LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4349. A0. 1874. Donderdag 16 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.—. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ld April. Voor een zeer talrijk en aandachtig gehoor, waaronder mannen van aanzien zoowel als werk lieden en vrouwen, besprak Ds. Van Boekeren gisteravond de zaak der Dierenbescherming. Het overgroote aantal genootschappen, die tegenwoor dig om medewerking en contributie vragen, kon, volgens spreker, als geldige reden worden opge geven, waarom men geen lid werd der Vereeni- ging tol bescherming der dieren, maar gaf geens zins vrijheid om over haar met minachting te spreken. Aanleiding tot spotternij geven zeker die dierenvrienden, die door een overdreven ijver en ziekelijk misbaar zich zeiven belachelijk maken, maar omdat sommigen eene zaak verkeerd opvat ten, daarom is de zaak zelve nog niet verkeerd. Vooral doet de spreker duidelijk uitkomen, hoe het hoogere doel der Dierenbescherming is: Op voeding der menschen, volksbeschaving. Vereeni- gingen doen haar nut, ook voor dit doel, daar eene Vereeniging handelend kan optreden daar waar een enkel persoon daartoe geen gelegenheid, geen kracht heeft. Evenwel niet om de Vereeni ging aan te prijzen, veel min om leden aan te werven, was spreker opgetreden. De Vereeniging was middel, geen doel. Over het middel kan men van uiteenloopend gevoelen zijn, het doel verdiende aller sympathie. Daarom had hij gesproken niet om namen op een lijst te krijgen, maar om har ten warm te doen kloppen voor een goede zaak, niet om geld, maar om waardeering, om mede werking is het hem te doen. Dat de Dieren bescherming een schoone toekomst tegengaat, hieraan twijfelt spreker geenszins. Hare zaak, zegt hij, is zóo waar, zóo praclisch, zoo door en door goed, dat zelfs tegenspraak en spotternij haar ten goede zullen gedijen, en meer en meer zal de Dierenbescherming voorstanders verkrijgen, want zij heeft een pleitbezorger in hel geweten. Behalve de reeds gisteren genoemden, hebben nog met goed gevolg examen afgelegd voor 2den luit. de sergeanten Spruyt en Staring van het 2de reg. en Einthoven van het 6de reg. infanterie, mede van den hoofdcursus te Maastricht. Onder de ons gisteren uit Den Haag vermelde namen bevond zich abusievelijk ook die van den serg. Schwartz, die wel aan het examen van deze ploeg zou deelnemen, doch door ongesteldheid daarin verhinderd werd en eerst later zijn exa men zal afleggen. Dinsdag 28 April e. k. zal aan het plaat selijk bureel aan de Morschpoort alhier in het openbaar worden aanbesteed: 1'. Eene verving van kazernegebouwen enz., 2°. het bouwen van een afzonderingsstal, 3°. het inrichten tot wapen magazijn van een gedeelte der sladswerf. Volgens telegram van Suez, d d. 13 April, is het Ned. stoomschip Holland, kapt. L. Hoef man, in de golf van Suez op 2 mijl afstand van Suez op zandgrond geraakt. Er zijn acht lichters van Suez heengezonden om het schip te lichlen en men verwacht zonder schade weder vlot te worden. Het Ned. stoomschip Borneo, kapt. Ber- ketbach v. d. Sprenkel, is gistermorgen van Mar seille naar het Nieuwediep vertrokken. Blijkens een Regeeringstelegrain van Buitenzorg van 13 dezer, meldt de generaal Van Swieten: „De staten ter westkust van Troemon af tot en met Waylah erkennen de Nederlandsche opper macht; aldaar is de blokkade opgeheven." (Troemon is de zuidelijkste Staat van de West kust van AtjinWaylah ligt zooveel noordelijker, dat twee derde van de Westkust tusschen deze beide begrepen zijn.) De Times van jl. Maandag bevat 't volgend telegram uit Singapore, van 11 dezer: „Sir Andrew Clark, gouverneur van de Straits Settle ments, ontvangt 't bezoek van eenige Atjineesche afgezanten.'" Gisteren werden in Den Haag geëxamineerd voor de akte als hoofdonderwijzer 14 candidaten. Een trok zich den tweeden dag terug, 9 werden afgewezen en 4 toegelaten, te weten D. H. Van Kalkeren uit Heinenoord, W. H. A. Van Meer kerk uit Dubbeldam, F. M. Mulders en J. Radersma, beiden uit Dordrecht. De Haagsche gemeenteraadszitting van gis teren werd geopend met de mededeeling door den Burgemeester van eene missive van den Directeur van 's Konings kabinet, waarin deze kennis geeft dat Z. M. bij gelegenheid van HDs. terugkomst uit Amsterdam op 15 Mei a. s. in de residentie zal aanwezig zijn. Z. M. zal dien dag waarschijn lijk tusschen 11 en 12 uren arriveeren. Voorts is in die vergadering ingekomen een Kon. besluit van 14 April, waarbij liet beroep van den Gemeenteraad op het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, houdende niet-goedkeuring der gemeente-begrooting voor het loopende dienstjaar, ongegrond verklaard is. Vermoedelijk zal den 18den dezer te Nieu wediep overgaan aan boord van het stoomschip Celebes een detachement ter sterkte van 150 militairen,onder, welke 8 onderofficieren. Het