Z. M. heeft herbenoemd: tot burgem. van Roermond L. F. H. Beerenbroekvan Giesendam, S. Van Sittert, seer, dier gemeente; eervol ont slagen Mr. W. J. Tonckens, op verzoek, met ingang van 4 April 1874, als kantoor, te Meppel, onder dankbet. voor de diensten aan den lande bewezen Mr. F. Serrurier, op verzoek, met ingang van 1 April 1874, als raadsheer in het Prov. Ger. in Gelderland, onder dankbet. voor de dien sten aan den lande bewezen; den dir. van een der Rijks-telegraafkantoren J. Duparc Jr., met ingang van den lsten April a. s., behoudens aan spraak op pensioen; aan den met verlof hier te lande teruggekeerden lsten luit. der inf. van het leger in Ned. Indie J. E. Van Emde, met ingang van 1 Maart 1874, wegens ongeschiktheid voor den actieven mil. dienst daar te lande, ten ge volge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Donderdag-ochtend omstreeks 6 uur ontstond er brand in eene schuur op het erf van den arbeider K. E. De Vries in het dorp Wes tergeest. De brand werd veroorzaakt door een lucifer, welke de zoon van De Vries had aange stoken en waarvan de kop in het vlasruig viel. Behalve de schuur verbrandden vier runderen en zes schapen, benevens shjpbraken en een partij vlas en 6troo. De snelle loop der vlammen maakte het onmogelijk door de spuiten hulp te verleenen. Te Hem liep den 24sten dezer een kind van omstreeks drie jaren al spelende te dicht voor de draaiende wiek van een molen. Door den geweldigen slag, dien het ontving, werd de hersen pan verbrijzeld en was het arme kind zeer spoedig een lijk. Uit den Helder wordt gemeld :Devis- scherlieden herinneren zich niet, ooit zooveel haring gevangen te hebben als tegenwoordig. Vrijdag ochtend kon men aan het strand, toen de visch- zegen werd aangehaald, zich daarvan overtuigen. Eer men het net aan het strand kon sleepen, werden zes groote visschersbooten, ieder 4 a 5 last haring kunnende laden, volgeschept en toen was het wegens de massa haring, die er nog inzat, nog niet mogelijk het net geheel aan strand te sleepen. ongeveer 100 manden haring zijn dien middag met een der Hulsche stoombooten naar Engeland uitgevoerd. De prijs was door den overvloed zeer laag. Naar men verneemt, zijn ook te Haar lem valsche guldens in omloop en gedurende deze maand reeds 4 dergelijke stukken bij het commis sariaat van politie bezorgd. Zij zijn tamelijk goed nagemaakt, hebben weinig of geen randschrift en wegen aanzienlijk minder dan de echte guldens. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Januari. Voor het fonds ten bate der in Atjin ver minkte soldaten is van Z. H. Ario Mangkoo Negoro de vorstelijke gift van duizend gulden ontvangen. Bij ordonnantie van den G. G. is bepaald, dat ten behoeve van de magnetische en meteo rologische waarnemingen in Nederlandsch Indië wordt in dienst gesteld een rekenaar, op eene jaarlijksche bezoldiging van 2400, met eene jaar- lijksche verhooging van f 600 's jaars, totdat een bedrag van f 4200 zal zijn bereikt. Door den gouv.-gen. van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eerv., met behoud van aanspraak op pens. de onderpakhuism. bij de adm. van 's lands eerste algem. pakh. te Balavia A. L. J. Rocourt; eerv., de tuinman bij 's lands plantentuin te Buitenzorg R. Th. Nijland; op verz., eerv., de kl. bij de alg. rekenk. M. A. Senn van Baselidem, de élève-transl. bij het translaat-bureel voor de Jav. taal te Soerakarta W. L. J. Hanssens. Ingetrokken: op verzoek, de benoeming van W. Th. Van Dam, tot ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Ketapang (Lamp. distr.)de aan G. Ellinger verleende toel. tot de uitoef, van de arlsenij-mengk. prakt, te Probolinggo. Benoemd: Tot secr. der Pad. Bovenl., H. E. Prinstot hoofdond. aan de openb. lag. school te Bontain (Celebes) A. J. Bieshaar, te Koepang (Timor) L. Hovenkamp; tot 2den comm. bij de alg. rekenk., K. L. J. Indorf; tot 3den comm. op het bur. van den res. der Preanger-Reg., E. O. Hinze; tot 3den comm. bij de wees- en boedelk. te Soerabaja, H. Meelhuijsen; tot ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Kotapang (Lamp. distr.), P. Van Wijk. Door den landr. te Rangkas-Betoeng (Bantam): tot buit. subst.