LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4819. Dinsdag A0. 1874. 10 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootcrc leUci*s naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. NAnONALE militie;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gelet op art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad n°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente uit, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe aan te metden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen den voormiddags lian en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voorn-, v. D BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1874. LEIDEN, 9 Maart. Aandoenlijk was het de ongewoon talrijke schare op dezen morgen verzameld te zien om het graf van den algemeen beminden, te vroeg ontslapen Doctor Plaat. Smart en verslagenheid stond op aller gelaat te lezen bij het afsterven van een man die hier ter stede dertig jaren lang armen en aanzienlijken rnet liefderijken raad en hulp heeft ter zijde ge staan. De heer Coumans wijdde bij de groeve als tolk der Vrijmetselaars-loge „la Vertu" een treffend manlijk woord aan de nagedachtenis van den brave, dien zoovelen mei den eerenaam van meester en broeder tevens hadden mogen begroeten, en wiens reine levenswandel vol echte humaniteit een lofspraak is geweest voor de schoone leer, die hij van ganscher hart aankleefde en in be oefening bracht. Na hem sprak Ds. Knappert over Dr. Plaat als vriend en geneesheer, en zijn diep gevoeld woord ontlokte aan menig oog een traan, bij de herinnering aan zoo menig ziekbed, waar Plaat zoo niet immer als reddende, toch altijd als vrien- i delijke engel was verschenen, terwijl hij, schoon zelf kinderloos, steeds aller kinderen tot vriend en vader was. Daarna bracht Mr. Van Ketwich Verschuir uit Zwolle een hartelijke hulde aan zijn ontslapen zwager, en dank aan de vele aanwezigen voor hun belangstellende opkomst. En toen daarop de kist met het stoffelijk om hulsel in de groeve nederzonk, gevoelde men dat een voortreffelijk mensch voor altijd was heenge gaan, en zijn ledige plaats nog lang in veler hart en huisgezin een droevigen indruk zal laten. Z. M. heeft aan Mr. P. Du Rieu op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden, onder dankbetuiging van de door hem als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot lid van genoemde commissie Mr. H. A. Neeb, deken der orde van advocaten aldaar. Bjj de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van het vergrooten der bewaarschool in de Groenesteeg is aannemer geworden de heer A. Hardeman, timmerman alhier, voor 10507. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes "P het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 58, f 30, f 6 en f 3.05, de laagste f 58, f 30, f 5.50 en 2.90. Z. M. heeft den heer Everhard Rappard, gepensioneerd kolonel van het Oost-Indische leger, 'e Leiden, rnet al zijne wettige afstammelingen, zoo mannelijke als vrouwelijke, in den Nederland- schen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Vrijdag had op de fabriek van den heer v- W. alhier een treffend ongeluk plaats. Een meisje van 22 jaar, K. genaamd, in die fabriek werkzaam, viel terwijl zij een emmer water droeg, van een groot aantal trappen, zoodat zij op haar hoofd terechtkwam. In een vigilante werd zij huis waarts gebracht en ofschoon haar spoedig de noodige hulp verleend werd, is zij aan de gevolgen van den hevigen val Zaterdag onder vreeselijke pijnen bezweken. Zaterdag j. 1. werd C. Rosendaal, als tim mermansknecht werkzaam bij de heeren Van Lith op de Papengracht alhier, aangenaam verrast door een geschenk van zijn patroons, bestaande in een keurig zilveren horloge, hem ter hand gesteld voor 25 jaren trouwen en ijverigen dienst. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden o. a. te benoemen: tot kapt. 1ste kl. de kapt. 2de kl. D. J. A. Millioen, H. J. G. Furstner, F. K. H. G. Diemont, C. C. Kloosterhuyzen en P. L. H. M. B. L. Kraal, laatstgen. adjudant, allen van het 1de reg. inf.; A. Greve, H. H. J. Baron Van Haersolte Van den Doorn, D. W. Van Walchren en K. M. Verschoor, allen van het reg. veld-art.; H. A. en J. N. A. Schneiders van Greyffens- wert, M. J. Soutendam en H. W. Van Hasselt, laatstgen. instructeur, allen van het 1ste reg. vest.- art.H. Beyerman, van het reg. rjjd. art., toege voegd aan Z. K. H. prins Alexandertot kapt. 2de kl. de kapt. 3de kl. J. Lammerse, N. H. A. Camp, J. F. Roels, M. H. J. M. Van Son, L. Scheltus, D. J. H. N. Den Beer Portugael, als mede den kapt. kwartierm. 