baron Van Voërst van Lijnden, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, tijdelijk op pensioen gesteld, en dat pensioen verleend voor den tijd van vijf jaren tot een bedrag van ƒ300 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, in- en uiig. rechten en acc. te Eysden (station) J. Tulkens, thans te Simpelveld den ontvanger der directe bel. en acc. te Echt J. J. H. Berden, tevens benoepnd tot ontv. der in- en uitg. rechten aldaar; J. A. Ruel Engelman, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontv. der dir. belastingen en acc. te Jorwerd, behoudens aan spraak op pensioen en onder dankbet. voor de diensten, gedurende 57 jaren den lande bewezen opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en •acc. te Jorwerd; de gemeenten Jorwerd en Oos- terwierum toegevoegd aan het ontvangkant. te Baard, dat de burgerlijke gemeente Baarderadeel zal bevatten, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis "W. Roegholt. Gemengd IVieixws. Maandag werd in het gemeentegast huis in Den Haag binnengebracht de conducteur van den Scheveningschen tramwagen v. d. D., die door het misstappen van een trede onder den wagen geraakte, welke hem over het linkerbeen ging en dit op verschillende plaatsen verbrijzelde. Nadat de eerste hulp was aangebracht door den geneesheer Oostdarn te Scheveningen, die zich toevallig op den tram bevond, werd de ongeluk kige naar het gasthuis vervoerd, waar een oogen- blikkelijke amputatie noodzakelijk bleek. Het been moest hoog boven de knie worden afgezet. De toestand van den lijder doet de hoop koesteren dat zijn leven gespaard zal blijven. Door de leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht is besloten aan den optocht van den 12den Mei deel te nemen; zij zullen waarschijnlijk voorstellen den intocht van Jan Pieterszoon Koen in Jacatra. De straat Montyon te Par ij s is het tooneel geweest van een vreeselijk drama, waar van de oorzaak nog niet is gevonden. De echte lieden Cozonat en hun dochter bewoonden sinds twee jaren in die straat vertrekken in een huis op de tweede verdieping. De vader was stoker aan de Parijsche waterleiding en de dochter ver diende haar brood met naaien. Sedert eenigen tijd klaagden de bewoners van het huis over een bedorven lucht in hunne vertrekken en vooral op de trap en deelden dit eindelijk mede aan den commissaris van politie van Montmartre, die door een slotenmaker onmiddellijk de kamer van Cozo nat liet opensteken. Een vreeselijke lucht kwam hen dadelijk te gemoet, die hen een oogenblik bewegingloos deed staan. Men zag een afschuwe lijk schouwspel. Cozonat was in een leuningstoel gezeten met het hoofd rechts voorovergebogen en de handen naar beneden hangende, terwijl hij met de rechterhand een grooten revolver omklemd hield. Zijne vrouw en dochter lagen beiden op den grond voor het bed. De moeder had een zware wonde in den hals, en de arrnen van het jonge meisje scheidden zich van haar lichaam af, toen de commissaris van politie haar wilde op heffen om de plaats te onderzoeken waar zij ge- kwest was. Voor het overige was de kamer in de beste orde. De tafel was gedekt en bevatte o. a. een gebraden gans. Aan den rnuur vond men een vogelkooi met een vogeltje, dat van hon ger was gestorven. De oorzaak van dit treurig voorval is onbekendeen onderzoek is inge steld. Door de veldwachters te Losser is proces-verbaal opgemaakt tegen den R.-Kath. pastoor te Denekamp, den heer L. Van den Bosch, wegens kerkelijke inzegening van een huwelijk, zonder zich vooraf overtuigd te hebben dat dit huwelijk burgerlijk voltrokken was. Men meldt uit Leeuwen: De visscherij neemt hier hoe langer hoe meer in bloei toe, en werpt voortdurend ruime winsten af. