Gemengd Nieuws. Een bewoner van 't Aardscheveld te Assen, J. P., zat Dinsdag-avond tusschen half- negen en negen uren met zijne vrouw en schoon moeder aan de koffietafel, toen zijn broeder, K. P., binnenkwam, naar de tafel liep, de petro leumlamp greep, die over zijn broeder uitgoot en dezen vervolgens in het vuur wierp. Op het geschreeuw dat de vrouwen aanhieven, kwam een buurman toeloopen, met wiens hulp het gelukte de vlam men uit te dooven, welke den man, die spoedig zelf uit het vuur was gesparteld, omgaven. J. P. had zich echter reeds deerlijk, hoezeer niet ge vaarlijk, op het achterhoofd, in den nek, en aan de handen gebrand. Door de politie is tegen K. P. procesverbaal opgemaakt. Een reden voor zijne barbaarsche daad zeide hij niet te kunnen op geven. Gistermiddag is te Amsterdam een vrouw, bezig met glazen wasschen, uit de tweede verdieping op straat gevallen. Deerlijk gekneusd is zij voorloopig bij de benedenbewoners ter ver pleging opgenomen. Donderdag stond voor de arr.- rechtb. te Utrecht terecht P. C. V., wisselwachter aldaar, die in den nacht van 2 op 3 Jan. jl. een Amsterdamsch student met een kruik eene belangrijke verwon ding aan het hoofd toebracht. Het openb. min. eischte voor hem eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. Tot aanvulling van het bericht, omtrent de gedane keuze van kinderen, naar aanleiding der oproeping in de 11. N. geplaatst, deelt de D. Ct. met zekerheid mede, dat de kinderen, wier ge slachtsnamen zijn Koning en Nassau, en die aan het hoofd zullen staan van de deputatie, die Z. M. den Koning op 12 Mei a. s. het kindergeschenk zal aanbieden, beiden te Dordrecht wonen. Het zijn de zoontjes van de heeren J. Koning en N. Van Nassau. De zoon van eerstgenoemden draagt de voornamen van Z. M. den Koning, die van den laatstgenoemden de voornamen van Z. K. H. den prins van Oranje. Men meldt uit Amsterdam: Kort ge leden werd op den Haarlemmerdijk tusschen de Dommerstraat en het Plein een kleine, maar nette sigarenwinkel geopend, die, wegens de bij zondere omstandigheden waarin de eigenaar ver keert, nog al de aandacht trekt. Op een bank, die zich achter de toonbank over de geheele lengte van het winkeltje uitstrekt, zit een man zonder beenen, die zich al voortschuivende kan verplaat sen. De bank en de winkelkast zijn zóo ingericht, dat hij de voornaamste kisten en doozen binnen zijn bereik heeft, zoodat hij dan ook de klanten met de meeste vlugheid kan bedienen. Wanneer men hem naar de oorzaak van zijn toestand vraagt, dan verhaalt hij, dat hij nu vijf jaren geleden als stoker in dienst van de Hollandsche Spoorweg- maatsch., het ongeluk had, in de nabijheid van het station Schagen onder de machine te geraken, waarbij hem de beide beenen verbrijzeld werdendat hij geruimen tijd in het stationsgebouw op kosten der Maatschappij werd verpleegd, en hem daar de beenen zijn afgezet, zoodat alleen een paar stom pen zijn overgebleven; dat hij, na zijn herstelling bij zijn ouders in Amsterdam teruggekomen, het sigarenmakersvak, alweder voor rekening der Spoorwegmaatschappij, heeft geleerddat hij dan ook reeds eenigen tijd een handel in tabak en sigaren heeft uitgeoefend, doch nu voor het eerst, op hoop van beteren uitslag, zich heeft gevestigd in een meer drukke en volkrijke buurt. De onge lukkige, Le Due geheeten, wien het niet aan ijver ontbreekt om een eerlijk stuk brood te verdienen, heeft aandoenlijk genoeg! aan zijn winkel den naam gegeven van De Locomo tief. Zeker werd hij daarbij geleid door de ver wachting, dat deze „locomotief" hem snel en zonder ongelukken een goed eind zal vooruitbren gen, om tot een redelijk bestaan in de maat schappij te komen. Wie zou hem dat niet helpen wenschen Bij arrest van den hoogen raad, gisteren gewezen, is in zake mej. de wed. Rivier contra de stad Dordrecht, de cassatie verworpen en het vonnis dezer rechtbank en van het provin ciaal gerechtshof in Zuid-Holland gehandhaafd de gemeente Dordrecht is dus veroordeeld