De luitenant-ter-zee der 2de klasse L. M. L. De Haan, dienende als eerste officier aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee, wordt met 15 April op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant-ter-zee der 2de klasse J. Van Her waarden. Z. M. heeft pensioen verleend aan W. Van der Weide, gewezen Rijksveldwachter te Surhuis- terveen, ten bedrage van f 172 'sjaars; aan Mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarneveld, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid en vice- president van de Commissie van admin, over het burg. en milit. huis van verzekering in Den Haag, onder dankbet. voor de bewezen diensten, en benoemd tot lid van genoemde Commissie Mr. C. A. Van der Kemp, wethouder der gemeente Den Haag, terwijl het vice-presidium van die Com missie is opgedragen aan het lid Mr. M. S. Pols; tot lid van de Algemeene Rekenkamer van Ned. Indiê benoemd den heer T. C. J. Kroesen, inten dant der -1ste kl. (hoofdintendant) van de mili taire admin., wegens overcompleet bij dien dienst op non-act., en sedert April 1872 tijdelijk belast met de waarneming der betr. van lid bij gemeld college. Gemengd IN ieiiws. Uit Middelburg wordt nader gemeld: Men verneemt, dat de dood van den persoon, die na het gebruik van leverworst is overleden, volgens geneeskundige verklaring, aan vergiftiging wordt toegeschrevendientengevolge heeft de justitie zich deze zaak aangetrokkenhet lijk is naar het gasthuis vervoerd en zal aldaar gerechtelijk worden geschouwd. Ook verneemt men, dat uit het plaats gehad hebbend scheikundig onderzoek der bedoelde worst zou zijn gebleken, dat deze strychninum bevatte; vermits de ziekteverschijnselen niet met die van strychnine-vergiftiging overeenkomen, zoo vermoedt men dat zulks aan de hoedanigheid van het vleesch moet worden toegeschreven. Vrijdag is het station te Spa bij na het tooneel geweest van een verschrikkelijk onge luk. Een goederentrein van Spa naar Luxemburg was te Hoekai gekomen, op de plaats waar de helling het grootst is, toen een verbindings-ketting in het midden van den trein brak, en negen wagens met goederen naar den kant van Spa met steeds toenemende vaart afliepen. Een der beambten sprong van den trein af, de ander bleef op zijn post, terwijl de wagens met zulk een vaart voort liepen, dat de arbeiders, die bij Novoré aan den weg werkten, verklaarden niets gezien te hebben dan een brullenden warrelklomp, die met onbe schrijfelijk geweld voortliep. Men kan gemakkelijk begrijpen wat gebeurde. De wagens derailleerden, t Was juist vóór het station Spa. Acht wagens met koopmansgoederen sprongen uit de rails, en brachten den weg in zeer slechten toestand. De negende wagen liep door tot Marteau, waar ook hij derailleerde. Eindelijk liep de remwagen, waarop de ongelukkige wachter zich bevond, met vreeselijke snelheid voort in de richting van La Reid. Gelukkig heeft hij haar kunnen doen stil staan nabij het station van dien naam, gelukkig, want hij was daar in het gezicht van een naderenden goederentrein. De wachter is op die wijze behouden te La Reid aangekomen, hij heeft lichamelijk geen letsel gekregen, maar men kan nagaan, in welken gemoedstoestand hij verkeerde. Toen hij bij Mar teau voorbijkwam, zag men hem wanhopige ge baren maken, 't zij om de beambten te waar schuwen, 't zij om hen vaarwel te zeggen. Door het Provinciaal Gerechtshof in Limburg is uitspraak gedaan in de zaak van Gerard Rijcken, beschuldigd van moedwilligen manslag, met voorbedachten rade, op zijne huis vrouw M. C. Odekerke gepleegd. Het Hof heeft, overeenkomstig de door de verdediging aange voerde conclusiën, het met voorbedachten rade ter zijde gesteld, den beschuldigde verklaard schul dig aan manslag en hem tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijftien jaren