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden, dat dezer dagen met éen zegen 18 zalmen werden gevan gen, die ƒ534,40 opbrachten. Als een bewijs van de belangrijkheid der machinefabriek van de heeren Gebrs. Stork Co. te Hengelo, kan dienen, dat door deze fabriek gedurende de laatste 3 a 4 maanden ruim 50 waggons, allen met p. m. 10,000 kilo machine-» rieën beladen, naar Italië zijn verzonden. De fabriek is met den spoorweg zoodanig verbonden, dat ze de zwaarste stukken in de stelplaats kan opladen, orn te Venetië of Milaan te worden gelost. Uit officieele statistische opgaven blijkt, dat de huren te Weenen sedert het jaar 1858, dus in 15 jaren tijds, niet minder dan 1097/i0 pCt. gestegen zijn. Geld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 9 tot 10 Febr. 1874. Pijnlijker en ondankbaarder arbeid, dan bij de tegenwoordige gesteldheid der beurs een verslag van haren loop gedurende de afgeloopen week te leveren, is moeilijk te bedenkenminder nog om dat er zoo weinig opmerkenswaardig te vermelden is, dan omdat de toestand zóo eentonig is en zoo weinig afwisseling aanbiedt, dat het eene week- verslag bijna eensluidend is met het voorgaande. Zoo ook nu. De berichten der buitenlandsche beurzen geven geen bemoediging aan onze beurs- lieden en zoo blijven dezen steeds op dezelfde gedachten hinkende, nu eens willens genoeg om vooruit te gaan, dan weder plotseling bezwijkende voor de aanvallen der contramine, die maar al te veel ondersteund wordt door den twijfelachtigen politieken toestand van Europa. Niemand toch kan zich ontveinzen dat er in kabinetten en landsvergaderingen genoeg omgaat, om aanleiding lot speculatieve verwachtingen te geven die, al naar zij worden opgevat, stof tot hoop of vrees voor de toekomst opleveren. "Wat nu den loop der prijzen betreft, hebben zich de soliede soorten weder fiksch getoond en de prijzen waartoe zij gerezen waren, goed ge handhaafd. De mindere qualiteiten, Spanjaards, Turken, Egyptenaren, Peruanen, bleven speculatie fondsen bij uitnemendheid en dobberden, al naar de wind woei, nu eens onder dan weder boven de slotpryzen der vorige week. Op 't vooruitzicht der nieuwe inrichting van de Nederlandsche Handelmaatschappij, als naam- looze vennootschap, bleef de koers der aandeelen rijzende, zoodat zij op 142'/4 pCt sluiten. Ook BoxtelWezel Spoorweg-aandeelen en Obligation, alsmede Centraal- en Hollandsche IJzeren Spoor- wegmaatschappij-aandeelen vorderden goed in prijs. In Noord-Amerikaansche Spoorweg-fondsen was de handel tamelijk uitgebreid, met afwisselenden uitslag: sommige soorten avanceerden, andere zetten hunne achteruitgaande beweging voort. Vooral 't begin der week teekende zich vrij gun stig, in navolging der hooger New-Yorksche koer sen der Shares. Daardoor kwamen de aandeelen eerst en later ook verscheiden obligatiën voor waarts. Behalve eenige soorten die 1 tot l'/2 pCt. rezen, liepen de Elisabelhtown 3, West Wisconsin 3'/2, Port Huron 4, Denver Pacific 5, St.-Louis 5J/2 en Atlantic Great Western Ohio 6 pCt. hooger. Daarentegen daalden Marietta Pitts burg sedert de laatste noteering 22' /2 en Gilman Clinton Springfield 12>/2 pCt. Nu moge het zyn dat enkele soorten op goede gronden vooruitge gaan zijn, van andere is dat niet zoo grif aan te nemen en moet er weder gedacht worden aan beursmanoeuvres, die weldra voor gezonder op vattingen zullen plaats maken. Het geld blijft ruim en is tot 3'/2 pCt. aan geboden. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Januari. Aan een brief van den gewonen correspondent der Pinang Gazette zijn de volgende bijzonder heden aangaande de gevechten van den 4den tot den 7den Januari te Atjin ontleend Den 4den verlieten verscheidene oorlogschepen de reede en stoomden om Pedropunt, met het doel een klein hoofd te tuchtigen, die, in weer wil van zijne betuigingen van vriendschap jegens de Nederlanders, onder verdenking lag van de Atjineezen met wapenen en op andere wijze te ondersteunen. De booten, die van deze schepen werden uitgezonden, waren weldra wegens den heftigen tegenstand genoodzaakt naar de schepen terug te keeren, waar zij sterk bewapend werden en daarna opnieuw beproefden te landen. Zij slaagden er echter niet in hun doel te bereiken, daar de inboorlingen met groote macht weerstand boden en de Nederlanders afsloegen. Des avonds keerde het eskader naar de ankerplaats terug, terwijl het