laat. Het werk is hervat; de keeten zijn her bouwd en thans binnen den bestaanden zeedijk hersteld. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Februari. Den 21 sten is per Jason alhier de batterij \esting-artillerie teruggekomen; de officieren en manschappen werden op hartelijke wijze ontvan gen. Eenige stukken geschut, uit den Kraton weggevoerd, zijn eergisteren hier aangekomen zij zijn voorloopig op het plein voor het fort Prins Frederik gedeponeerd. Ook kwam giste ren de John Bramall ter reede met het overig gedeelte van het vestinggeschut en artilleristen. De terugkeerende troepen werden bij hunne ont scheping door officieren en manschappen feestelijk begroet. De legioenen van Mangkoe Negoro en Pakoe Alam, die zich aan boord van dien stoo- mer bevonden, zullen onmiddellijk naar Samarang overgevoerd worden. Nadat de benoeming van kolonel De Neve tot generaal-majoor officieel was bekend gemaakt, heeft de kolonel Van Daalen, bij gemotiveerd request, zijn verzoek om ontslag met toekenning van pensioen ingediend. De Regeering echter heeft gisteren den kolonel op dat request geant woord, dat zijn verzoek vooreerst niet in behan deling kan worden genomen, dat zij het verslag wil afwachten van de Commissie, welke belast is met het onderzoek naar het verloop der lsle expeditie. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een twee jarig \erlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lslen klerk op het ads-res. kant. te Joana (Japara) C. W. W. Mol. Benoemd: tot lsten klerk bij de Algem. Rekenkamer F. J. Florentinus. Ontsla gen: Op verzoek, eervol, de subst.-griff. bij den raad van just, te Soerabaja Mr. D. Mounier. Benoemd: tot lid bij Kamer van Koophandel en Nijverheid te Batavia, W. Suermondt Wzn., tot adv. en proc. bij den raad van justitie te Soerabaja Mr. D. Mounier; tot griffier bij den landraad te Grobogan P. R. Brouwer. Ontsla gen: uit zijn betr., de opz. 3de kl. bij het bosch wezen op Java en Madura C. F. Hagenstein. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Tagal A. M. Van Schaik en aan den lsten hulponderw. aan de openb. 2de lagere school te Djokdjokarta D. A. De Hoog. Ontsla geneervol, wegens ziekte, de hoofde, bij het dep. van fin. P. Kleijkamp Azn., en de boekh. bij den ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Soerabaja L. W. Van Buelop verzoek, eervol, de klerk op het res.-kant. te Pasoeroean W. Sem. Benoemd: tot lid in den raad van just, te Soerabaja VV. F. De Vogel; te Samarang, Mr. H. A. Van de Poeltot chef van het kad. stat. bur. in de res. Cheribon, D. De Wittot conlr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, Th. W. Buijs; tot pres. der wees- en boedelk. te Padang, L. J. Andrée Wiltens; tot ontv. dei- in- en uitvoerr. en acc. te Moeara-Kompeh (Pa- lembang), H. A. Van Kotzau; tot ontv. der idem te Sumanap, W. C. Verweij; tot liulppr. ten dienste der inl. christen-gem. te Saparoea (Am- boina), J. J. De Vries; tot hoofdcomm. bij het dep. van fin., G. II. Pannekoek; tot 2den comm. bij het dep. van binn. best. F. Th. Peereboom "Voller; tot 3den comm. op het res.-kant. te Mun- tok, A. J. De Sint Paul; tot 3den comm. bij de alg. rekenk., G. A. Grosman, tot comm. op het ads.-res. bureel te Sumanap J. G. D. Böck; tot grifi. bij den landr. te Buitenzorg, C. M. Gallas tot boekh. bij den ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Soerabaja, A. A. De Pddder; lot verif. 2de kl. bij de in- en uitv. en acc., M. J. Swaab tot opz. 2de kl. bij den waterst. en 's lands burg. •openb. werken, P. J. H. v. d. Burgh. Bij den post- en telegraafdienst tot comm. lste kl., H. J. Douwes; tot comm. 2de kl., J. H. Tielman tot comm. 3de kl. L. H. G. Mente en J. F. Last drager. Ontslagen: eervol, de 2de comm. op het bur. van den gouv. van Sumatra's Westk., Th. H. Ronkes. Benoemd: tot 2den comm. de ambt. op wachtg. A. V. Van Os. Departement der Marine. Ingetrokken: de benoeming lot machinist-leerling 2de kl. van H. L. Nootman. Benoemd: tot machinist-leerl. 