smeekten. De aanblik wa6 hartverscheurend. Een rnan, zgn vrouw en hun zoon van 12 jaar, geen kans op redding ziende en van alle kanten om ringd door de vlammen, springen uit het venster naar beneden. De vrouw is onmiddellijk een lijk; man en kind bekomen zulke hevige wonden, dat men voor het behoud van hun leven vreest. Een jong paar, sedert weinige maanden gehuwd, ziet zich genoodzaakt hetzelfde hopelooze redmid del te beproeven, maar beiden worden verminkt en overlijden kort daarna. Een jong meisje houdt zich van buiten aan het venster vast en blijft zoo tien minuten hangen, wachtende op hulp. Einde lijk verschijnen redders, die een ladder tegen den rnuur plaatsen. Maar de krachten der jonge vrouw zijn uitgeput en zij laat los op het oogenblik dat een forsche hand haar grijpt; in haar val raakt zij den schouder van haar redder, hetgeen den slag breekt, zoodat voor haar alleen wellicht de val niet doodelijk zal zijn geweest. Een jong Italiaan, die een zolderkamertje in het huis be woonde, werd geheel verkoold onder de puin- hoopen teruggevonden. Deze ramp, die zeven lijken heeft gemaakt, heeft slechts een half uur geduurd. Te Rouveen heeft een jongmensch een zijner kameraden uit onvoorzichtigheid dood geschoten. Gekscherende had hij een geweer op dezen aangelegd, zonder te weten of het al dan niet geladen was; de haan ging over en het schot trof den ongelukkige in het hoofd, zoodat hij weinige oogenblikken later een lijk was. De zaak is in handen der justitie. Te Wissekerke is uit zee aangespoeld een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk, waarbij een horloge is gevonden, waarin ge grift staat: „C. F. Krause Slolpmunde." Te Y se 1 s t e i n zij n twee schippers- knechts aan boord van een praamschuit door kolendamp bedwelmd geraakt en is een- van hen gestikt. Zij hadden zich in de kajuit te slapen gelegd, na daar ter verwarming een turfvuur te hebben aangelegd. In het belang van den Nieuwen wa- terweg van Zwolle naar zee is men aan den mond van den IJsel druk bezig het Rechterdiep te be teugelen, waardoor aan het Keteldiep een belang rijk grootere toevoer van water zal verkregen worden, 't geen voor de scheepvaart zeer be langrijk is. Uit Denekamp wordt gemeld: De veel besproken zaak tusschen den pastoor D. Van den Bosch en den ambtenaar van den burgerlijken stand is nog niet ten einde. Men verneemt, dat, op het niet verschijnen voor den rechter-com- missaris, de heer Van den Bosch door den officier van Justitie gedagvaard is om voor de arrondis- sements-rechthank te verschijnen op Donderdag 12 Maart a. s., ten einde te worden gehoord over eene zaak die hij als geestelijke niet naar de wet had vervuld. Het betreft, zooals hekend is, het inzegenen van een huwelijk, zonder zich een bewijs van den ambtenaar van den burgerlij ken stand te laten voorleggen. BUITENLAND. Frankrij k. Het Hof van appèl heeft gisteren in eene plech tige bijeenkomst van de vereenigde Kamers uit spraak gedaan in de zaak der erfgenamen van Naundorff tegen den graaf van Chambord. Het Hof heeft de erfgenamen gequalificeerd als onbe schaamde en sluwe gelukzoekers, het vonnis der rechtbank van 1851 bevestigd, en de erfgenamen veroordeeld tot boete en in de kosten van het geding. Bij den boekhandelaar Laporte, in de Avenue des Champs Elysées, heeft de politie een aantal photographische portretten in beslag genomen, die den keizerlijken prins met een banier, bezaaid met bijen, -voorstellen. Bij een boekhandelaar in den Faubourg Saint-Honoré is op eene groote hoeveelheid spotprenten op Koning Victor Emma nuel beslag gelegd. De Minister van Oorlog heeft, in navolging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, eene circulaire aan de corps-commandanten gericht, waarin zij uitgenoodigd worden niet te dulden, dat hunne ondergeschikten aan Bonapartistische manifestatiën deelnemen. Elke overtreding van dit bevel zal door den Minister streng gestraft worden. Eene Commissie van de te New-York ge vestigde Franschen