LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4332. A0. 1874. Woensdag 25 Maart. PRIJS DEZER GOURAHT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootcre letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 21 Klaart. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft de heer De Jong verlof bekomen de regee- ring te interpelleeren omtrent haar voornemen ten aanzien der zilveraanmunling, met hel oog op den termijn van 30 April, waarop het verbod der aanmunting vervalt. De tarieven der justitiekoslen zijn daarop na discussie en enkele wijzigingen unaniem aange nomen de beraadslagingen over het ontwerp der regeering omtrent de consulaatrechten aangevan gen. Morgen is de behandeling der artikelen aan de orde; 11a afioop daaivan de interpellatie van den heer De Jong. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Veur hebben zich 35 sollicitanten aangemeld. Op het zeven- lal zijn geplaatst de heerenH. Volten, hulp- ouderwijzer te Delft; L. J. Van Haaslert, idem te 's-Hage; A. Van Rassel, idem le Schalkwijk; J. A. Perquin, idein te Voorburg; Heeroma, onder wijzer te CallantsoogL. P. Haring, onderwijzer le Leiden, en \V. Van Woerkem te Sliedrechl. Uit 's-Herlogenboscb wordt gemeldDrie oud-leden van het schermgezelscbap „Arena" alhier, hebben hij een assaut, dat j.l. Donderdag door eenige studenten te Leiden werd gegeven, den roem gehandhaafd van de vereeniging, die dezer dagen te dezer stede haar tienjarig bestaan vierde zij behaalden de navolgende prijzenW. Korle- weg, den lsten op den degen; Jonkh. A. Van Sasse van IJsselt, den lsten op den korten stok, en P. Korteweg den 2den op de sabel. Naar het Vad. verneemt hebben zich 460 candidaten (mannelijke en vrouwelijke) aangemeld urn deel le nemen aan de akten-examens voor 'fuid-Holland, die op 8 April beginnen. Hieronder zijn 76 candidaten, die de hoofdonderwijzers-akte vragen en 70 die van hulponderwijzer. Candidaat- lioofdonderwijzeressen zijn er 7 en voor de akte van hulponderwijzeres 47. De overigen komen voor de toelating voor de talen, wiskunde en de verdere vakken van het meer uitgebreid onderwijs. De meeste voor de Fransche taal, Engelsche taal of wiskunde en zeer vele dames voor de hand werken. Het groote aantal candidaten voor de hoofd- en hulponderwijzers-akte mag zeer opmer kelijk heeten. De examen-commissie bestaat uit den inspecteur Dr. Lindo en de heeren school opzieners Mr. A. Kerdijk, uit het 2de district, prof. M. J. De Goeje, uit het 3de district, Dr. C. Vaillant, uit het 6de district, en Mr. A. H. Van Tienhoven, uit het 9de district. De kolonel Kempees, commandant van het instructie-bataljon, heeft om gezondheidsredenen non-activiteit aangevraagd. Het zilveren Koningsfeest werd Zaterdag in Hattem feestelijk gevierd. Om de nabijheid van Zwolle heeft de feestcommissie goedgevonden, dat feest te vieren op 21 Maart, den gedenkdag waarop, voor 25 jaren, de Koninklijke proclamatie het licht zag. De straten van het nederige Gel- dersche stadje Hattem waren in groene dreven herschapen13 eerepoorten waren opgerichtde illuminatie was algemeen. Telegrammen van ge meentebestuur en feestcommissie tot gelukwen- sching van Z. M. werden met hartelijke dank betuiging beantwoord. De muziek van het instructie- bataljon te Kampen luisterde het feest op, waarhij eene overgroote menigte Zwollenaars tegenwoordig waren. Alles liep in de besle orde af. De burgemeester van Amsterdam is gister middag bij Z. M. den Koning ontboden ter be spreking der feestelijkheden op 12 Mei a. s. Te Amsterdam circuleert een adres, waarin gevraagd wordt op 12 Mei e. k. geen beurs te houden; het is reeds van vele handteekeningen, waaronder van de voornaamste firma's, voorzien. Onder de huldebevvijzen hij het a. s. Kronings feest wordt met veel lof vermeld de zinnebeel dige voorstelling door de heeren Nunnink 111 Den Haag ontworpen en bij hen verschenen. Aan de eene zijde is het een tafereel uit den waters nood, waar de Koning zijn bijstand verleent, aan de andere zijde de Koningin, een bezoek brengende in een gesticht voor weezen en ouden van dagen. De portretten zijn welgelijkend. Door de arrond.-rechthank te Breda is de volgende voordracht opgemaakt: 1°. voor griffier de heeren Mrs. A. Reigersman, subst.-griffier hij die rechtbank, ,C. H. Q. Van Strijen, id. bij het Prov. Gerechtshof in Noord-Brabant, en B. M. A. A. De Roy, kantonrechter te Boxtel2°. voor rechter-plaatsvervanger de heeren Mrs. A. M. Sas sen, J. F. Schuurbecque Boeye en F. J. F. Walter, advocaten te Breda. De volgende onderofficieren van het 2de regiment infanterie zijn, 11a voldoend examen afgelegd te hebben, op den hoofdcursus te Maastricht toegelatenVan Barneveldl, De Blauw, Christan, Hiltermann, Lambert, Sinnigen en De Vries. Op de gisteren aangevangen verkooping van oude schilderijen, teekeningen enz., van wijlen Jhr. L. J. Quarles van Ufford te Haarlem, hebben 0. a. opgebracht: 1°. B. v. d. Helst, Portrait d'une jeune dame ƒ1250. 