LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4321. A 1-7 4. Donderdag 12 Spaart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po?l1.40. Afzonderlijke Kommer?0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere tellers naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, li Naar*. In de zitting der Tweede Kamer van heden is na zeer langdurige en uiteenloopende discussiën, waarbij de Minister van Oorlog de beide amen dementen op art. 3 herhaaldelijk heeft bestreden, het amendement van de heeren Stieltjes en De Roo, om een termijn van acht jaren tot uitvoe ring der bij art. 2 bedoelde werken te bepalen, aangenomen met 38 tegen 28 stemmen, waar door het amendement van den heer Van Zuylen vervalt. Art. 4 en volgende artikelen werden daarop aangenomen. Daarna is de geheele Ves tingwet aangenomen met GO tegen 6 stemmen. Volgens een bij de directie der Stoomvaart schappij „Nederland" ontvangen telegram, is het stoomschip Conradkapt. Graadt van Roggen, den 8sten dezer van Batavia naar Nederland ver trokken. Het bericht, dal de lotelingen der nationale militie van de lichting 1874 eene maand vroeger in dienst zouden worden gesteld, blijkt ongegrond te zijn. Bij Kon. besluit van 8 Maart is bepaald, dat hoogstens 15 adviseurs zullen worden be noemd, die, gevraagd of ongevraagd, aan de regeering advies zullen uitbrengen omtrent de maatregelen, vereischt tot het behoud van ge bouwen of voorwerpen, welke voor de vaderland- sche geschiedenis of kunst belangrijk zijn, zoo danige voorwerpen op te sporen, en daarvan, voor zoover zij aan openbare instellingen toebehooren, een inventaris op te maken en bij te houden; desgeraden omtrent de historische en kunstver zamelingen van het Rijk aan de regeering de noodige voorstellen te doen, en aan haar advies uit te brengen over de plannen en hunne uit voering betreffende oprichting of herstelling van gebouwen geheel of gedeeltelijk ten koste van het Rijk ondernomen. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is aangenomen hel ongun stig praeadvies van B. en Ws. op het verzoek van eenige adressanten om de tenten enz. van de kermis dit jaar niet te plaatsen op het Oranje- plein, of de kermis uit te stellen. Van een voor stel van het raadslid den heer v. d. Gon Net- scher, betrekkelijk het Fransch tooneel, werd alleen dat gedeelte aangenomen, dat besloten is voor het nieuwe tooneeljaar eene subsidie te verleenen, doch het bedrag daarvan in plaats van 6000, zooals hel voorstel luidde, gebracht op /8000; zullende overigens de Koninklijke loges blijven ter beschikking van Z. M. In de Maandag te Amsterdam gehouden vergadering der Koninklijke Academie van weten schappen werd o. a., bij monde van den heer Borret, verslag uitgebracht nopens prijsverzen, ingezonden ter mededinging naar den gouden eere penning, uitgeloofd door wijlen den heer Hoeufft. De onderscheiding werd met algemeene stemmen toegekend aan de „elegia", getiteld: „Musa", waarvan, bij opening van het begeleidend schrij ven, dichter bleek te zijn Petrus Esseiva, uit Freiburg, dezelfde, die ook de drie voorgaande jaren als overwinnaar uit den vredelievenden strijd te voorschijn trad. De arrond.-rechtb. te Rotterdam zal a. s. Vrijdag, des middags te twee uren, eene plech tige openbare zitting houden, ter installatie van Mr. G. A. Van Hamel, als subst.-officier en van Mr. W. H. 's Jacob, als rechter-plaatsvervanger. Maandag 16 Maart zal in Den Haag van gemeentewege de aanbesteding plaats hebben van 40 a 50000 illumineerglazen voor de feestviering op "12 Mei. De provinciale bibliotheek van Friesland is dezer dagen belangrijk verrijkt geworden. De heer C. F. Westermann te Bieleveld had aan Mr. J. Dirks te Leeuwarden zijn wensch te kennen gegeven om voor zijn dood over een klein gedeelte zijner rijke boekerij te beschikken ten behoeve van eene publieke instelling, ter keuze van den heer Dirks. Hij wenschte nl. een aantal met zorg bijeenverzamelde penningkundige geschriften, afdrukken, ordonnantiën, beeldenaars enz. voor verstrooiing en vernietiging te bewaren. De heer Dirks wees hem daarop de prov. boekerij van Friesland aan en mocht nu de boeken ontvangen, getroostte zich de moeite ze te sorteeren en daarna er een catalogus van te maken, met de noodige aanwijzingen. Onder de gecatalogi seerde 129 nummers bevindt zich menig zeld zaam exemplaar. Door wijlen Mr. W. W. Buma te Leeuwar den, in leven president van het prov. gerechtshof van Friesland, is ingesteld eene stichting of leen ten behoeve der rechtsgeleerde studiën, onder den naarn van „Mr. Wiardus Willem Buma leen." Tot kapitaalfonds is aangewezen eene zathe en landen onder Weidum en de familiebegraafplaats aldaar. De algemeene werklieden-vereeniging in Den Haag heeft Maandag haren eersten coöpera tieven winkel geopend. Blijkens een bericht van den Nederland- schen consul te Kopenhagen, dd. 5 dezer, zijn de quarantaine-maatregelen aldaar ingetrokken voor de schepen van Rotterdam en Dordrecht af komstig. De Nederlandsche Bank had op 9 Maart bij een muntmateriaal van f 127,865,999.07s voor eene som van 125,402,596.81 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ50,101,038.725 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen amb tenaar J. N. Van der Halen, gewezen tweeden commies bij het postkantoor te Weltevreden (Batavia), laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft P. H. Arelsen, adj.