liep ook naar buiten. Hij verkeerde in hoogst opgewonden toestand en scheen het vooral op Van Bruggen gemunt te hebben. Men hoorde hem althans naar dezen vragen en zelfs zeg gen„als ik Van Bruggen krijg, dan steek ik hem dood." Spoedig ijlde hij het huis weer in met zijn mes in de hand. Hij ging recht op Van Bruggen, die in de kamer stond, af, greep hem met de linkerhand bij de borst en maakte (volgens een der getuigen) met de rechterhand, waarin hij het mes had, eene zwaaiende beweging naar hem. Slechts zeer kort had bij hem vast, en toen hij hem losliet begon Van Bruggen te waggelen en zakte ineen. Hij werd naar achteren gedragen en was binnen weinige minuten een lijk. Zeven tien getuigen werden gehoord, waaronder de deskundigen, die het lijk hadden geschouwd. Uit hunne verklaring bleek, dat de verslagene een steek gekregen bad in den linkerborstwand en dat het mes, waarmede die steek moest zijn toegebracht, dien borslwand doordringende, het hart had getroffen en er eene ernstige verwonding had veroorzaakt. De beschuldigde beweerde on schuldig te zijn. Zijne verdediging werd voorge dragen door Mr. Van Cappelle, die lot vrijspaak concludeerde. Door het O. M. werd veroordeeling tot vijftien jaren tuchthuisstraf geeischt. Uitspraak over acht dagen. Aangaande bet gebeurde te Alphen, lage zijde, wordt nader uit Aarlanderveen ge meld: Zekere G. J. P., die de gewoonte heeft om zijne kinderen op zijne bedeltochten te exploi- teeren tot hel opwekken van het liefdadigheids- gevoel, is Donderdag jl. in de sneeuw van Rotterdam naar hier komen loopen met 2 zijner kinderen, een jongentje van 10 en een van 8 jaren. Het laatste is onderweg van vermoeidheid neergezegen en moest toen verder door P. gedragen worden. Uit gramstorigheid hierover heeft hij het arme kind bij herhaling zoo deerlijk mishandeld, dat het vóór of even na de tehuiskomst de geest gaf. De officier van justitie te Leiden, van het voor gevallene onderricht, heeft onmiddellijk het lijkje geschouwd. De burgemeester van Aarlanderveen heeft zich bereid verklaard om liefdegiften te ontvangen, ten einde aan het overgebleven knaapje een beter lot te bezorgen. De brigadier-rijksveldwachter S., te Hoogezand, is bij zijn tournée in eene der tappe rijen aldaar ernstig mishandeld. Tegen den dader is rechtsingang verleend. BUITENLAND. Frankrij Is. Gisteren had in Kamer de bekende interpellatie van de heeren Gambelta c. s. over de uitvoering der wet op het benoemen der maires plaats. De heer Thiers woonde de zitting bij. De heer Challemel Lacour zeide, dat de interpellatie recht streeks in verband stond met de politiek van het Kabinet. Het land verlangt van den hertog De Broglie eene verklaring, dat het Septennium strikt geëerbiedigd zal worden. Hij vroeg derhalve aan den Minister, of het bestuur van Mac Mahon boven elke aanranding verheven is, zoodat het Kabinet elke poging der monarchalen lot vestiging der Monarchie, elke behandeling tot verandering van den bestaanden Staatsvorm zou te keer gaan. De hertog De Broglie, antwoordende, trachtte aan te toonen, dat de wet op het benoemen der maires noodzakelijk was; verder verdedigde hij de toepassing dier wet, zooals die van hem is uitgegaan. De Kamer, zeide hij, heeft aan Mac Mahon het bestuur toevertrouwd voor zeven jaren. Dit slaat onveranderlijk vast. Het Septennium is boven eiken aanval verheven. De Kamer heeft aan Frankrijk de verzekering willen geven, dat het gedurende hel Septennium geen mededinging naar het Opperbestuur te verwachten heeft. Zoo iels is meer waard dan het proclameeren der Republiek, daar dit slechts eene platonische ver klaring is. Aan de Kamer blijft het verder over gelaten, hoe zij het corislitutioneele werk wil voortzetten. Het Gouvernement