3de kl. J. Klem, allen van het 4de reg. inf.; tot ritm. 1ste kl. den ritm. 2de kl. C. A. Thurkow van het lste reg. huzaren; tot ritm. 2de kl. de ritm. 3de kl. F. J. baron Van Heeckeren, J. Dijckmeester. en F. Ypey, laatstgen. adj., allen van het lste reg. huzaren; definitief werkzaam te stel len: hij het depart, van oorlog den kapt. F. M. Van Panthaleon baron van Eek van het corps ingen., min. en sapp. bij dat depart, gedeta cheerd te detacheeren: bij de normaal schietschool den lsten luit. J. P. Henrichs van het 5de reg. inf.; bij de directie der art. stapel en constructiemagazijnen den 2den luit. J. C. Fabius, van het reg. veld-art. Voorts heeft de minister aan den kapt. J. J. Bergansius van het lste reg. vest-art. zijne bijzondere tevredenheid betuigd voor den ijver en de zaakkennis waarmee hij de hem opgedragen gewichtige laak van de keuring der kanonringen en kustafluiten van 24 c. m. gedurende ruim 4'/2 jaar heeft vervuld. Hel stoomschip Prins van Oranje, kapt. Aukes, is 6 Maart te Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, zou gisterochtend van Batavia naar het Nieuwediep vertrekken. Volgens bij de Stoomvaart-maatschappij Java ontvangen telegram is het Nederlandsch stoom schip Holland Vrijdag van Batavia via Singapore naar het Nieuwediep vertrokken. Over de verbetering van de Landsdruk kerij heeft de Commissie van onderzoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een rapport ingediend waaruit o. a. blijkt Dat de Commissie het voortbestaan der Lands drukkerij noodzakelijk acht, maar op geheel nieuwen voet ingericht; dat het gehalte van het afgele verd werk ongunstig afsteekt bij dat van andere particuliere drukkerijendat zij eerder duur dan goedkoop werk levert en de vereisclite spoed veel te wenschen overlaat; dat het materiaal en de lokalen niet voor den dienst voldoende zijn en drin gendbehoefte hebben aan verbetering en uitbreiding; dat hel tegenwoordig stelsel van bezoldiging voor de werklieden geen kans op verhooging van jaar wedde aanbiedt, wijl allen dezelfde belooning ge nieten; dat in een woord alles juist het tegen deel moet zjjn van wat het nu is. De Commissie stelt nu een geheele reorganisatie voor. Als eerste vereischte acht zij noodig een bekwaam en energiek bestuur, de verdeeling dei- werklieden in vaste en tijdelijke en de bezoldiging naar bekwaamheid. Voorts wil zij de oprichting van een pensioenfonds door de vaste werklieden met een vaste jaarlijksche bijdrage door den Staat. Wijders stelt zjj voor het besturend personeel onder den Directeur te doen bestaan uit een op zichter, een meesterknecht op de zetterij, een op de drukkerij, een op de binderij en een in het papiermagazijn, terwijl op de twee eerste afdee- lingen een of meer werklieden lste klasse den rang van ondermeesterknecht zullen hebben. Alleen de Directeur en het Administratief personeel zijn Rijksambtenaren. Het materieel zal o. a. vermeerderd moeten worden met vijf snelpersen en een snijmachine. Het tarief blijft voorloopig hetzelfde, een nieuw wordt binnen twee jaar vastgesteld. Het toezicht door den Minister van Binnenlandsche Zaken geschiedt door een commissie, samengesteld uit twee patroons van groote drukkerijen buiten Den Haag en den ambtenaar bij het Departement van Binnenl. Zaken belast met de comptabiliteit der Landsdrukkerij, welke commissie collectief eeniga malen 'sjaars de inrichting bezoekt, den Directeur van raad dient en den Minister van hare bevin ding verslag doet. Deze reorganisatie brengt mede dat het geheele personeel ontslagen zal moeten worden en de goede elementen zullen behouden worden om deel uil te maken van het nieuwe personeel. Aan de scheepswerf van de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het aldaar ten behoeve van het Departement van Koloniën aangebouwde schroef- stoomschip 4de klasse Bandjermassing, bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Naar men verneemt zullen de miliciens der lichting 1874 een maand vroeger dan ge woonlijk onder de wapenen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Voor de 147 plaatsen als cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda hebben zich tot dusver 28 sollicitanten aangemeld. Naar men verneemt zal ons land in het begin der volgende maand een bezoek van den Keizer van Rusland ontvangen. De Czaar is name lijk voornemens zich te Vlissingen in te schepen, ten einde van daar Engeland te bereiken. Ter wijl de verwezenlijking van dat plan de aandacht van dien vorst noodzakelijk op de schoone haven werken van Vlissingen moet vestigen, zal daar door tevens een belangwekkend schouwspel wor den opgeleverd. Immers, eenige dagen vóór de aankomst van den Czaar, zal zich een Russische flottille in de Zeeuwsche wateren vereenigen, ten einde het keizerlijke stoomjacht Livadia, naar Groot-Britannië te vergezellen. De Minister van Oorlog heeft, ten einde den druk, die door geheele of gedeeltelijke vrij stelling van garnizoensdienst aan de corpsen artil lerie en sappeurs, op de in die plaatsen gestatio neerde infanterie gelegd wordt, op te heffen, de plaatselijke en garnizoens-commandanten uitge- noodigd, de artillerie en het bataljon mineurs en sappeurs proportioneel met de andere troepen de wachten te doen bezetten.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1