LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4348. A°. 1874. Woensdag 15 April. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1)ER ADVERTENTIES Van 16 regelsƒ1.05. Iedere regel meer Groolerc letters naar plaatsruimte. 0.17A LEIDEN, 14 April. Blijkens een Regeeringstelegram van Buitenzorg van 13 dezer, meldt de generaal Van Swieten: De staten ter westkust van Troemon af tot en met Waylah erkennen de Nederlandsche opper macht; aldaar is de blokkade opgeheven. Op Donderdag 7 Mei zullen de verkiezingen plaats hebben ter vervanging van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, die alsdan aan de beurt van aftreding zijn. Tot dezen be- hooren o. a. in het hoofdkiesdistrict Leiden, Mr. H. P. J. Tollens en J. Van Heukelom Jr.Lei derdorp, Jhr. Mr. H. A. C. De la Bassecour Caan en Mr. F. A. G. Grave van Limburg Stirum NoordwijkZoetermeer, H. Van Zegwaard (die voor eene nieuwe verkiezing heeft bedankt) en Mr. J. G. PatijnAlphen IC. N. Hengeveld en J. Herrewijn Jzn. Met goed gevolg is examen afgelegd voor 2den luitenant bij het leger hier te lande door de sergeanten Rappold, Schwartz, Lansdorp en Blaauw, allen van het 4de reg. inf. en van den hoofdcursus te Maastricht. In de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden I. A. G. Spruit te Alphen; 2e Algemeene Levensverzekering, C. Visscher en Zn., Mej. C. Schonbeek, C. Van Daalen, F. Warmar Blokzijl, Evers, J. Sibelee, J. F. Diemei, allen te Amster dam; D. Rijke te Bennebroek; Mej. C. Boon te DelftDepage te Harioté (België)F. O. Dörn- berg Heijder te Heemstede; L. Domperling, P. W. Molenaar, beiden te LeeuwardenM. Oortwijn te Leiden; A. Buys te Leiderdorp; Mev. Perrin- Eijkema te Voorburg; P. H. I. de Neef (niet vermeld). Bij de gisteren in Den Haag voortgezette examens voor het lager onderwijs werden geëxami neerd voor de akte in de wiskunde 8 candidaten, van welke 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, te weten: J. P. F. Kosters, uit Leiden; J. C. Maarleveld, uit SchiedamW. T. Matthijs, uit Groote Lindt; G. Schouten, uit Strijen; en C. Van der Waals uit Leiden. De examens voor de hoofdonderwijzersakte, gisteren aangevangen, zul len heden worden voortgezet. De heer J. Van Gelderen, uit Rotterdam, die Zaterdag verhinderd was zijn examen voor de akte van hulponder wijzer voort te zetten, deed dit gisteren met gun stig gevolg. Werd in vorige jaren aan de bezoekers van de Volksvoorlezingen na afloop van de ge wone wintervergaderingen een recreatie-avond verschaft, thans had de Commissie, welke dezen winter volgens een geheel gewijzigd programma tot ontwikkeling van het volk is werkzaam ge weest, en naar onze meening niet zonder goeden invloed, een buitengewone vergadering belegd, tot bijwoning waarvan aan iederen bezoeker twee introductie-kaarten waren verschaft. Nadat een quartett en een prachtige solo gezongen was, en twee leden der Commissie getoond hadden, dat zij ons, evenals vroeger wel gebeurd is, door hunne kunst van declameeren nog in vervoering konden brengen, nam de president der Commissie de korte pauze te baat, om een enkel woord tot de opgekomenen te spreken. De Commissie van de Volksvoorlezingen, en naar hij meende ook de bezoekers, konden met genoegen terugzien op de vergaderingen in den verloopen winter gehouden. Was de opkomst niet groot geweest, nu was het de Commissie door het gehalte der bezoekers mogelijk geweest iets tot hunne ontwikkeling en beschaving te doen. Recreatie-avonden zouden niet meer plaats hebben, doch thans in staat gesteld, vooral ook door de medewerking van de [twee bovengenoemde leden der Commissie, aan wie hij namens allen daarvoor zijn dank betuigde, alsmede aan den heer B. J. De Goey voor zijn schoonen zang, was het haar mogelijk geworden, in plaats van eene lezing, eene andere opwekking tot het goede en schoone den bezoekers op deze vergadering aan te bieden. Daarna werd weder een quartett aangeheven. Ook de bovengenoemde leden van de Commissie, alsmede de heer De Goey, spreidden nogmaals hunne gaven ten toon, en ten slotte werd het „Wien Neerlandsch bloed" gezongen, het derde couplet daarvan onder het opstaan van al de aan wezigen. De voorstelling, gisteravond door het ge zelschap van den heer Valois in den schouwburg alhier gegeven, was vrij slecht bezet. Toch was „de Koopmansdochter" wel de moeite waard ge zien en gehoord te worden. Het is een oor spronkelijk Hollandsch tooneelspel, wel eenvoudig en zonder boeiende intriges, maar dat toch iets goeds bevat. De aardigheden van mevr. Picéni en van den heer Bigot vielen zeer in den smaak en het keurig nette spel van den heer Haspels, dat van veel studie getuigde, verdient een woord van lof. De krantenjongen zag er eenigszins vreemd uit, hoewel de vergelijking met onze unieke Leid- sche collectie geheel in zijn voordeel was. De