hevel over dat detachement zal worden opgedra gen aan den majoor der infanterie K. W. H. De Coenens, terwijl lot het medegeleide zijn aange wezen de 1ste luitenant der infanterie J. De Krij ger, de 1ste luitenant der genie G. H. W. Van Haeften, de 2de luitenant der infanterie A. Hol land, henevens de 2de luitenant van dat wapen, W. M. De Jong van Lier. De vier eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. Met dien bodem zal ook de officier van gezondheid der 2de klasse J. D. Malthieu, vergezeld van zijne echtgenoote en twee kinderen, zijne bestemming naar Indië volgen. Door wijlen mejuffrouw A. J. Zijp, weduwe C. Kooy, is aan de Nederlandsche Hervormde gemeente te Aardswoud, behoorende tot de ge meente Hoogwoud, voor de armen aldaar gele gateerd de som van ƒ0000 gulden. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's Rijks middelen over het eerste driernaandelijk- sche tijdvak, is er dit jaar weder een vooruitgang van 362,445.45=, niettegenstaande op de directe belastingen minder betaald is 58,444, op de suiker minder aangezuiverd 435,256.34s, en de zegel- en registratierechten minder hebben opge bracht 124,113.80s. Die verminderingen zijn echter grootelijks opgewogen door de vermeer derde opbrengst van het recht van successie met ƒ473,199: terwijl verder lot eene vermeerdering voornamelijk hebben bijgedragen de in- en uitg. recht, ƒ116,957.61, het gedisteleerd ƒ199,780.12» en de posterijen met de telegraphie ƒ93,938.275. De Nederlandsche Bank had op 13 April bij een muntmateriaal van 130,089,669.67 voor eene som van 124,248,939.31 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 49,099,575.72 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën, van 14 April, is in de zevende klasse gerangschikt het ontvangkant. der directe bel. en acc. te 's-Gravendeel c. a., waarvan de ver moedelijke belooning kan worden geraamd op 2475, en, na aftrek eener som van 500 voor kosten van beheer, waaronder is begrepen de belooning voor de sub-ontvangers te Strijen en te Pultershoek, op p. m. 1975 zuiver'sjaars. De heer M. W. Schokker is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der 2de kl. bij het vak van scheepsbouw daar te lande. Met ingang van 1 Mei worden te 's-Gra- vesande de post- en telegraafdienst vereenigd onder het tijdelijk beheer van den direcleur van het Rijkstelegraafkantoor aldaar, A. Admiraal. De bij besluit van 13 April op pensioen gestelde adjudant van Z. M. in gewonen dienst, de generaal-majoor van den grooten staf Jhr. J. F. A. Van Panhuys, is, te rekenen van de dag- teekening van dat besluit, benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst. Z. M. heeft de kapiteins J. E. Simon, van het 8ste, benevens Jhr. A. M. C. H. Bowier en Jhr. A. W. Van Reigersberg Versluys, van het 1ste reg. infanterie, in hun rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft aan Mr. W. Van der Os, op verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Vlissingenbenoemd tot rechter- plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Breda Mr. A. M. Sassen, advocaat aldaar. Gemengd Nieuws. In de gemeente Vaals (Limburg) is Zondag 11. een vreeselijke moord gepleegd. Toen de landbouwer S. te ruim 10 uren 's avonds huiswaarts keerde, vond hij zijnen vader, een grijsaard van 80 jaren, in bewusteloozen toestand achter de deur liggen, terwijl 5 wonden, hem door middel van een groole bijl aan het achter hoofd toegebracht, duidelijk te bespeuren waren. Op korten afstand van daar vond hij zijne 77jarige moeder, die eveneens met hetzelfde voorwerp, doch heviger en op twee plaatsen aan het voor hoofd getroffen was, levenloos l#r aarde liggen. De vermoedelijke dader, een knecht, die sinds 5 maanden in hun dienst en uit Pruisen afkom stig was, is verdwenen en houdt zich hoogst waarschijnlijk in het naburige Pruisen op'; hij was dien avond om 9 uur uit de herberg gegaan, zeggende„ik moet naar huis, want de oude lui zijn alleen thuis." De reden tot deze verschrikke lijke daad schijnt diefstal te zijn geweest, daar de geldkist met den sleutel, dien de vrouw altijd, bij zich droeg, geopend werd bevonden, terwijl ongeveer 300 thaler in zilver daaruit vermist werden. De grijsaard is nog in teven, doch be vindt zich nog niet buiten gevaar en was Maandag avond nog niet in staat iets omtrent het gebeurde mede te deelen. Voor een klein medaljon mei minia- tuurportret, zonder bijzondere kostbare versierselen, werd gisteren op een veiling van onroerend goed te Amsterdam de hooge prijs van 1500 besteed. De makelaar Kilsdonk was de kooper. Door den heer Frederik Muller wordt in een ingezonden stuk in het Handelsblad de direcleur der gasthuizen te Amsterdam beschuldigd een kostbaar archief voor scheurpapier te hebben verkocht; de qtads-archivaris, die een deel daar-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1