LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4333. A0. 1874. Donderdag 26 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per pos!1.40. Afzonderlijke Nonnnersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRI.IS PER APVERTE.NTIEN: Van 16 regel? Iedere regel meer Groolère letters naar plaatsruimte. f 1.05. 0.174. LEIDEN, 25 Maart. Door commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier werd in eene gisteravond ge houden buitengewone vergadering het eerelid- rnaatschap uil gereikt aan de heeren W. L. Van Meurs en H. A. Viotta, beiden student aan de Leidsche hoogeschool, en aan den heer J. A. Klerk uit Delft een boekwerk ten geschenke aangeboden, een en ander uil erkentelijkheid voor de goede diensten door hen aan die Maatschappij bewezen. Deze bijeenkomst werd o. a. bijgewoond door mej. A. Schulz Lessig, den heer Wetrens met familie, en den heer D. Couwenhoven, die zooals bekend is in den afgeloopen winter door hunne mede werking de soirées voor kamermuziek] hebben ondersteund. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering der vennootschap „Leidsche Brood fabriek" bracht de voorzitter verslag uit over den gang der zaken gedurende het jaar 1873, waaruit bleek, dat het debiet met ruim 29500 kilogr. brood was vooruitgegaan en geklommen lot het cijfer van 1,669,876 kilogr. Op de tentoonstelling van vee en pluimge dierte vanwege de Holl. Maatsch. van Landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, is o. a. toegekendde 2de prijs voor vette schapen en de lsle en 2de prijs voor varenkoeien aan A. Dorrepaal te Koudekerk; de 3de prijs voor vette schapen aan A. Van der Burg te Hazers- woude; de 2de prijs voor gemeste varkens aan T. Meijer te Hazerswoude; de 1ste prijs voor pink-os kalveren, de 1ste en 3de voor pink-kuis kalveren aan J. Van der Breggen Az. te Wad- dinxveen. Bij gelegenheid van het aanslaande kronings feest te Bodegraven, waarvoor door de regelings commissie de plannen reeds ontworpen en vast gesteld zijn, zal o. a. ook een rijk gecostumeerde optocht worden gehouden, voorstellende de „aan komst van Willem Hendrik, Prins van Oranje en Nassau met het leger te Bodegraven, 18 Juni 1672". De muziek van 't 4de regiment infanterie uit Leiden zal de feestviering opluisteren, die met illuminatie en vuurwerk zal worden besloten. De rechtbank te Groningen heeft voor de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van Mr. G. J. M. Van Voorthuyzen, de volgende no minatie opgemaakt: 1*. Mr. B. Dorhout Mees, procureur te Groningen2°. Mr. C. J. Van Marle, rechter te Hoorn, en 3°. Mr. H. Van Manen, benoemd subst.-officier van justitie te Hoorn. Gisteren is van het Asyl voor ouden van dagen te Egmond a/Zee de eerste steen gelegd door Prins Hendrik, die toegestaan heeft dat aan het Asyl zijn naam gegeven wordt. De heer J. Th. Stang, werktuigkundige in Den Haag, is benoemd tot directeur der Haagsche duinwaterleiding. Dezer dagen is te Wolvega in den ouder dom van 83 jaren overleden de oud-luitenant kolonel ingenieur Sent Foppes Kleinsma, ridder der orde van den Ned. Leeuw, ridder van de Militaire Willemsorde en commandeur der orde van de Eikenkroon. Zoowel op krijgs- als weten schappelijk gebied had de overledene zich in hooge rnate verdienstelijk gemaakt. Student aan de Fra- neker hoogeschool deed de nood des vaderlands hem in 1813 besluiten, zich aan de verdediging daarvan te wijden, en zoo bleef hij in de mili taire loopbaan. Aan onderscheidene krijgsverrich tingen van 18131815 nam hij als officier een belangrijk deel. Vervolgens was hij vier jaren werkzaam bij het maken van de vestingwerken om Namen en het herstellen van de beroemde citadel aldaar. In 1819 werd hern te Maastricht het onderwijs in de wiskunde en den vesting bouw aan de cadetten opgedragen. In dienst van den staf der genie bevorderde hij in 1822 de herstelling van het fort St.-Pieter; daarna werd hij belast met de voltooiing der nieuwe werken rondom de vesting Grave. Wegens al deze werk zaamheden en zijne groole bekwaamheid werd hij in 1827 aan de algemeene directie der genie in Den Haag toegevoegd. Met de brigade ingenieurs woonde hij in 1831 den veldtocht in Belgié en de gevechten bij Hasselt, Baulersem en Leuven bij en was hern de ontmanteling der eerstge noemde vesting opgedragen. In de volgende jaren hielp hij verscheidene veld-fortifïcatiewerken, vooral in de groote inundatie-linie tusschen Bergen-op- Zoom en Grave, tot stand brengen. Na 40 dienst jaren werd hij in 1853 op pensioen gesteld. Nu vooral legde hij zich meer bijzonder op de weten schap toe; vele werken, vruchten van vlijtige bron nenstudie, zagen voor en na van hem het licht. Zij betroffen zoowel de krijgskunde als andere onder werpen. Bij kon. besluit is aan de gemeente Haar lemmermeer voor vijf jaren ontheffing verleend van de verplichting tot oprichting eener burger school. De Nederlandsche Bank had op 23 Maart bij een muntmateriaal van f 129,118,109.875 voor eene som van f 130,676,000.76 