LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4316. A0. 1874. Vrijdag 6 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17i. Groolcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van D. De Ridder, waarbij hij ver- Ij zoekt om eene vuring te mogen doen maken in een pakhuis op de Groenhazengracht n°. 1 Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 j Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat lot het hooren der eigenaars en be- f] woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 9den Maart aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende li de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen I dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver- [zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Maart '1874. LEIDEN, 5 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer van Igisteren heeft de heer Bichon van IJsselmonde [de bij de Grondwet gevorderde eeden afgelegd, [en zitting genomen. Vervolgens werd behandeld [de conclusie van hel verslag der commissie tot [onderzoek der van regeeringswege verstrekte [inlichtingen op het adres van R. Begon te Roer- [rnond, betreffende de uitlevering van zijn broeder [Johannes Begon. Bie conclusie, strekkende om de Iregeering dank te zeggen voor de verstrekte ■inlichtingen en te besluiten ten aanzien van het Jbedoelde adres over te gaan tot de orde van den dag, is, nadat daarover het woord was gevoerd kioor de heeren Haffmans en Godefroi en den [Minister van Justitie, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna is de Kamer overgegaan tot jde benoeming der leden van de commissie belast «net het houden eener enquête betrekkelijk de koopvaardij vloot. Als zoodanig zijn gekozen de heeren Messchert van Vollenhoven, Tak, Miran- polle, 's Jacob, Mackay en Van Houten. De termijn, binnen welken het onderzoek moet zijn afgeloo- pen, is gesteld op 1 Januari 1875. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning pan de centrale commissie den wensch te kennen gegeven, dat de gelden voor het nationaal ge schenk van 12 Mei a. s. bestemd, aan HD. zul len worden ter hand gesteld tot een weldadig doel, floor Z. M. aan te wijzen. Het stoomschip Amazonevan de Messa- fceries Maritimes, met de verwacht wordende ]Fransche mail, met berichten uit Batavia van Febr., is den 26sten te Suez aangekomen, zou Men 27sten naar Port-Said en Marseille vertrek ken en wordt in laatstgemelde haven op 7 Maart [verwacht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft )enoemd tot professor in de rechtsgeleerdheid ^an bet Athenaeum Mr. G. Pynacker Hord'yk. Aan een particulieren brief uit het bivak Henajoeng, dd. 18 Januari, ontleenen wij het volgende: Den 15den werd, ouder gewoonte, het I Ivak uit de verte beschoten, zonder evenwel Mffland te treffen, toen omstreeks halfvier na den J biddag onverwachts eene bende aan de noord- 2!)de in het kampement drong. Aan die zijde, waar de ambulance ligt, was de afsluiting niet voldoende. Door het zwaarbegroeide terrein wist e vijand ongemerkt te naderen en, terwijl de aandacht gericht was op het vuren aan de oost- 2ljde, wierp hij zich plotseling op de 60 man sterke veldwacht door luitenant Raay makers ge commandeerd. Die veldwacht boette zwaar voor hare onattentie. Voordat zij de geweren had kun nen grijpen, klonk het Atjineesche krijgsgeschrei haar in de ooren en sloeg de vijand, die zijne ge weren wegwierp, met den klewang er dapper onder. De kapt. van den staf Van Daalen en overste Pel ijlden van de oostface met eenige officieren en soldaten naar het bedreigde punt en verjoegen de stoute aan vallers met een snelvuur. Binnen weinige minuten lagen 28 lijken van Atjineezen aan den ingang van het bivak, en daar buiten nog een tiental anderen. De veldwacht had 2 dooden en 14 gewonden, waarvan er nog 5 bezwekenook luitenant Raay makers, die twee kogels en een klewang- houw had gekregen. Een Europeesch soldaat werd half door midden geslagen. Kapitein Van Daalen liep, in de haast om op de plaats des onheils te komen, in volle vaart tegen een Atji- nees aan, die hem bijna had neergeveld, als een foerier, die hem volgde, den Atjinees niet had doodgeschoten. Luitenant Beijen, die een geweer van een teruggedeinsd soldaat had opgeraapt, reeg een Atjinees aan de bajonet. Generaal Verspyck, die overal is waar gevaar dreigt, was ook naar het tooneel des strijds gevlogen, gevolgd door eenige manschappen die, door de paniek aangetast, eerst aan den haal waren gegaan. In weinige minuten was nu de orde hersteld. Gelijktijdig met dezen aanval werd ook de loopgraafwacht door een paar honderd Atjineezen geattaqueerd. Volgens latere information van een spion moet het plan tot een algerneenen aanval hebben bestaandoor het vuur, dat door ons van de oostzijde beantwoord werd, schijnt dit voor komen te zijn. Intusschen is dit een goed lesje geweest en zal voortaan