LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4320. A0. 1874. Woensdag II Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke iSommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolcrc letters naar plaatsruimte. BERICHT. Indien er soms Abonné's mochten zijn die het Leidsch Dagblad des avonds niet geregeld ontvangen, wordt hun verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. S TABS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei I 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen J en op de Marendorps-Achtergracht, des voormiddags van I haljnegen tot negen uren en des namiddags van hal/twee I tot twee uren, behalve op Zaterdag-namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgem. E. KIST, Secretaris Leiden, 26 Februari 1874. LEIDEN, 10 Haart. Van Renter's Office is het volgende telegram ontvangen PENANG, 9 Maart. Berichten uil Atjineesche j bronnen verzekeren dat de Atjineezen verscheidene forten in het binnenland krachtig versterkt hebben met kanonnen en oorlogsmaterieel, hetwelk zij tuit den Kraton hebben medegevoerd. Men zegt .dat de Atjineezen voornemens zijn den strijd te rekken totdat de cholera en andere ziekten de f krijgsmacht der Nederlanders gedund hebben. Zij zouden volstrekt geen plan hebben zich te onder werpen en beweren voortdurend met nadruk dat Ihet tractaat van 1857 eenvoudig een verzinsel is; izij trachten daaromtrent een onderzoek uit te lokken. Het Engelsche Gouvernement achten zij schuldig aan schending der goede trouw. De stoomboot Koning der Nederlanden van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" pas seerde Malta gistervoormiddag. Alles wel aan boord, net weder was kalm en mooi. lie Min. van Binnenl. Zaken brengt ter jalgerneene kennis, dat, volgens bij hem ingekomen (ambtsbericht, in de week van 1 tot 7 Maart jl. aan Aziatische cholera zijn overleden te Utrecht drie personen. Nu de naaste familie met het treurig be richt is bekend gemaakt, kan worden medege deeld dat, blijkens het telegram van den luit.- L generaal Van Swieten van 5 dezer, aan de bekomen verwonding overleden is de luit. der cavalerie W. C. Tijl. Hij werd gewond bij den aanval en de inneming op 15 Febr., van de versterkingen van Ketapan Doewa. Teyler's Godgeleerd Genootschap bericht, dat als schrijver van de bekroonde Hoogduitsche verhandeling over de vraag„Wat leeren ons de geschriften des Nieuwen Testaments aangaande de oorspronkelijke inrichting der christelijke ge beenten, en de wijzigingen, welke deze heeft :rgaan gedurende het tijdperk, waarin die ge schriften vervaardigd zijn'?" zich heeft bekend gemaakt Dr. W. Beyschlag, Theol. Prof., te Halle a/d- Saaie. In de Zaterdag-avond gehouden vergadering van de afdeeling Den Haag van het Schoolver- hond is met 11 tegen 8 stemmen besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging der afdeeling Zaandam tot het doen houden eener meeting, 'er bespreking van het wetsontwerp omtrent den arbeid van kinderen in fabrieken en omtrent den leerplicht, ingediend bij de Tweede Kamer, door Mr. S. Van Houten. Met 12 tegen 7 stemmen vereenigde zich de vergadering met een voorstel tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, ter ondersteuning van dat gedeelte van het wetsvoorstel, handelende over den fabriek- arbeid. Zondag had te Amsterdam eene bijeen komst van belangstellenden in de zaak van het volksonderwijs uit verschillende] streken des lands plaats. De hoofdpunten, waarop naar de meening dezer vergadering de hervorming der wetgeving op het lager onderwijs moet worden gericht, zjjnDe invoering van den leerplicht, waarmede behoort gepaard te gaan de verbetering van het onder wijs, en wel: door verhooging der onderwijzers- tractementen, door uitbreiding van het onderwij zerspersoneel, door vermeerdering en verbetering der gelegenheden tot opleiding van onderwijzers, en door verbetering van het schooltoezicht. Voorts de algemeene organisatie der herhaling en voortzet ting van het onderwijs. De vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat een vereeniging tot stand kome die het vastgestelde programma trachte te verwezenlijken door, in verband met de ver kiezingen, invloed te oefenen op de openbare meening. Zij noodigt het bureel uit, met het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Volksonderwijs zich in verbinding te stellen, ten einde door wijziging van de organisatie dier vereeniging haar dat gewenschte karakter te doen aannemen, en voor het geval dat deze "poging niet mocht sla gen, stappen te doen tot oprichting eener zelf standige vereeniging. -In het vorige jaar werd door ingelanden van den drooggemaakten polder Nieuwkoop be sloten, ter vervanging van den afgebranden water molen n". 