LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4342. A0. 1874. Woensdag 8 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke ftommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 regels.f 1.05. Iedere regel meern 0.17-J. Grooterc letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aaiigenomeu. STADS -BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van LeideD, op Donderdag 9 April, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Secretaris van Curatoren van het Gym nasium. (71). 2°. Idem van eene Commissie tot voorbereiding van de uitvoe ring der nieuwe organisatie van de Bank van Leening. (75). 3°. Idem van ceu stads-gencesheer. (76). 4°. Idem van een onderwijzer der 2de klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (79). 5°. Verzoek van J. C. l)e Munck, om vrijstelling van de be taling van gabelgeld aan dc Delftsche trekvaart. (72 en 81). 6°. Idem van A. P. M. Van Oordt, ter bekoming in eigen dom van grond buiten de voormalige Wittepoort (73 en 81). T. Idem van de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap", betrekkelijk de aanwijzing van bouwterrein. (74) 8°. Idem van M. H. Fontein, om eene stoep met palen te plaatsen, Nieuwe Rijn. (77). 9". Snppletoiro staat van bcgrooting, dienst 1873, van het Werkhuis. (78). 10°. Verzoek van H. Veefkind, ter bekoming in gebruik van grond nabij de LaDgegracht. (82 en 83). LEIDEN, 7 April. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op liet Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50, 25, ƒ5.30-en ƒ2.55, de laagste 50, 25, ƒ5 en 2.50. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Veur is benoemd de heer L. P. Haring, onderwijzer te Leiden. Overeenkomstig zijne belofte heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken het door de Com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer verlangd onderzoek naar de werking der voor gestelde censusverlaging doen uitstellen. Om dit voor het aangegeven doel zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn, heeft hij zich vooraf met den Com missaris des Konings in de verschillende Provinciën in betrekking gesteld en na hun zijne denkbeelden te hebben medegedeeld, hunne voorlichting ver zocht omtrent de gegevens die ter bereiking van het doel het meest der zake dienende konden worden geacht. Ten aanzien der voormalige steden, stond op den voorgrond, dat het in confesso is dal de census daar te hoog is opgevoerd. Overigens liep het onderzoek over de grondslagen van het aanhangig wetsontwerp, zoodat dan ook niet blijkt van eenige wijziging in den daarin opge nomen census. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie ten overstaan van welke le Breda het examen tot toelating als cadet aan de ICon. Mil. Acad, zal worden afgenomen, den kapitein van den staf der artillerie W. C. Hojel, directeur der studiën bij die inrichting; tot leden: den kapitein van den slaf der artillerie H. J. Krantz, werkzaam bij voornoemde inrichting; den hoogleeraar Dr. J. J. De Hollander, lector in de Maleische taal en Oost-Indische land- en volken kunde bij de Kon. Mil. Academie, en de heeren G. J. Legebeke, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch; Dr. H. Bron- gersma, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; Dr. C. Bellaar Spruyt, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht; H. L. De Vries, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; Mr. J. Fortuyn Drooglever, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Gouda; en P. H. Moerkerken, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg; tot lid en secretaris den lsten luit. L. De Vlaming, van den staf der inf., werkzaam bij de Kon. Mil. Academie. Men verneemt dat Z. M. de Keizer aller Russen op zijne reis naar Engeland eenige dagen in de residentie zal vertoeven. De 2de luit. A. M. De Bruijn van het 3de reg. vesting-artillerie is op verzoek op non- act. gesteld en de 1ste luit. S. I. Van Nooten van het 2de bij het 3de reg. vesting-art. over geplaatst; de 1ste luitenant J. Bogaerts, admini strateur van kleeding en wapening bij het reg. veld-art. te Ulrecht, is in rang en betrekking bij de Kon. Mil. Academie overgeplaatst. Z. M. heeft bepaald dat de onderofficieren, die tot het verkrijgen van de kundigheden, ver- eischt voor het examen voor den rang van 2den luitenant, 2den luit.-kwartiermeester en 2den luit.