-grifï. bij die rechtbank, buiten bezw. van den lande, L. K. Turk; dooi den landr. te Koetoe-Ardjo (Bagelen), tot idem, J. Knebeldoor den landr. te Sitoebondo (Bezoeki), lot idem, J. H. W. Persijn; door den Proc.-Gen. bij het Hoog-Ger.tot lsten kl. bij het parket J. F. E. Kuhn. Ontheven: Door den Res. van Banka eerv., wegens vertrek, van de verdere waarneming der functiën van Gouv.-landm. in genoemde res. en van rooim. te Muntok, C. L. F. Post. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der inf. tot maj. W. J. Havenga, z'y'nde hij als zoodanig geplaatst bij den gen. staf, R. D. W. Koops, thans met verlof in Nederland, A. P. W. Meis en H. M. Tersteege; tot 1ste luits., C. De Jongh, G. H. G. J. L. M. Ruempol en J. Van Vulpen; genie: tot kapt., E. J. G. Heijligers, tot magazijnm. lste kl. (kapt.), F. B. Möckel. Benoemd: Tot 2den luit.-kwart. bij de mil. adm. W. P. Van Berckel Bik. Departement der Marine. Benoemd: Tot adrn. tevens magaz'ynm. bij de fabriek voor de marine en het stoomw. te Soerabaja, P. W. Hofland. BUITENLAND. Frankrij k. Het bericht dat te Parijs in 1875 eene ten toonstelling zal worden gehouden wordt tegen gesproken. Te Parijs is op de kunstveiling van Blin een schilderstuk van Adriaan Van Ostade voor 79,800 fr. verkocht aan prins Paul Demidoff. GS-root-Bi-itannië. Er is uitspraak gedaan in het proces Tichborne. De eischer, door de Jury schuldig verklaard aan valschheid in het bijbrengen van getuigenissen, is veroordeeld tot 14 jaren dwangarbeid. Het voor lezen van het vonnis heeft een diepen indruk gemaakt. Oostenr.-Hong. Monarchie. Volgens de dagbladen is in den Minister raad besloten, dat het kabinet zijn ontslag zou indienen. Als proefneming is thans ook door den Oostenrijkschen Minister van Koophandel, Dr. Ban- haus, bepaald, dat vrouwen voor den dienst op het postkantoor te Weenen door de administratie mogen worden aangenomen. Spanje. De aandeelhouders der Spaansche bank hebben eene bijeenkomst gehouden, waarin de voorge stelde grondslagen tot oprichting eener nationale bank zijn goedgekeurd. De Indèpendance behelst een telegram uit San Sebastian, waarin gemeld wordt, dat generaal Lorna vertrokken is om de troepen uit Tolosa en Hernani terug te trekken en er de vestingwerken te vernielen, ingevolge den last dien hij uit Madrid had ontvangen. De Spaansche dagbladen deelen een telegram mede, berichtende dat Moriones door de Carlisten geslagen is en 3000 man heeft verloren. Serrano en Topete waren naar het Noorden des lands vertrokken. Gedurende Serrano's afwezigheid zou generaal Zabala met het presidentschap van den raad worden belast. Tengevolge van den storm, die Donderdag in de Golf van Biscaye heerschte, was de vloot genoodzaakt naar San Sebastian terug te keeren. Serrano is benoemd tot president van het uitvoerend bewind der Republiek. 