LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4338. A0. 1874. Woensdag I April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nominers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174* Grootero letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden, gezien art. 31 der wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad n". 37); i Doet te weten, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 31 Maart 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende, dat zich in deze gemeente herhaaldelijk gevallen van hondsdolheid hebben voorge daan en het daarom van hunnen plicht achtende die middelen aan te wenden, welke onder hun bereik liggen om het gevaar, daaruit soms te duchten, zooveel mogelijk af te keeren; Gezien art. 63 der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Bepalen dat tot nadere aankondiging honden lliet. anders dan gemuilband op straat mogen worden gelaten. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Lridsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. o. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1874. LEIDES, 31 Maart. Bij de gisteren op het Raadhuis alhier gehou den openbare verpachting van de opbrengst dei- Bruggelden aan de Spanjaardsbrug is pachter ge worden de heer J. De Graaf te Leiderdorp, voor 525, en voor de tolgelden aan het Zijlhek de zelfde, voor 2045. Gistermiddag is zekere K., werkzaam op de fabriek van den heer Leembruggen, door het op werpen van een pees, met zijn arm tusschen de machine geraakt, met het gevolg dat dit lichaams deel tot aan het schouderblad werd vermorzeld. De ongelukkige is terstond naar het ziekenhuis vervoerd en bevindt zich thans in zeer hedenke- lijken toestand. De heer Loyson zal naar wij vernemen in „Doctrina" te Leiden niet den 27sten, maar den 23sten April optreden. Op de lijst van aanbeveling voor de vaca ture van kantonrechter te Alphen zijn heden ge plaatst: 1°. Mr. J. G. Vogel, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, in Den Haag; 2°. Mr. A. C. C. Folkersma, kantonrechter te Hindeloopen3°. Mr. A. L. Van Cattenburch, griffier hij het kantongerecht te Alphen. Naar men verneemt, is bij den Raad van State ingekomen een wetsontwerp tot afschaffing van de zeepbelasting. Het equivalent zal gevonden worden in een verhooging van de belasting op het gedistilleerd. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op a. s. Zaterdag niet plaats hebben. De Minister van Koloniën, ad interim. Minister van Marine, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jonge lingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal zal zich tot vijftien bepalen. De aanmelding dient te geschieden voor of op den laatsten April a. s. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Appingedam zal geschieden op Dinsdai 21 April e. k. en eene eventueele herstemming, op Dinsdag 5 Mei e. k. Naar het U. D. verneemt, is een ontwor pen nieuwe richting van de Keulsche Vaart afge bakend deze zal langs Portengen, Kockengen en Harmeien loopen en vervolgens door de Kromme Mijdrecht nabij Uithoorn in den Amstel vallen. Men onderzoekt, of dit nieuwe tracé, dan wel verbetering van de bestaande vaart de voorkeur verdient. Gisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhou ders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij. Opgekomen waren 55 aandeelhouders. De balans- en exploitatie-rekening over het boek jaar 1873 werden goedgekeurd en het dividend over dat jaar vastgesteld op 68.90 per aandeel (ongeveer 7 pCt.). Hiervan was reeds voorloopig uitgedeeld 20, zoodat nog blijft uit te betalen f 48.90 per aandeel. De Vergadering machtigde den Raad van administratie met de Nederlandsch Westfaalsche Spoorwegmaatschappij een contract van exploitatie van de lijn Zutfen-Duitsche gren zen hij Winterswijk te sluiten. Verder besloot de Vergadering tot uitbreiding van het maat schappelijk kapitaal en dit te brengen op ƒ15,000,000. In de plaats van den heer J. Borski, die hij zijn aftreden niet herkozen wenschte te worden, werd met algemeene stemmen gekozen Mr. F. T. Westerwoudt, te Amsterdam. Alvorens de vergadering gesloten werd, beval een der aan deelhouders, Prof. Von Baurnhauer, ten sterkste aan, het voortdurend dagelijks laten rijden van een laten trein van Amsterdam naar Haarlem, ten einde den inwoners van Haarlem gelegenheid te geven gebruik te maken van de avond uitspan ningen. Volgens ontvangen telegram is het stoom schip Madura Zondag van Batavia naar het