LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4304. A0. 1874. Vrijdag 20 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05, Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van M. H. De Kruis, waarbij hij verzoekt om eene emidsvunng te plaatsen in een huis in de Clarensteeg n°. 20; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de comnwdo et incomoiodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23sten Februari aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de iuwiltiging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Februari 1874. LEIDEN, 19 Februari. 's Konings 57ste verjaardag, tevens de twee honderdjarige gedenkdag van den vrede te Westminster, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Te halftwaalf had eene groote parade plaats van de hier in garnizoen liggende manschappen en de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart, terwijl het carillon bij afwisseling zich liet hooren. Slechts in een gedeelte onzer oplaag konden wij door de late ontvangst het regeeringstelegram van luit.-generaal Van Swieten, gedateerd Atjin 14 en aangeboden te Penang 18 Februari mede- deelen. Wij laten het daarom hier nogmaals volgen. Eene versterking door Toekoe Nanta van de VI Moekim tegen Toekoe Nek van Ma- rassa, onzen bondgenoot, aangelegd, is 12 dezer met een verlies van drie dooden en der tien gewonden (allen minderen) genomen. Deze operatie had zoowel een staatkundig als een krijgskundig oogmerk en moest dienen om de toenadering van het volk uit de VI Moekim gemakkelijk te maken. De versterking is aan Toekoe Nek ter bewaking overgegeven. Toekoe Nanta is gevlucht. Wat de uitwerking zal zijn, moet later blijken. De cholera is nog niet ge weken, doch minder. [Tot toelichting van dit telegram wordt gezegd Zoowel de VI Moekim, staande onder het hoofd Toekoe Nanta Selia, als de kampong Marassa, die rnet andere kampongs de Moekim vormt waarvan Toekoe Nek Radja Moeda Setia het hoofd is, zijn gelegen in het district XXV Moekim, westelijk van de Atjin-rivier. De twee genoemde Moekim-hoofden behoorden tot de rijks grooten (mantris hari hari), vier in getal, die den Sultan in het dagelijksch bestuur Ier zijde stonden. Toekoe Nek Radja Moeda Setia heeft zoowel tijdens de eerste als bij de tweede expeditie, herhaaldelijk aanrakingen met de Nederlandsche autoriteiten gezocht, maar scheen huiverig te zijn openlijk zich aan onze zijde te scharen. Bij het succes onzer wapenen schijnt hij die huivering te hebben overwonnen.] Te Koudekerk is door de commissie voor het nationaal geschenk aan Z. M. den Koning, hij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering. Dinsdag aan de huizen der ingezetenen gecollec teerd een bedrag van f 102,60. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Valkenburg is benoemd Ds. Peter, van Ter Aa. De Tweede Kamer heeft in hare heden- middag gehouden zitting tot lid der huishoudelijke commissie gekozen Mr. Wintgens. De behandeling der muntwet is tegen Maandag aan de orde gesteld. Het stoomschip Tigre, van de Messageries Maritimes, met de verwacht wordende Fransche mail, met berichten uit Batavia van 18 Januari, is 13 Februari van Suez naar Marseille vertrokken en wordt aldaar tegen 21 dezer verwacht. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken werd gisteren aanbesteed: 1°. het met 250 meter (van 1150 tot 1400 m.) zeewaarts verlengen van den Zuidelijken dam op den Hoek van Holland, voor de verbetering van den water weg van Rotterdam naar Zeeen 2". het afgraven van gronden aan de noordzijde der doorgraving van den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Voor beide bestedingen waren zeven biljetten ingekomen. Het minst was ingeschreven: voor n°. 1 door de lieeren A. Volker te Sliedrecht en D. Volker te Dordrecht voor f 409.000 voor n°. 2, door den heer P. A. Bos te Dordrecht voor ll 8.000. „Toen in de vorige week," zoo zegt de heer Amersfoort te Haarlemmermeer in een inge zonden stuk in 't N. V. d. D., „een paar dagen de Oostenwind waaide, bleek het dat, bij vriezend weder, het vervoer te water van tonnen met Liernurmest naar Haarlemmermeer onmiddellijk geheel werd belemmerd door het ijs. Er werd daarin van sladswege te Amsterdam voorzien door karren en paarden. Het bleek dat twee paarden daags twintig vaten (gemiddeld elk gevuld met 170 kilogram) naar de Badhoeve kunnen voeren, hetgeen echter bij gladde wegen of sneeuw allicht zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, in allen gevalle zeer kostbaar zoude zijn. Toen nu de mest op de Badhoeve was aangekomen, heeft men getracht haar over het land te spreiden. Dit bleek zeer moeilijk te zijn, daar vele valen bevroren waren, en bij het spreiden van het dunne rioolwater de sproeibakken