een slag tegen het linkeroor zou hebben toe gebracht. De Haagse he politie heeft Donderdag eene belangrijke aanhouding wegens diefstal ge daan. Gedurende den laatsten tijd werd van een hooizolder aan het Groenewegje eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, daar geborgen, vermist. De politie, hiervan onderricht, deed een onderzoek instellen, waaruit bleek dat de knecht die ge woonlijk op den zolder kwam, gemeene zaak maakte met zijn buurman, een schuitenvoerder, wiens stal zich onder de bergplaats bevond, waarin nu en dan door de zoldering, waarin men eene opening had gemaakt, het hooi neder daalde. De knecht was juist bezig zijn mede plichtige van hooi te voorzien, toen zij door de verschijning van de politie werden verrast. De agent die hem beet pakte, viel met den gearres teerde die tegenstand bood, al worstelende door het zoldergat, zonder evenwel letsel te bekomen. Te Rotterdam is op den Crooswijk- schen Weg gistermiddag een 9jarig meisje, terwijl zij bezig was met touwtje springen, plot seling dood gebleven. Het kind was van een zwak gestel en gevoelde zich onder het spelen onwel. Volgens een schrijven uit Ferwerd in de Friesche Courant is in eene naburige gemeente een Israëliet benoemd tot ouderling der Hervormde gemeente. buitenland. FVankrijk. Naar gemeld wordt, zijn Henri Rocheforl, Paschal Grousset, die onder de Commune met de buitenlandsche aangelegenheden was belast, Jourde, Ballière en een paar andere Communards, die Nieuw-Caledonië hebben weten te ontkomen, gevlucht in een kleine boot, waarmede zij zich in zee gewaagd hebben. Nadat zij drie dagen aldus op het water gedobberd hadden, werden zij door een Engelsch zeilschip, bestemd naar New castle, in Nieuw Zuid-Wallis, ontdekt en aan boord genomen. De gezondheidstoestand van Rochefort is beter dan toen hij uit Frankrijk naar Nieuw-Caledonië ingescheept werd. De tijding van de ontvluchting dier gedeporteerden heeft te Parijs eene zekere agitatie teweeg gebracht. Rochefort denkt met de eerste de beste gelegen heid naar Engeland te vertrekken. De Regeering heeft de wapenfabriek te Tarbes verboden, wapens aan de Carlisten te leve ren. De legitimistische Assemblee nationale oppert de vraag, of het Gouvernement bij geval hier ook gehoorzaamt aan de bevelen van Pruisen. De bekende Granier de Cassagnac is ont slagen als maire te Plaisance, departement Gers, en zijn broeder Paul de Cassagnac heelt zijn ont slag genomen als maire te Couloumé, in het zelfde departement. Volgens tijdingen uit Ajaccio, heeft de prefect van Corsica den heer Pugliesi, eersten adjunct van den maire te Ajaccio, voor twee maanden geschorst, omdat hij ter gelegen heid van den verjaardag van den keizerlijken prins zich naar Chislehurst had begeven. De generaal Chanzy, gouverneur-generaal van Algerië, heeft wegens de heftige aanvallen der radicale bladen tegen de Nationale Vergade ring en het Gouvernement, de provincie Algiers in staat van beleg verklaard. Volgens officieel bericht zijn, met uitzondering van slechts vier personen, alle passagiers aan boord van le Nil omgekomen. Ook de Japansche commissie, welke van de Weener tentoonstelling naar haar land terugkeerde, bevond zich op dit vaartuig. De Regeering heeft een hoofdambtenaar bij het departement van Marine naar Nieuw Cale- donië gezonden, om ter zake van de ontvluchting van Henri Rochefort en de overige vijf Communards een onderzoek in te stellen. Hij is van eene onbe perkte volmacht voorzien en heeft in last streng te straffen, indien het hem blijken mocht, dat de ontvluchten onder hunne bewakers medeplichtigen hadden. De ministerieele of officieuse Presse meldt, dat de Pruisische spionnen weer „uitstapjes" naar Frankrijk doen, en daarbij zoozeer door een geest van onderzoek en navorschen geleid worden, dat de gendarmerie het noodig heeft geoordeeld, aan de liefhebberij dier heeren een einde te maken. Sedert 14 dagen, zegt het blad, zijn in