Nieu- wediep vertrokken. Uit goede bron wordt vernomen, dat te Amsterdam de gelden disponibel zijn voor een te Nieuwediep op te richten ijzeren droogdok. Over de plaats, waar het te stellen, zijn de ge voelens nog verdeeld. Naar men bericht is de is de meest geschikte plaats de overzijde van den Steenendam, ter hoogte van de gebouwen der Maatschappij „Nederland". Naar men verneemt, zal op den Ooster- Spoorweg het traject Amsterdam-Utrecht met dub bel spoor bereden worden. Tot stationschefs te Weesp en Baarn-Soestdijk zijn benoemd de heeren Kok en Mooyaard, thans commiezen bij de Maat schappij. Gisteren is van de werf der Nederl. Stoom boot-maatschappij op Feijenoord te water gelaten het ijzeren schroefstoomschip Holland, voor haar rekening aldaar gebouwd en te voorzien van hoogen en lagen druk, zoogenaamde compound- werktuigen, welke in de fabriek der Maatschappij zijn vervaardigd. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. vice-consul te Bergen, dd. 10 dezer, heeft de voorjaars- haringvisscherij weinig opgeleverd. De voorraad, voor den uitvoer over Bergen beschikbaar, is zeer gering, en het schijnt dus niet raadzaam, dat Nederlandsche schepen deze haven ter bevrach ting aandoen. De gemeenteraad van Loosduinen heeft, in zijne zitting van 26 dezer, uit overweging dat de kermis, invallende op den eersten Maandag in Augustus, voor die gemeente geen nut of voordeel oplevert, besloten die kermis af te schaffen, be houdens de goedkeuring van Gedep. Staten. De heer Nonhebei, pred. te Leimuiden, heeft het beroep naar Aalburg en Heesbeen aangenomen. Op 14 en 15 April a. s. zal te Amsterdam weder eene vergadering van moderne theologen plaats hebben, ditmaal zonder gemeenteleden. De navolgende punten van behandeling zijn vastgesteld: Voor Dinsdag-avond: jl°. AVelke waarde hebben de pogingen, die in den laatsten tijd zijn aangewend, om den godsdienst los te maken van alle rnetaphysica, hem op te vatten niet als wereldbeschouwing maar als levensbe schouwing en het Christendom te beschrijven als zedelijk idealisme? Referent: de heer A. G. Van Hamel. 2». De voorstellen der Synode van Febru ari 1874. Referent: de heer Ph. R. Hugenholtz. Voor Woensdag-morgen3". Christendom en utilitarianisme. Referent: Dr. J. A. Bruins. 4°. De Christelijke waardeering van den individu tegenover de wetten van natuur en samenleving. ReferentDr. I. Hooykaas. 5°. Het nieuwe wets ontwerp op het Hooger Onderwijs ten aanzien van godsdienstwelenschap en theologie. Referent: Dr. C. P. Tiele. Voor Woensdag-avond: 6°. Welke houding betaamt ons ten aanzien van Zendeling- en Bijbelgenootschappen? Referent: de heer H. P. Schim Van der LoefT. 7°. Wat te oordeelen over Montaigu's regel„II n'y a d'oeuvres coupables que les oeuvres superficielles. L'artiste peut tout oser, a la condition d'oser avec sincérité et profondeur ReferentDr. G. Van Gorkom. Onder de medische studenten, die te Gro ningen jl. Zaterdag met het gewenschte gevolg het eerste gedeelte van het candidaats-examen in de geneeskunde, nl. de anatomische demon stratie", hebben afgelegd, behoorde ook mejuffrouw A. H. Jacobs, van Sappemeer. De 1ste luit. L. F. Maas Geesteranus, benoemd tot kapt. 2de kl. bij het eerste regiment vesting-artill., is bestemd om met de functiën van adjudant voor het materieel der vesting Naarden te worden belast. Bij besluit van den Minister van Oorlog is benoemd tot opzichter van fortificatiën 3de klasse te Muiden, de sergeant van het bataljon mineurs en sappeurs A. F. Bot en is de opzich ter van fortificatiën 1ste klasse Middelkoop van Muiden overgeplaatst naar Dordrecht. Bij Kon. besluit is Mr. H. W. J. Van Marle, op verzoek, eervol ontslagen als commissaris over de straatwegen Deventer-Oldenzaal-Zwolle-Voorst, idem Holten-Wierden en den grintweg van Gietele naar Woeste Hoeve, en is als zoodanig benoemd L. Hulscher, wethouder te Deventer. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat G. H. Richter, van het kol. werfdepot, vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871; den heer M. F. Römer, thans Ned. vice-consul te Puerto Cabello, in Venezuela, bevorderd tot consul aan J. H. E. Gulikers, op zijn verzoek, ontslag verleend als notaris te Kerkrade; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Doesburg Mr. L. H. D. De Vos tot Nederveen-Cappel, thans te Enkhuizen. Gemengd Nieuws. Zondag-middag omstreeks een uur brak te Amersfoort een hevige brand uit in den

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1