tot vergoeding van alle schaden, veroorzaakt door de afbreking van de eigendommen en uitbouwsels aan de Pelserbrug aldaar, behoorende aan ge noemde mej. de wed. Revier c. s., en de proces kosten. BUITENLAND. Frankrijk:. Het blijkt thans, dat de Fransche Academie besloten heeft de receptie van den heer Emile Ollivier voor onbepaalden tijd uit te stellen, omdat deze geweigerd heeft te voldoen aan het verlan gen van het geleerde Lichaam, om zijne rede, die hij, volgens het gebruik, reeds eenmaal aan eene Commissie en het bureel had voorgelezen, in eene voorafgaande zitting andermaal voor te lezen. In de gisteren gehouden zitting der Natio nale "Vergadering was de toevloed van het publiek bijzonder groot. De heer Christophe, zijne aange kondigde interpellatie toelichtende, zeide dat hij Mac Mahon buiten het debat plaatste. Hij be toogde de noodzakelijkheid van de vrijheid der beraadslagingen, nu de Kamer op het punt stond omtrent de constitutioneele organisatie van het land te beslissen. Zekere dagbladen maakten echter inbreuk op die vrijheid. Hij keurde het besluit omtrent den Figaro genomen goed, maar zag in verband met de strenge maatregelen, die tegen andere dagbladen werden genomen, daarin een geest van partijdige politiek. De heer De Broglie repliceerde. Hij verweet der linkerzijde, dat zij thans aanviel, wat zij onder 't bewind van Thiers verdedigde. De Vergadering behoorde door allen geëerbiedigd te worden zij stond gereed een be sluit te nemen omtrent 's lands constitutioneele organisatie; daarom te meer moesten de burgers hare uitspraken eerbiedigen. De regeering zou voor dien verschuldigden eerbied waken. Wat Mac Mahon betreft, deze was althans boven éene verdenking verhevendat hij zijn eed zou kunnen schenden. De Vergadering wist wel, dat 's maar schalks zwaard haar immer beschermen, nimmer treffen zou. De heer Lefranc protesteerde tegen de vergelijking van 't Gouvernement-De Broglie met dat van den heer Thiers. Hierop stelde de heer Rampont eene motie voor, luidende aldus: „De vergadering, de ophelderingen van den Minister als onvoldoende beschouwende, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 388 tegen 311 stemmen aangenomed. In de Times van 5 Maart komt eene Parijsche correspondentie voor, die een eigenaardig licht verspreidt over twee handelsartikelen in de wereldstad, waarvan éen nog weinig bekend is. Na gezegd te hebben, dat de vreemdelingen voor het grootste deel schuld hebben aan het pleizier, dat in Parijs gemaakt wordt, en voor twee der den aan de dwaasheden, die er begaan worden, vertelt de schrijver ongeveer het volgende over den handel in „moeders." Daar aan tal van geëman- cipeerden verweten werd, dat niemand wist van waar zij komen, hebben zij in den laatsten tijd de gewoonte aangenomen, zich te doen verge zellen door eene matrone [met een respectabel uiterlijk, een zedig muisje op, eene eenvoudige kleeding, grijs haar en deftige trekken. Dit nieuwe beroep wordt betaald naar de mate van eerbied waardigheid, en sommige moeders bedingen hooge marktprijzen. Er moet echter worden bijgevoegd dat die weelde met mate wordt aangewend. Al spoedig toch geraakt de moeder aan 't kibbe len met het onschuldje, dat z'y door hare eerbied waardigheid dekt, dan scheiden zij, de dochter kleedt zich in rouw en langen tijd daarna gaat de dus verdwenen moeder voort, de brooze reputatie van hare tijdelijke dochter te dek ken door hare veile eerbiedwaardigheid. Van den meer bekenden handel in bedelkinderen zegt de correspondent het volgende. Er zijn speculanten, die er een regelmatig georganiseerd stel jonge bedelaars van beide seksen op na houden. De jongens zijn vuil, smerig, slecht gekleed en barrevoets; zij loopen achter rijtuigen om sous te bedelen, zij worden door inspecteurs bewaakt, aangespoord en van het verkregen geld ontlast. Ze gaan zoowel bij dag als 's nachts uit en leveren aan hun meester een vrij groote winst op. De meisjes, die beter onderhouden worden, bieden