LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4318. A0. 1874. Maandag 9 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nonunersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels..f 1.05. Iedere regel meer.0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 Maart. Uit een regeeringstelegram van Buitenzorg, 6 Maart, 7 u. 50 m. voormiddag, blijkt dat de politieke toestand onveranderd was gebleven; de omtrek van de legerplaats en den Kraton was rustig, de van de West naar Atjin opgekomen hulptroepen waren naar hunne woonplaatsen teruggekeerd, alleen was nog een klein getal van Pedir en Merdoe (oostelijk van Atjin) gebleven wat zij uitvoerden was onbekend. Op den passer nabij het kamp vermeerderde de aanvoer van koopwaren. Aan de vestiging in den Kraton werd krachtig gewerkt. Den 18den Februari waren 3 oorlogschepen naar de staatjes op de west-, noord en noordoostkust gezonden met proelamatiën en stukken ter voorbereiding van de regeling hunner toekomstige verhouding tot Nederland. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd door de Ministers van Oorlog en van Kol. uitvoerig de aanhangige vestingwet verdedigd en de gevraagde inlichtingen gegeven. De eerste heeft verklaard dat de regeering niet stilzit met de re organisatie der levende strijdkrachten voorts heeft hij artt. 57, waartegen zooveel bezwaar was gerezen, uit de wet gelicht. Na onderscheidene replieken zijn de algemeene beraadslagingen geslo ten. Maandag voortzetting. Heden is alhier bevorderd tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde de heer H. Japikse, geb. te Lisse, met acad. proefschr. get.: Over den invloed van optische inactieve oplosmid delen op het soortelijk draaiingsvermogen van optisch actieve stoffen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 104112 vol wassen personen en van 3949 kinderen. De Ned. Handelmaatschappij wenscht scheeps- I gelegenheid te zien aangeboden voor den over- I voer naar Soerabaja van 15 stuks Herbertsbaken- tonnen, met toebehooren, te bezichtigen aan de koninkl. grofsmederij te Leiden. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagde vracht worden ingewacht hij agenten te Rotterdam vóór of op Donderdag 12 dezer, 's namiddags voor 2 uren. Den 15den dezer zal de nieuwgebouwde Prot. kerk te Kage, bij Sassenheim, plechtig worden ingewijd, bij welke gelegenheid door Ds. Beeckman, predikant te Voorschoten, de eerste toe- spraak zal gehouden worden. Deze kerk is door vrijwillige giften tot stand gekomen. In de gisteren gehouden vergadering van de afd. 's-Gravenhage en omstreken der Holl. maatsch. van landbouw werd een getuigschrift en f 10 uitgereikt aan G. Van Dam te Wasse naar, voor boter, ingezonden op de tentoonstel ling te Amsterdam. Eenigen tijd geleden heeft zich te Noordwijk, onder het eere-voorzitterschap van den burge- meester, den heer G. L. C. W. Pictu, eene Com missie geconstituteerd voor de feestviering op 12 Mei a. s. Op de door haar aan de ingezetenen aangeboden lijsten is ingeschreven voor een be drag van f 135.75 voor het nationaal geschenk *an den Koning, en van ongeveer585 voor eene plaatselijke feestviering, die op 15 Mei a. s. zal borden gehouden en bestaan zal in volksspelen, zoowel te Noordwijk-binnen als te Noordwijk aan Zee, het houden van een optocht en des avonds een muziekuitvoering op het verlichte feestter rein terwijl eindelijk op den feestdag zeiven de schoolkinderen, de verpleegden in het zoogenaamde ^Gasthuis" en de in de Werkinrichting opgeno men personen zullen worden onthaald. Donderdag-avond is te Voorschoten de laatste wintervergadering gehouden van de afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De spreek beurten werden evenals het vorige jaar afgewis seld door muziek en zang, terwijl telken male de opkomst talrijk was. De Revue de Droit Internationalte Gent uitkomende, heeft de vertaling gegeven van de brieven van den luitenant-generaal Van Swieten, hij den aanvang van de expeditie tegen Atjin, waarin de strikte naleving van de rechten van den oorlog van Nederlandsche zijde wordt aange kondigd. Gemelde Revue, den geest van mensch- lievendheid waardeerende die hier ook bij het uiterste van den krijg gevolgd wordt, zegt, dat die verkondiging in Atjin van de rechten onder beschaafde volken gebruikelijk „tot de grootste eer verstrekt van het Nederlandsche leger en zijn beroemden opperbevelhebber.1' De afd. voor taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen der Kon. academie van wetenschappen zal Maandag eene gewone vergadering houden. Bij den burgemeester van Amsterdam is ingekomen eene b'ydrage van f 2000 (in 2 bank biljetten, ieder van ƒ1000) voor het nationaal huldeblijk aan Z. M. den Koning op 12 Mei. De arrondissements-rechtbank in Den Haag zal aanstaanden Woensdag 11 dezer, des namid dags te halfdrie, in het openbaar vergaderen, ter installatie van Jhr. Mr. B. C. De Jonge als officier en Mr. A. J. Roest, als substituut-officier van justitie bij die rechtbank. De