twee voor afbraak verkocht (een alhier en een te Hoek), terwijl de overige twee (alhier en te Neuzen), vermoedelijk eerlang denzelfden weg zullen volgen. Terwijl de Zeeuwsche landbouwers van vroegere dagen met de aanplanting van dit product schatten gewonnen hebben, wordt dit aan de tegenwoordige landbouwers vergoed in de hooge verhuringen hunner landerijen voor de teelt van vlas en suikerpenen, alsook door de voortdurend hooge prijzen der granen en andere gewassen. In afwachting van nadere voorschriften ter voorkoming van de verspreiding der longziekte, door het ter weide brengen van verdacht rundvee, waarbij de vrije beweging van het vee niet meer dan volstrekt noodzakelijk zal worden belemmerd, heeft de Commissaris des Konings aan de ge meente-besturen dezer provincie, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, voor zoover zich van longziekte verdacht rundvee in hunne gemeente bevindt, elke vergunning tot vervoer zoodanig vee van den stal naar de weide afhankelijk te stellen van eene verklaring, af te geven door een geëxamineerden veearts, inhoudende dat de geheele koppel, waartoe dat vee behoort, is ingeënt. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam heeft een onbekende vrouw in de Prinsenstraat het ongeluk gehad een knaapje met eene paraplu zoodanig in het oog te steken, dat hij waarschijnlijk aan dat oog het gezicht zal verloren hebben. De vrouw had het zoo niet gemeend; doch slechts den knaap, die haar met sneeuwballen wierp, willen bestraffen. Donderdag stonden voor het Provin- ciaal Gerechtshof te Maastricht terecht de gede tineerden Reinhold, oud 43 jaren, wever, en Kisterman, oud 22 jaren, schrijnwerker van beroep, beiden geboren en wonende te Vaals, beschuldigd van onderscheidene diefstallen met verzwarende omstandigheden. Na het verhoor der getuigen en der besch. requireerde de advocaat-generaal de schuldigverklaring van beiden, wegens diefstal met buitenbraak in een bewoond huis, en voor den tweeden bekl. daarenboven wegens diefstal op den openbaren weg, zonder geweldpleging, met ver oordeeling van ieder tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van zes jaren. Uitspraak op Donderdag a. s. Te Gharlois is Donderdag een persoon, die zich veel overgaf aan het misbruik van ster ken drank, dood gevonden in een sloot. Donderdag stond voor de arrond.- rechtbank te Almelo terecht de architect T., be schuldigd van onwilligen manslag. Gelijk indertijd werd gemeld, is in November van 't vorige jaar een der keldergewelven van de aldaar in aanbouw zijnde bierbrouwerij ingestort, waardoor 2 per sonen gedood en anderen ernstig verwond wer den. De heer T. nu wordt beschuldigd van het door onbedrevenheid of onachtzaamheid veroor zaken van dit ongeluk, doordien naar beweren van deskundigen de stutten zijn weggenomen vóórdat de kalk der muren was versteend. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en 2 geldboeten: een van f 25 en een van 8, bij wanbetaling te vervangende eerste door 2, de tweede door 1 dag cellulaire gevangenisstraf. Over 8 dagen uitspraak. "Woensdag werd op last van den com missaris van politie te Groningen uit het Rijk verwijderd een jongmensch van fatsoenlijk uiterlijk, dragende een zeer nette uniform, die van een Pruisischen spoorwegzijn borst was versierd met een Pruisisch ordelint. Zijne handelingen en groote verteringen waren bij de politie niet onop gemerkt gebleven, en ook bemerkte men, dat hij in een huis aan het Zuiderdiep zooveel schuld had gemaakt, dat hij die niet kon betalen, en een gouden ketting daar in pand had gegeven. Na achtte de commissaris van politie het oogen- blik gekomen om kennis met hem te maken en werd hij door een agent naar de politiewacht gebracht. Het bleek dat bedoelde persoon, die opgaf te heeten Matthias Meijer en ambtenaar te zijn aan den Westfaalschen spoorweg, was een van de artillerie te Munster gedeserteeid, gedegradeerd onderofficier. In een plaats waar hij passeerde, kwam het gesprek op de aansluiting van het spoorwegnet tusschen Duitschland en Nederland bij Ihrhove en toonde men veel belangstelling in die zaak. De gewaande spoorweg-ambtenaar maakte hiervan gebruik en verhaalde, dat de aansluiting in Duitschland er door was en hij kwam om de zaak te regelen. Aan de vreugde was geen einde; rnen