heeft, namens deze, den heer Thiers een album aangeboden met een adres. De heer Thiers heeft haar zijn dank betuigd en daarbij herhaald, dat de Republiek de eenig mogelijke Staatsvorm in Frankrijk is. Alle pogin gen tot herstel der Monarchie zijn naar zijn oordeel te vergeefs. Frankrijk zal door volharding en stipte eerbiediging der wetten zijne wederge boorte tegemoet gaan. De partijen zullen ten slotte hare onmacht erkennen en het land laten regeeren, zooals het geregeerd wil zijn. De heer Thiers voegde er bijAl wat mij aan levensdagen en krachten overtreft, zal ik aan Frankrijk wijden. Ik zeg het u zonder mij aan illusiën over te geven. Ik hoop. De nieuwbenoemde maire van Bordeaux heeft bij eene circulaire aan de ambtenaren van het toezicht op de gemeentewerken alsmede aan de aannemers van het onderhoud der gemeente gebouwen aangezegd, dat zij zich streng hadden te houden aan de bepalingen der wet, welke het verrichten van arbeid op den Zondag en de feestdagen verbiedt, daar het „in alle opzichten, maar vooral uit een godsdienstig oogpunt, van het hoogste belang was dat de wijze bepalingen der op dit stuk bestaande wetten en reglementen met gestrengheid worden nagekomen." Mevrouw Bazaine is van Parijs naar Ste.-Marguerite vertrokken en daar aangekomen, vergezeld van twee kinderen, een harer bloedverwan ten en twee dienstboden. Haar komst was slechts aan weinige personen bekend. De maarschalk mag slechts twee uren daags wandelen op het plein, dat aan zijn gevangenis grenst, en is steeds onder bewaking van twee bewaarders. Zijn wacht bestaat uit 90 man linietroepen onder bevel van een kapi tein en uit vijf gevangenbewaarders. Den 15den Mei zal te Marseille, in het lokaal Chateau-des-Fleurs, een internationale ten toonstelling van nieuw uitgevonden voorwerpen plaats hebben. Zes groote] prijzen en zeshonderd medailles zijn door de jury uitgeloofd. Duitschland. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de Bondsraad bij het debat over de invoering van een Rijks-wetboek van rechtsvordering zijne adhaesie geschonken aan de oprichting van een Opperste Rijks-Gerechtshof, onder voorwaarde dat Pruisen en Beieren ieder hun Hooggerechtshof zullen kun nen behouden, mits alleen voor zaken van uit sluitend Landsrecht. Door den Rijkskanselier is in naam van Pruisen een wetsontwerp bij den Bondsraad inge diend, waarbij de straf van interneering en het verlies der burgerschapsrechten toepasselijk ver klaard wordt op geestelijken, die van hun ambt ontzet of wegens onbevoegde uitoefening van ambts handelingen bestraft zijn. Italië. In de Laurentiaansche Bibliotheek te Florence bevindt zich sedert korten tijd een allerbelang rijkste letterkundige reliquie, die fragmenten der Itala, van de oudste Latijnsche Bijbelvertaling, welke door Hieronymus bij de samenstelling der Vulgata gebruikt is, inhoudt. Het zijn echter slechts weinig fragmenten, die door den tijd en de onachtzaamheid der eigenaars bijna onleesbaar zijn geworden; maar de Codex, waartoe zij be hoord hebben, is zonder twijfel uit de vijfde, misschien wel uit de vierde eeuw onzer jaartel ling afkomstig. De perkamenten bladen zijn pur perrood van kleur; zij bevatten in twee kolom men, in letterteekens, welke met die van den beroemden Codex Amiatinus overeenkomen en slechts eenigszins ronder zijn, fragmenten uit het Evangelie van Johannes, en wel hetgeen voor de navorschers van bijzonder belang is uit de geschiedenis der Samaritaansche vrouw. Wat daarvan te ontcijferen was, heeft de custos der Ambrosiana te Milaan, de heer Amelli, openbaar gemaakt. De vondst is in December jl. gedaan. De bladen liggen in eene houten kist, waarvan de beschildering en het opschrift van de dertiende eeuw dagteekenen. Op het deksel is St.Rufinus afgebeeld, „aan te roepen tegen alle koortsen en afwisselende koortsen." Het schijnt dat de bladen van den Codex zelfs handtastelijk door de geloo- vigen zijn vereerd geworden en daardoor bijzon der geleden hebben. Sommige zijn