LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4343. A0. 1874. Donderdag 9 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noramers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1,05. Iedere regel meern 0.17$. Groolerc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van G. F. Gombanlt, wonende te Arnhem, waarbij hij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie verzoekt om in zijn huis aan de Hoogewoerd nu. 1S3 een stoomketel van vijf paardekracht te mogen doen plaatsen, ten einde aldaar eene kunstververij op te richten. Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 18*24 Staatsblad n°. 19); Doen te welen, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der in form aliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 13den April aanslaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 April 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 April, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Secretaris van Curatoren van het Gym nasium. (71). 2°. Idem van eene Commissie tot voorbereiding van de uitvoe ring der nieuwe organisatie van de Bank van Leening. (75). 3°. Idem van een stads-geneesheer. (76). 4°. Idem van een onderwyzer der 2de klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (79)1 5°. Verzoek van J. C. De Munck, om vrijstelling van de be taling van gabelgeld aan dc Delftscbe trekvaart. (72 en 81). 6°. Idem van A. 1\ M. Van Oordt, ter bekoming in eigen dom van grond buiten de voormalige Wittcpoort (73 en 81). 7°. Idem van de vereeniging „Bouwkunst cn Vriendschap", betrekkelijk de aanwijzing van bouwterrein. (74) 8°. Idem van 1*1. II. Fonteiu, om eene stoep met palen te plaatsen, Nieuwe Rijn. (77). 9°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1873, van het Werkbuis. (78). 10°. Verzoek van H. Veefkind, ter bekoming in gebruik van grond nabij de Langegracht. (82 -en 83). 11°. Voorstel tot wijziging van de artt. 63, 64, 65, 66 en 67 der Algomeene politieverordeniDg 9 Is, tegen betaling van 10 Cents, ter Gemeente-Secretarie in druk verkrijgbaar. HE AlihlllhA WSt lll, VROUWENBEWEGING. Het is een bekende voorspelling van Napoleon I dat Amerika eenmaal een grooten invloed zou uitoefenen op Europa en de Europeesche toestan den. Die voorspelling, laat ons liever zeggen die beredeneerde gevolgtrekking van een man met zoo ongewoon helderzienden blik, heefl zich ten volle bewaarheid. Welk land van een der overige werelddeelen doet zich in Europa zoo krachtig gelden als de Vereenigde Stalen van Noord-Ame- rika? Hetzij een Alabama-quaestie de aandacht der Europeesche kabinetten bezighoudt om eindelijk op een vredescongres te worden opgelost; of wel dat de spoorweg-zwendelarij hare noodlottige ge volgen in ons werelddeel doet gevoelen, het is altijd weder Amerika dat zijn rol speelt op het groote tooneel der Europeesche gebeurtenissen. Overal de vlag der Vereenigde Staten in onze wateren, allerwegen hunne handelsnoteeringen aan onze beurzen. Zelfs Azië, dat voor koloniale mogend heden zooals Engeland en Nederland van zoo groot belang is om zijne rijke producten, doet zich als zoodanig wel passief gelden, maar treedt in veel minder mate handelend op. Het Amerikaansche volk, jeugdig, energiek en krachtig, vertoont zich in zijne levensuitingen dik wijls onder grillige, excentrieke, voor ons Euro peanen ongewone en stuitende vormen, waaronder echter menigmaal een prijzenswaardig beginsel verscholen ligt. Daarvan getuigt een beweging, die zich dezer dagen in de Amerikaansche vrou wenwereld heeft geopenbaard. Allerwegen trekt er het zwakkere geslacht te velde tegen de zich aan dronkenschap overgevende heeren der schepping, maar doet dat ahveder op een geheel eigenaardige wijze. In tal van sleden ziet men haar na het houden van bidstonden bij groepen van 20 tot 300 personen in of, bij wei gering van den toegang, voor herbergen en kroe gen de drarikverkoopers door gebeden, smeekingen, bedreigingen, door beeldrijke toespraken of gezang aanmanen hun verderfelijke nering te staken, en werkelijk niet altijd zonder vrucht. Tal van drank huizen zijn onder den invloed van die belegeringen reeds gesloten, zoodat zij op enkele plaatsen zelfs geheel zijn verdwenen. Zelfs hebben de vrouwen te Brooklyn van de directie der spoorwegmaat schappij verkregen dat van bedwelmende dranken viermaal hooger vracht zal worden geheven dan van andere goederen. Die uitkomsten mogen zeker bevredigend heeten, en 't ware te wenschen dat men ook bij ons te lande middelen wist te beramen om het meer en meer toenemend drankgebruik of liever mis bruik tegen te gaan, dien kanker vooral in ons land, waar men 't in het verzwelgen der Hol- landsche jenever vooral niet minder ver heeft gebracht dan in het fabriceeren van dien drank. De wijze waarop men aan de overzijde van den Oceaan is te werk gegaan om de dronkenschap te bestrijden is evenwel weer echt Amerikaanseh, en zeker zouden wij Nederlanders niet gaarne zien dat onze vrouwen en meisjes op de openbare straat en in herbergen en kroegen dergelijke demonstralies hielden. Niettemin ligt er in de Transatlantische vrou wenbeweging een diepe beteekenis. Zij