lucifers of ruikertjes van viooltjes te koop aan. De kleine meisjes worden gewoonlijk met hun drieën op éen jachtveld uitgezonden, dat natuurlijk een Boulevard of een lange straat is Zij staan op eenigen afstand van elkaar, bieden hunne waren aan of vertellen eene jammerlijke geschiedenis, waarin eene zieke moeder, van honger stervende kinderen en eene hardvochtige huisheer een voorname rol spelen. De schrijver zag eens zulk een kind in vier uren tijds fr 13.45 ontvangen. Zij sprak daarvoor 400 perso nen aan en ontving van 130 aangesprokenen eene kleinigheid. Wordt eene van haar door de politie gevat, de beide anderen hebben dan gelegenheid te ontsnappen. Vraagt men haar naar het adr van de ongelukkige moeder, de talrijke kinderen en den onbarmhartigen huisheer, dan geraakt volstrekt niet van streek zij geeft een adres en men vindt alles zooals zij heeft opgegeven want de houder van het troepje draagt zorg om de comedie thuis evengoed te organiseeren al de vertooning op straat. Ouitsc h land - Eenigen tijd geleden heeft zich te Hambui eene Vereeniging geconstitueerd, ten doel heb bende het begraven van overledenen af te schaf fen en voorlaan de lijken te verbranden. Algemeen werd toen verwacht, dat het denkbeeld geen bij val zou vindenmaar in de laatste weken heeft de Vereeniging zooveel adressen van adhaesie ont vangen, dat zij binnenkort eene groote volks vergadering ter bevordering der zaak zal bijeen roepen. Uit Keulen, Haenichen, Bonn, Breslau Nordhausen, Sleeswijk, Dresden, Frankfort, Eger, Kolberg, Sheffield, Rheda, Londen en Franklin (in den Staat Missouri) is bericht ontvangeD dat aldaar vereenigingen tot hetzelfde doel worden opgericht. Reeds lang bestaat er eene te Zuricl die onlangs eene vergadering heeft gehouden. Bisschop Eberhard is wegens overtredin van de kerkelijke wet gisteravond op last van den Landraad gearresteerd en gevangen gezet. Er heefi geen rustverstoring plaats gehad. Oostenr.-Hong. Nlonarcliie. De JSeue Freie Presse wil weten, dat hel ministerie besloten heeft zich niet le verklaren tegen het amendement, dat de linkerzijde wi voorstellen, om eene wijziging te brengen in dei eed der bisschoppen. Rusland. Mag men den schrijver van een brief aan de Daily Telegraph geloof schenken, dan staat d: Russen weder nieuwe arbeid als gevolg hum: expeditie naar Khiwa te wachten. De Turcomai nische stam der Jomuden, die voor vaslberadi en stoutmoedig bekend staat, heeft de Russisd grensforten aangevallen, en hoewel zij afgeslagi werden en velen hunner bij den aftocht door ijs zakten en verdronken, blijven zij de posili der Russen ernstig bedreigen. Kolonel Iwanc die te Petroalexandrowski het bevel voert, he bericht gezonden dat hij zich in zijne positie m handhaven kan, wanneer hem geene versterkft wordt toegezonden, daar de vijand zich op plateau van Ust-Urt, westelijk van de Caspisc Zee gelegen, concentreert. Een koerier werd na generaal Kryjanowski le Orenburg gezonden, ro- het dringend verzoek drie detachementen - troeps naar de Steppen te zenden. Generaal Kauffmam is, volgens denzelfden brief, voornemens in Apr weder naar Khiwa te vertrekken. Turkije. De toestand van Montenegro is hoogst bedr vend. De Montenegrijnen zijn, zooals bekend het armste volk in Europa; hun Regent Ie sedert geruimen tijd van aalmoezenFrankrij Oostenrijk en Rusland hebben den Vorst vaal beurtelings of te zamen een jaarlijksche gilt >-,fl 30 tot 40,000 franken geschonken. Voor land bouw is de grond ongeschikt, van nijverheid niets te ontdekken, evenmin van handel of bruik bare handelswegen, in éen woordhet arm* bergvolk verdient zoo goed als niets en kan alleen bestaan, omdat het bijna geene behoeften kent Nu denke men zich, dat dit volk plotseling gedwon gen wordt eene drieledige belasting te betalen namelijk op sterke dranken, op tabak en op den verkoop van elk stuk vee. Hierdoor hoopt men den Staat inkomsten tot een bedrag van 42,Od

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2