LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4387. Dinsdag A0. 1874. 31 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per poslv 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Gro'olcrc leners naar plaatsruimte. STADS-BERXCHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 26slen Februari 1874, is vastgesteld de volgende VERORDENING regelende het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen ie Leiden. De Raad der gemeente Leiden, Gelet op zijne besluiten van 28 October 1873 en van 5 Fe bruari 1874, houdende nadere regeling van bet onderwijs in de gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen; Besluit: de verordening, regelende het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden, van 4 Mei/20 Juli 1872 (Gemeenteblad n°. 14), te wijzigen, ten gevolge waarvan deze wordt vastgesteld als volgt: Art. 1. Aan al de openbare lagere scholen en aan de hoogere bur gerschool dezer gemeente wordt onderwijs gegeven in handtee- kenen en gymnastiek. Art. 2. Het onderwijs in het handteekenen wordt op de scholen voor on- en minvermogenden en op de school voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse, alsmede op de laagste klassen der overige scholen, gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 3. Aan de hoogere burgerschool, aan dc hoogste klassen der scholen voor uitgebreid lager onderwijs en aan de vormschool wordt dit onderwijs gegeven door twee teekenondcrwijzers met akte voor middelbaar onderwijs, die elk een jaarwedde van ƒ1200 ontvangen. Art. 4. Aan een dezer onderwijzers wordt bet toezicht opgedragen over het teekenonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel der lagere scholen gegeven wordt. Art. 5. De verdeoling cn regeling der uren onderwijs door de twee onderwijzers, 't zij afzonderlijk, 't zij gezamenlijk te geven, ge schiedt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het schooltoezicht. Art. G. Het onderwijs in de gymnastiek wordt op de scholen voor on- en minvermogenden, op de school voor voorbereidend onder- wijs 2de klasse en aan de drie laagste klassen der scholen 1ste klasse gegeven door het hulppersoneel aan die scholen werkzaam. Art. 7. Aan de hoogere burgerschool, aan de scholen voor voortgezet onderwijs der 2de klasse, aan de hoogste klasseD der scholen late klasse cn aan de vormschool wordt dit ouderwijs gegeven in een daartoe bestemd lokaal, door een onderwijzer cn een hulponderwijzer in de gymnastiek, met akte voor middelbaar ouderwijs, die daarvoor jaarlijks bezoldigd worden respectievelijk met ƒ1400 en ƒ600. Art. 8. Aan den onderwijzer is bet toezicht opgedragen over het gymnastiekonderwijs, zooals dit door het hulppersoneel gegeven wordt. Art. 9. De regeling der uren door den onderwijzer en den hulpon derwijzer aan de verschillende scholen te geven, geschiedt door Burgemeester en Wethouders, in overleg met het schooltoezicht. Art. 10. Het is den onderwijzer en den hulponderwijzer in de gymnas tiek verboden privaat-onderwijs te geven in voormeld vak. De onderwijzer is evenwel bevoegd om, na bekomen vergun ning van Burgemeester eu Wethouders, privaat-onderwij9 te geveD in de orthopaedischc gymnastiek. Art. 11 De onderwijzers in teekenen en gymnastiek zijn gebonden aan de algemeene bepalingen voor de scholen van lager en middel- haar onderwijs, ook wat dc vacantién betreft. Zoolang zij aan de leerlingen cener school, 't zij in, 't zij bnitcn het schoollokaal, onderwijs geven, staan zij onder het toezicht respectievelijk van den directeur, den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres dier school. Art. 12. De onderwijzers en de hulponderwijzer, uit hunne betrekking wenschende te worden ontslagen, zjjn verplicht, zes weken voor het tijdstip waarop dit ontslag moet ingaan, zich daartoe schrif telijk tot den Gemeenteraad te wenden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 26ston Februari 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 17/23 Maart 1874, B. n°. 720 (1° afd.), G. S. n°. 29/1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30sten Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 26,ten Februari 1874, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende regeling der jaarioedden voor de teeken- en gym.' nastiekonderwijzers aan de openhare lagere en middelbare scholen te Leiden. De Raad der gemeente Leiden, Overwegende dat de jaarwedden van den onderwijzer en den hulponderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere cn middelbare scholen, bij besluit van 28 October 1873, respec tievelijk zijn vastgesteld op ƒ1400 en ƒ600; Gelet op de verordening houdende regeling der jaarwedden voor de teeken- en gymnastiekonderwijzers, van 20 Juli 1S72 (Gemeenteblad n°. 15), en op de verordening van heden, regelende het onderwijs in teekenen en gymnastiek aan de openhare lagere en middelbare scholen; Mede gelet op art. 24 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsbl. n°. 50), houdende regeling van het middelbaar onderwijs; Besluit: de bovenaangehaalde verordening van 20 Jnli 1872 te wijzigen, ten gevolge waarvan deze wordt vastgesteld als volgt: Van de jaarwedden aan de beide teekenonderyvyzers en aan den onderwijzer en den hulponderwijzer in de gymnastiek, bij de artikelen 3 en 7 der bovenaangehaalde verordening toegekend, respectievelijk ten bedrage van 1200, 1200, 1400 en ƒ600, wordt geacht bezoldiging te zijn voor het aan de hoogere bur gerschool te geven onderwijs, esn bedrag van ƒ560 voor een der heide teekenonderwijzers, van f 400 voor den anderen teekenonderwijzer, van ƒ210 voor den onderwijzer en van 90 voor den hulponderwijzer in de gymnastiek. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 26ulcn Februari 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de regeling dezer jaarwedden goedgekeurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijne besluiten van den 12den Augustus 1872, n°. 195 (5do afd.) en van den 7den No vember 1873, n°. 179 (5d0 afd.), in door dc Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij hnnnc beschikkking van den 17dcn Maart 1874, B. n°. 720 (le afd.), G. S. n°. 29/1. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30slen Maart 1874. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Maart. Aan het lokaal van het Prov. bestuur in Den Haag is heden aanbesteedhet houwen van een Zoótomisch Laboratorium te Leiden. Daarvoor waren vijf biljetten ingeleverd en was minste inschrijver de heer D. A. Braakenburg te Haarlem, voor 54,800. - Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 54, 5.60 en ƒ2.80, de laagste prijzen ƒ54, 5.30 en 2.75. In de tweede helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden J. A. Tange, I. Karten, A. Kuneman, A. Buis man en Zn., L C. Lippitz, Muller, allen te AmsterdamF. Weiss te CoinH. Van de Laar te Essen; M. Helleman te 's-Gravenhage; Moes man te Hilversum; A. Buys te Leiderdorp; Gransar te Luik; Mej. K. Groen te Nieuwveen; P. Duin hoven te Noordwijkerhoutden Heer Magistraat le Neuenhaus; Wed. Havinga te Oosterbeek; Kluner, A. Van Rhijn, beiden te Rotterdam. Door den Minister van Binnenl. Zaken is de heer P. P. C. Hoek. phil. nat. doctorandus, benoemd tot tijdelijk adsistent bij de zoölogie aan de hoogesehool te Leiden. Tot stationschefs op den Oosterspoorweg zijn benoemdvoor Amsterdam de heer W. C. Mooy, thans stationschef te Leidenvoor Utrecht de heer Van Renesse, thans le Helder; voor Hil versum de heer Leurs, thans te Veenenburg. Naar men verneemt, zullen dit jaar in de maand Juli, op de Wiesselsche heide, weder de scherpschutters van de verschillende regimenten inf. en van de schietschool in Den Haag, in serién, schieloefeningen houden. De Staatscourant deelt mede dat het examen van hen, die voor de betrekking van commies van staat in aanmerking svenscheu te komen, zal aanvangen op Woensdag 20 Mei e. k., in een der lokalen van het Departement van Binnenl. Zaken, des middags te 12 uren. Zij, die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, worden opgeroepen zich binnen veertien dagen bij voornoemd Departement schriftelijk aan te melden met opgave van naam, voornamen en woon plaats. De heer J. J. Van Schreven, oudste lid dei- factorij van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia, is benoemd tot president der factorij. Naar wij vernemen zal eerlang het licht zien eene kerkhistorische verhandeling over de klooslervereeniging van Windesheim hij Zwolle, eene filiaalstichting van de broeders van 't Gemeene Leven, van de hand van den heer J. C. Van Slee, predikant te Ooslzaan. Die vereeniging was geroe pen de natuurlijke beschermster le zijn der Broe ders van Geert Groote, wier verdiensten ten opzichte van wetenschap en godsdienstig leven, bekend zijn. Met belangstelling wordt dan ook deze verhandeling tegemoet gezien. Zr. Ms. schroefstoomschip der 3de klasse Alkmaar, in aanbouw op 's Rijks werf te Amster dam, is den 28sten Maart jl. met goed gevolg te water gelaten. Voor de Koninklijke Stoomvaart-maatschappij te Amsterdam zijn twee booten in aanbouw, welke bestemd zijn dienst te doen tusschen Nieuwediep en New-York. De Stoomvaart-maatschappij „Nederland" heeft, behalve de mailboot Prin-ses Amelia, welke in Mei in dienst komt, nog twee booten in Enge land op stapel, en wel de Voorwaarts en de Prins Hendrik. Het Engelsche stoomschip Warrior, door de Maatschappij ingehuurd om geene vertraging in den dienst te hebben en welke bodem in April zal vertrekken, zal geen troepen overbrengen. De heer W. Ph. Scheuer, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, herdacht gisteren zijne 25jarige evangeliebediening, gedurende welk tijdperk hij achtereenvolgens te Renswoude, Sas- senheim, Zevenhuizen, Leeuwarden en sedert 1859 te Rotterdam werkzaam is geweest. Aan de Utrechtsche hoogesehool is bevor derd tot doctor in de rechten de heer A. F. Rooseboom, geb. te Vianen. De door zijne historische schriften ten onzent goed bekende Dr. A. Wolters te Bonn is benoemd tol hoogleeraar in de godgeleerdheid te Halle. De iV. Rolt. Cf. bevestigt het, dat wijlen mevr. de wed. Cort Heiligers, te Deventer, bij testament tot universeele erfgenaam van hare bezittingen heeft gemaakt de Nederlandsche Vrij metselarij, welk vermogen op een half millioen gulden wordt geraamd. Zij voegt er bij, dat van verzet tegen deze testamentaire beschikking tot nogloe geen sprake is, veel minder van eenigen eisch tot nietigverklaring van het testament, waar toe dan ook geene termen zouden bestaan, omdat de zedelijke lichamen, opgericht vóór de inwer kingtreding der wet van 22 April 1855, geene goedkeuring op hunne statuten of rechtspersoon lijkheid behoeven om te kunnen optreden. Even min als ooit, waar aan verschillende stichtingen of kerkgenootschappen legaten werden gemaakt, bezwaren zijn gerezen, zal dit, waar het de Vrij - melselaarsorde betreft, thans plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1