bijna onmiddellijk in klompen ijs veranderden, ten gevolge waarvan sommige vaten zelfs half vol ijs naar stad zijn teruggevoerd. Dat deze eigenschap der Liernurmest, om bij vorst zich moeilijk te laten verspreiden, wel degelijk moet in aciit genomen worden door de voorstan ders van dit stelsel, schijnt mij zeker; ik doe de vraaghoe zal men zich redden in de huizen waarin mest pneumatisch moet worden verwijderd, wanneer een eenigszins strenge en langdurige vorst dit verwijderen bemoeilijkt en het versprei den op den akker onmogelijk maakt?" Dr. A. Kuyper meldt aan de N. R. Ct.: Een correspondentie uit Amsterdam, in uw nom- mer van Dinsdag, doet het voorkomen, als had ik verleden Zondag, in het korte woord dat ik over mijn veranderde positie tot de Gemeente richtte, het voornemen geuit, om als godsdienst onderwijzer of leider eener catecheten-school op te treden. Ter voorkoming van misverstand stel ik er prijs op te verklaren, dat noch het een, noch het ander door mij gezegd of bedoeld is. De kapitein der infanterie van het O. I. leger K. W. H. de Coenens, wien het bevel was opgedragen over het detachement suppletie-troepen, dat den 20sten dezer te Nieuwediep aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden zou embarqueeren, is wegens ongesteldheid vervangen door den kapitein der inf. van het O. I. Leger H. L. F. de Jacquier de Lompret, die van verlof naar Java retourneert. De 2de luitenant der infan terie van gemeld leger W. M. De Jong Yan Lier, die als medegeleide met dien bodem was aan gewezen, zal mede wegens ziekte geen deel van dat detachement uitmaken. Van Kampen zijn 25 korporaals-titulair van het instructie-bataljon naar de verschillende regi menten infanterie vertrokken, ten einde aldaar in den effectieven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede, zijn er tegen den 24sten dezer weder 25 jongelingen tot dienstneming bij genoemd bataljon opgeroepen. De termijn tot aangifte voor de inzending van planten ter Internationale Tentoonstelling van tuinbouw te Florence blijft op 28 Februari bepaald: Intusschen blijkt uit een van de Italiaansche rege lingscommissie ontvangen schrijven, dat gelijke aangifte ook in de maanden Maart en April e. k. kunnen gedaan worden. De directiën der Italiaan sche spoorwegen hebben eene vermindering van het tarief tot de helft toegezegd voor planten en voorwerpen voor de tentoonstelling bestemd, als mede voor de leden der jury en van het congres, en ook voor de bezoekers der tentoonstelling. De directién der Nederl. Rijnspoorweg-, der Cen- traalspoorweg- en der Staatsspoorweg-exploitatie- maatschappijen zullen alle voorwerpen, welke on verkocht van de tentoonstelling van Fldrence in Nederland terugkomen, Vrachtvrij langs de wegen doen vervoeren, voor zoover het vervoer naar de tentoonstelling over een dezer wegen heeft plaats gehad. Inlichtingen worden verstrekt door de correspondeerende leden. Nog zijn als zoodanig benoemd de hh. A. IJssel de Schepper en F. J. Van Pesch, beiden te Deventer. Onder de Nederlanders, te San Francisco gevestigd, is opgericht eene „Nederlandsche On derlinge Hulpvereeniging". Het bestuur dezer Vereeniging is aldus samengesteld: President de heer J. C. Kemp van Ee, vice-president de heer A. Provo Kluit, secretaris de heer A. P. De Witt, corresp. secretaris de heer A. F. Schroder, pen ningmeester de heer C. L. Steijlaars. Er zijn uit den boezem der Vereeniging commissiën benoemd voor de ondersteuning van zieke leden, voor de regeling van de begrafenis der gestorvenen en voor ondersteuning van behoeftige, doch waardige landgenooten. Het Staatsblad n°. 15 behelst het besluit van den 30sten Januari 1874, tot vaststelling van een reglement op de zeebrieven en jaarpassen in Nederlandsch-Indië, en zulks met intrekking van dat van den 15den December 1858 Indisch Staatsblad n°. 134). De luits.-ter-zee 2de kl. J. H. Cremer en S. K. Sybrandi en de adelborst 1ste kl. J. B. Dukkers, laatstelijk behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, en met particuliere gelegenheid van de Kaap de Goede Hoop naar Nederland overgevoerd, zijn met 13 dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Moergestel, J. Van de Wouw; tot burgem. van Midwouw, T. Groot Jbz., secret, dier gemeente; van Hontenisse, H. A. A. baron Collot d'Escury. Z. M. heeft met ingang van 17 dezer aan den commies bij het Dep. van Koloniën J. G. Briedé, naar aanleiding van zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud en aanspraak op pensioen. Gremengd Nieuws. Op de Beurs te Amsterdam heeft Dinsdag-namiddag het dringen in den eITectenhoek een schromelijk ongeluk ten gevolge gehad. De groep handelaars in Oost-Hongaren maakte eene

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1