spaansche regee ring, vertegenwoordigd door den maarschalk Ser rano, aan don Carlos een jaargeld toeleggen, welks bedrag nader door de partijen zal worden

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2