veroordeeld. Ge lijk men zich zal herinneren, had het O. M. levenslange tuchthuisstraf gerequireerd. Naar de Courrier de la Meuse meldt, zal de pastoor van Hollum zijne zaak tegen de Kerkfabriek aldaar nader laten beslissen door den Hoogen Raad der Nederlanden. De Heer Mr. Wintgens zal in rechten voor den appellant op treden. Een jongeling, die dezer dagen van eene stelling aan de Charlois in aanbouw zijnde school gevallen is, is aan de daarbij bekomen wonden overleden. Een jongentje, dat onlangs op de Hoog- straat te Rotterdam overreden werd, is aan de gevolgen daarvan bezweken. BUITENLAND. Franbrij Is. De Nationale Vergadering heelt het voorstel tot opheffing van het sequester op de onroerende goederen, behoorende tot een particulier domein van Napoleon III, aangenomen Daarna is de ver gadering tot 12 Mei uiteengegaan. Maarschalk Mac Mahon is Zaterdag naar Saint-Cyr vertrokken, om er een bataljon van de Millaire School in oogenschouw te nemen. Hij betuigde bij die gelegenheid aan de kweekelingen zijne tevredenheid over hunne goede tucht en militaire houding. Hen verder toesprekende, zeide hij dat men alles aan zijn Vaderland moet weten op te offeren, niet enkel goed en bloed, maar ook zijne persoonlijke begrippen. De Commissie, belast met het onderzoek van de overeenkomst tusschen den Minister van Financiën, namens den Staat, en den gemachtigde der ex-keizerlijke familie gesloten, heeft beslist, dat het Chineesche Museum te Fontainebleau, het museum van wapens te Pierrefonds en het Fransch-Romeinsch museum te Saint-Germain eigendom van den Slaat zijn, en alzoo niet in 't bezit der ex-Keizerin gesteld worden. Duitschland. De Rijksdag heeft bij de derde lezing de voorgedragen wet op het burgerlijk huwelijk aan genomen en de zitting verdaagd tot den 9den April. Daar verschillende bladen in overweging hebben gegeven, de bezwaren ten opzichte der legersterkte voorloopig uit den weg te ruimen, door het cijfer in het regeerings-ontwerp voor eenige jaren vast te stellen, verklaart de Nordd. Allg. Zeitung van goed onderrichte zijde de ver zekering te kunnen geven, dat de bondsregeerin- gen niet geneigd zijn eene tijdelijke schikking aan te nemen. Zij verlangen een definitieve regeling. Het gerucht dat de regeering voornemens was, de behandeling van het ontwerp tot het najaar te verdagen, is ongegrond bevonden. Binnen kort zullen te Dresden proefnemingen worden gedaan met het verbranden van lijken. De ingenieur Siemens heeft ten dien einde eene stookplaats opgericht, alwaar ieder lijk, in een soort van oven, aan zulk eene hooge temperatuur wordt blootgesteld, dat het binnen een uur geheel en al verteerd is en er niets overblijft dan witte asch, die in eene urn wordt gedaan, welke de nabestaanden naar verkiezing kunnen laten be graven, bijzetten, of mede naar huis nemen. Als de proef goede resultaten oplevert, zal te Dresden en te Leipzig aan het publiek gelegenheid worden gegeven om van zoodanige inrichting gebruik te maken, of naar verkiezing de lijken op de gewone wijze te doen begraven. Spanje. De Indépendance ontving Zaterdag een tele gram uit Sant Jean de Luz, meldende: Ser rano breekt de eerste linie der Carlisten door, de vloot bombardeert de monden van de Ner- vion en de Somorostro, Lorna nam Woensdag Carreras. De correspondent van de Indépendance deelt mede dat de financieele operatie, ten doel hebbende de betaling van de achterstallige coupons, eindelijk tot een goed einde gebracht is en weldra tot uitvoering zal komen, daar de buiten- landsche houders de voorwaarden van betaling hehben aangenomen. De zoogenaamde betaling zal op de volgende wijze plaats hebben. De Engelsche huizen, belast met die betaling, zullen pagarès op de mijnen van Rio Tinto en op de nationale goederen ontvangen en deze zullen gedeponeerd