nieuw gebouwden koninklijken stoom-schors- en korenmolen van den heer M. WoliT Mz., buiten de Utrechtsche barrière. De molen en daarnevens staande woning van den eigenaar zijn evenals de groote voorraad run en steenkolen een prooi der vlammen geworden. Het huisraad heeft men nog tijdig kunnen bergen. Een en ander was tegen brandschade gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak van den brand, die den ganschen avond voort duurde, heeft men nog niet kunnen nagaan. Dooi de krachtdadige hulp van de brandweer, bijgestaan door schutterij en militairen, gelukte het in weer wil van den zeer feilen wind, de nabijliggende huizen te behouden. Geruststellend voor de inge zetenen waren de goede voorzieningen door den garnizoens-commandant genomen ten opzichte van de gevulde kruitwagens op het Kalfsveld aanwezig. Sedert Zaterdag-avond wordt te Amersfoort een man vermist, vader van een talrijk gezin, die, naar men vermoedt, door het gebruik van sterken drank eenigszins beneveld, in de nabijheid van zijn woning aan de Steenen- brug in het water gevallen is; althans op eenigen afstand werd zijn pet gevonden. Aangewende pogingen om het lijk op te visschen bleven tot dusver vruchteloos. Uit Groningen meldt men: Ten ge- volge van den vreeselijken storm, die in de vorige week heeft gewoed, zijn 600 menschen van alles beroofd. Dientengevolge heelt zich in de provincie eene commissie gevormd, ten einde de ongelukkige polderbevolking van het noodzakelijkste te voor zien. Te Leeuwarden is eene gymnastiek- vereeniging voor vrouwen opgericht. Zij telt reeds 8 leden, zoo gehuwde als ongehuwde dames. Onderwijzer is de heer T. Hofslra. Bij Elburg is Zaterdag een wagen trein ontspoord, verscheidene wagens zijn verbrij zeld, doch persoonlijke ongelukken zijn, zoo ver rnen weet, niet voorgekomen. De reizigers op den Centraal waren dien dag en den volgenden ver plicht uit te stappen en een half uur te loopen. Naar rnen verneemt, heeft de ontslagen stationschef aan den Holl. spoorweg te Alkmaar, mede-beschuldigde in de zaak der 13 conducteurs, zich uit de voeten gemaakt. Te Hoorn is een beambte van het huis van correctie in hechtenis genomen, als ver dacht van het maken van valsche handteekeningen, verduisteren van brieven enz. Dit maakt te dier stede algemeen een pijnlijken indruk, daar be doelde persoon tot dusverre zeer gunstig bekend stond. Naar aanleiding van de gevallen van vergiftiging te Middelburg wordt als de vermoe delijke oorzaak het volgende medegedeeld: Var kenshokken zijn een geliefkoosd toevluchtsoord voor muizen en ratten. Men pleegt dan ook deze dieren daaruit te verdrijven, door het strooien van rnuizentarwe om den voederbak. Nu is het duidelijk, dat als dit zonder voldoende voorzorgen geschiedt, de varkens ten slotte zullen lijden aan al de onaangename verschijnselen, die aan de ratten en muizen waren toegedacht, en evenzeer, dat als de menschen zich gaan vergasten aan deelen van zulk een vergiftigd varken, zich even zeer hij hen de sporen eener vergiftiging zullen voordoen. Dat de hier aangegeven loop van zaken zeer mogelijk en natuurlijk is, blijkt nog verder, als men het verschijnsel meer in bijzonderheden nagaat. De rnuizentarwe heeft haar vergiftigd karakter te danken aan strychnine (een be standdeel der gewone braaknoten). De toxicolo gische chemie leert verder, dat de zoogenaamde alcaloiden, hij opname in het dierlijk organisme, zich vooral en bij voorkeur ophoopen in de leve r. "Wanneer dus door varkens gegeten wordt van de rnuizentarwe, die voor de ratten en muizen bestemd was, zal zich een zeer merkbare hoe veelheid strychnine in de lever afzetten, en van daar dus ook verhuizen in de leverworst, welke door slachters van zulke besmette varkens ge maakt wordt. Vr ij dag - o c h t e n d werd zekere G. IC., die in het huis van bewaring te Schiedam in voorloopig arrest zat, als verdacht van eenige weken geleden eene portefeuille met ongeveer 400 aan geldswaarde gevonden en zich toege- eigend te hebben, dood in zijne cel