LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4326. A0. 1874. Woensdag 18 Maart. PRIJS DEZER COUR AM: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, rRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-JBElilCIITEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 19 Maart, des namiddags te tioee uren. Ondericerpen 1°. Benoeming van een hulponderwijzeres in de vrouwe lijke handwerken aan de scholen n°. 2 voor on- en minvermogenden. (49). 2°. Idem van een hulponderwijzer aan de jongensschool der 1ste klasse (50). 3°. Voordracht tot openbaren verkoop van het Bonhuis op de Langegracht. (46 en 55). 4°. Idem tot afschrijving van plaatselijke directe belasting (47, 48 en 60). 5°. Idem tot verhooging van den post voor verpleging in het Academisch Ziekenhuis en voor Onvoorziene Uit gaven der begrooting, dienst 1873. (51). 6°. Verzoek van G. Plantema om ontslag als hulponder wijzer aan de school n". 1 voor minvermogenden. (51). 7°. Idem van Mevrouw G. De Vries-Gockinga om het kosteloos gebruik van een der lokalen van de Stads- Gehoorzaal. (53). 8°. Voordracht betrekkelijk eene uitbreiding van het hulppersoneel aan de jongensschool der 2de klasse. (56). 9°. Idem als voren aan de meisjesschool der lsle klasse. (57). 10°. Verzoek van G. J. Boelen, ter bekorning van grond aan den Vestwal nabij de voormalige Heerenpoort. (58). 11°. Voordracht betrekkelijk de opheffing der Stads- kweekerij met suppletoiren staat van begrooting. (59 en 67). 12°. Voordracht tot openbare verpachting van de opbrengst der bruggelden aan de Spanjaardsbrug en der tol gelden aan het Zijlhek. (61 en 68). 13°. Verzoek van W. R. Van de Vliet, orn ontslag als onderwijzer 2de klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden (66). 14°. Idem van I). De Brujjn om ontslag als ambtenaar belast met het toezicht op de honden. (65). 15°. Idem van J. Van der Tas om twee stoepen te leggen voor zijne huizen op de gedempte Koepoortsgracht. (64). 16°. Voordracht betrekkelijk het herstellen van riolen. (62 en 69). LEIDEN, 17 Blaart. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd meegedeeld dat Dr. A. Kuyper zijne geloofs brieven heeft ingezonden. De heer Idserda heeft verlof bekomen op een nader te bepalen dag de Ministers van Binnen- Jandsche en Buitenlandsche Zaken te interpelleeren over den aanleg van spoorwegen hier te lande en aansluiting van den Noorderspoorweg aan de Pruisische Westbaan. Vervolgens zijn een aantal ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot be paling van den dag van verkiezing voor de pro vinciale staten op 7 Mei. De discussie over 't voor stel van den heer Van Zuylen tot herziening van 't reglement van orde is daarop aangevangen. In de eerste helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden P. J. Smitz, Mej. Hijligman, beiden te Am sterdam A. Briens, te BerlinRoosendaal, H. J. Hoogeveen, beiden te Delft; A. Hoogstraten en Zn., te 's-Gravenhage; J. H. Crollenberg, te Haarlemde Vogel, te KampenHoope, te Maas sluis; F. de Vos, J. van Zuilen, A. v. d. Zon, H. Heinse, F. Godschalk, allen te Rotterdam. Gisteren ontving de voorzitter van de Socië teit „De Besognekamer/' de kolonel Boers, in Den Haag, een schrijven van generaal Van Swie- ten uit Atjin, waarin hij de leden van die Socië teit zijn hartelijken dank betuigt voor den geluk- wensch, hem per telegraaf gebracht na het nemen van den Kraton. „Wij zijn gelukkig,'1 zoo schrijft de generaal o. a., „dit gedeelte onzer taak te hebben volbracht en ook dat de moeilijkheden die wij hebben overwonnen, zooveel sympathie hebben verworven. En waarlijk, de dapperen die dat met hun leven hebben gekocht of er hun bloed voor hebben gestort, verdienen dat wel. De moed van officieren en minderen is inderdaad onovertrefbaar". In de zitting van den Haagschen gemeenteraad werden heden breedvoerige discussion gevoerd om trent het afwijzend praeadvies op het adres hou dende bezwaren tegen de verleende vergunning ter oprichting van het standbeeld van Thorbecke. Het voorstel van den heer Mock om de vergunning in te trekken en het Comité voor het standbeeld in overweging te geven van de zaak af te zien, werd verworpen en het praeadvies aangenomen, aldus gewijzigd, dat een nader onderzoek zal wor den ingesteld omtrent de plek der oprichting. Zondag werd te Kage het nieuwe kerkje, uit liefdegaven gesticht, door den voorzitter der commissie, den heer D. Beeckman, predikant te Voorschoten, ten aanhoore van eene zeer talrijke schare op plechtige wijze ingewijd. Dank werd toegebracht aan alle bekende en onbekende gevers en ook aan de Provinciale Staten voor het ver leende subsidie. Aan het lokaal van het provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd gisteren aanbesteed1°. het doorgraven van de Ruigeplaat en het afdammen van de Kous te Delfshaven, provincie Zuid-Hol land; en 2°. het bouwen eener ijzeren draaibrug met sleenen landhoofden over het Zederikkanaal, ter vervanging der vlotburg in den Hooglandschen weg onder de gemeente Vianen, provincie Zuid- Holland. Voor de eerste besteding waren veertien biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer J. J. Bekker te Lent, voor 126,960; voor de tweede besteding waren elf biljetten ingeko men, terwijl het minst was ingescheven door de heeren Ph. Verbruggen