- administrateur van kleeding en wapening, in de eerste klasse van den wetenschappelijken cursus te 's-Hertogenbosch, Maastricht, Haarlem, Delft en Kampen zijn geplaatst, den effectieven graad kunnen behouden. Den 13den Juni van dit jaar wordt te Pe tersburg een tentoonstelling geopend van planten, die de grondstoffen van fabrikaten opleveren, en van werktuigen, die bij hel verhouwen en bewer ken dier planten gebezigd worden. De planten zelve moeten van Russischen oorsprong zijnmaar de werktuigen mogen ook van buitenlandsch fabri kaat zijn. De aanmelding tot deelneming wordt met 13 April gesloten; de verzending moet voor 27 Mei geschieden en wel voor kosten van den inzender, doch tegen verminderde vracht op de Russische lijnen, terwijl vrijdom van invoerrech ten voor de werktuigen wordt verleend. Door den Gemeenteraad van Boskoop is het tractement van den tweeden hulponderwijzer aan de openbare school aldaar verhoogd van 450 tot 550. Bij resolutie van den Min. van Financiën is bepaald dat te Monnikendam, te rekenen van 10 April, tot de vereeniging van de aldaar ge vestigde post- en telegraafkantoren, onder het beheer van éen ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan, en de directeur van het Rijks-telegraafkantoor, de heer W. Geerke, als directeur van het vereenigd kantoor zal op treden. Z. M. heeft herbenoemdtot burgem. van Linne, J. H. Meuwissenvan Voerendaal, W. Pieters; van Jutfaas, Mr. C. H. Th. A. Hooft Graafland; van Vreeland en Nichtevecht, Mr. W. H. J. baron Van Heemstra, secr. dier gemeenten. Het Bestuur van het Comilé der Vereeniging van het „Roode Kruis" te Leiden en Omstreken, heeft besloten met ingang van 1 September e. k. drie premiën, elk van ƒ50, uit te loven voor die mannelijke of vrouwelijke oppassers in het Aca demisch Ziekenhuis, die zich in het jaar 1S74 1875 door ijver en geschiktheid zullen onderschei den. Zij, die deze premie ontvangen, nemen daarbij de verplichting op zich, voor het jaar 1876, bij on verhoopte behoefte, zich beschikbaar te stellen voor den dienst van het „Roode Kruis". Bij de premie zal hun een certificaat worden uitgereikt, dat hun later, als zij het Ziekenhuis verlaten hebben, tot aanbeveling zal kunnen strekken en aan de burgerij een waar borg hunner bekwaamheid zal geven. Het Bestuur heeft plan voortaan ieder jaar drie premiën op deze voorwaarden uit te loven, en meent hier mede in den geest van alle leden van het Comité te handelen. Deze premiën zullen voor de zieken oppassers een zeer heilzame prikkel zijn en mede werken om het gehalte der verplegers te verbe teren. Het „Roode Kruis" zal steeds bruikbare personen ter zijner beschikking hebben. En einde lijk de burgerij in de eerste plaats die van Leiden en Omstreken zal in de mannen en vrouwen, die voorzien van certificaten van goed gedrag en bekwaamheid het Ziekenhuis verlaten, om zich in stad of dorp te vestigen, geschikte oppassers vinden om in tijd van ziekte hulp te verleenen. Aldus worden de gelden ten behoeve van het „Roode Kruis" geschonken niet alleen niet aan het doel ontrokken, maar tevens dienst baar gemaakt aan de belangen der gevers. Het Bestuur betwijfelt dan ook niet, dat, indien het in dezen zin voortwerkende, eventueel nog gelde lijke ondersteuning mocht noodig hebben, een beroep op de burgers van Leiden en Omstreken niet onbeantwoord zal blijven. Namens het Bestuur M. J. DE GOEJE, Leiden, 7 April 1874. Secretaris. Werkmans-Vereeniging „Nut en Genoegen". De teekenlessen, aan de kinderen der leden in dezen winter gegeven, hebben thans een einde genomen. Zijn er onder onze stadgenooten Heeren die geen uitnoodiging ontvangen hebben, maar belangstel len in al wat door deze vereeniging wordt ver richt, aan hen wordt ook de gelegenheid gegeven deze teekeningen te komen bezichtigen, hetgeen ons hoogst aangenaam zal zijn. Stel u even wel niet voor, uitvoerig afgewerkte voortbrengse len der teekenkunst te aanschouwen, daar het grootste aantal der 25 jongens, aan wie onder wijs gegeven is, nooit geteekend hadden en hun werk alzoo slechts de vrucht is van vijf maanden onderwijs. Donderdag 9 April, tusschen 8 en 10 uren des avonds, zal daartoe gelegenheid zijn op de lokalen der Werkmans-Vereeniging „Nut en Ge noegen", en Vrijdag 10 April van 8 tot 10 uren worden de leden en werklieden geen leden zijnde, tot het bezichtigen der teekeningen uit- genoodigd. Namens liet Bestuur J. GOEDELJEE, President. J. N. VAN DER MARK, 1ste Secr. Gemengd Nieuwe. Men meldt uit Hoogeveen: Zondag nacht is hier een schrikkelijk misdrijf gepleegd, en wel een vierdubbele moord. Zekere Jan Kroe- sen, die met nog twee andere huisgezinnen éen huis bewoonde, klom vroeg in den morgen door een raam bij een zijner huurlieden binnen, ge wapend met een hooivork. De bewoners, door dit binnenkomen, dat natuurlijk met vrij veel geraas vergezeld was, verschrikt trachtten den woedenden man le ontkomen, hetgeen hun aanvankelijk met hulp van een buurman gelukte. Kroesen vervolgde hen echter, achterhaalde hen, en bracht hen allen, man en vrouw en twee kinderen, op een gru welijke wijze om het leven. Noch wraakzucht noch dronkenschap noch hebzucht is hier in 't spel geweest, maar de daad moet bedreven zijn in een vlaag van godsdienstigen waanzin. Uit Assen wordt geschreven, dat de officier van justitie aldaar zich reeds naar de plaats des onheils be geven heeft, om een onderzoek in te stellen. Naar 'tschijnt, zouden de bij de over strooming van den Westpolder onder Ulrum om gekomen personen grootendeels zeiven de oorzaak van hun dood geweest zijn. Bij het opkomen van den vloed, door een hevigen stormwind voortge- zweept, weigerden zij hunne keeten te verlaten, en toen zij daartoe wilden overgaan, was het t«

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1