toont aan dat de vrouw in de maatschappij een sterke macht vertegenwoordigt, en om die te doen gelden be hoeft zij daartoe nog juist niet de boven beschre ven, excentrieke wijze van handelen te volgen. De vrouw die haar roeping goed begrijpt, zal langs anderen weg de noodlottige kwaal, waaraan vooral de lagere rangen onzer maatschappij lijden, kunnen bestrijden. Of is het niet een schoon ge deelte van haar levensdoel de ruwere zeden en vormen van den man door haar invloed te ver zachten? Daartoe zal zij als gehuwde vrouw in de eerste plaats veel kunnen bijdragen door het hoofd van het gezin een aangenaam tehuis te bereiden. Maar al te dikwijls wordt de werkman, als hij na volbrachten arbeid de nederige woning is binnengetreden, van daar verdreven door de onverschilligheid eener vrouw, die alleen in buur praatjes belang stelt, gaande gehouden door het gebruik van de traditioneele slappe koffie, die in zulke ongelukkige gezinnen maar zelden van de tafel verdwijnt; verdreven door de luidruchtigheid van zijne twistende kinderen, die evenmin als het inwendige der woning zijn aan te halen als een toonbeeld der zoo hoog geroemde Hollandsche zindelijkheid. Eenmaal op straat, is de kroeg spoedig gevonden; zij zijn er helaas! talrijk ge noeg voor in onze achterbuurten. De kinderen onzer werklieden, en dezen behoeven daarom nog juist geen bepaalde dronkaards te zijn gewennen zich door het voorbeeld, dat zij dage lijks voor oogen hebben, als instinctmatig aan het denkbeeld dat het bezoek der herberg tot de onmiskenbare rechten, ja schier tot de plichten van het hoofd des gezins behoort. Is het wonder dat zij zeiven op later leeftijd dat noodlottige voor beeld volgen? En de vrouw, die er zich over beklaagt dat zij haar man des avonds uit de her berg moet halen, vergeet dat zij zelve er hem heeft heengedreven. Zeker, de vrouwen onzer werklieden konden, door haar mannen een aangenaam tehuis te ver schaffen, den kroeghouders meer afbreuk doen dan hare Amerikaansche lotgenooten door open bare demonstraties trachten te bereiken. LEIDEN, 8 April. De 50ste verjaardag van 's Konings zuster, de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geb. Prinses Sophia der Nederlanden, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Dinsdag 21 April e. k. zal alhier eene algemeene vergadering gehouden wórden van de leden der Vereeniging tot instandhouding en be vordering van den bloei der Kweekschool voor de Zeevaart, des namiddags te een uur in het gebouw dier inrichting. De gewestelijke vergadering van het Ned. Onderwijzers-genootschap in Zuid-Holland zal dit jaar den 31sten Mei in Den Haag gehouden worden. Tot de onderwerpen, die op die verga dering zullen behandeld worden, behoorende schoolspaarbanken, de schoolfeesten, de regeling der schooltijden en vacanliën en de resultaten van het Schoolverbond in deze provincie. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij hem inge komen ambtsberichten, in de week van 29 Maart tot 4 April jl. aan Aziatische cholera zijn over leden 1 persoon te Rotterdam en 1 te Utrecht. Ter uitvoering van hét Koninklijk besluit nopens de voorrechten, aan militiens toegekend, heeft de Minister van Oorlog ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat de fijne uniform, die door lotelingen voor eigen rekening buiten dienst mag worden gedragen, moet ver vaardigd zijn uit gelijke stoffen, als waaruit de kleeding voor onderofficieren bestaat, en naar de bestaande modellen moet worden gesneden. Bij Kon. besluit zijn gemaakt de navol gende bepalingen omtrent het bedrag der sommen, welke gedurende het loopende jaar bij de land macht voor het werffonds worden te goed gedaan, te weten voor ieder korporaal-milicien bij die regimenten en bij het corps pontonniers, die zich voor den tijd van zes jaren verbindt om als vrijwilliger, en voor hem die, in de termen vallende om met groot verlof te worden gezonden, het verlangen te kennen geeft om onder de wapenen te blijven zonder zich als vrijwilliger te verbinden, of die, met groot verlof zijnde, verlangt onder de wapenen te komen, gelijke sommen als voor de in die gévallen verkeerende miliciens van het wapen der infanterie zijn vastge steld. De korporaals-milicien bij de artillerie genieten de soldijen, zooals die naar gelang van het corps waartoe zij behooren, voor de vrij willig dienende korporaals van dat wapen z'yji vastgesteld. De Algemeene Rekenkamer heeft bezwaar gemaakt tegen enkele uitgaven van Regeerings- wege gedaan voor inrichtingen en voorwerpen, ten behoeve van het gebruik der havens enz., te Vlissingen. De Regeering meent dat het maken en leveren van die inrichtingen en voorwerpen behoort tot de voltooiing van het werk; zij heeft nu een wetsontwerp ingediend om de verevening dier vorderingen ten lasle van de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen te brengen. Overigens wenscht de Regeering, zoo mogelijk, de exploitatie der havens te Vlissingen toe te vertrouwen aan de particuliere industrie, te beproe ven aan deze het maken van gebouwen en inrich tingen, alsmede de bezorging van gereedschappen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1