2 een stoomgemaal te slichten. De proefmaling, die dezer dagen plaats vond, voldeed zeer aan de verwachting van dijkgraaf en heem raden. Met het oog op eene eventueele droog making van den daaraan grenzenden natten polder bestaat het gemaal slechts uit een locomobiel met centrifugaalpomp, doch voldoende om met de overige watermolens den polder van het over tollige water te ontlasten. Door het R. C. kerkbestuur te Gouda is een verzoek gericht aan den Gemeenteraad aldaar tot verkoop van een stuk grond, deel uitmakende van de Goudsche wandelingen, met het doel om een nieuwe kerk te bouwen. Tot stationschef te Alkmaar is benoemd de heer K. F. Caron, chef van het zeestation te Helder. De H. en Nd. Ct. zegt dat het ontslag van 11 conducteurs en 2 hoogere beambten der Holl. Spoorwegmaatschappij geschied is wegens het dubbel gebruik van kaarten. De heer F. C. Stewart Schultz is, met ingang van 11 dezer, benoemd tot tijdelijk visiteur der quarantaine te Vlissingen. Z. M. heeft aan B. Faasen, kamerdienaar van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der zilveren medaille voor burgerlijke verdiensten, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken. Z. M. heeft aan W. F. C. baron Bentinck tot Nijenhuis op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betr. van bewaarder der hypotheken van het kadaster en der scheepsbewijzen te Brielle, behoudens aanspraak op pensioen; de kantoren van bewaring der hypoth. van het kad. enz. te Brielle en van de registr. en domeinen aldaar met 1 April a. s. vereenigd tot éen kantoor; benoemd tot bewaarder der hypotheken, enz. en ontvanger der registr. en domeinen te Brielle, den heer W. J. Berdenis van Berlekom, thar.s ontv. der registr. en dom. aldaar. Greinengtl Nieuws. Zondag-middag had te Dor d ree hl hij het afvaren der stoomboot Johan de Wit een ongeluk plaats. Eene juffrouw, zich aan boord willende begeven, slapte mis en viel in de rivier. Zij werd door een der aanwezigen die haar wilde redden nagesprongen, doch ook deze persoon ver keerde welhaast in levensgevaar en beiden zouden verdronken zijn, zoo niet een heer zonder aarzelen zich te water begeven had. Beide drenkelingen werden door hem gered. Gistermorgen geraakte op de Groote Markt in Den Haag de sigarenmakersgezel V. tusschen een wagen en de door éen paard ge trokken asch- en vuilniskar beklemd; hij viel en kwam onder de laatste terecht. De wielen gingen hem over hoofd en borst. In een herberg inge bracht, hij gaf nog teekenen van leven, maar was korten tijd daarna een lijk. De ongelukkige was een oppassend huisvader met een talrijk kroo3t, waarvan eerstdaags zelfs vermeerdering te wachten staat. Een treurig voorval had onlangs onder Wommels plaats. H. R., van Leeuwarden, die daar 's nachts met zijn scheepje lag, om kalk te lossen, werd 's morgens dood gevondenaller waarschijnlijkst was hij door kolendamp gestikt, zoo ook zijn hond, die mede dood naast hem lag. Hij was pas 24 jaren oud, eenige zoon en zou weldra in het huwelijk treden. Er is bijna geen stad in de wereld die in den zomer zoo door watergebrek lijdt als Jeruzalem. Een Engelsche dame bood nu drie jaren geleden aan, om voor hare kosten een drinkwaterleiding te doen aanleggen. Toestemming daartoe werd gevraagd te Konstantinopel. Als een staaltje van de vlugheid der Turksche administratie kan wor den medegedeeld dat dezer dagen toestemming is verleend. Gelukkig zijn in die drie jaren dat het antwoord op weg bleef, de omstandigheden niet veranderd en dezelfde dame is nog bereid gevonden de kosten te dragen. Voorloopig is er f 280,000 voor beschikbaar gesteld; reeds zijn de werkzaamheden aangevangen. Te Elberfeld stierf dezer dagen het Sjarig dochtertje van een wever aan de gevolgen van het touwtje-springen. Het kind had 100 slagen ach'er elkander gesprongen en kon toen van ver moeidheid niet meer. Des middags klaagde het over pijn in het lijf, en reeds 's avonds stierf het onder de hevigste smarten. Zaterdag-morgen, te ongeveer 11 uren, is op een der landgoederen, gelegen aan den Velperweg onder Arnhem, een jongeling van naar gissing 28 jaren gevonden, die door ophan ging een einde aan zijn leven had gemaakt. Geen der personen, die den jongeling gezien hebben, hebben hem herkend. In de strafzaak van G. H. L. Smit, voor de arrond.-rechtbank te Haarlem behandeld, heeft gisteren de ambtenaar van het O. M., Mr. Haakman, gerequireerd schuldigverklaring van den beklaagde aan 34 bedriegelijke oplichtingenver oordeeling lot vijf jaren gevangenisstraf en 34 verschillende geldboeten, te zamen f 10,050 bedra gende, en bij wanbetaling te vervangen door evenre-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1