LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4329. A°. 1874. Zaterdag 21 Maart. GYMNASTIEK. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolerc letters naar plaatsruimte. STADS-BEltlCIITEN. JACHT EX VlÜSClllillIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1874/75 in het bezit wenschen te zien van Jacllt- of Viscliakteil, of wel van ecne koslelooze vergunning tot uitoefening der vissc/ierij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, voor den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach- tigiog tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invalling verkrijgbaar zijn gesteld. De Bargemecster voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 Maart 1874. Het menschdom gaat in lichamelijke ontwik keling langzaam, maar zeker achteruit. Dit is geen los daarheen geworpen bewering, maar een feil, tot staving waarvan genoeg bewijzen zouden zijn bij te brengen; wij kunnen volstaan met er aan te herinneren, dat men allengs in de noodzake lijkheid is geraakt de lengtemaat voor de militie- plichtigen te verlagen, ook al werden de lotelin- gen eerst op later leeftijd opgeroepen. Is dat een onverklaarbaar verschijnsel? Geenszins; wij zien er een onvermijdelijk gevolg in van den veran derden toestand der maatschappij. De steeds toe nemende beschaving is het uitvloeisel van een ontwikkeling van den geest, die maar al te dikwijls gepaard gaat met een bijna algeheelen stilstand van de werkzaamheden des lichaams; of wel, voor zoover men zich al met lichamelijke bezig heden onledig houdt, zijn die veelal van te een zijdiger! aard, zoodat slechts enkele deelen zich genoegzaam ontwikkelen, gelijk dat by machine- arbeid in onze fabrieken het geval is. Naarmate zich die onnatuurlijke toestand meer en meer vestigde in onzen tijd met zijne veeleischende examens ter eene, zijne spoorwegen ter andere zijde, gevoelde men behoefte aan een tegenwicht ter voldoening aan de nooit straffeloos geweigerde eischen des lichaams en vond dat in de gym nastiek. Wanneer men de thans bijna vergeten genees wijze van vroeger met al hare broeimiddelen, die aan de behandeling van kasplanten deed denken, vergelijkt met de tegenwoordig gevolgde, heel wat natuurlijker methode, mag men inderdaad inet alle recht van vooruitgang spreken, en een vooruitgang, waarvan men bij herhaling nieuwe bewijzen kan opmerken. Alle pogingen, in die richting aangewend, verdienen toejuiching, en zeker niet 't minst, wanneer zij met een zoo goeden uitslag worden bekroond als die van den heer S. Vestdijk, onderwijzer in de gymnastiek. Hern komt de eer toe in zijn nuttig vak een belangrijke verbetering te hebben aangebracht door de uitvinding van den zoogenaamden medisch- orthopaedischen hijschtoestel. De naam is wel wat lang en klinkt vrij uitheemsch, maar is toch vol komen toepasselijk op het werktuig, dat dient om de ontwikkeling van het lichaam te bevorderen en de afwijkingen in den bouw daarvan te voor komen of, zoo zij reeds ontslaan zijn, tegen te gaan. Wij zullen geen beschrijving geven van de uit ijzer en hout vervaardigde machine, die in een uur tijds uit elkaar genomen en weder gesteld kan worden, maar liever wijzen op het doel daar van en de daardoor verkregen uitkomsten. De hoofdstrekking is de ontwikkeling van de spieren van romp en ledematen groepswijze, iedere groep afzonderlijk of eenige groepen gecombineerd, hetzij naar het lichaam toe of van het lichaam at (concentrisch of excentrisch), in liggende, zit tende of staande houdingvervolgens het in wer king brengen van aan elkander beantwoordende spieren, b. v. der heide armen, in tegenoverge stelde richting. Het werktuig maakt de hulp van een, twee, soms drie helpers overbodig en stelt den patiënt bovendien in de gelegenheid zelf met de uiterste nauwkeurigheid te bepalen hoe sterk hij den tegenstand heeft te nemen, dien hij bij zijne oefeningen moet overwinnen, terwijl het bovendien uiterst beknopt is en toch twaalf per sonen er zich tegelijk aan kunnen oefenen. De uilkomsten, met het werktuig verkregen, mogen inderdaad belangrijk heeten; niet alleen toch dat het bij verkromming van de ruggegraat, hij verlammingen enz. gunstig werkte, maar, hoe verwonderlijk het ook schijne, zelfs de zoo be klagenswaardige asthma-lijders vonden er baat bij, wat echter zeer verklaarbaar wordt als men in aanmerking neemt dat die afmattende en dik wijls doodelijke kwaal veelal ontslaat uit vernau wing van de borstkas bij te groote ontwikkeling der longen, gepaard met verzwakking van het middelrif. Kan dus het werktuig die afwijkingen geheel of ten deele wegnemen, dan zal daarmee tevens de ziektetoestand verdwijnen of vermin deren. Vele genees- en ook enkele werktuigkundigen hebben na onderzoek van den toestel niet ge aarzeld er een gunstig oordeel over uit te spreken, wat, zoo die nog noodig mochten zijn, zeker nieuwe