zou zelfs vlaggen hebben uitgestoken en men verhaalt, dat een bierbrouwer beloofde het loon van zijn werk volk te verhoogen. Te midden der vreugde bemach tigde de spoorweg-ambtenaar een prachtig gouden horloge met gouden ketting van een heer, die met hem in hetzelfde hotel logeerde, zeide den spoorweg te moeten inspecteeren, vertrok en kwam niet terug. Toen men den diefstal ontdekte, was de vogel gevlogen. De Pruisische politie zal niet achterlijk blijven te zorgen, dat onze spoorweg ambtenaar met spoed kan sporen naar de plaats, waar zulk volk thuis behoort. Naar men verneemt is de „Schwindler" nog denzelfden dag te Bon de gevangengenomen. Te Pekela is gisteren het treurig bericht vernomen van het vergaan van 't schoe nerschip Stad Edamkapt. J. De Groot, naar Dantzig bestemd. De bemanning is omgekomen. BUITENLAND. Frankrij k. Voor de aanstaande verkiezing in het departe ment Gironde is de generaal Bertrand, zoon van den generaal van dien naam, die Napoleon I in zijne gevangenschap op liet eiland St. Helena vergezelde, door de Bonapartische partij candidaat gesteld. Zijne candidatuur wordt door de Ordre aldus aanbevolen: „De naam van Bertrand drukt alleen reeds trouw aan de Napoleontische dynastie uit." De Francais is woedend over het stellen dier candidatuur. „Wat bekommeren die lieden (de Bonapartisten) er zich om," roept het blad uit, „of de stemmen der conservatieven tegenover den radicalen candidaat versnipperd worden Het blijkt uit een communiqué van de Regeering, dat in 't geheel slechts twee hoofd officieren, beiden op wachtgeld, verlof hebben gevraagd om den iöden dezer naar Chislehurst te vertrekken. Een hunner is de generaal Pajol. De Académie heeft besloten dat Emile Ollivier moet worden beschouwd als gerecipieerd en hij derhalve voortaan voor de vergaderingen zal worden opgeroepen. jDuit scli land De Commissie tot onderzoek der legerwet heeft gisteren de verdaagde behandeling van de vier eerste artikelen voortgezet. Art. 1 (vaststelling der legersterkte op voet van vrede op 401,659 man) is met algerneene stemmen, op vier na, verworpen. In den ziektetoestand van prins Bisrnarck heeft de verwachte beterschap zich nog niet voorgedaan. De rheumatische pijn houdt aan. Het voorstel der socialisten in den Rijks dag om den heeren Bebel en Liebknecht voor de tegenwoordige zitting van den Rijksdag op vrije voeten te stellen, is verworpen, op grond dat dit ten hunnen opzichte zou zijn in strijd met de Rijksgrondwet. De wet op de strandvonderij is in den Rijksdag bij de tweede lezing aangenomen. Uit Berlijn wordt bericht: „De Keizer heeft de wet tot invoering van het verplichte burger lijke huwelijk onderteekend. Daardoor vervallen de veelvuldig verspreide ongerijmde geruchten aangaande moeilijkheden welke de bekrachtiging der wet in het hoogste ressort zou ontmoet hebben. Maandag was het rapport van het ministerie met het ontwerp aan den Keizer ter onderteekening toegezonden en reeds den volgenden dag was de wet bekrachtigd. De afgevaardigden in den Rijksdag Hinschius en Volk hadden zeiven den wensch geuit, dat hun voorstel tot invoering van het verplichte burgerlijke huwelijk in het geheele rijk bij den Rijksdag niet in behandeling zou worden genomen, zoolang de Pruisische wet niet bekrachtigd was. Men mag dus thans binnen weinige dagen de beraad slagingen des Rijksdags over dat voorstel te gemoet zien." Naar men verzekert, heeft de veldmaarschalk Von Moltke den Koning de vergunning gevraagd, om een zijner bezittingen, de heerlijkheid Kreisau, in Silezië, tot een majoraat te maken. Hij heeft daarenboven het plan, orn die grondbezitting aan merkelijk uit te breiden en daartoe het grootste gedeelte van zijn vermogen te bezigen. De ver moedelijke erfgenaam van dat goed is, naar men verneemt, een zijner neven, een naamgenoot van den veldmaarschalk, die thans als luitenant bij de garde-du-corps dient. Uit Braunsberg wordt gemeld: De voor den rechter van instructie geroepen secretaris des bisschops, dr. Weitzenmiller, heeft geweigerd inlich tingen te geven omtrent het bestuit tot benoeming van een onwettig aangestelden geestelijke, en is wegens weigering om getuigenis af te leggen in hechtenis gesteld. Telegrammen. KONINGSBERG, 13 Maart. Het Rijks-stoom schip Mercur, uit Pillau komende, heeft het