LEIDSCH DAGBLAD. JNTo. 4305. A0. 1874. Woensdag 18 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf ],05. Iedere regel meern 0.174. Grootcrc letters naai- plaatsruimte. STADS -BE RICHTEN. HEK- IJ H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den löden December 1873, n°. 93/1 Provinciaal blad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder rnededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VII, op den 18, 19, 20, 24, 25, 26 en 27 Feb. en 3 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne inalen en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen: b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lslen October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte sterapelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk \vordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 3d en December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be sterad is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1873. LEIOEN, 1? Februari. Gistermiddag omstreeks halftwee arriveerden alhier uit de residentie HH. MM. de Koning en Koningin, Z. K. H. Prins Frederik, en de Prins en Prinses Von Wied. Zij brachten Z. K. H. Prins Alexander een bezoek, en na gedineerd te hebben, keerden zij 's avonds te halfnegen in de koninklijke rij tuigen naar Den Haag terug. De Minister van Koloniën maakt bekend dat voor meesters in de rechten gelegenheid zal bestaan, om, behalve in Juni aanstaande, ook in October of November 1874 het examen af te leggen, voorgeschreven bij artikel 1 van het Koninklyk besluit van 12 Februari 1874, N°. 25, waarbij bepaald is, dat tot rechterlijk ambtenaar in Ned. Indië ook benoembaar zijn zij, die, onver minderd de overige daaromtrent in het reglement op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie in Ned. Indië opgenomen bepalingen, den graad van doctor in de beide rechten hebben verkregen en voldoend examen afgelegd in de beginselen der Javaansche taal en van de staats instellingen van Ned. Indië. De Minister van Binnenl. Zaken brengt lor algemeene kennis, dat, volgens bij hem inge komen ambtsberichten, in de week van 8 tot 14 Februari jl. aan Aziatische cholera zijn overleden le Gouda 4 persoon te Utrecht 2 personen lotaal ln het Rijk 3 personen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algerneene kennis, dat de scheepvaart door de sluis te Vreeswijk, op het kanaal, ge naamd de Keulsche vaart, tot en met 24 dezer zal gestremd zyn en tijdelijk haar weg over Gouda moet nemen. Door de directie der Nederlandsche Bank is de rentestand gisteren vastgesteld als volgt: In terest van beleeningen van binnenlandsche effec ten 3*/2 pCt.dito dito van buitenl. effecten 4 pCt.dito dito van goederen 3'/a pCt.disconto van wissels met drie handteekeningen (witte aan- vraagbiljetten) 3'/2 pCt.; disconto van wissels met twee handteekeningen eri van promessen (blauwe aanvraagbiljetten) 4 pCt. Dr. A. Kuyper, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, heeft Zondag na het einde der voormiddag-godsdienstoefening in de Oude Kerk, aan de in zeer grooten getale opge komen schare medegedeeld, dat hij het mandaat als lid der Tweede Kamer heeft aangenomen. De spreker bedankte voor de vele blijken van belangslelling, die hij ontvangen had, en verzocht diegenen, welke zijn keus niet billijkten, zijn met moeite verkregen overtuiging te eerbiedigen. Hij berichtte voorts, dat hij nog niet onmiddellijk zijn ambt als predikant zou neerleggen, maar het nog enkele weken zou vervullen, totdat hij zijne oudste leerlingen als leden der gemeente zou hebben kunnen aannemen. Hij zou in Amsterdam blijven wonen en tot de Amsterdamsche gemeenle in betrekking blijven. Biirg. en Weth. van Amsterdam hebben aan de Tweede Karner een adres gezonden, over het wetsontwerp tot wijziging der geneeskundige wetten. Zij herhalen daarin hunne overtuiging, dat om die wijziging inderdaad doel te doen treffen, het afnemen van de natuurkundige en theoretische geneeskundige examens behoort te worden opgedragen aan de hoogleeraren van het Athenaeum te Amsterdam, omdat aan die examens feitelijk alleen studenten aan dat Athenaeum deelnemen, vooral militaire studenten die in dit opzicht niet behooren achter te staan bij de studenten van de Academie, wien het toege staan is bij hunne eigen hoogleeraren examen te kunnen afleggen. Zij bestrijden den grond, waarop de Minister van Binnenlandsche Zaken hun ver zoek lot wijziging in dien geest heeft van de hand gewezen en dringen er op aan, dat de Kamer daaraan gevolg geve. Indertijd werd medegedeeld, dat de