zal zeer spoedig bij de Vergadering een ontwerp indienen tot op richting eener Eerste Kamer de Kamer zal het gezag van Mac Mahon doen eerbiedigen, onver schillig van welke zijde daartegen aanvallen mochten gericht worden. De heer Cazenove de Pradines beweerde hierop, dat de Kamer het recht heeft de Monarchie te herstellen, zonder dat zij aan eenige tijdsbepaling verbonden is. De hertog De Broglie hernam, dat dit slechts een persoonlijke meening is van den heer Caze nove, waarvoor het gouvernement niet aanspra kelijk kan gesteld worden. Hierna werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen met 380 stemmen tegen 318. Alzoo heeft het gouvernement eene meerderheid gehad van 62 stemmen. De rede van den Keizerlijken Prins, die in de Bonapartistische Ordre is opgenomen, werd druk gekocht en gelezen, maar gaf veel aanlei ding tot spotternij met hare zinspeling op een roemrijken dag voor Napoleon III. Op het plein der Bastille werden een honderdtal exemplaren van l'Ordre, die men daartoe opgekocht had, openlijk verbrand. Bonapartistische demonstratiën hadden niet plaats; alleen zag men vrij wat mannen en vrouwen, die zich met viooltjes ver sierd hadden. - De Gazette des Tribunaux bericht, dat in de laatste dagen photographische portretten van den keizerlijken prins, van zeer kleine afme ting, op vele huizen te Parijs, en vooral op open bare monumenten, vastgehecht werden. Vele dier 'portretten droegen opschriften. Een daarvan luidt „16 Maart. Leve Napoleon IV1" De kapitein Brion, bevelhebber van den Orénoque, heeft aan zijne clericale vrienden te Versailles bericht gezonden, dat de Orénoque na Paschen Civita-Vecchia moet verlaten, zonder door een ander oorlogschip vervangen te worden. Groot-Britannië. Een nader bericht uit Londen meldtDe demon stratie te Chiselhurst is zonder stoornis afgeloopen de toegang tot het park was alleen op vertoon van toegangbiljetten geoorloofd, waarvan er om streeks 8000 bij voorkeur aan Franschen uitge geven waren. De toeloop was zeer groot, het weder was schoonlieden van de mindere standen ontbraken. De keizerlijke prins reed met zijn moeder naar de mis, en sprak daarop gedurende ruim tien minuten zeer bedaard en duidelijk tot de aanwezigen. Hij deed vooral uitkomen dat de volkswil in Frankrijk beslissen moest. Vervolgens ontving hij de deputatiën van een aantal depar tementen. Rouher, Cassagnac, Murat en andere partijhoofden waren aanwezig; de kreet: „Vive Napoleon quatre!" werd in het oneindige gehoord. De keizerin en de prins zagen er zeer aange daan uit. Zwitserland. De Bondsraad heeft den abbé Collet, die on langs over de grenzen is gebracht, op zijn verzoek toegestaan voor den lijd van acht dagen te Genève terug te komen, om zijne particuliere zaken te regelen. Hij verklaart in den Courrier de Genève van die vergunning nog geen gebruik te hebben gemaakt, omdat de Bondsraad daaraan eene on aannemelijke voorwaarde heeft verbonden, namelijk, dat hij zich van alle demonstraties moet onthouden en aan geen kerkelijke ceremoniën rnag deelnemen. Hij beschouwt dit als eene list. „Wantrouwen" zoo schrijft hij is de moeder der zekerheid; daarom blijf ik te Ferney." De „Ligne d'Italie" is in koop toegewezen aan het Waadtlandsch consortium voor de West- Zwitsersche Spoorwegmaatschappijen, voor 200,000 franken, met inbegrip eener hypotheek van 190,000 franken. De Staatsraad van het kanton Genève heeft afwijzend beschikt op het aanbod der kantonnale hoofdstad omtrent eene schikking in de quaestie over de kosten van successierecht, wegens de nalatenschap van Karei van Brunswijk. CS vielien land. Het bestuur der Laurion-Maatschappij heeft eene radicale wijziging ondergaan. Alle lieden dei- voormalige Fransche Maatschappij Korn Comp. zijn daaruit verwijderd, en tot technisch directeur der mijnwerken te Laufion is, op een tractement van 3000 p. si. 