de omstreken van Lyon, te Valence en in Savooie Duitschers in verzekerde bewaring genomen, die zich uitgaven voor eenvoudige toeristen, doch die na een scherp verhoor tot de bekentenis moesten komen, dat zij officieren zijn in dienst van Keizer Wilhelm. Daar rondom Lyon vestingwerken zullen worden aangelegd, achtten die heeren het wen- schelijk het terrein in oogenschouw te nemen. Te Valence wilden zij de vorderingen van het geschut leeren kennen. De spionnen, die te Thonon aangehouden werden, hadden slechts even den tijd van de stoomboot aan wal te stappen. Toen de gendarmes hunne papieren vroegen, antwoord den zij, dat ze officieren van het garnizoen te Rastatt waren, die als vreedzame burgers gekleed, naar Frankrijk waren gekomen, om de weldadige voor jaarslucht aan den zuidelijken oever van het meer van Genève in te ademen. De autoriteiten ver zochten hierop de reizigers beleefd weer te ver trekken met dezelfde stoomboot, waarmede zij gekomen waren, en de gendarmes ontvingen bevel de Zuid-Oostelijke grenzen goed te bewaken, daar de spionnen hoofdzakelijk van die zijde komen. België. De Kamer heeft het ontwerp betreffende de Antwerpsche havenwerken, zooals dit door de Regeering was voorgesteld, aangenomen niet 08 tegen 28 stemmen, terwijl 4 afgevaardigden aan de stemming geen deel namen. De Kamer is daarop uiteengegaan tot 21 April. Spanje. De Carlisten hebben bij de laatste gevechten belangrijke verliezen geleden. Het aantal hunner buiten gevecht gestelde manschappen bedroeg op den 28sten Maart alleen meer dan 2000. Een groot aantal Carlistische gekwetsten blijven onver zorgd, bij gebrek van genees- en heelkundigen. De toebereidselen voor den aanval worden steeds voortgezet. De Gaceta meldt, dat volgens de verklaring van een dertigtal Carlistische overloopers, zoo officieren als soldaten, het verlies der Carlisten op 27 Maart 1300 man heeft bedragen. CS-ro ot-Britannië. Het Bestuur der Vereeniging van houders van buitenlandsche fondsen verneemt van zijne agen ten te Madrid, dat de Minister van Financiën onmiddellijk na ontvangst van het officieel protocol der schikkingen betreffende de vervallen coupons, de bij de wet gevorderde formaliteiten vervulde nopens de overdracht der pagarès van de Rio-Tinto-mijnen aan de agenten van het Bestuur. De agenten zijn thans bezig pagarès op de nationale bezittingen te kiezen en hopen hun arbeid in den loop der week te volbrengen. Het Bestuur zal dan er toe over gaan de coupons in te wisselen tegen de uit te geven 5 pCt. obligatiën. Oostenr.-Hong. Moimrchie. Uit Pesth wordt gemeld, dat de hertog Philip van Saksen-Coburg, die sedert de vorige week met de oudste dochter van den Koning van België, prinses Louise Amalia, verloofd is, den rang van majoor bekleedt in het leger der Hon- veds, en liet jonge paar derhalve zonder twijfel zich metterwoon in Hongarije zal vestigen. Italië. Uit Rome wordt gemeldHet geschil met de republiek San Marino houdt bij gebrek aan andere gewichtige politieke quaesties de drukpers bezig. Dat geschil is daaruit ontstaan dat de regeering van dien kleinen vrijstaat het met Italië gesloten verdrag omtrent de uitlevering van misdadigers niet naleeft, hetzij hem de kracht of de wil daartoe ontbreekt. In den laatsten tijd hebben 35 mis dadigers, deels beschuldigden en deels veroordeel den, aldaar een schuilplaats gevonden, en de Italiaansche politie, welke recht heeft op het gebied van San Marino huiszoekingen te doen, heeft die vluchtelingen nog niet kunnen opsporen. Daar zij echter weet dat die personen zich aldaar bevinden, zoo heeft de Italiaansche regee ring een cordon om het gebied der republiek doen trekken, ten einde de schuldigen niet zouden ontsnappen. Turkije. Uit Konslantinopel wordt van 1 April gemeld De Porte heeft gisteren Andon-Bey last gegeven heden de kerk van den Heiligen Verlosser over te geven aan de anti-Hassounisten. De priesters weigerden te gehoorzamen. De