2de kl. F. A. Elliot. BU1TËIVLAND. Prankrij li. Volgens eene Lyonsche correspondentie aan Havas zijn de Pruisische spionnen die Frankrijk zouden afloopen niet op Franschen bodem, maar enkel in de verbeelding der Franschen te zoeken. In bedoelden brief leest men: „Onze bevolking is door allerlei geruchten, waaronder er zijn van den bespottelijksten aard, zeer argwanend ge worden en zij ziet in eiken vreemdeling een spion. Zoo verzekerde mij een Engelschman, dat hij, een voetreis van Parijs door Bourgondië naar Savooie willende doen, minstens tienmaal als Pruisisch spion werd aangehouden. In zekere plaats heeft men zelfs om zijnentwege de klokken doen luiden. Te Auxonne, een versterkte stad in Cóte-d'Or, is hem nog iets ergers overkomen. Hij had daar namelijk den toren beklommen om den omtrek te overziendoch toen hij zijne oogen van de hoogte liet rondgaan, kwam een menigte menschen aan den voet des torens bijeen, en het gevolg er van was, dat hij naar beneden geko men, in verzekerde bewaring werd gesteld. Men ziet het, onze dagbladen zouden verstandiger handelen, als ze met dergelijke berichten wat behoedzamer te werk gingen." Dui.tschla.nd. Prins Bismarck heeft op zijn verjaardag een felicitatie ontvangen van Koning Lodewijk van Beieren en in zijn brief van dankbetuiging onder anderen geschreven„ik hoop met Gods hulp mij weder spoedig te kunnen wijden aan de taak, voor wier vervulling Uwer Majesteits genade en vertrouwen mij onontbeerlijk zijn." De National Zeitung beschouwt dit als een bewijs dat Bis- mark niet meer denkt aan af te treden. Ook te Berlijn is thans eene Vereeniging opgericht ter bevordering van het verbranden van lijken. Het voorloopig bestuur heeft reeds de statuten uitgegeven. Spanje. Volgens eene correspondentie uit Madrid van hel Journal des Débatszullen de moeielijk- heden, waaronder het Spaansche Gouvernement gebukt gaat, nog weder met eene vermeerderd worden. Op de Philippijnsche eilanden hebben eenige Maleiers getracht eenige gewichtige punten van het land te vermeesteren. Het Spaansche Gouvernement heeft daarop hunne vaartuigen genomen of doen zinken, maar de Maleiers zijn teruggekomen met schepen, hun geleverd en ook uitgerust door vreemde kooplieden, van de soort die er steeds op uit zijn een goede balans op te maken, zonder te vragen op welke wijze. Het Gouvernement heeft daarop eenige strenge maat regelen tegen vreemde kooplieden genomen, maar de slagen schijnen verkeerd terecht gekomen te zijn, althans het Zwitsersche huis G. Luz en eenige Engelsche, Fransche, Italiaansche en Duit- sche huizen hebben bij hunne Gouvernementen beklag ingediend over het onrecht, waarvan zij de slachtoffers zijn. Vertoogen aangaande deze zaak zijn nog niet bij het Spaansche Gouverne ment ingediend, maar zullen niet uitblijven, want de eenige quaestie is slechts, of men gezamenlijk of afzonderlek handelen zal. Oostenr.-Hong. NAonarchie. De Hongaarsche dagbladen melden, dat de beruchte roover Rosza Sandor bij arrest van het Koninklijk Hooggerechtshof te Buda-Pest tot de strop veroordeeld is. Het Hof heeft het arrest, in eerste instantie gewezen, waarbij hij tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld is, gecasseerd. Rosza Sandor, die ruim het vierde eener eeuw de schrik der Hongaarsche boeren was en waar van men de ongeloofelijkste rooverstukjes weet te verhalen, heeft reeds driemalen gratie ontvangen, tweemalen van de doodstraf en eenmaal van eenige jaren gevangenisstraf; hij stond thans terecht wegens 30 diefstallen, waarvan 21 met geweld en poging tot moord, zoodat de over tuiging van het Hof, dat hij onverbeterlijk is, zeker niet lichtvaardig genoemd kan worden. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 5 April. De Groot-vizier heeft acht notabele Katholieken bij zich ontboden, en hen verantwoordelijk gesteld voor den tegen stand van de Katholieke bevolking, die staande houdt, dat het Gouvernement hunne kerk wil onderdrukken. De Groot-vizier heeft strenge straf fen bedreigd, indien de notabelen weerstand boden. Eene vereeniging van 300 Armenische notabelen en hoofden der werkliedenverenigingen heeft besloten bij het verzet te volhardende beweging begint in de Europeesche kolonie veld te winnen. MADRID, 5 April. De Gaceta deelt mede, dat het vuur der artillerie, op San Pedro de Abanto heden wordt voortgezet, meer vooruitgeschoven batterijen zullen een algemeene kanonnade begin- nen. Generaal "Weyler heeft de colonnes Carlisten van Sierra Morena bij Segorbe verrast, hij verdreef ze in volslagen wanorde, bracht hun talrijke dooden en gekwetsten toe, en maakte ook krijgsgevangenen. MADPJD, 6 April. De Gaceta meldt, dat de nieuwe batterijen van Las Garreras op de hoog ten rechts van den Monte Janeo, het vuur heb ben geopend tegen de Carlistische positiën. De vijand heeft dat vuur niet beantwoord hij heelt allen arbeid aan de versterkingswerken gestaakt en houdt zich in zijne loopgraven schuil. Laatste berichten. De Staatscourant van hedenavond bevat eea nominatieven staat der Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten, gedurende de tweed' expeditie tegen Atjin gesneuveld, gewond of over leden tot 26 Februari 1874. Het totaal der op gave bedraagt aan gewonden 375, aan gesneu velden en overledenen 377 man. De Tweede Kamer is tot hervatting hanr werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag li April, 's namiddags te drie uren. Z. M. heeft benoemd tot adjudant de; Konings in gewonen dienst den luitenant-kolonel Storm de Grave; gepensioneerd, op zijne aan vrage, den majoor Tihange van het 7de reg. inf.; eervol ontheven den kolonel Kempees, com mandant van het instructie-bataljon; benoem! tot majoor-commandant van dat bataljon, kapi tein A. Pompe van het reg. grenadiers en jagers. De Hooge Raad heeft heden verworpen de voorziening in cassatie tegen het arrest van het Hof in Noord-Brabant, waarbij een jonge dochter uit Dussen is veroordeeld tot zes jaren tuchthuis straf ter zake van kindermoord. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 5 April 1871 J. J. Ressenaar jm. 29 j. en M. Brittijn ji 25 j. J. G. Piket jm. 23 j. en G. G. Van Vooren jd. 25 j. II. Van den Bosch wedr 45 j. en A. Visser jd. 41 j. C. P. P. De Keijzei' jm. 22 j. en A. M. Neeleman jd. 19 j. J- Hollebeek jm. 22 j. en H. Kloek jd. 23 j. - D. P. Zierikzee jm. 20 j. en M. C. Rozendaa! jd. 20 j. J. Den Hoed jm. 23 j. en P. C. Dubbeldeman jd. 24 j. I. Mioch wedr. 45 j en G. W. Dionet wed. 47 j. C. Paats wedr. 41 j. en J. Bergman jd. 53 j. J. C. Teijn jm. 37 j. en C. Cucler wed. 37 j. J. Romunde jm. 26 j. en E. M. Van Bemmel jd. 28 j. L. II. Vervoort jm. 33 j. en A. M. D. Bispinck jd. 25 j. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier, op Zaterdag 4 April, ten overstaan van den Notaris A. v. Leeuwen: N°. 1. Een huis buiten de voormalige Koe poort, aan den weg naar en onder de gemeente Soeterwoude, Sectie A, N°. 2776. Kooper C- Verhorst, voor f 420. N°. 2. Een huis en erf aldaar, Sectie A, N°. 2777. Kooper P. Van Wijk qq., voor 555. N°. 3. Een dito aldaar, Sectie A, N°. 2778. Kooper P. Van Wijk qq., voor f 545. N°. 4. Een dito aldaar, Sectie A, N°. 2779. Kooper P. Goedeljee, voor f 525. N°. 5. Een dito aldaar, Sectie A, N°. 2780. Kooper C. Verhorst, voor ƒ510. N°. 6. Een dito aldaar, Sectie A, N°. 2781- Kooper J. C. Kres, voor f 520.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2