25 Carlisten zijn zonder slag of stoot Am- posta binnengetrokken. Die plaats is voor Tolosa van hetzelfde strategisch gewicht als Portugalette voor Bilbao. China. Uit Hongkong wordt gemeldTe Peking loopt een gerucht, dat de Chineesche autoriteiten aan de buitenlandsche gezanten hebben bekend ge maakt, dat zij niet kunnen instaan voor de vei ligheid der vreemdelingen te Tientsing, alwaar brandschattingen zijn aangeplakt. De autoriteiten te Hongkong hebben in last ontvangen, naar het noorden des lands oorlogschepen te zenden. Telegrammen. NEW-YORK, 1 Maart. Te Panama woedde een brand, waardoor een schade van millioenei dollars is aangericht. MADRID, 1 Maart. De Gaceta deelt telegram men mede van Moriones, gedagteekend uit het hoofdkwartier te Larigide van 25 dezer. De gene raal zegt, dat zijn leger de geretrancheerde redou tes van San Pedro niet heeft kunnen forceereu. Daarentegen was zijne linie geforceerd. Hij vraagt versterkingen en een anderen generaal om het comrnandernent op zich te nemen. Het leger be houdt zijne positiën bij Somorrostro en de ge meenschap met Castro. Serrano en Topete zijn naar Santander vertrokken. Een telegram van Moriones aan den Minister van Oorlog vraagt zes bataljons en zeven batterijen geschut. De discipline bij het leger is uitmuntend. BAYONNE, 1 Maart. Uit officieele Carlistische bron wordt gemeld De inneming van Bilbao is zeker. Don Carlos bevindt zich met zijn staf sedert den 22sten te Manacaldo, ten einde op de operatiën van Moriones het oog te houden. Het bombardement der stad is den 22sten met volle kracht begonnen. Er zullen dagelijks 1500 bom men worden geworpen. Alle vreemde consuls hebben Bilbao verlaten. SAN SEBASTIAN, 1 Maart. De republikeinsclie troepen hebben Tolosa ontruimd, hun oorlogs- materieel en artillerie rnet zich voerende. Andoain en Tolosa zijn gisteravond door de Carlisten bezet. MADRID, 1 Maart. De Gaceta bevat een de creet, waarbij maarschalk Serrano zijn post als voorzitter van den ministerraad nederlegt, en alleen de functiën van hoofd van het uitvoerend bewind blijft behouden. Onder de liberalen van alle kleur openbaart zich een groote ijver tot bestrijding der Carlisten. De telegraphische gemeen schap is bijna overal door het slechte weer afge broken. PARIJS, 2 Maart. De gedeeltelijke uitslag der verkiezingen voor de Nationale Vergadering is als volgt: Vienne, Lepetit (republikein) 30,890, Beau- chams 26,560 stemmen. VaucluseLedru-Rollm 46,363, Billioti 14,757 stemmen. 5 pCt. Rente 93.17. Eene stem over de Tooneelvoorstclllng van Vrijdag 11. Gisteravond gaven de leden van het National! Tooneel van Antwerpen, onder directie van dea heer Victor Driessens, in onzen schouwburg eene voorstelling met medewerking van mej. Beers mans, bestaande in: „De Grafsteen", drama in bedr. naar het Fransch van Alex. Dumas, en daarna: „Ik inviteer mijn kolonel", tooneelspel in een bedrijf. Wij hadden ditmaal geene repetitie, doch de voorstelling van het eerste stuk kon ons toch volstrekt niet bevredigen en wij schromen zelfs niet dat stuk geheel af te keuren, al is het geschreven door Alex. Dumas en al vervulden Victor Driessens en mej. Beersmans er de hoofd rollen in. Wij willen ons liefst niet de moeite geven, den inhoud van het stuk hier mede te deelen, want wij zouden van een vermoeden moe ten spreken dat afgrijzen verwekt en een woord moeten bezigen, dat doet verachtener komen bovendien handelingen in voor, die alles behalvt pleiten voor het zedelijk denken van den auteur Welke echtgenoot, die voor zeer langen tijd zijne familie verlaat, kan zijne vrouw den plicht opleg gen, bij zijne terugkomst zijne beide kinderen levend te zullen aanbieden, onder bedreiging dat hij 't anders besterven zou? Beantwoordt het aan de deugd dier vrouw dat zij eene vreemde, die toe vallig ook Clotilde heet en ook achttien jaren telt, haar man in de armen voert als zijn eigen kind? Dat haar zoon op dat vreemde jonge meisje verliefd wordt, is niet onnatuurlijk, maar dat de moeder, die dat bemerkt, niet alleen toelaat dat beiden elkander dagelijks zien, maar dat zij beiden op den gemeenzamen voet van broeder en zuster laat omgaan, is voor de moederlijke deugd onvoeg zaam. En hoe is het mogelijk dat een schrijver het vermoeden van eene wandaad, de ergste die

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2