INGEZONDEN. Het komt mij voor, dat er iels nuttigers voor de bezoekers der Stadszaal kan gedaan worden, dan het vervangen der lantaarns aan den ingang door meer sierlijke, indien men zorgt, bij gele genheden waarbij het bezoek per rijtuig plaats heeft, voor het aanbrengen aan den ingang van een houten bedeksel, waarvan het front en de zijwanden reiken tot op de straat en de kap zich ver genoeg over de plaats der rijtuigen moet uit strekken en tot zoodanige hoogte worden aange bracht om de bezoekers bij wind, sneeuw en regen er tegen te kunnen beschutten, van welk laatste men het onaangename bij gelegenheid van het onlangs door „Sempre crescendo" gegeven concert heeft ondervonden. Tevens wordt daardoor vermeden de thans verplichte doorgang door de veelal koude, vochtige avondlucht die vooral bij het verlaten der zaal een nadeeligen invloed op de gezondheid kan uitoefenen. Het is te wenschen, dat aan dit denkbeeld spoedig uitvoering worde gegeven. Ook aan den Schouwburg behoort zoodanige inrichting niet langer te ontbreken. Een voorstander van sierlijkheid gepaard met nut. Leiden, 24 Febr. 1874. Geld- en efïectenmarlit. Amsterdam, van 16 tot 23 Febr. 1874. Ruimte van geld en dientengevolge vermin dering van de rentetaxe bij de Nederlandsche Bank en de prolongatie op 3 pCt. gedaald, zie daar het voornaamste wat er van de geldmarkt te zeggen valt. Wel is waar werd in 't laatst der week weder 3'/2 en 4 pCt. voor prolongatie besteed, op welken laatsten prijs de noteering heden sluit, maar de weinige vooruitzichten die er bestaan dat der markt buitengewone eischen zullen worden gedaan en de even groote geld- ruimte te Londen, doet verwachten dat de prijs van het geld vooreerst niet veel zal lijzen. De fondsenmarkt bleef ferm en vast, met enkele uitzonderingen, en ware het niet dat er van tijd tot tijd volslagen gebrek aan handel bleek te zijn, wij zouden, slechts de prijscourant inziende, moeten zeggen dat de week goed geweest is; doch gelijk wij reeds opmerkten bij gemis aan verlier bleven de prijzen der vorige week bewaard, alleen omdat er geen koopers of verkoopers opdaagden die op de koersen zouden hebben kunnen influenceeren. Van onze binnenlandsche fondsen valt alleen te constateeren dat de Werkelijke Schuld zich hand haafde, aandeelen Nederlandsche Bank opnieuw 45 pCt. avanceerden en ook Nederlandsch-Indische Handelsbank zich goed op 102 a 1013/, pCt. bevestigde. Porlugeezen waren voor geldbelegging gezocht en wonnen 1 pCt., Buitenlandsche Spanjaards liepen ruim 1 pCt., Binnenlandsche 1 /a pCt. vooruit. Russen met zeer weinig variatie, zoowel wat Staats- als Spoorwegpapieren betreft. Van Turkije, Egypte en Peru valt niets bijzonders op te merken. Op vraag voor Duitsche rekening rezen de papieren Metallieken ruim 1 pCt., de zilveren slechts pCt., terwijl het in Loten zeer kalm bleef. De Italianen die eenigen tijd in verdrukking waren, releveeren zich en bedongen zelfs 2 pCt. boven den koers der vorige week. Zuid-Amerikanen waren verlaten en Grieken verloren 1 pCt. In Noord-Amerikaansche spoorwegwaarden had den herhalingen plaats van het oude thema. Hoe ook gedeprecieerd en in miscrediet vervallen, zijn zij toch eigenlijk nog de hoofdfiguren op de beurs en vindt men de groote plaats, die zij beslaan, nimmer verlaten. Is 't niet in de eene soort, dan speelt men in de andere, met de grootste onver schilligheid omtrent de keus en eene roekeloos heid die nog altijd groote fluctuatiën teweegbrengt. Dat de Illinois langzaam vorderen en nu weder l'/j pCt. wonnen, was bij kalmer stemming te verwachten, want zij behooren tot de beste maat schappijen. Of er echter reden was om de Michigans 9 pCt., de Marietta Pittsburg 14 pCt. op te drijven en de laatsten weder 7 pCt. te doen verliezen, betwijfelen wij zeer. Atlantic Great Western on derging dezelfde behandeling: na tot 74 pCt. te zijn opgestuwd, daalden zij weer tot 1 pCt. boven den slotprijs der vorige week. Voorts rezen