LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4309. A0. 1874. Donderdag 26 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel ineern 0.174. Groeitere letters naar plaatsruimte'. BERICHT. Indien er soms Abonné's mochten zijn die het Leidsch Dagblad des avonds niet geregeld ontvangen, wordt hun verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. S T A I) S -15 E li 1C it T E N. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare scholen voor on-en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de JBinnenvestgraeht aan het Plantsoen en op de Marendorps-Achtergracht, des voormiddags van haljnegen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve op Zaterdag-namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1874. LEIDEN, 25 Februari. Het stoomschip Koning der Nedei^landen, kapt. M. C. Braat, (van Nieuwediep naar Batavia) kwam den 22sten dezer namiddags 4 uren te Southampton en was den 24slen 's morgens 6 uren gereed om de reis voort te zetten, zoodra de mist zou zijn opgetrokken. Bij Kon. besluit van 23 Februari is bepaald, dat de gratificatie van 2500 ook toegekend wordt aan Meesters in de rechten, die, na vol doend afgelegd exarnen, door den Minister van Koloniën worden gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd lot rechterlijke ambtenaren d&ar te lande. De Minister van Koloniën heeft het volgende Programma der vereischte kundighedeiT in de beginselen der Javaansche taal en van de staats- instellingen van Nederlandsch Indië vastgesteld: Javaansche taal, Kennis van de gronden der taal, gepaard met eene goede uitspraak; vaardig heid in het vertalen en verklaren van een stuk uit het Javaansch handboek van het mosleemsche recht, Kitab Toehpah geheeten. Staatsinstellingen van Nederlandsch-Indië. Be kendheid met de voornaamste bepalingen van het Regeerings-reglement, en van de organieke wet ten en algemeene verordeningen uit de Grondwet en het Regeerings-reglement voortvloeiende, be paaldelijk betreffende het bestuur en het rechts wezen, alles in zijn ontstaan en ontwikkeling. Nu de naaste familie met het bericht is in kennis gesteld, kan worden medegedeeld, dat blijkens het telegram van den luitenant-generaal Van Swieten van 16 dezer, overleden is de 1ste luitenant der infanterie A. P. A. A. F. baron De Bounam de Ryckholt, van het 3de bataljon, vermoedelijk tengevolge van de bekomen verwon ding bij den aanval en de inneming op 15 dezer van de versterkingen van Ketapan Doewa. Op de lijsten van aanbeveling, opgemaakt door de arrondissements-rechlbank te Appinge- dam, ter vervulling van de vacatures van rechter m dal College, ontslaan door de benoeming van Jbr. Mr. M. A. Wichers tot rechter te Alkmaar, die van Jhr. Mr. O. De Marees van Swin- deren tot rechter te Leeuwarden, komen voor op de eerste lijst de heeren Mrs. H. De Ranitz, J- W. Van Oosterzee en U. Stheeman, respectie velijk griffiers bij het kantongerecht te Lochem, Noordwijk en Appingedam en op de tweede 'ijst de heeren Mrs. A. Van Deinse, kantonrechter te Lemmer, T. G. H. Reitsma, advocaat en com mies ter provinciale griffie te Groningen, met het lot tegen Jhr. Mr. F. Van Panhuijs, advocaat aldaar, en Jhr. F. Van Panhuijs. De Ned. herv. gemeente te Valkenburg zal haar schoolgebouw met onder wijzers-woning ver- koopen, omdat de gemeenteschool nu voldoende in het onderwijs voorziet. Te Hazerswoude is eene commissie samen gesteld van '10 leden tot regeling van het voor genomen kroningsfeest van den Koning. De burgemeester is eere-voorzitter en de raadsleden zijn eere-leden van de commissie. Vanwege de gemeente zal op den feestdag aan behoeftigen een goede maaltijd verstrekt en aan de schoolkinderen een feest bereid worden. Reeds vroeger is in de gemeente voor het geschenk aan Z. M. eene som van 215 bijeengebracht. De heer P. Buisman, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Wieringerwaard, is beroepen bij de Rem. geref. gemeente te Delft. Aan boord van Zr. Ms. instructie-brik Temate, liggende te Nieuwediep, is een treurige gebeurtenis voorgevallen. De luitenant ter zee 1ste kl. Von Leschen namelijk is, bij het afstijgen der trap die naar de longroom voert, gevallen en heeft beide beenen gebroken. Voor een half jaar brak hij een been door een val in het dok. Voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg is den 19den Februari bij de bouw commissie aldaar van vorstelijke hand ontvangen de som van 4600 thaler. De bouw is tot de hoogte van het balkon voltooid, om, zoodra er geen vorst meer te wachten is, voortgezet te worden. De materialen worden thans in voorraad bewerkthet benoodigde hout ontvangt men ten geschenke van de gemeente Dillenburg^ de steenen worden geleverd door de nabij liggende aange kochte groeve. Het Vaderland spreekt het bericht tegen, dat de Minister van Oorlog besloten zou hebben opnieuw 20 kapiteins en 60 luitenants voor twee jaren bij het leger in Nederl.