worden bij de Engelsche bank en zullen strekken tot onderpand voor eene uit gifte van schuldbrieven, welke het geld moeten voorstellen, waarmede de achterstallige coupons betaald worden. De nieuwe schuldbrieven zullen een jaar- lijksche rente van 5 pCt. afwerpen, 3 pCt. er van zal jaarlijks worden geamortiseerd en ze zullen aan de voornaamste beurzen genoteerd worden. Gri-oot-Britannië. Blijkens een telegram uit Calcutta heeft het aldaar gevestigde Comité tot ondersteuning der noodlijdenden bericht, dat als de voorjaarsoogst goed uitvalt, daardoor nog alleen tijdelijke ver lichting van den nood verkregen zal worden. Onlangs verscheen voor de rechtbank vaa Old-Bailey te Londen een Fransche dame, die zich den dubbelen titel van gravin De Bar en gravin De Civry had toegeëigend en beschuldigd werd van bedrieglijke oplichting ten nadeele van verschillende voorname kooplieden, die haar een groote hoeveelheid goederen hadden geleverd. Uit het verhoor is gebleken, dat deze dame niemand anders was dan de dochter van wijlen den hertog van Brunswijk. Zij is veroordeeld, maar door de Koningin begenadigd en daarop weder in vrijheid gesteld. Telegrammen. MADRID, 28 Maart. De regeeringstroepen heb ben Abanto bezet. De Carlisten zijn tot voorbij Santa Juliana teruggeslagen. ATHENE, 28 Maart. Daar het ministerie de meerderheid der Kamer van afgevaardigden tegen zich heeft, is het afgetreden. De Koning heeft het onslag reeds aangenomen. BUCHAREST, 29 Maart. De Kamer van afge vaardigden heeft het budget voor 1S75 aange nomen. De uitgaven zijn geraamd op 97 millioen. De minister van financiën is gemachtigd om ter dekking van het deficit, ten bedrage van 5 millioen, schatkistbons uit te geven. PARIJS, 29 Maart. Heden is te Parijs de schikking goedgekeurd, die met Sadyk Pacha ge troffen is, om aan de Turksche regeering een voorschot te verstrekken van 40 millioen. Deze schikking is aangegaan met de „Banque Otto- mane," het „Comptoir d'Escomple," de „Société Général," de „Banque Austro-Ottomane" en de bankiers Hirscli en Huber. De interest van het voorschot bedraagt 12 pCt., zonder commissie loon. De som moet geheel aangewend worden tot betaling der April-coupon. Naar Konstantinopel is geseind dat de schikking geratificeerd is. Sadyk Pacha zal voorts maatregelen nemen, om de betaling te verzekeren van de reeds ver vallen mandaten. MADRID, 29 Maart. De regeeringstroepen heb ben stormenderhand Murrieta ingenomen; al de Carlistische verdedigers zijn daarbij omgekomen. De troepen retancheerden zich in de 300 meter verderop gelegen Carlistische stellingen, na ze gebombardeerd te hebben. Men verzekert, dat de colonnes van Caleja en Weyler te Santes in de provincie Valencia zijn verslagenen daarbij een verlies hebben geleden van 80 man gesneuveld en 200 gewond. De Gaceta meldt, dat Zabala, adjudant van Serrano, te Madrid is aangekomen met het bericht, dat het leger zich op de veroverde stel lingen blijft handhaven en zijn tocht voortzet dwars door de geretrancheerde liniën van den vijand. Van Serrano zijn geen telegraphische rap porten ontvangen, maar bijzondere berichten beves tigen de in den ochtend vermelde voordeelen. Primo de Rivero is gewond. PARIJS, 29 Maart. Gisteravond werd het ge rucht in omloop gebracht, dat Thiers aan eene beroerte was overleden. Dat gerucht is echter van grond ontbloot. Na zijn terugkomst uit Versailles gevoelde hij zich wel sterk vermoeid en leed hij aan maagkramp, doch de pijnlijke aandoening is thans geweken. Het hof van appèl te Parijs heeft, wegens bedriegelijke oplichting ten nadeele van den Staat. Bazonin tot een jaar, Cohen en Lyon tot twee jaren en Boulanger tot vier jaren gevangenisstraf ver oordeeld. In Carlstische dépêches uit Santander van

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2