waarborgen voor deugdelijkheid zal schenken. Ieder, die met ons overtuigd is van het groote belang der gymnastiek voor een geleidelijke ont wikkeling van het goed gevormde of voor het herstel van het abnormale lichaam, zal met be langstelling elke verbetering op dat gebied gade slaan. De gymnastiek toch, zoo algemeen en goed mogelijk in beoefening gebracht, zal een gunstigen invloed hebben niet alleen op de lichamelijke, maar ook op de verstandelijke werkzaamheden van ons volk, want al is het een oude spreuk, zij is er niet minder waar om: Sana mens in sano corpore, een gezonde geest kan slechts in een gezond lichaam huisvesten. LEIDEN, 30 Haart. Z. M. heeft aan Dr. A. H. Van der Doon Mesch, emeritus hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool le Leiden, verleend een pensioen van f 3500 's jaars. Naar wij vernemen is heden door heeren Commissarissen van het studenten-muziekgezel schap „Sempre Crescendo" aan den heer Burge meester alhier ter hand gesteld eene som van 73, zijnde de zuivere opbrengst van een door dat gezelschap gegeven concert op 17 Februari j.l., ten voordeele van de algemeene armen dezer ge meente. Maandag 30 dezer zal alhier een keuring plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zee macht een verbintenis wenschen aan te gaan. "Wij herinneren daarbij tevens den belanghebbenden dat door het Gouvernement eene premie van f 30 wordt uitbetaald aan eiken knaap bij indienst treding, en dat deze som zonder eenige korting, door bemiddeling der Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier wordt uitbetaald aan ouders of voogden. De vereeniging „Arena Studiosornm" gaf gisteravond evenals het vorig jaar in den schouw burg een gymnastiekvoorstelling en wapenstrijd ten voordeele der algemeene armen dezer ge meente. Het programma, dat goed was gekozen, werd in de beste orde uitgevoerd. Te zeggen in welk nummer daarvan wat de gymnastiek aan gaat het best werd gewerkt, is, gelooven wij, r.iet mogelijk, daar al de leden, de een in meer dere, de andere in mindere mate, de toeren aan de verschillende werktuigen met succes ten uitvoer brachtende werkzaamheden aan de brug en den rekstok schenen ons echter het bevalligst toe het werken met de gewichten gaf menig be wijs van de spierkracht van eenige leden. Bij den wapenstrijd trokken vooral de nummers van het prijstrekken aandacht, daar toch getuigde het van de vlugheid en behendigheid in het be handelen der wapenen van den een boven den ander; in de meeste gevallen slonden echter de krachten bijna gelijk. De strijd met het zwaard en schild, die ons onwillekeurig aan den tijd der Romeinen deed denken, werd Hink uitgevoerd de carré's, die anders zoo schoon kunnen zijn, konden ons nu niet voldoen. Het springen over het koord en paard, waarin vele leden het tot een aanmerkelijke hoogte brachten, besloot den avond. Te betreuren is hel, dat het doel waar mede deze uitvoering is gegeven niet met den gewenschlen uitslag is bekroond geworden, daal de opkomst niet zeer talrijk was en dus de op brengst voor de armen niet groot kan zijn. Uit een Regeeringstelegram van Buitenzorg, gedateerd 18 dezer, blijkt dat volgens een bericht van Singkel, het stoomschip Metalen Kruis, dat de havens van de Westkust bezocht heeft, om de Neder- landsche souvereiniteit te doen erkennen, in zijne zending geslaagd was te Analaboe, Poe- loekajoe, Soesoe, Laboean-Hadji en Moeki. Ter- bangan moest nog antwoordenmet de overige staten had men nog geen communicatie gehad. Het Metalen Kruis kwam den 17den dezer te Singkel aande gezondheidstoestand aan boord liet te wenschen over. Men weet uit vroegere mededeelingen, voegt de Staatscourant er bij, dat Lepong en Loeong ook reeds het Ned. oppergezag hebben erkend. [Door de late ontvangst gisteravond slechts in een gedeelte onzer oplaag opgenomen.] Door de Kiesvereeniging Nederland te Delft is met algemeene slemmen besloten een adres van adhaesie te richten aan prof. Vissering betreffende den bekenden open brief door hem aan den heer Oldenhuis Gratama gezonden. Over de conclusie van het verslag omtrent het adres van den heer C. W. Mieling, ex-direc teur der Algemeene Landsdrukkerij ontstond gis teren in de Tweede Kamer een korte scherpe woordenstrijd. De heer Mieling, sedert eervol ontslagen, vroeg opheffing van de geheimhouding omtrent een onder die voorwaarde aan de Kamer toegezonden rapport van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, zijn persoon betreffende. De Commissie voor de verzoekschriften stelde voor dat adres ter griffie te deponeeren, maar nam een voorstel van den heer Wintgens over om het tevens te verzenden naar den Minister van_ Bin- nenlandsche Zaken, met verzoek om inlichtingen. De heer Wintgens deed dat voorstel, opdat de heer Mieling, ofschoon reeds eervol ontslagen, niet

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1