heeren Spoor en Kieht waren uitstekend op hun plaats, de laatste gaf den meedoogenloozen zaak waarnemer zeer goed weer. Bij mej. Valois hadden wij wel wat meer gevoel gewenscht en mevr. FaassenVan Velzen past de rol eener dame van de groote wereld al zeer slecht. Het nastukje was wel aardig en werd vlug afgespeeld, doch 't was niettemin jammer dat „de Koopman in oudheden" daarvoor de plaats moest ruimen. Op de hondententoonstelling te Amsterdam zijn de volgende bekroningen toegekend voor inzendingen uit Leidengroote bulldog, Isle prijs Mr. T. C. H. Lorch, 2de prijs P. Dingjan Tzn groote en kleine poedelhonden, 1ste prijs A. L. C. Kleyn. Het stoomschip Conrad, kapt. J. F. Graadt van Roggen, van Batavia naar Nieuwediep, kwam Zondag-ochtend te 7 uren te Napels aan en zou 's namiddags te 3 uren weder vertrekken. Schip en machines in goeden staat. Het Ned. stoomschip Madura, van Batavia naar het Nieuwediep, is, na buiten Straat Sunda vijf dagen zwaar weer te hebben doorgestaan, den 12den dezer te Point de Galle aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Alles wel aan boord. Blijkens het eindverslag der Commissie van rapporteurs in de Eerste Kamer over de Vesting wet, heeft de meerderheid hare goedkeuring ge hecht aan het beginsel eener vaststelling bij de wet, waardoor men tot een vast stelsel kan ge raken. De concentratie der verdediging vond ook bij de groote meerderheid bijval. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot tweeden klerk bij het Dep. van Koloniën (kolo niaal etablissement te Amsterdam) de heer W. Iiuyper, te Amsterdam. De luitenants ter zee 2de klasse W. F. Blaauw, H. Nijgh en C. J. Damme, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Iridië en den 3den dezer van daar in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. -- Z. M. heeft de benoeming van G. A. Haentjens Dekker, burgemeester van Leimuiden, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; benoemd tot 2den luit. bij het corps Koninkl. scherpschut ters, gevormd uit de Scherpschutters-vereemging in Den Haag, W. J. Van Stockum en Mr. H. Vreede; tot R.ntonrechter te Bergum Mr. H. Ferf, thans plaatsvervangend kantonr. aldaar en secr. der gem. Tietjerksteradeelden kapt.-luit. ter zee Jhr. H. O. Wichers met den laatsten dezer, onder dankbet. voor de goede diensten, door hem bewezen, eervol ontheven van de waarneming der betr. van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 3de district te Willemsoord en op non-act. gesteld, en genoemde betrekking opgedragen aan den luit. ter-zee 1ste kl. J. Spanjaard. Z. M. heeft aan J. Heikens, eervol ontsla gen adjunct-comm. 1ste kl. ter prov. griffie van Gro ningen, verleend een pensioen ten bedrage van f 861 's jaars; aan J. Th. Witkampf, te Schie dam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Santa Rosa, hem door den President der Republiek van Honduras geschonkenpensioen verleend aan B. Heystek, gew. hoofdond. te Wijk, f 400; K. Dekker Lz., eervol ontsl. hoofdond. te Nieuwen- dam, f 578E. Jans, zich noemende en schrij vende E. H. Reitsma, gew. hoofdond. te Dokkum, f 667; S. Krins, zich noemende en schrijvende S. H. Krins, gew. hoofdond. te Gauw, gemeente Wymbritseradeel, f 340; D. Van der Woude, eervol ontsl. hoofdond. te Groningen, f 184; J. Denen of J. Deenen, gew. hoofdond. te Oostrum, gem. Venray, f 179 's jaars; aan mej. S. Hudig, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis van verdienste voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door den Duit- schen Keizer, koning van Pruisen, geschonkenhet ontvangkant. te Kotten ingesteld als grenskant., waargenomen door een commies-ontv.opgeheven de ontvangkant. te Heinenoord en te Strijen ingesteld een ontvangkant. te 's-Gravendeelde burgerlijke gemeenten Heinenoord, Mijnsheerenland en Weslrnaas toegevoegd aan het belastingkant. te Oud-Beierland, onder voortdurend beheer van den tegenw. titularis J. Hoeflake. Gemengd Nieuws. Zaterdag is door de politie te Zwolle aangehouden A. J. L., besteller bij de firma Van Gend en Loos, die met zijn bestelboek en de door hem ontvangen rembours en bestelgelden, ten bedrage van ruim ƒ100, aan den haal was. Hij had zich reeds van die gelden een zaaddragers- plaats voor ongeveer f 50 gekocht, zoodat slechts een klein gedeelte der gelden in zijn bezit werd gevonden. Zondag zouden de nieuwe ram-moni tors Panter en Hyena, onder het geleide van het stoomschip de Valk, van Nieuwediep naar Hellevoetsluis vertrekken en waren reeds naar de reede gestoomd. Beide vaartuigen echter, die geene verschansingen hebben en met hun dek een paar voet hoven water liggen, kregen op de ree zooveel water over en in het schip, dat men genoodzaakt was in de haven terug te keeren. De bemanning moest zich overal aan vastklem-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1