als 't ware met de vingers bedorven; andere zijn door het vocht als eene vormelooze massa samengekleefd. De fragmenten zijn het eigendom der kerk te Sarezzano, waar zij gevonden zijn. Telegrammen. NAGASAKI, 27 Februari. De Daimios van 't district Samurais staan aan 'i hoofd van den opstand. Er heeft een gevecht plaats gehad tus schen de troepen en de insurgentende uitslag is nog onbekend. De vreemdelingen zijn veilig. LONDEN, 27 Februari. De Venezueelsehe con sul heeft aan het Comité der „bondholders" van Venezuela doen weten, dat, luidens eene door hem ontvangen mededeeling van den minister van financiën te Caracas, over 't verleden jaar eene som van 86,334 pd. st. gedeponeerd is ten be hoeve van buitenlandsche schuldeischers, waarbij nog komt een depot van 8432 pd. st. over Januari, makende een tolaal van 94,766 pd. st. Daarvan is 90,000 in specie. WEENEN, 27 Febr. De Keizer is hedenmor gen alhier aangekomen. Op het station werd hij door den Kroonprins en de Ministers ontvangen. ROME, 27 Febr. De bisschop van Amiens heeft den Paus eene som van fr. 60,000 overhandigd. Van Berlijnsche Katholieken is hier eene dé pêche ontvangen, houdende, dat zij ondanks de hevigheid der vervolging steeds eensgezind zullen blijven. BERN, 27 Febr. De Bondsraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den abt Collet, strekkende om op het besluit betreffende zijne verwijdering van Zwitsersch grondgebied terug te komen. OSTROWO, 27 Febr. Heden is den aartsbis schop Ledochowski het vonnis beteekend, wegens overtreding der Mei-wetten en waarbij hij is ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, bij gebreke van betaling der 8000 thl. boete. KASSEL, 27 Febr. Het hof van appèl heeft bekrachtigd het vonnis waarbij de uitgevers der Hessische Blcitter zijn veroordeeld tot zes maan den vestingstraf wegens majesteitsschennis en beleediging van Bismarck. BERLIJN, 28 Febr. Het wetsontwerp betref fende de uit hunne bediening ontslagen of wegens onwettige uitoefening van hun ambt gestrafte geestelijken bepaalt, dat zij, bij besluit van het centraal gezag, vervallen kunnen worden verklaard van hunne burgerlijke en staatsburgerlijke rechten, terwijl hun door de politie het oponthoud op be paald aangewezen plaatsen öf verboden óf gelast kan worden. Zonder toestemming van den Bondsraad kunnen hun in een anderen Bondsstaat geene staatsburgerlijke rechten worden verleend, en even min kan hun het verblijf aldaar vergund worden. Laatste berichten Z. M. heeft benoemd tot luitenant-generaal den generaal-majoor R. A. Jackson, lid van het hoog militair gerechtshof, en N. Mac Leod, inspec teur der infanterie. Het verslag over de tooneelvoorstelling van gisteravond plaatsen we Maandag. Ter markt te Leiden aangevoerd. 27 en 28 Februari. Wintertarwe 18 hectoliter 13.50 a f 14.00. Zomer- Tarwe 18 hectol. ƒ12.50 a 13.50 Winterrogge 14 heet. f 9.00 a /'9.25. Zomerrogge 14 hectol. 10.00 a j 10.50. Zoinergerst 17 hectol. 7.75 a/'8.00. Chevalier-gerst 17 hectol. 9.00 a f 9.25. Zware Haver 14 hectol. 5.25 a f 5.75. Lichte Haver 14 hectol. 4.25 a f 4.75. Dui- venboonen 9 hectol. /9.75 a 10.00 Paardenboonen 10 hectol. f 8.50 a 9.00. Ossen stuks a Stieren, stuks a fKalfkoeien 22 stuks 165.00 a f 275.00 Varekoeien 84 stuks f 140.00 a f 220.00. Vette koeien 10 stuks/ 215.00 a f 320.00 Kalveren (vette) 25 stuks 37.00 a 88.00 Kalveren (magere) 64 stuks 4.50 -a 10.00 Hamels (magere) 230 stuks f 18.00 a 32.00 Hamels (vette) 38 stuks 28.00 a 40.00. Lammeren (magere) stuks a Varkens (magere) 26 stuks 15.00 a /34.00 Varkens (Biggen) 80 stuks 6.00 a f 12.00. Grasboter 3290 kilogr.; 1ste qualit. i. vat 71.00 a 75.00. Schei- 2de qualiteit vat ƒ66.00 a 70.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.77s a f 1.87s; Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1 65 a f 1.75. Lange Zwarte Turf 15000 dubb. hectol. f 0.22 a f 0.25 Ter markt aangebracht 129 runderen, 89 kalveren 282 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2