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 52,270,400.305 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft met ingang van I April aan C. Van Lennep, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heemstede en Bennebroek, en tot burgemeester dier gemeente benoemd J. Ph. Dolleman; met ingang van 15 April benoemd tot kantonrechter te Sliedrecht Mr. J. G. Tak, thans te Sluis; aan Mr. D. Merens Az., op zijn verzoek, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als kantonrechter te Haarlem, onder dankbet. voor de diensten, door hem aan den lande bewezen; benoemd tot vice-president van het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. G. D. Pdbbius, thans raadsheer in gemeld gerechtshof; aan C. J. A. Wijnaendts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Wou- brugge; aan H. W. D. Donker Curtius, op zijn verzoek, met ingang van 15 April eervol ontslag verleend als notaris te Oosterblokker; benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, standplaats de gem. Almkerk, L. C. Van der Ven, candidaat-notaris te 's-Hertogenbosch. Z. M. heeft aan Mr. J. J. Bolrnan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Sneek en benoemd tot lid van dat college J. Ten Gate, burgem. der gem. Sneek; benoemd lot werktuigk. ingenieur bij de art. stapel- en con- structiernagazijnen H. A. Ravenek en zulks met ingang van 1 April; bij het 1ste reg. vesting- artill., tot kapt. 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. L. F. Maas Geesteranus, van het reg. rijdende artillerie; den kapt. II. A. Schneiders van Greyf- fenswert, van het 1ste reg. vesting-art., op zijn verzoek, op non-act. gesteld, in afwachting van nadere beschikking. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag ver leend aan P. H. Velsen, adjunct-commies bij het Depart, van Financiën. Gemengd TVieuws. In de Woensdag 11. behandelde zaak der dienstbode G. P., hare moeder en twee zusters, deed de rechtbank te Amsterdam gisteren uit spraak en veroordeelde de eerste tot een cellur laire gevangenisstraf van 1 jaar, de moeder tot eene gedurende 21 dagen, de ongetrouwde zuster lol eene van 2 maanden en de getrouwde tot eene van 7 dagen. De schuld der eerste was volgens de rechtbank wettig en overtuigend be wezen; ook die der drie overige beschuldigden, als hebbende goederen geborgen, die zij wisten dat gestolen waren. Als verzachtende omstandig heid nam de rechtbank den nauwen graad van bloedverwantschap aan, die bestond tusschen de eerste en de drie overige beklaagden. De arrond.- rechtbank te Amsterdam gisteren vonnis wijzende in de bekende zaak van Anna Naaijers, contra het geslicht Vredeburg", stond aan de eischeres hare vordering toe, het geslicht veroordeelende lot uitkeering van het legaat, groot 1000. De rechtbank overwoog, dat Anna Naaijers in liet testament duidelijk was genoemd en daar meer op gelet moet worden dan op de bijvoeging van „Wed. Broekhoff'. Het vonnis werd uitvoerbaar verklaard bij voorraad, mits zeker heid stellende. Men meldt uit Groningen: De berich ten, dal jl. Vrijdag-ochtend aan onze Wadden, waar thans inpolderingen in aanleg zijn, minstens dertien personen, polderwerkers en hunne vrou wen en kinderen, zijn verdronken, zijn ongelukkig volkomen juist gebleken. Hartverscheurende bijzon derheden worden daaromtrent vernomen. De over geblevenen, een klein 500tal, die van alles zijn beroofd, vinden eene liefderijke opname bij land bouwers en anderen in den omtrek. De hooge stormvloed kwam onverwacht en de bewoners der te ver buiten den zeedijk geplaatste keeten kenden de kracht der zeevloeden aan deze kust niet genoeg om bijtijds bedacht te zijn op vluchten met de hunnen en hunne have. Gisteren is te Haarlem o. a. een teekening in sepia van Piernbrandt van Ryn voor f 520 verkocht. Gisteren werd in Den Haag voor het front der troepen de milicien-plaatsvervanger P. van het 7de reg., als „onverbeterlijk dronkaard" gedegradeerd en weggejaagd. Het prov. gerechtshof te Utrecht heeft uitspraak gedaan in zake het hooger beroep van den heer W. J. Doude van Troostwijk, eischer, en de Nederl. Rijnspoorwegm., gedaagde, in zake van het niet ophouden van alle treinen te Nieuwersluis. Het Hof heeft het vonnis der recht bank vernietigd, den eischer zyn eisch ontzegd en hem veroordeeld in de kosten der beide instantiën. Te Nieuwebrug, nabij Heerenveen, is de echtgenoote van Klaas Prins bevallen van 3 flinke gezonde jongens, waardoor dit ouderpaar nu elf zonen bezit. Opmerkelyk is bet, dal van het laatste drietal, een kind twee dagen in ouderdom van de andere verschilt en deze ouders geen enkele dochter bezitten. Tien weken geleden werd te Ara- sterdam een kappersschool opgericht, onder den naam van „l'Ecole de Coiffure", niettegenstaande het doel is de schepping der „nationale" kap- kunst. Maandag-avond werd nu een kapperscon cours gehouden in het Park, om aan het publiek te doen zien wat de kapschool had gewrocht. Elf leerlingen toonden hun bekwaamheid voor

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1