'sjaars, benoemd de bekende Engelsche mijn-ingenieur Arstatt. Telegrammen. BUENOS-AYRES, 14 Februari. Generaal Milre is lot President der Argentijnsche Republiek gekozen. LONDEN, 18 Maart. De Koningin zal het Parlement niet in persoon openen. SHANGHAI, 17 Maart. De vrees voor ongere geldheden te Tientsin is geweken. De onlangs ontstane paniek schijnt zonder eenigen grond geweest te zijn. PESTH, 19 Maart. Na het volkomen misluk ken der onderhandelingen over de vorming van een coalitie-ministerie, heeft Szlavy heden weder zijn ontslag ingediend hetwelk is aangenomen. Laatste berichten. Z. M. heeft benoemd bij het 4de reg. inf. tot majoor den kapitein W. G. Weier van het 1ste reg. inf.bij het 8ste reg. inf. tot luitenant-kolo nel, den majoor M. M. Westenberg van het 4de regiment. De commissie tot onderzoek der geloofs brieven van Dr. A. Kuyper heeft tot diens toe lating als lid der Tweede Kamer geconcludeerd. De heer Messchert van Vollenhoven heeft ver lof bekomen op een nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren omtrent de zaken van Atjin. Na verwerping van het voorstel Van Zuijlen zijn de wijzigingen in het reglement van orde door de commissie van rapporteurs voorgesteld aangenomen, strekkende om ten aanzien der be- grootingsontwerpen tot het reglement van 1852 terug te keeren. Na discussie is besloten het adres van den heer Mieling verzoekende opheffing dei- geheimhouding van het rapport over de landsdruk kerij te verzenden aan den Minister van Binnen- landsche Zaken met verzoek om inlichtingen. De discussie over de overbrenging van enkele be voegdheden der rechtbanken bij de kantongerechten is aangevangen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft den luit.-kolonel L. J. G. Gysen, van het 8ste reg. inf., op zijne aanvrage op pen sioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op /1500 'sjaars; benoemd bij het Isle reg. inf. tot kapitein 2de kl. den lsten luit. F. W. A. baron van Dedem van Driesberg. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden dd. 9 Maart: 3 wegens buiten een openbare waterplaats datgene te hebben verricht waartoe die plaatsen bestemd zijn2 op straat om centen te hebben gespeeld; 2 in de verkeerde richting te hebben gereden2 vuur ongedekt over de straat te hebben gedragen7 het maken van nachtelijk burenge rucht; 1 zonder acte of consent met een gebbe te hebben gevischt; 1 onder de gemeente Lei derdorp met een wagen op een voetpad te hebben gereden4 zonder consent van HH. van Rijn land in den Rijn te hebben gebaggerd. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren v. d. Brandeler, voor zitter, Stoffels, De Fremery, Harlevelt, Juta, Su- ringar, Tromp, Le Poole, Buys, Verster, Veefkind, Dercksen, Van Heukelom, Van Outeren, lvrantz, Van Wensen, Wtlewaal, Goudsmit en Lezwijn. Afwezig met kennisgeving de heeren Eigeman en Seelig. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt daarna mede dat o. a. zijn ingekomen eenige dispositiën van Gedep. Staten, eene missive van hetzelfde college ter begeleiding van het door den Koning goedgekeurd reglement voor de Bank van Leening, een verzoek tot be koming van gemeentegrond en de rekening van de stedelijke gasfabriek over 1873. Vervolgens worden tot hulponderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de scholen n®. 2 voor on- en minvermogenden, en tot hulponder wijzer aan de jongensschool der 1 ste klasse respec tievelijk benoemd rnej. Engelvaert en E. J. Van Sonsbeek. Bij de voordracht tol openbaren verkoop van het Bonhuis op de Langegracht zegt de heer

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2