HafT deels vrij van ijs, deels met ijs van slechts 2 a 3 duim bezet gevonden, zoodat de herope ning der scheepvaart onmiddellijk kan worden te gemoet zien. LONDEN, 13 Maart. De heer Gladstone heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij verklaart aan het hoofd der liberale partij te blijvendoch de tegenwoordige zitting van het Lagerhuis niet geregeld te zullen bijwonen om redenen van gezondheid. WEENEN, 14 Maart. Het Vaterland bevat de pauselijke encyclica van 7 Maart aan de Oos- tenrijksche bisschoppen, tegen de confessioneele wetsvoorstellen. Daarin wordt gezegd, dat die ont werpen niets anders bedoelen, dan de Katholieke kerk op eene verderfelijke wijze aan de willekeur van het Staatsgezag te onderwerpen. Laatste berichten. Z. M. heeft benoemd: bij de iDlanterie, 1ste reg., tot kapt. 2de kl. den lsten luit. R. H. D. Groeneveld van het Sste reg., gedet. bij het kol. werfdepot; 2de reg., tot lsten luit. den 2den luit. B. Van Bekum van het corps; artillerie, reg. veld.-art., tot majoor den kapt. L. E. P. Bolomy van het 2de reg. vest.-art.bij het 2de reg. vest.-art., tot luit.-kolonel, den majoor H. A. A. Van Ripsen van het reg. veld.-art.bij het 3de reg. vest.-art., tot kapt. 2de kl. den laten luit. J. J. L. P. Snabilié van het reg. veld.-art. LE1DSCHE SCHOUWBURG. Gisteravond werd in onzen Schouwburg de opvoe ring van La Fille de Madame Angot door een zeer talrijk publiek bijgewoond. En geen wonder als men weet, dat deze opéra-comique (eigenlijk opéra-bouffe) van Charles Lecocq te Parijs 40Umaal is opgevoerd en ook in de voornaamste steden van ons land met veel succes is ten tooneele gebracht. Onze verwachting was dan ook hoog gespannen en het doet ons genoegen te kunnen verklaren, dat wij niet zijn teleurgesteld. De inhoud van het stuk heteekent wel niet veel, zooals dit trouwens met bijna alle opéra's-comiques het geval is, maar het heeft toch dit voor, dat het, spelende onder het Directoire in 1797, niet onkiesch is en schijn van waarheid heeft. De mise-en-scène, de bonte mengeling van costumes en de verlichting a giorno in de derde acte brachten er mede toe bij, dezen avond zoo aangenaam mogelijk te maken. Omtrent de vele in deze opéra voorkomende personen wenschen wij nietin alle bijzonderheden te treden; wij moe ten echter instemmen met de hulde aan de dames Mezeray en Massart gebracht, die in de 2de acte, na het keurige duo •Jours fortunes de notre enfance" enz., beide met een bonquet vereerd werden. De zang van den heer Roussel kon ons niet altijd bevallen, hoewel ook hem hulde toekomt voor de wijze, waarop hij in de duo's zijne stem wist te beheerschen. Eindelijk nog een woord van lof voor de koren, die dezen avond bijzonder hebben meegewerkt om de uitvoering goed te doen slagen en het genot der bezoekers te verhoogen. Verscheidene nummers werden dan ook gebisseerd en het daverend applaus bij het einde van het stuk mag voorzeker dezen keer worden aangemerkt als een bewijs van dankbaarheid niet alleen aan de solisten, maar ook aan de koren. L., li Maart 74. Ter markt te Leiden aangevoerd. 13 en 14 Maart. Wintertarwe 18 hectoliter f 18.50 a 14.50. Zomer- Tarwe 18 hectol. ƒ12.50 a 13.50—Winterrogge 14 heet. 9.00 a ƒ9.25. - Zomerrogge 14 hectol. 10.00 a10.50. Zomergerst 17 hectol. 7.75 a/'8.00. - Chevalier-gerst 17 hectol. 9.00 a f 9.25. - Zware Haver 14 hectol. 5.25 a f 5.75. Lichte Haver 14 hectol. ƒ4.25 a ƒ4.75. Dui- venboonen 10 hectol. ƒ9.75 a/'10.00 Paardenboonen 11 hectol. f 8.50 a 9.00. - Ossen stuks a - Stieren, stuks - a f—- - Kalikoeieu 18 stuks 175.00 a 250.00 Varekoeien 37 stuks 140.00 a 210.00. Vette koeien 12 stuks 220.00 a f 330.00 Kalveren (vette) 25 stuks ƒ40.00 a 80.00 Kalveren (magere) 50 staks 4.00 a 9.00 - Hamels (magere) 98 stuks f 15.00 a 25.00 - Hamels (vette) 20 siuk> ƒ28.00 a 42.00. Lammeren (magere) stuks a Varkens (magere) 10 stuks 16.00 a ƒ30.00 Varkens (Biggen) 40 stuks 6.00 a 13.00. Grasboter 5070 kilogr.; 1ste qualit. vat 71.00 a 75.00. Schei- 2de qualiteit vat ƒ66.00 a 70.00; Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.77s a 1.875; Sehei- 2de qualileitper kilogr. 1 65 a 1.75 Lange Zwarte Turf 2000 dubb. hectol. f 0.25 a f 0.27' Ter markt aangebracht 79 runderen, 75 kalverea 126 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2