slechts dit succes verkregen had, dat het een valschen vriend tot een openlijken vijand gemaakt had. Later is gebleken, dat hetzellde hoofd nu met 1700 goedgewapende en goeduit- gerusle manschappen in den Kraton is. Maandag werd het laatste zware stuk belege ringsgeschut in positie gebracht en alle toebereid selen voor hel bombardement van den Kraton zelf gemaakt. De Nederlanders hebben onder be schutting van de wildernis aan de overzijde der rivier hunne belegeringsbatterij opgericht, terwijl hunne communicatie met de overzijde onderhouden wordt door een brug van kokoshout. Dat de Atjineezen een waakzaam oog op alles houden en voor een overval op hun hoede zyn, hieraan kan geen twijfel bestaan. Een kapitein van een trans portschip was zoo overmoedig om zich op een aarden werk te vertoonen, dat door eenige ar beiders achter een boschje opgeworpen werd. Onmiddellijk richtten de Atjineezen hun vuur op hem. Hij zelf bleef ongedeerd, maar midden onder de arbeiders viel een ontplofbare kogel, die zeven hunner doodde en verwondde. De kogel was blijk baar een Nederlandsche, die, niet ontploft en door de Atjineezen gevonden, uit een kanon van min stens 8 duim geschoten is moeten worden. Dinsdag den 6den, Dij het aanbreken van den dag, begon een hevig bombardement en te 6 uren marcheerde een troepenmacht, ongeveer 2000 man sterk, over de brug en raakte spoedig met de Atjineezen handgemeen. Er ontstond een vreeselijk gevecht; de Nederlanders werden voor een deel met zware verliezen over de brug terug gedreven, doch een afdeeling, ongeveer 1200 man sterk, slaagde er in vasten voet op de Atjineesche zijde te houden. Het bombardement werd hervat en te halftien werd een nieuwe poging gedaan om de buitenversterkingen van den Kraton stor menderhand in te nemen, doch met denzelfden ongunstigen uitslag. De Nederlanders werden overal teruggeslagen en tegen den middag werd geen, nieuwe aanval meer ondernomen. Het zware ge schut zette het bombardement onafgebroken voort. Het verlies aan dooden en gewonden aan de zijde der Nederlanders wordt op 400 geschat; van de Atjineezen is dit met geen zekerheid op te geven, maar dit moet verschrikkelijk wezen. Zij werden bij geheele rijen neergeschoten en steeds zag rnen weder nieuwe duizendtallen over de lijken hunner makkers toeloopen en zich op de aanvallers wer pen. Van 6 tot 40 uren kunnen er aan beide zijden niet minder dan 1000 man gedood en ge wond zijn, en algemeen gelooft men dat er niet minder dan 20,000 Atjineezen aan den strijd deelnamen, waarvan velen met geweren gewapend waren en jnet beleid en moed vochten. Te ongeveer 7 uren in dienzelfden morgen, terwijl dit gevecht in het front plaats had, deden de Atjineezen een aanval op het reserve-kamp en de stapelplaats der levensmiddelen van de Neder landers, gelegen aan den ingang der rivier. Ge lukkig voor de laatsten waren de aanvallers in geringen getale, daar deze belangrijke positie, naar men zegt, slechts bewaakt wordt door 45 matrozen en mariniers, en eenigen van hen op dat oogenblik ongekleed en aan het baden waren. Onmiddellijk kwam een oorlogschip hen te hulp en door het vuur van dien bodem werden de Atjineezen weldra uiteengejaagd.... Later op denzelfden dag (Dinsdag 6 Januari) werd een nieuwe aanval gedaan en nu slaagden de Nederlanders er in, na een woedend gevecht aan beide kanten, de positie, de MLsigit genaamd, te nemen, een buitenlinie der versterkingen die rondom den Kraton zijn gelegen. Zij handhaafden zich daarin ondanks de bijna onafgebroken aan vallen der Atjineezen, die wanhopige pogingen deden om het verlorene te hernemen. Gedurende- Dinsdag-nacht werd het vuren voortgezet, maar er had geen treffen plaats. "Woensdag den 7den begonnen de Nederlanders den Kraton zeiven te- bombardeeren en onderhielden zij een geregeld vuur. Op het oogenblik waarop ik dezen sluit zijn zij in het bezit van deMissigit; zij zyn voort durend aan het vuur van den vijand blootgesteld en de definitieve aanval op den Kraton wordt.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2