2°. J. Lingelbach, L'éruplion du Vésuve ƒ1850. C. Troost, Intérieur de corps de garde ƒ2000. 3°. A. v. d. Werft, Jeune lille devant une niche arrangeant des fruits ƒ2600. De totaal-opbrengst der schilderijen is ƒ22400. „Het is," zegt de Pall Mall Gazelleover het nemen van den Kraton sprekende, „de ge woonte van Generaals van de artillerie en genie te spreken, alsof die noodzakelijk gebonden waren aan de enge tradities van hunne bijzondere wa pens toch zien wij in dit laatste gevecht van den nieuwen lijd een Nederlandsch bevelhebber van de genie met voordacht de gewone wijze van aanval met loopgraven en batterijen verlaten, en zonder bloedstorting eene sterke vesting winnen, door eenvoudig de methode van den jongen Franschen artillerist te volgen, die 80 jaar ge leden Toulon aan de Engelschen ontnam, door bij zijn aanval meer de strategie dan de leer van zijn eigen wapen toe te passen. Of Generaal Van Swieten het voorbeeld van Bonaparte op 't oog had, willen wij in 't midden laten, maar zeker is het, dat heiden geheel hetzelfde en dat uit stekend goed gedaan hebben." De offic.-van-gezondheid 2de kl. op non-act. L. J. Weydung is weder bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in activiteit gesteld; de 2de luit. J. C. Albertie van het 1ste bij het 6de reg. irif. overgeplaatstde kapt. F. Coers van het 3de bij het 2de reg. vesting-art; de 1ste luit. Jhr. J. P. Bloys van Treslong, die voor 5 jaren bij het leger in Oost-Indië is gedet. geweest, weder bij het 3de reg. int. le Maastricht ingedeeld. De luit.-ter-zee 1ste kl. E. L. Ehnle, dienende als lste off. aan boord van Zr. Ms. raderstoom- schip Valk, wordt met 1 April a. s. in die be trekking vervangen door den luit.-ter-zee lste kl. W. J. A. Nolthenius. Z. M. heeft Jhr. C. Van Citters benoemd tol burgem. van Zevenbergen; aan A. Clermont, direct, van den Luik-Maastrichtschen spoorweg, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der \ersierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen ge schonken; aan Mr. B. J. Buma, op verzoek, eer vol ontslag verleend als burgem. van Utingera- deelbepaald dat Zr. Ms. adj. in huilengewonen dienst, de vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, be schouwd zal worden met 15 Jan. jl. eervol te zijn ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het depart, van marine in Ned. Indiê, onder dankbel. voor zijne daarin bewezen diensten. Gemengd Nieuws. Te Boxtel is Zondag de wissel wach ten Van Gulpen door een trein overreden. Den ongelukkige is het been, dat verbrijzeld was, be neden de knie afgezet. Hel Badhotel te Domburg, dat wei nige jaren geleden geslicht werd en aan die bad plaats een goede toekomst beloofde, is rnet de uitgestrekte terreinen voor ƒ13,200 verkocht. De bekende componist van deTraum- bilder, Lumbye, is Vrijdag-ochtend te Kopenhagen overleden. Het met vee beladen tjalkschip Zee vaart heeft Zaterdag bij Stavoren op een paal gestooten, is lek geworden en gezonken. Het volk is gered en liet rneerendeel van het vee heeft zwemmende de kust bereikt. Te Zandvoort is Zondag op het strand aangespoeld een deksel van een zeemanskist, aan de binnenzijde beschilderd met schepen, waaronder staatthe life of a shipaan de buitenzijde even eens beschilderd met een schip, waaronder slaat J. W. B. Young. Uit Nieuwediep wordt gemeld: De hevige N.-VV. wind en de woedende branding hebben het gestrande stoomschip Koniq Wil helm I nog hooger op het strand gezet, zoodat de hoop van vlot worden nu wel kan worden opgegeven. Twee der buitengewoon zware tros sen, die uitgebracht waren voor het schip, zijn als glas gebroken. Het schip ligt nu op zijde aan alle kanten droog; het is lek, want bij eb en vloed liep het water er uit en in. Zondag-morgen is hier een groot wrak komen aandrijven, hetwelk, naar men denkt, van de Haaks is weggeslagen. De wachtmeester der huzaren v. M. te 's-Hertogenbosch, die aldaar by gelegenheid van den vastenavond eenige burgers en burgeressen op sabelslagen onthaalde, is voor dat feit door den krijgsraad veroordeeld tot drie maanden cel lulaire gevangenis. De Hooge Raad heeft gisteren het beroep in cassatie van T. F. J. H. Russel legen een vonnis, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan laster jegens de Commissaris des Konings in de prov. Limburg veroordeeld was, verworpen. Dezer dagen stierf te Ka m er ij k in zijn 58ste jaar, graaf Prosper Louis de Hennin, portier en machinist aan den schouwburg aldaar. „Sic transit gloria mundi." De familie de Hennin telt kardinalen, bisschoppen, magistraten e:i krijgs lieden van naam in haar stamboom en sluit rnet een portier. De eerste kievitseieren zijn Zondag aan Z. M. den Koning aangeboden door den lieer H. Lensing Sr. in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1