en P. Van Roijen te Waddinxveen, voor ƒ19,778. Baron v. L. v. S. in Den Haag heeft ƒ2500 geschonken als bydrage voor de oprichting en instandhouding van een seminarie nabij Batavia. Dezer dagen overleed te Deventer mevrouw de douairière Eckstein-Cortheiligers. Naar men verzekert, heeft zij behalve eenige legaten haar geheel vermogen aan de Nederlandsche Vrijmet selarij gelegateerd. Naar aanleiding van een bericht uit Ter- borg, omtrent plannen, welke bij de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij zouden bestaan tot aanleg van spoorwegen van Zevenaar en van Zutfen over Terborg naar Winterswijk en Dinxperlo, wordt door het U. D. vernomen, dat dit gerucht voor barig moet geacht worden. In het algemeen schijnt deze maatschappij zich bereid te hebben verklaard, om met de regeering in overleg te treden over den aanleg en de exploitatie van aan hare lijnen aansluitende spoorwegen, waarvoor het rijk haar het noodige kapitaal ter leen zou geven tegen eene rente van vier ten honderd in het jaar, en overigens buiten gewone kunstwerken, als bruggen over de Lek of Waal, zelf had te maken. In de eerste plaats zou zij hierbij het oog hebben gehad op een spoorweg van Leiden over Gouda en Schoonhoven naar Gorcum en van Gorcum naar Tiel, met aan sluiting aan den Ned. Rijnspoorweg te Gouda en aan den Staatsspoorweg te Geldermalsen, en wanneer het rijk de bruggen over de Waal wilde bekostigen, den weg van Gorcum ook verder voort te zetten tot Tilburg en Breda. Nu mag eene inspectie in loco van haren voorzitter aan leiding geven tot het vermoeden, dat zij willens zou zijn, om op gelijke wijze ook den Achterhoek van Gelderland met spoorwegen te doorkruisen, en kan die heer zich in dien zin daarover hebben uitgelaten. Geen streek ware hiertoe toch beter geschikt dan deze, omdat er geen enkel groot kunstwerk bij zou te pas komen, hetwelk door het rijk ware te bekostigen. Uit goede bron meent het U. D. echter te knnnen verzekeren, dat men in ieder geval eerst zou willen afwachten, of de Ned. Westfaalsche spoorweg-maatschappij zich in staat bevindt, om het noodige kapitaal bijeen te brengen voor den door haar beoogden spoorweg van Zutfen over Borkulo naar Winters wijk. In dien geest moeten inlichtingen zijn verstrekt aan het gemeentebestuur van Zutfen. Mocht er van het plan over Terborg iets komen, dan zou het de bedoeling zijn libre parcours te verleenen aan elke andere spoorweg-onderneming, die van deze lijnen mede gebruik zou willen maken voor hare verbindingen naar het buitenland. Het fort Everdingen, gelegen op de schei ding van Everdingen en Kuilenburg, zal weldra eene verandering ondergaan. De groote weg naar Everdingen namelijk, welke door de verschansin gen langs het fort loopt, zal verplaatst worden, zoodanig, dat zij geheel buiten het fort om loopt een werk, dat ƒ300,000 zal kosten en weldra in thet klein zal worden uitbesteed. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan van Saasveld den weleerw. heer L. Clemens; van Eemnes den weleerw. heer T. A. J. Bloemers; van Montfoort den weleerw. heer G. Nuijvan den Uithoorn den weleerw. heer W. A. Van Groeningenvan Heino den weleerw. heer G. D. Glaudemans^ en tot adsistent te IJsel- stein den weleerw. heer J. T. Schilderink. De vergunning van een stoomsleepdienst, in dato 12 September 1870 aan J. Van der Meyden te Vlaardingen verleend, is verklaard te zijn ver vallen, te rekenen van 10 April a. s. De officier van adm. der 1ste kl. J. C. L. K. Van Wely, geplaatst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, en de offic. van adm. der 2de kl. J. Beijer, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel, worden met den laatsten April a. s. op non-activ. gesteld en met 1 Mei daaraanvolgende vervangen respect, door den offic. van adm. 1ste kl. J. C. Coops en dien der 2de kl. F. Hora Adema; de luit.-ter-zee 1ste kl. J. Spanjaard wordt, met den lsten April a. s., geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft benoemd met ingang van 1 Apriltot schoolopz. in het zevende schooldistrict van Gelderland, A. M. Van Voorlhuyzen te Nij megen tot schoolopz. in het achtste schooldistrict van Noord-Holland, Mr. J. Gerdenier te Hoorn; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-recht- bank te Heerenveen Mr. R. D. Baart de la Faille, thans kantonr. te Piauwerd; tot subst.-officier van jusl. bij de arrond.-rechtbank te Hoorn, Mr. H. Van Manen, thans subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Amsterdam; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam Mr. W. H. J. Cambier van Nooten, adv. aldaar; tot griffier bij het kantonger. te Hillegersberg Mr. J. P. B. Van der Mandere, thans grilï. hij het kantonger. te Ootmarsumtot griffier bij het kantonger. te Edarn Mr. E. A. E. Van der Kemp, thans griffier bij het kantonger. te Ommen. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aanL. Van der Straaten, gewezen hulponderwijzer in Den Haag, ten bedr. van 231 L. Schippers, eervol ontslagen hoofdonderwijzer te Ridderkerk, ten bedr. van ƒ600; G. Rühl, ge wezen hulponderw. te Amsterdam, ten bedr. van 667; J. Zeven of J. J. Zeven, gewezen hoofd- onderw. te Tjummarum, gem. Barradeel, ten bedr. van 489; J. M. Feilsma, gewezen hoofdonderw»

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1