ver scheiden soorten 1 pCt. tot 2'/j pCt. (de Port Huron) en waren de verliezen niet zoo algemeen en niet zoo geducht als wij wel eens gezien heb ben, wanneer men Port Royal -uitzondert, die een val deden van 32 op 17 pCt. en daarvan slechts 7 pCt. herwonnen. BUITENLAND. FVanlcrij li. De heer Thiers keurt in een brief aan den heer Lepetit de circulaire van minister De Broglie goed. Verder zegt hij, dat het eenige middel van herstel gelegen is in de vestiging eener krachtige regeering. De kiezers moeten door hunne keuze in republikeinsch-conservatieven zin de Nationale Vergadering voorlichten, zonder haar vrees aan te jagen. Een andere keuze zou slechts nadeel kunnen berokkenen aan den voorspoed en het aanzien van het land. Duitse liland- Keizer Wilhelm heeft een brief aan lord Russell geschreven, waarin hij 2ijn dank betuigt voor de resoluties, die door de meeting in St. James Hall werden aangenomen. Hij zegt daarin dat het zijn plicht is het volk te leiden in den strijd tegen eene macht, wier zege een gevaar zou zijn voor de weldaden der Hervorming, de vrijheid van geweien en het gezag der Koningen. Hij ontkent dat de maatregelen zijner regeering afbreuk doen aan de Kerk van Rome en drukt er zijne vol doening over uit, dat Engeland hem in den strijd zal steunen. Het Elzasser Journal deelt eene verklaring mede van den heer Gerber en zes andere Elzasser en Lotharinger afgevaardigden, inhoudendedat zij alle solidariteit met de verklaring van den Bisschop van Straatsburg in de Rijksdagszitting van 18 dezer (erkenning der inlijving van Elzas- Lolharingen) verwerpen. Uit Fulda wordt gemeld, dat de brochure van monsgr. Ketteler, bisschop van Maintz, geti teld „De zienswijze van den Minister van Eeredienst Dr. Falk ten opzichte der Katholieke Kerk," door de openbare autoriteit in beslag is genomen. De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende het verplichte burgerlijk huwelijk, met de wijzigingen daarin door het Heerenhuis gebracht, aangenomen met alle stemmen tegen die van het centrum en de Polen. De minister stelde daarop eene schorsing der zittingen van den Landdag voor van 25 dezer tot 13 April. De uitslag der verkiezing van een lid voor den Rijksdag in het zesde kiesdistrict te Berlijn is, dat Dr. Banks, de candidaat der Fortschritts- partij, met 7240 stemmen is gekozen. Aan den Aartsbisschop van Posen is thans toegestaan, in de gevangenis te Ostrowo eene afzonderlijke bidkapel te hebben. Spanje. Generaal Moriones heeft per telegraaf bericht gezonden, dat hij Zondag met zijn leger van Somorrostro zou oprukken, en dat het eskader aan den ingang der rivier van Bilbao versche nen is. Uit Madrid wordt gemeld, dat Zondag het eskader een aanvang heeft gemaakt met het bombardement van Portugalete. De beweerde samenkomst van Zorilla en Castelar wordt tegen gesproken. Telegrammen. LONDEN, 24 Februari. Gonzales is als presi dent van San Domingo geïnstalleerd. De leden van de familie Baez zijn verbannen. - De agent van den Raad van vreemde „bondholders" te Madrid meldt per telegraaf, dat de Minister van Financiën voorstelt, de twee ver vallen coupons te betalen door overgifte aan de bondholders van „pagarès", ten laste van Rio Tinto-mijnen en van den verkoop van Slaats- gronden. STRAATSBURG, 24 Februari. De Etsasser Correspondenz meldt, dat de Straatsburgsche geestelijkheid een adres van adhaesie, naar men zegt van 50 handteekeningen voorzien, aan den Rijksdags-afgevaardigde Teutsch zond. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Onder referte aan het rapport der comm. V. fabr. geven B. en W. in overweging tot de onderhand- sche verpachting van het grasgewas aan P. Van Rhyn en van de visscherij aan H. J. Van Leeuwen, en tot afwijzing van het verzoek van laatstge noemden wat het grasgewas betreft te besluiten. Tevens wordt het wenschelijk geacht dat bij de verpachting van het grasgewas worde bepaald dat het te bleeken leggen van goederen is verboden en dat, wanneer aan deze bepaling door den pach ter niet wordt voldaan, het contract zal zijn ont bonden, en stellen B. en Ws. mitsdien voor deze bepaling in het contract van verpachting op te nemen. Het grasgewas is verpacht tot uit. Decem ber 1875 en de visscherij tot uit. Mei 1S76, zoodat, wanneer tot de onderhandsche verpachting mocht worden besloten, de termijn der verpach ting van het grasgewas op den vestwal bij den vestwal bij den korenmolen de Valk zal moeten worden vastgesteld van 1 Maart e. k. tot uit. December 1875 en van de visscherij in de sin- gelsloolen van 1 Maart e. k. tot uit. Mei 1876. De Commissie van Fabricage bericht op ge noemde requesten: l». dat hel grasgewas op den vestwal bij den korenmolen de Valk ondershands werd in gebruik gegeven aan J. Van der Sluys, die overleden is, zoodat er thans geen bezwaar bestaat om het aan den korenmolenaar P. Van Rhyn ondershands te verpachten voor de som van twintig gulden 's jaars, die daarvoor bij open bare verpachting niet zou worden verkregen, om dat de korenmolenaar daarbij 't meeste belang heeft, zoodat hij de voorkeur verdient boven H. J. Van Leeuwen2°. dat aan H. J. Van Leeuwen kan worden verhuurd het recht om te mogen visschen in de singelslooten en de wateren buiten de gemeente, die niet aan anderen zijn verpacht, voor een huur van drie gulden 's jaars. De Com missie meent voor die beide onderhandsche ver huringen tot voorwaarde te moeten stellen, dat zij niet langer geschiedt dan den loopenden tijd van de openbare verpachtingen van het grasge was en der visscherijen. Tegen de adressen van J. C. Klikee om op gemeentegrond ie leggen twee stoepjes met palen vóór zijn huis op de Boommarkt, en M. Loeber om een stoep met palen te plaatsen op gemeen tegrond voor zijn huis op den Apothekersdijk, bestaan noch bij de Commissie van Fabricage noch bij B. en Ws. bedenkingen. De heer Dr. H. W. Waalewijn, leeraar in de natuurlijke historie aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs alhier, heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met verzoek dat zijne jaarwedde, bedragende f 600, minstens worde verdubbeld en alzoo vastgesteld op ƒ1200. De adressant acht de tegenwoordige bezoldiging te gering vooral met het oog op het bezwarende van het onderwijs in de zeer talrijke klassen der hoogere burgerschool en wijst op de onregelma tige verdeeling der bezoldiging aan elk der heide inrichtingen. Ten aanzien van deze laatste bewe ring merken B. en Ws. op, dat op de begrooting is uitgetrokken voor 4 lesuren op het gymnasium 250 en voor 6 lesuren op de hoogere burger school f 350 en dat, nu de lesuren aan het gymnasium met 1 zijn verminderd en die aan de hoogere burgerschool met 1 vermeerderd, de bezol diging voor laatstgenoemd onderwijs zou moeten worden verhoogd en voor het onderwijs aan eerst genoemde inrichting verlaagd. De op de begrooting voorkomende splitsing der bezoldiging is evenwel louter Gelief en heeft geenerlei invloed op het bedrag der jaarwedde in zijn geheel. Overigens vermeenen B. en Ws. dat er op dit oogenblik geen sprake kan zijn om in de thans bestaande jaar wedde verandering te brengen, vermits de begroo ting voor het loopende jaar is vastgesteld, goed gekeurd en in werking gelreden, zoodat hun advies strekt om aan den adressant te kennen te geven dat er geen termen beslaan om aan zijn verzoek gunstig gevolg te geven. Tegen de inwilliging van het verzoek van J. P. Duiverrnan om een gemetselde stoep te leggen langs zijn huis, magazijn en werkplaats in de St. Pieterskerk Choorsteeg, alsmede om den kolk- steen liggende in de St. Pieterskerk Choorsteeg door een ijzeren rooster te vervangen, heeft de Comm. van Fabr., geen bezwaar, omdat daardoor geen hinder aan de passage wordt veroorzaakt, maar moet bedenking maken tegen het verzoek om den stootpaal, die op den hoek is geplaatst, te vervangen door een ijzeren boog die 25 cenli-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2