Ilali- aansche generaal Bixio, wiens schip de Madoline voor de expeditie naar Atjin afgekeurd was, vroeger in Atjin had gevangen gezeten. Betref fende dit feit wordt thans uit een particulier schrijven van de reede van Atjin vernomen, dat ruim twintig jaar geleden Bixio met zijn schip op de Atjineesche kust strandde en door de At- jineezen werd gevangen genomen, om later voor een losprijs van 23 dollars vrijgelaten te worden. Zooals men weet, is generaal Bixio kort na de aankomst der expeditie op de bestemmingsplaats aan de cholera overleden. Niettegenstaande de meeste corporation heb ben besloten orn zich hij een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning aan te sluiten, heeft het bestuur van de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland besloten, gevolg te geven aan het voornemen van een zelfstandig huldeblijk aan Z. M. den Koning aan te bieden. Wij ver nemen echter, dat er schutterij-officieren zijn, die besloten hebben daaraan geen deel te nemen, om dat zij zich hij het nationaal geschenk hebben aangesloten. Langs den Ilollandschen IJzeren Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand December 1873 153,715 reizigers vervoerd, opbrengst f\40,885.215; idem der goederen f 52,312.105; totaal 193,197.32. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Bolsward A. J. Cost Budde, thans inspecteur van politie te Botterdam; aan Mr| L. A. Van IJsselsleyn, op zijn verzoek, met in gang van 1 Maart a. s., ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht le Edam; met in gang van 1 Maart a. s., den inspect, van admin. A. Polkyn, op verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1500. Z. M. heeft bevorderd hij de Marine: tot inspecteur van administratie, den offic. van ad- ministr. der 1ste kl. B. A. Stieler; tot officier van admin. der 1ste klasse, den officier van admin. der 2de klasse J. A. Lagaaytot offic. van admin. 2de kl., den offic. van adm. 3de kl. W. F. Klompé en tot offic. van adm. 3de kl. de scheepsklerken J. G. Van Reyn en P. A. Molenaar; aan den gepensioneerden ofücier van administratie der lste klasse M. G. J. A. Huisman van Dueren, thans magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der Marine te Amsterdam, toegekend den titulairen rang van inspecteur van administratie. Z. M. heeft in hun rang overgeplaatst: bij het wapen der inf., en wel hij het 6de reg., den lslen luit. B. J. J. Magnin, van de divisie Koninkl. maréchaussée van Limburg; hij het wapen der Koninklijke maréchaussée divisie van Noord-Brabant en Zeeland, den kapt.-administrateur van kleeding en wapening B. J. Rademakers, van het 2de reg. huzaren; bij het wapen der art. benoemd tot kapt. 2de kl. (n. o. v. r.) bij het reg. rijdende art. den isten luit. W. H. Bierman, van het corps. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks elf uren liep op de Haarlemmerstraat alhier een beschonken persoon voor een kruiwagen, tot hij eindelijk, door den drank overmeesterd, niet verder kon, zich in den wagen neerlegde en daar ten spot van vele toeschouwers lag. Het duurde echter niet lang of een hesteller kruide man en wagen onder toezicht van een agent van politie naar een plaats, die beter geschikt werd geacht om een roes uit te slapen. Men vertelt van eene Amsterdamsche dame, die in de laatste en voor velen nog steeds voortdurende financieele crisis haar man, die erg verlegen was om 500 gulden, die som onmid dellijk in bankbiljetten aanbood. De man kon maar niet hegrijpen van waar zijn gade, die hij toch waarlijk niet le veel gaf voor haar toilet, niets van haar-zelve had en ook nooit iets voor hem geheim hield, eensklaps zulk een aanzienlijk sommetje voor den dag haalde. Van daar zijn nieuwsgierige vraag: Hoe komt gij aan dat geld? Wel, mijn vriend, zeide zij, herinnert gij u niet zeker heeren-souper, dat gij zeven jaar geleden bij Bussink hebt gehad toen gij 's avonds zoo vroolijk, al te vroolijk zelfs, te huis kwaamt. Ik vond toen uw hoed, uw handschoenen, uw schoe nen en ook een pakje bankbiljetten op den grond. Ik raapte alles op en legde het, waar het behoorde te liggen, doch de bankbiljetten verborg ik in mijn kast. Toen ik den volgenden dag zag, dat gij u schaamdet, dat gij niet eens naar de bank biljetten durfdet vragen, ook dewijl ik juist niet zeer vriendelijk keek, heb ik het geld maar ge houden, vermoedende dat het te eeniger lijd nog wel le pas zou komen. De man gaf zijn vrouw een zoen, noemde haar een engel, stak de bank biljetten in den zak, en kon als een echt koopman

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1