LEIDSCH DAGBLAD. N". 4334. A°. 1874. Vrijdag 27 Maart. EEN GOEDE GELDBELEGGING. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Waarin zullen we ons kapitaal beleggen? Die vraag is, na zoo rnenig afschrikkend verschijnsel op financieel gebied, in den laatsten tijd zeker door velen gedaan, zonder dat zij er een voldoend ant woord op ontvingen. Men is huiverig anderen raad te geven, waar men zelf maar al te dikwijls in het duister rondtast. Daarom achten wij het onzen plicht onze lezers er op te wijzen, zoodra zich de gelegenheid voordoet om hunne fondsen op solide en, wat zeker ook geen onverschillige zaak is, tevens nuttige wijze te plaatsen. Die gelegenheid biedt zich op dit oogenblik aan door de uitgifte vanwege de Rotterdamsche Han- delsvereeniging van f 10,000,000 nominaal in 40,000 aandeelen, voor Leiden ten kantore van de heerer. Lezvvijn Eigeman en Van der Spruyt De Graaf. AVel bedraagt hel maatschappelijk kapitaal 15 millioen in (50,000 volgefourneerde aandeelen, maar de resleerende 20,000 aandeelen worden door de oorspronkelijke inschrijvers ge reserveerd, en ziedaar naar onze meening reeds een voldingend bewijs voor de soliditeit der onder neming. Na vaststelling der staluten op 12 Sept. 1872 werd hel geheele kapitaal door de oprichters ge- teekend, en men besloot geen aandeelen aan het publiek aan te bieden, voordat de levensvatbaar heid der zaak eenigszins zou zijn gebleken, zeker een prijzenswaardige handelwijze, die alle aan spraak op vertrouwen geeft. In art. 4 van die statuten is het doel der Vereeniging aldus om schreven „het drijven van handel en het doen van ondernemingen in den uitgebreidsten zin, voornamelijk met het oog op de bevordering en ontwikkeling van den handel, de scheepvaart en de nijverheid van Nederland in het algemeen en Rolterdam in het bijzonder." Daartoe wordt in de eerste plaats gerekend het vereischte kapitaal tot uitbreiding van den invoer- en doorvoerhandel, terwijl en dit is een opmerkenswaardig punt alle zuiver financieele ondernemingen buiten aan merking blijven. Verre echter van naar een monopolie, naar alleenhandel te streven, ligt het ook op den weg der Vereeniging goed werkende zaken en inrich tingen te helpen ontwikkelen of tot stand brengen. Ter bereiking van die verschillende doeleinden werd besloten mede te werken aan de zoo drin gend noodige uitbreiding van Rotterdam naar de zijde van Feijenoord en nam men daartoe de reeds vroeger door een aanial binnen- en buitenland- sche financieele inrichtingen met het gemeentebe stuur van Rolterdam aangeknoopte onderhande lingen over, met het gevolg dat er een con tract tot siand kwam, waarbij de Vereeniging tegen storting van een waarborgkapitaal van een millioen gulden in het bezit komt van 100,000 meters bouwgrond in eigendom en 300,000 meters in erfpacht voor 99 jaar, de eersle bestemd tot wederverkoop, de laatste tot den aanleg van een handelsterrein met dokken, entrepots, enz. Ten bewijze dat de Vereeniging met bedaarden tred en langs veiligen weg voortschrijdt, zij hier tevens opgemerkt, dat zij zich door een overeenkomst met de directie van het Vrij Entrepot de zeker heid heeft verschaft dat van hare inrichtingen algemeen zal worden gebruik gemaakt. Hoewel Rotterdam bij voorkeur het terrein van de werkzaamheid der Vereeniging is, huldigt zij toch geen bekrompen uitsluiting der belangen van andere plaatsenvandaar b. v. haar deelneming aan de „Maatschappij tot exploitatie van gron den te Vlissingen". De tweede handelsstad des Rijks in bloei te doen toenemen en met haar geheel Nederland, dat is hier de leuze. Daarom worden ook, in vereeniging met 17 geachte firma's, pogingen aangewend tot uitbreiding van ons bin- nenlandsch spoorwegnet, een zaak die wellicht ook voor onze stad en hare omstreken van belang zou kunnen worden. Een ander lofwaardig streven is het bevorde ren der oprichting of exploitatie van industrieele ondernemingen, waarondir wij slechts vluchtig ver melden Heinekens Bierbrouwerij-Maatschappij, de Rolterdamsche Suikerraffinaderij en, niet 't minst, de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij. Onder de belangrijke handelsoperatiën die, ter vermijding van al te groote risico's, veelal met andere huizen gezamenlijk worden gedreven, komt o. a. voor de imporiatie van indigo voor circa 2 millioen gulden. En nu de financieele resultaten van het eerste boekjaar? Zij mogen inderdaad meer dan vol doende heeten. Immers, van '1 Oei. 1872 tot 31 Dec. 1873 met l'/2, 3 en -4'/2 millioen wer kende, naar gelang der stortingen, kreeg men een batig saldo van 445,061.731/1, wat een jaarlijksche rente van 1 O*5/16 pCt. aanwijst, zoo dat na storting in de reservekas enz. een divi dend werd uitgekeerd van 7"/2 pCl. Zeker, der onderneming is een schoone toe komst weggelegd. Wie