-commies by het depart, van fin., benoemd tot commies ter directie der registr. en dom. voor de prov. Gelderland; aan H. T. Voet eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en acc. te Hees, behou dens aanspraak op pensioen; bepaald, dat aan het 1ste kantoor der dir. bel. te Amsterdam wordt ingevorderd hel recht van patent in die gemeente verschuldigd, a naar tabel 16 door schippers die geene woonplaats aan den vasten wal of geene ligplaats hebben, en b volgens art. 13 3 der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad n°. 34). Z. M. heeft benoemd tot deurwaarder bij het prov. gerechtshof in Noord-Brabant, M. H. Weyman, thans deurw. bij het arr.-rechtbank te 's-Hertogenboschaan Mr. A. E. Ferf, op zijn verzoek, met ing. van 1 April, eervol ontslag ver leend als griffier, by het kantongerecht te Bergurn; aan J. P. Thooft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van aumin over de gevangenissen te Rotterdam, onder dankbet. voor de bewezen diensten, en benoemd lot lid van gemelde commissie van administratie Mr. J. Van Heukelom, rechter in den arrond.-rechtbank te Rotterdam; aan den gepensioneerden kapitein ter zee M. H. Jansen, lid van den Ptaad van State, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van Osmanié 3de klasse (commandeur), hem geschonken door den Sultan van Turkije. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks halftwee ge- raakte alhier een schippersknecht, die met een schuit door den Nieuwen Rijn voer, te water. De schipper slaagde er in, na veel moeite, den reeds zinkenden man met een haak behouden aan wal te brengen, waarna mej. v. L. op de Hoogewoerd hem onmiddellijk van droge kleederen voorzag. Gisteren werd te Amsterdam een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van J. D. H. Francino, beschuldigd van poging tot opzettelijke brandstichting in zijne woning, gelegen naast het pakhuis van de heeren Rohling en Go., den Oden Dec. verbrand. Hij had name lijk een blikken kan, gevuld met petroleum, op den grond van zijn huiskamer geworpen en daarna eenige lucifers genomen om daarmede de petroleum vlam te doen vatten, waarin hij echter verhinderd is geworden door de dienstmeid. Daarna heeft hij getracht de kachel, waarin vuur was, om te schoppende trap was echter niet hard genoeg. Toen nam hij wederom eenige lucifers, die voor de tweede maal door de dienst meid en andere bewoners in de kamer aanwezig, werden afgenomen. De beschuldigde ontkent het hem telastgelegde feit niet, maar beweert zoo dronken te zijn geweest dat hij niet weet wat hij gedaan heeft. 17 getuigen a charge en 7 a décharge waren gedagvaard; verschillenden be vestigen de verslaafdheid van beschuldigde aan den sterken drank, en beweren dat hij in zijn dron kenschap altijd zeer kwaadaardig was. Zijn huis vrouw zegt zelf dat hij den dag na zijn dronken schap het kwaadaardigste is. Getuigen meenen dat de schadevergoeding die beklaagde zou krijgen voor de beloopen waterschade, naar diens schat ting te gering was, en hij daarom zijn toevlucht tot brandstichting heeft genomen. Heden zal de zaak worden voortgezet. Uit Naarden wordt gemeld: De werk tuigkunde trachtte op het einde der vorige week te herstellen, wat de stoomkracht vernield had. De ongelukkige Jakob Doorn n.l. ontving van den werktuigkundige Kern te Amsterdam eene kunst hand voor dat gedeelte des rechterarrns, hetwelk nog behouden is gebleven. De kunst heeft hier de natuur op zijde gestreefd. Hij eet en drinkt er mede met gemak, kan er mede schryven, een stuivertje opnemen, en er in het algemeen zoo veel mede verrichten, dat men aan de hand des kunstenaars allen lof toebrengen moet. De arbeider KPd i e o p h et A a r d- sche veld nabij Assen in de vorige week getracht heeft zijn broeder door petroleum te verbranden, is door de justitie gearresteerd en naar het huis van arrest en justitie te Assen gebracht. Als oorzaak van de onmenschelyke daad wordt het onmatig gebruik van sterken drank opgegeven. In zake Anna Naaijers, huisvrouw van Muhlrad, tegen regenten van hel Roomsch- Kalholiek geslicht Vredenburg, is gisteren voor de aiTondissemenls-rechtbank te Amsterdam conclusie genomen door den substituut-officier van justitie Mi. P. Verloren van Themaat. Die conclusie strekte

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1