kostbare, maar niet zeer uitgebreide kunstverzameling, bestaande uit schilderstukken van oude meesters, miniaturen, teekeningen, gra vures enz., nagelalen door Jhr. L. J. Quarles van Ufford, oud wethouder der stad Haarlem, zal openlijk worden verkocht op 23 en 24 Maart a. s., ten huize daar ter stede door den overledene bewoond, en wordt 2 dagen vroeger ter bezich tiging opengesteld. Zij is sedert langen tijd reeds gunstig bekend, als deel uitmakende van het schoone kunstkabinet van wylen mej. Hoofman, na wier overlijden eenige der belangrijkste schil derstukken in andere handen zijn overgegaan, maar welks laatste eigenaar, de heer Quarles, zelf een gelukkig beoefenaar der kunst, bij tijds de geheele slooping heeft weten te voorkomen, zoodat niet alleen een aantal uitmuntende schil derstukken bewaard zijn gebleven, maar de ver zameling uitbreiding heeft ondergaan. Onder de stukken, welke meer in het bijzonder de aan dacht verdienen, worden genoemd schilderijen van Van der Helst, Van den Eeckhout, Lingelbach, Moucheron, gestoffeerd door A. Van der Velde, Dusart, Van der Werff, H. en G. Berckheyde, C. Troost enz. Aan de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot geedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst tusschen Nederland en het Duitsche Rijk, betreffende de wederzijdsche toelating van geneeskundigen in grensgemeenten van het eene Rijk, 'tot uitoefening der genees kunst of van een harer takken in die van het andere. De Minister van Oorlog heeft aan de pro vinciale adjudanten eene circulaire doen toeko men, waarin door Z. Exc. verzocht wordt om miliciens, voor wie bij de inlijving een verlof wordt aangevraagd, ten einde hen in de gelegen heid te stellen tot het verkrijgen eener vergun ning om zich alsnog in dienst der nationale militie te doen vervangen, niet bij een der be reden corpsen in te deelen. De militaire leden der verschillende militie raden zijn door den Minister van Oorlog uitge- noodigd om, wanneer zij, op grond der door hen bij de werkzaamheden der militieraden opgedane ondervinding, vermeenen middelen te kunnen aangeven, waardoor betere waarborgen voor het zedelijk en lichamelijk gehalte der plaatsvervan gers zouden worden verkregen, daarvan aan het Departement van Oorlog mededeeling te doen. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat te rekenen van 1 Januari 1873 door de officieren, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, de ver schillende bijdragen ten behoeve van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht zal verschuldigd wezen, naar reden van het bedrag van het tractement aan die betrekking verbonden. Het onderscheidingsteeken voor den onlangs in 't leven geroepen graad van hoofdopzichter van fortificatiën bestaat uit drie op den kraag van de korte jas, aan beide zijden geplaatste goud- geborduurde lissen, zooals voor de opzichters van fortificatiën Isle kl. is vastgesteld en daar achter een goudgeborduurde helm, gelijk aan die van de officieren der genie. Door den Minister van Oorlog is met het oog op de aanstaande indeeling van de lotelingen der lichting van 1874 bij het leger o. a. bepaald dat, om de goede inrichting van den dienst voor de militaire telegraphie te bevorderen, bij het bataljon mineurs en sappeurs moeten worden ingedeeld de telegraaf beambten (telegrafisten, assistenten en klerken), die tot de bedoelde lichting behooren. In verband hiermede is door Z. M. den Koning de bepaling gemaakt dat bij het corps mineurs en sappeurs ingedeelde telegrafisten, na afgeëxer- ceerd te zijn, den graad en de soldij van mineur 1ste kl. bekomen en onder den naam van veld- telegrafisten eene afzonderl'yke afdeeling van voor noemd bataljon zullen vormen. Binnen kort zal te Woerden door de genie worden aanbesteed eene belangrijke vergrooting van het arsenaal, welke aanbouw in verband moet staan met de overbrenging van Delft naar Woer den van de zadelmakerij voor de artillerie. De bouw van de sluis aan het Woerdensche Verlaat nadert de voltooiing en is zoover gevor derd, dat er den 9den of lOden dezer maand kan worden geschut en de schepen van Woerden weder den kortsten weg naar Amsterdam kunnen nemen. Z. M. heeft met ingang van 8 Maart a. s. ter voorloopige reorganisatie van de algerneene landsdrukkerij het administratief en het technisch beheer gescheiden; aan den heer C. W. Mieling eervol ontslag verleend als directeur dier instelling, met toekenning van zoodanig wachtgeld, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben; aan den heer Joh. Bode, meesterknecht bij de heeren Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, het technisch, en aan den heer C. R. Mingelen, adjunct-commies bij de algemeene landsdrukkerij, het administratief beheer dier instelling tijdelijk opgedragen; aan D. Raven op zijn verzoek, eervoL ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te Alphen; den offic. van gezondh. der 1ste kl. C. De Mooy, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1