gevonden. Men meldt uit Zierikzee van 28 Maart: Meermalen leveren onze Zeeuwsche stroomen aan onze kloeke varensgezellen gelegenheid om, onder betoon van overleg en moed, groote daden van zelfopoffering uit menschlievendheid te verrichten. Dit was ook het geval Woensdag jl., toen de tjalk Jonge Cornelia, tehuis behoorende te Veendam, gevoerd door schipper W. Klomker, komende van Nijmegen, en bestemd naar Hoede- kenskerke, met eene zware lading straatsteen, in het Brabantsche vaarwater op de Oostersehelde, nabij deze stad, plotseling lek sprong en begon te zinken. Voor genoemden schipper en zijn knecht bestond geen ander uitzicht dan te moeten verdrinken ,doch geluk kig werden de in nood ziltenden opgemerkt door den loodsrinkelaar van Brouwershaven, schipper J. Kar- reman, die zich in den omtrek bevond. Deze en zijn equipage, krachtig bijgestaan door een achttal aan boord zijnde loodsen, hadden het voorrecht de beide in levensgevaar verkeerende mannen te redden en behouden alhier aan te brengen. Gisternacht te halfvijf is te Rotter dam brand ontstaan op een bovenaehterkarner van een pand aan het Spuiwater, bewoond door een logementhouder en tapper. Aanvankelijk had de brand een vrij ernstig aanzien, doch met be hulp van de brandweer was men hem een uur later meester. De vermoedelijke oorzaak is, dat de vlam van de gaspijp in aanraking is gekomen met de zoldering. De toegebrachte schade is van weinig beteekenis. Gisteravond is te Rotterdam een onbekend jongman, in staat van dronkenschap, in den Coolsingel gesprongen, en niettegenstaande alle pogingen tot redding dood opgehaald. Men meldt uit Middelburg: Zondag ochtend is weder iemand, die van de leverworst, afkomstig van den spekslager in den Langendelft, gegeten had, overleden. Enkelen der zieken zijn herstellende, maar velen zijn nog in lijdenden toestand. Naar men verneemt bedraagt het getal vergiftigden thans ruim 300. Blijkens een nader bericht is gisterochtend weder een slachtoffer der vergiftiging, te Wissenkerke woonachtig, over leden. KOLONIËN. BATAVIA, 19 Februari. De kolonel Van Daalen heeft dezer dagen een verzoek ingediend tot eervol ontslag uit den millitairen dienst. Volgens een particulier telegram uit Aljin, van 10 dezer, is het vesting-geschut, achterladers 12 c. M., ingescheept op de Jason, naar Batavia, onder geleide van de kapiteins De Jong en Biljardt, luitenants Whitton, Exter en Kerrebijn, alsook dokter Dumont en 70 Europeesche artilleristen. Voorts wordt van andere zijde gemeld, dat be halve vestinggeschut met de Jason nog worden overgebracht de kanonnen, die door de Atjineezen in den Kraton zijn achtergelaten. Naar men verneemt, is de hofmeester van de Vice-President Prins hedenmorgen hier gevan kelijk binnengebracht en in verzekerde bewaring genomenhij wordt verdacht van poging tot ver giftiging van den gezagvoerder van genoemden stoomer. Aan de Samar. Cour. wordt uit Batavia bericht dat heer R. A. Sythoff, hoofd-inspeeteur van de koffiecultuur, een tweejarig verlof heeft aangevraagd en door den heer W. Pies, adsis- tent-resident van Bandong, in zijne betrekking zal worden opgevolgd. De heer Zaalberg te Samarang heeft een verzoek tot de Regeering gericht, om een Thom son's straallocomotief op de voornaamste wegen aldaar te mogen bezigen tot personenvervoer. Voor de nauwkeurigheid der volgende bij zonderheden omtrent het lijk van generaal Bixio meent het Algeni. Dagbl. v. iV. I. te kunnen instaan: „Het is onwaar dat de Atjineezen Bixio hebben opgegraven. Hij stierf aan boord van zijn schip, en ten einde het lijk naderhand te kunnen medenemen en in Italië begraven, heeft men het in een waterketel geborgen en op een zeer klein eiland, Poeloe Boeroe, geplaatst, dat een eind van de reede ligt, tusschen den vasten wal en Poeloe Waij. Er staat slechts éen boom op. Toen de Italianen den volgenden dag terugkwamen, waren lijk en waterketel verdwenen. Waarschijn lijk is met het rijzen van het water de ketel vlot geworden en weggedreven. Men kan althans veili» aannemen dat de Atjineezen wel wat anders te doen hadden, dan zich van een ijzeren waterketel meester te maken, waar duizend kan in gaat, en in het gezicht van onze vloot dien ketel van een eilandje af te sleepen." Door den Gouv.