-Indië te detacheeren. De Nederlandsche Bank had op 23 Febr. bij een muntmateriaal van ƒ126,463,204.435 voor eene som van ƒ118,621,257.185 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ47,448,502.875 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan W. Galjaard, op zyn ver zoek, eervol or.tslag verleend als 1ste luit. hij het corps Koninkl. scherpschutters, gevormd uit de Scherpschutlers-vereeniging in Den Haag; aan F. M. Th. Gijsberti Hodenpijl, op verzoek, eervol ontslag verleend als kapt. bij het corps, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Frederik Hendrik" te Delft; op verzoek, eervol ontslag verleend aan Mr. S. Har- togh Heys, als hoogheemraad van Delfland, prov. Zuid-Holland; aan M. Blok, arts, Ihans te Londen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der stalen medaille voor niet-strijdenden, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonkenherbenoemd tot burgem. van Liempde, J. Van de Sande, secretaris dier gemeente; van Uden, A. M. Van Rooy; van Beesd, P. C. Swemer, secret, aldaar; van Aarle- Rikstel, P. J. Donkers, secret, aldaar; van Beers, P. H. Thijssen; van Huybergen, J. B. Van Agt- maal, secret, aldaar; en van Hemmen, F. G. baron Van Lynden van Hemmen. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks 7 uren had op de Heerengrachl bij de Groenesteeg alhier een jongen van 11 jaren het ongeluk, terwijl hij iets uitspoelde, te water te geraken, en zou voorzeker verdronken zijn, indien niet een slagersjongen spoedig te hulp ware gekomen. Maandag-middag is te Amsterdam, in een huis op de Looiersgracht, een kind uit het raam der derde verdieping op de straat gevallen met een gebroken been en een gevaarlijke hoofd wonde is het naar het Gasthuis gebracht. In het So er. Handelsblad komt on der de ingezonden stukken het volgend verhaal voor, gedateerd Timor Koepang, 10 December 1873: Mej. W. A. Makalita, oud ruim 22 jaren, behoorende tot de christengemeente en inwonende bij haar tante mevrouw Klean, wilde huwen met een medechristen, genaamd A. Frans, baas schoen maker van beroep. De familie van het meisje vond bezwaar dit huwelijk toe te staan. Het ge volg hiervan was dat het meisje zich tot. haren verloofde begaf, doch zoodra had de hulpprediker Donselaar, wiens vrouw mede een tante van het meisje was, zulks vernomen, of hij begaf zich naar de woning van voornoemden A. Frans, vond daar het meisje, bracht het eerst naar zijne woning en nog denzelfden nacht bracht mevr. Donselaar haar te voet bij hare ouders, op ruim 6 paal afstand van de hoofdplaats, waar zy deerlijk sch'ynt mishandeld te zijn, zooals geble ken is aan striemen op haar lichaam, verwon dingen aan handen en voelen, veroorzaakt door het binden met touwen, het kaal afsnijden van haar hoofdhaar en het openen der huid aan de voeten, door middel van akar-kellor. Het meisje vluchtte daarop weder naar A. Frans, die haar onder bescherming van den schout stelde. De ouders eischten haar echter weder op, zoodat de resident zich verplicht vond haar af te staan. In den daarop volgenden nacht is zij subiet overleden. De resident begaf zich daarop, vergezeld van den ge neesheer en den schout, naar het sterfhuis, waar eene lijkschouwing en operatie heeft plaats gehad, wijl er vermoeden van vergiftiging bestond. De ingewanden werden in een stopflesch met spiritus verzegeld medegenomen, om naar Makasser gezon den en aldaar door daartoe bevoegde personen scheikundig te worden onderzocht. De heer Don selaar verklaart, dat het meisje vrijwillig met hem uit de woning van A. F. is medegegaan. Wat verder is geschied, is geheel buiten hem omgegaan. Aan de Prov. Ov. en Zw. Ct. wordt uit Losser gemeld: Ik kan u berichten, dat het proces-verbaal legen den heer L. Van den Bosch, pastoor te Denekamp, door de veldwachters met te groote voorbarigheid was opgemaakt. Gerardus Nolkamp, wiens huwelijk het betrof, was op den 6den Febr. jl. te Losser burgerlijk gehuwd, maar weigerde van den heer burgemeester een huwe lijks-extract te nemen, omdat het hem te veel kostte. In Losser ligt ook bij niemand het geld in den weg, en de voor- en nasleep van trou wen kost ook nog wat penningen. Langs andere wettige wegen kwam de heer pastoor met de klaar- blijkelijkste klaarblijkelijkheid tot kennis, dat G. Nolkamp burgerlijk was gehuwd en mocht derhalve op den 12 Febr. daaraanvolgend het kerkelijk huwelijk inzegenen. Hierdoor had geene over treding van art. 199 Code Pénal plaats. Men verneemt dan ook, dat dat proces-verbaal te Almelo in den doofpot is gedaan, en dat er geene versch'yning van den heer pastoor voor den rech ter van instructie van Almelo heeft plaats gehad«

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1