de veldwacht wel beter uilzienwant de schrik is groot geweest, zoowel onder de soldaten als onder de koelies. Gij kunt nagaan, welken angst de zieken in de ambulance hebben doorgestaan. Met dat al is het nog een geluk, dat de aanval niet 's nachts geschiedde, want dan zouden de verliezen grooter geweest zijn. De heer K. Rèzelman, landbouwer in de gemeente Winkel, heeft het plan ontworpen eener Vereeniging tot veredeling onzer huisdieren, be paald varkens, schapen, koeien en paarden. Een bezoek, voor korten tijd aan Londen en omstreken gebracht, en de daar gemaakte opmerkingen gaven hem daartoe de naaste aanleiding. Het is een onloochenbaar feit, dat hel Hollandsche vee niet meer met het beste op de buitenlandsche markten kan wedijveren en dat men elders uitstekende vorderingen heeft gemaakt in het veredelen der rassen, waarvan hier de meesten nauwelijks eenig denkbeeld hebben. Alle deskundigen beamen dit ten volle. De heer Rezelman wil nu beproeven wat samenwerking ter verbetering in dezen ver mag. Hij wenscht, met anderen, land te koopen en een boerderij in te lichten, waar proeven ter veredeling van den veestapel genomen en uit stekende rassen aangekweekt worden. De kosten zijn berekend op een ton gouds, het kapitaal te splitsen in aandeelen van 500 ieder. Ongeveer de helft der aandeelen is reeds geplaatst. Dezer dagen zijn, naar men verneemt, drie ambtenaren der Maatschappij lot exploitatie van Staatsspoorwegen in dienst der Duitsche spoor wegen overgegaan, en wel de heer Van der Lee, van Oldenzaal, bij den Keulen-Mindener spoorweg en de heeren De Jong, van Zwolle, en Van Hamel, van Venlo, bij den Bergisch-Markischen spoorweg. De bezoldiging dier ambtenaren is daarbij meer dan verdubbeld. Ook de directie van den Elzas- Lotharingschen spoorweg te Straatsburg schijnt pogingen aan te wenden, om haar personeel met eenige geschikte Hollandsche spoorweg-ambtenaren te versterken. Aan Dr. Romeijn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als prorector van het gymnasium te Delft. Omtrent het plakzegel op de wissels blijkt uit eene resolutie van den minister, dat het op plakken van een zegel voor het inkasseeren, maar na het endossement niet voldoende, maar over treding der wet wordt geacht en daarom niet alieen het zegelrecht, maar ook de boete daarvoor verschuldigd is. Volgens het afdeelingsverslag over het wetsontwerp tot regeling der consulaat-rechten werd hulde gebracht aan de aandacht die de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken aan het sedert een reeks van jaren maar al te zeer verwaarloosd consulaatwezen schenkt. Toch wenschte men meer gehandeld te zien in een richting naar een nationale vertegenwoordiging van den han del in het buitenland, althans op de hoofdplaatsen, en dat wel in verband met een geheele verande ring van het stelsel omtrent de opleiding der consuls. Ten andere was hervorming in de wijze van bezoldiging noodzakelijk. Het beginsel van bezoldiging moest algemeen in werking worden gebracht en in verband daarmede het heffen van rechten ten eigen bate der consuls afgeschaft wor den. Eenige leden waren niet overtuigd dat een geheele omkeering van het tot nu toe in Neder land gevolgd consulair stelsel noodzakelijk was. De verdere inhoud van het verslag bevat de gedachtenwisseling met den Minister, naar aan leiding van zijn Memorie van Beantwoording en Nota van Wijziging. De slotsom was dat de Commissie van Rapporteurs het eens was dat het volgens art. 1 ten behoeve der consuls te heffen tonnegeld vergelijkender wijs te hoog is. De minderheid was dus voor afstemming, om daardoor den weg te banen tot zoodanige regeling als aan de belangen van handel en scheepvaart voldoet. De meerderheid achtte echter het tot stand komen der wet noodzakelijk en stelde o. a. als wijziging op art. 1 voor een vermindering van tonnegeld voor laden en lossen van volle lading 0.06 in plaats van 0.10 per ton en bij enkele of gedeeltelijke lading of lossing 0.03 in plaats van 0.05 cis. Volgens een telegram van Zr. Ms. Minister resident te Madrid zal de blokkade der Cantabrische kust, tot op nader order, geen plaats vinden. De luil.-ter-zee P. J. Rosenwald, laatst be hoord hebbende tot het eskader in O.-I. en rnet particuliere gelegenheid den 23sten Febr. jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-act. gesteld. Z. M. heeft bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht in Nederl. Indië benoemd: tot offic.-van-gezondheid der 2de kl., den lieer J. D. Matthieu, civiel geneeskundige, geboren te Amsterdam. Gemengd Nieuws. In ile gevangenis te Waldheim in Saksen, waar 1500 mannelijke en vrouwelijke veroordeelden zijn opgesloten, is dezer dagen een aanslag op 't leven van den directeur beproefd. De dader is zeker Kunscher, die in 1866 wegens moord op een koopman in Leipzig ter dood werd

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1