haar door het nemen van aandeelen ondersteunt, zal zich niet alleen een goede geldbelegging verzekeren, maar, wat nog vrij wat meer beteekent, een schoon doel helpen bevorderende verhooging van de welvaart eener groote stad, ja van het geheele land. In die jeugdige Vereeniging zien wij een gelukkig voor teeken van het ontwaken van den ondernemings geest, dat weldadig zal werken in alle rangen der maatschappij en voor den werkman niet het minst. Ziedaar een gezonde oplossing der sociale quaestiede activiteit van het kapilaal in handel, scheepvaart en industrie. Moge Leiden door een ruime inschrijving too- nen dat het in die richting wil medewerken LEIDEN, 36 Maart. Nu het zilveren kroningsfeest langzaam aan nadert en zelfs reeds bij voorbaat in enkele gemeenten gevierd is, vinden wij het niet te onpas mede te deelen, wat men op 12 Mei hier ter slede denkt te doen. De Commissie voor de feestviering is naar wij vernemen van plan, niet om eene algerneene illuminatie te doen plaats hebben, zooals reeds door dezen en genen beweerd werd, rnaar om een gedeelte der stad, dat zicli daartoe bijzonder leent, meer speciaal in te richten als feestterrein, hetgeen voor de burgerij minder kostbaar is en tevens een goed effect zal maken. De Commissie stelt zich voor, de Paardensteeg, Bloemmarkt enz. tot en met de Karnemelksteeg te verlichten en daarvoor de hulp van de bewoners dier straten in te roepen. Drie muziekcorpsen zullen over die ruimte verdeeld worden, 's Morgens zullen zich alle schoolgaande kinderen vereenigen om een optocht te houden, waarna zij op eenige versnaperingen onthaald worden, 's Middags groote parade en van 3 tot 5 uren volksspelen op de Beestenmarkt en in dien omtrek. Ter uitvoering van dit plan is noodig f 4000, waarvan tot nu toe 1968 is bijeengebracht. Er is dus op verre na niet genoeg, ook al geefl het gemeentebestuur eene toelage. Leiden mag echter in deze niet bij andere ge meenten achterstaan en wij wekken daarom allen op, om door ruime bijdragen alsnog de Commissie in staat te stellen een feest te geven, dat de academiestad waardig zij. Bij den penningmeester der Feestcommissie' den heer J. J. Krantz, kunnen de inschrijvings biljetten bezorgd worden, en mochten er zijn, die, ook al hebben zij hun biljet reeds ingezonden, nog tot verdere ondersteuning bereid zijn, dan zal de Commissie gaarne hunne giften in ontvangst nemen en hun daarvan later het bewijs van ont vangst doen geworden. Bij Kon. besluit zijn lot vertegenwoordigers van Nederland op het internationaal plantkundig congres, hetwelk in de maand Mei e. k. te Florence zal worden gehouden, benoemd de heeren Dr. W. F. R. Suringar, Dr. N. W. P. Rauwenhofi' en Dr. P. De Boer, hoogleeraren Ie Leiden, Utrecht en Groningen. Z. M. heefl benoemd tot adviseurs voor de instandhouding der voorwerpen van vaderlandsche oudheidkunde, geschiedenis en kunst, de heeren Mr. C. Fock, te 's-Gravenhage, voorzitter; Dr. C. Leemans, te Leiden, onder-voorzitterJhr. Mr. V. E. L. De Stuers, te 's-Gravenhage, secretaris; P. J. H. Cuypeis, te Amsterdam; Mr. A. J. Enschedé, te Haarlem; E. Gugel, te Delft; Jhr. J. R. T. Ortt, te Haarlem; Mr. C. Vosmaer en J. Weissen- bruch, te 's-Gravenhage. Tot hoogleeraar in de faculteit der godge leerdheid aan de Groningsche Hoogeschool is be noemd Dr. J. Cramer, predikant te Amsterdam. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië, door middel van het stoomschip Harringtonvan de Commercial Steamship Company, waarvan het vertrek uit Rotterdam in den nacht van 4 op 5 April is bepaald. De daarmee te verzenden cor respondentie behoort uiterlijk in den namiddag van 4 April te Rotterdam aangekomen te zijn. De afdeeling voor wis- en natuurk. weten schappen der Kon. academie van weienschappen zal a. s. Zaterdag eene gewone vergadering houden. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 28 dezer niet plaats hebben. Het Ned. stoomschip Borneo, van Batavia naar Nieuwediep, is 24 dezer te Suez aangeko men en het Kanaal ingegaan. Alles wel aan boord. Het had in de Roode Zee zeer veel slecht weer doorgestaan. Het Ned. stoomschip Holland, kapt. Boon, is door het gouvernement bevracht van Batavia naar Atjin. Het Ned. stoomschip Am sterdam, van Middleshro' naar Java, is 21 dezer te Gibraltar gearriveerd en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. Alles wel. Naar men verneemt, bestaat bij het Depar tement van Oorlog het plan, om de hoofdcur sussen voor de onderofficieren der infanterie te 's-Hertogenbosch en Maastricht tot éen te ver eenigen en deze te verplaatsen naar Breda. Het personeel ter instructie der infanterie aan de Kon. Militaire Academie aldaar zou dan met het onder;- wijs belast worden. Door dezen maatregel zal het

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1