-generaal van Ned. Indië zijn i volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej, verl. naar Ned., wegens ziekte, aan den verific, 2de kl. bij de in- en uitvoerr. en ace. W. P. Van Duinen. Ontslagen: Op verzoek, eerv., de ads.-res. van Meester-Cornelis J. C. W. R. Th. Baud; op verzoek, eerv., de klerk op het vendukant. te Soerabaja A. F. Van der Bent, en de gew. klerk op het res.-kant. te Samarang F. Van Maanenbij den residentieraad te Ben- koelen, op verzoek, eerv., als plaatsverv. lid, D. Houtman, en in zijne plaats benoemd W. R. Winter, contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur in de bezittingen buiten Java en Madura. Benoemd: tot ads.-res. van Batipoe en de X kotta's (Sumatra's Westk.), H. Visser; tot contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, A. Van der Gon Netscher; tot griffier bij den landraad te Blitar (Kediri), J. P. E. Inen; tot grift, bij den landr. te Magetan (Madioen), J. VV. Van Raalten; bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura:' tot contr. 2de kl. J. F, II. Schultz en G. J. Harrebornee; tot arnbt. ter besch., W. E. M. S. Aernout. Machtiging verleend: tot uitreiking aan R. IClaasesz, van eene akte van toel. tot uitoef, van de artsenijm. praktijk te Samarang. Ontslagen: Door het hoog gerechtshof, eervol, de buit. subst.-griff,, buiten bezw. van den lande, J. F. Van Weddin gen. Benoemd: Door den Raad van Just, te Samarang, tot buit. subst.-griff., buiten bezw. v. d. 1., Mr. J. M. Brooshooft; door den landraad te Lebaktot buit. subst.-griff. bij dat coll., buiten bezw. v. d. 1., C. J. C. Wijnaendts; door den landraad te Modjokerto: tot buit. subst.-grilf., buiten bezw. v. d. I., bij dat coll., C. C. Phef- ferkorn en G. F. Lapre; door den landraad te Buitenzorgtot buit. subst.-griff. bij dat coll., buiten bezw. v. d. 1., J. W. Arnold; door den landraad te Boudowossotot buiteng. subst.-griff., buiten bezw. v. d. 1., bij dat coll. P. Zeijdel; tot Isten huipond. aan de openb. lag. school te Pasoeroean J. Ros. Ontslagen: Bij de burg. openb. werken, op verzoek, eervol, uit zijne betr., wegans ziekte, de waarn. comm. 3de kl. R. Douglas; benoemd: tot comm. 3de kl. F. A. Linnen Schmidt van Loffelt, en G. A. W. Ixempeners, eerstgenoemde bij het postk. te Weltevreden werkzaam gesteld; tot telegraf. 3de kl., J. J. J. Van Driessche; tot adj.-comm. G. J. A. Boulet, en S. A. Joël, eerstg. bij het postk. en laatstg. bij het tel.-kant. te Weltevreden werkzaam gesteld. Departement van Marine. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den adsp.-lichtopz. bij het havenl. te Batavia C. T. Grossenbacher. B e- n o e m dtot 2den maeli. bij de gouv.-marine, W. F. Stolk. BUITENLAND. I-V:i irltri j k. De scheuring tusschen prins Napoleon en Cam- denhouse is zoo volledig mogelijk. De prins wil te Parijs een dagblad oprichten hij heeft de ver gunning daartoe reeds gevraagd en een lokaal gehuurd, waar de bureels zullen zijn gevestigd. De vrienden van den prins beweren, dat te Chisle- hurst de noodige fondsen voor de imperialis tische propaganda reeds beginnen uitgeput te raken. De plechtigheid van 16 Maart zou aan de Keizerin, wier persoonlijk vermogen, zooals men weet, niet groot is, niet minder dan een millioen gekost hebben. De heer Jefferson Davis, oud-president van de Zuidelijke Confederatie (die in opstand was gekomen tegen de Amerikaansche Unie) is te Parijs aangekomen. Redenen van gezondheid heb ben hem tot de reis naar Europa bewogen. De uitslag der verkiezing in het departe ment Gironde is, op twee kantons na, bekend. De heer Roudier, de republikeinsche candidaat, heeft 68877 stemmen bekomen, tegen 45078, die aan generaal Bertrand, den Bonapartistischen candidaat, ten deel vielen. De admiraal Larrieu,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2