Vizier zond een dertigtal Zapties, die vroegen toegelaten te wor den. Zij vonden echter de toegangen gesloten. Om dit verzet heeft de bevelhebber der gendar merie nieuwe instructies gevraagd. Mexico. Volgens de New-Yorksche bladen heeft zich te Ahualulico, in den Mexicaanschen staat Jelisco, een betreurenswaardig geval voorgedaan. Een priester had in zijne predikatie op Zondag 8 Maart zijne hoorders in zulk eene opgewondenheid ge bracht, dat 's avonds eene gewapende bende van ruim 200 man de woning van den Protestant- schen predikant John Stevens, zendeling van het Zendinggenootschap te Boston, binnendrong, hem onder den kreet „leve de priesters!" dood sloeg en zijn lijk in stukken hakte, waarna het ge- heele huis werd geplunderd en verwoest. Eerst na langdurig weifelen heeft de plaatselijke auto riteit aan het tumult een einde gemaakt. De regeering heeft eene afdeeling troepen derwaarts gezonden, een streng onderzoek ingesteld en voorloopig alle priesters, niet alleen daar ter plaatse, maar ook in het naburige Tecusitan in hechtenis doen nemen. Te Saguays heeft eene opgeruide menigte een aanval gedaan op het klein garnizoen en het openbaar archief en de woningen der autoriteit geplunderd. Telegrammen. BUCHAREST, 2 April. De gewezen hofmaar schalk Georg Philippesen is benoemd tot diplo matiek agent van Rumenië te St.-Petersburg. PARIJS, 3 April. De gérant ,van de Union républicaine de l'Eure is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, 2000 fr. boete en plaat sing van het vonnis in tien dagbladennaar keus van den eischer, wegens smaad den hertog De Broglie aangedaan. POTSDAM, 3 April. De minister Von Mühler is gistermorgen aan een beroerte overleden. BAD SALZSCHLIERF (Kreits Fulda), 3 April. Alhier is het bericht ontvangen, dat prins Von Bismarck tegen het begin van Juni deze bad plaats zal bezoeken en er gedurende verscheidene weken vertoeven. Laatste berichten. Aan de inschrijving, door de Rotterdamsche Handelsvereeniging op 31 Maart jl. openge steld, is voor een zeer belangrijke som deelge nomen, en alle inschrijvingen a 101'pCt. gegund, het nog ontbrekende is niet verder aan de markt, tot geen prijs. H echtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden dd. 30 Maart 1 wegens in de gem. Soeterwoude met scha kels te hebben gevischt1 wegens in de gem. Soeterwoude met opgehaald zeil te hebben geva ren; 1 wegens het werpen van bagger op de open bare straat; 4 wegens zonder consent van heeren van Rijnland in den Rijn te hebben gebaggerd; 3 wegens het maken van nachtelijk burengerucht; 3 wegens op straat om centen te hebben gespeeld; 1 wegens builen een openbare waterplaats dat gene le hebben verricht waarvoor die inrichtin gen bestemd zijn. Ter markt te Leiden aangevoerd. 1 en 4 April. Wintertarwe 17 hectoliter 13.00 a 14.00. Zomer* Tarwe 17 hectol. ƒ12.00 a 13.00 Winterrogge 14 heet. ƒ9.00 a ƒ9.25. Zomerrogge 14 hectol. 10.00 a 10.50. Zomergerst 16 hectol. 7.75 a ƒ8.00. Chevalier-gerst 16 hectol. 9.00 a 9.25. Zware Haver 14 hectol. 5.25 a 5.75. Lichte Haver 14 hectol. ƒ4.25 a 4.75. Dui- venboonen 9 hectol. 9.75 a 10.00 Paardenboonen 10 hectol. 8.50 a 9.00. Ossen stuks a Stieren, stuks - a - - Kalfkoeien stuks a Varekoeien 38 stuks 136.00 a 209.00. Vette koeien 8 stuks 220.00 a 335.00 Kalveren (vette) 26 stuks 34.00 a 75.00 Kalveren (magere) 60 stuks 4.00 a 9.00 Hamels (magere) 125 stuks 17.00 a 30.00 Hamels (vette) 16 stuks ƒ31.00 a 45.00. Lammeren (magere) stuks a Varkens (magere) 10 stuks 15.00 a ƒ28.00 Varkens (Biggen) 40 stuks 5.00 a 12.00. Grasboter 8760 kilogr.; '1ste qualit. vat 04.00 a 68.00. Schei- 2de qualiteit vat ƒ59.00 a 63.00Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.60 a 1.70; Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1 47* a 1.576 Lange Zwarte Turf 4000 dubb. hectol. ƒ0.25 a ƒ0.275. Ter markt aangebracht 51 runderen, 86 kalveren 175 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2