LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4301. A0. 1874. Dinsdag 17 Februari. De ontworpen hervorming van het Hooger Onderwijs. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers.0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—G regelsf 1,05. Iedere regel meern 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Een universiteit wordt door velen, vooral door hen, die buiten de wereld der geleerden zich bewegen, beschouwd als een inrichting, waar men wordt opgeleid voor de verschillende maatschap pelijke betrekkingen van advocaat, dokter, enz. Die zienswijze echter is verre van juist, is een gevolg van het verkeerd begrip, dat men zich heeft gevormd van de aan het hooger onderwijs te stellen eischen. Hun, die deze meening zijn toegedaan, daarvan een verwijt te maken, zou onbillijk zijn; zij vonden er lot dusver maar al te veel grond voor in hetgeen men werkelijk aan onze academiën ziet gebeuren. Of wie zal het ontkennen dal sommige studenten zich er heen begaven met het doel om binnen een zeker tijds verloop een academischen graad te verwerven, die hun aanspraak gaf op het bekleeden van be paalde maatschappelijke betrekkingen van weten- I schappelijken aard? Die dat deden miskenden zeker eenigermate de roeping van het hooger j onderwijs in tegenstelling van hen, die een hooge- I school bezochten om er de wetenschap te beoefe- I nen ter wille dier wetenschap zelve, wat onge- twijfeld de eenig ware richting bij het academisch onderwys mag geacht worden. Dat minder gunstig verschijnsel van al te mate- rialislische beschouwing van het hooger onderwys was zeker een gevolg van de werking der wet op dal gebied van opleiding, een wet, misschien voldoende aan de eischen van den tijd, waarin zy werd samengesteld, maar waarvan in onze dagen de ondoelmatigheid maar al te zeer werd gevoeld. Die toestand gaf aanleiding tot het samen stellen achtereenvolgens der ontwerpen Heemskerk en Fock die echter wat zij, die de eischen van hel hooger onderwijs goed begrijpen, wel het minst zullen betreuren nooit tot wet werden verheven, totdat wij thans staan voor het ingediend ont- werp-Geertsema, dat, moge het op enkele punten sl aanleiding geven tot grondige bedenkingen, echter, wat de hoofdstrekking betreft, ongetwij feld de goedkeuring van alle bevoegde beoordee laars zal wegdragen, dewijl daarin het hooger onderwijs uit een zuiver wetenschappelijk oogpunt wordt beshcouwd. Dat mag een verblijdend verschijnsel heeten in onze dagen, nu men en zeker niet geheel ten onrechte zoo spoedig geneigd is te klagen over den al te practischen zin, die zich allerwegen openbaart. In dat opzicht heeft het ontwerp nog een andere beteekenis dan dat het, tot wet ver heven, rijke vruchten zal dragen voor den bloei onzer hoogescholen en, wat nog meer zegt, voor dien der wetenschap. In haar belang dan ook zou het te betreuren i2ljn dat door eenige minder wenschelijke bepa- Ihngen, die thans in het ontwerp voorkomen, zoo I zij in de eventueele wet behouden bleven, het r'jpen dier vruchten werd belemmerd. Wij doelen hier voornamelijk op het stilzwijgend opheffen der in het thans nog vigeerend Kon. besl. van 2 Aug. I 1815 aan de Leidsche hoogeschool toegekende voorrechten, vooral wat betreft den voorrang, waar het de oprichting van een enkelen leerstoel I geldt. Reeds in ons Nr. van 6 dezer hebben wij rnedegedeeld wat daaromtrent Dr. J. Rutgers zegt io zijn lezenswaardige brochure over het ontwerp- peertsema. Wij kunnen dus hier ter plaatse dit F voor de wetenschap in het algemeen belang- rijke punt met stilzwijgen voorbijgaan om nog een enkelen blik te slaan op een paar hoofdtrek ken van het ontwerp. Tot de inrichtingen van hooger onderwys be- hooren in dat ontwerp niet alleen in de eerste plaats universiteiten en vervolgens athenaea, maar ook de gymnasia, en met consequente doorvoering van het hoofdbeginsel, dat bij de samenstelling van het wetsvoorstel heeft voorgezeten, wordt dan ook aan deze laagste scholen van hooger onder wijs het leerplan ingericht met het oog op vrije studie. Dat mag zeker een der belangrijkste ver beteringen heeten, die op dat gebied konden wor den tot stand gebracht. Menig leerling, die den geheelen cursus had doorloopen, verliet tot dusver het door hem bezochte gymnasium zonder dat hij, al was hij ook alleszitjs in staat het Latijn der colleges te volgen, dalgene had geleerd wat het voornaamste doel van bet gymnasiaal onder wijs, vooral in het laatste tjjdperk moest zijn: op eigen heenen te staan op het uitgebreide veld der wetenschap; hij kwam aan de hoogeschool zonder dat hij door zijn voorafgaande opleiding de ge schiktheid had ontvangen zich zelfstandig te ont wikkelen, op eigen onderzoek af te gaan. Wij wilden slechts in korte woorden er op wijzen, in welken geest, by totstandkoming der wet, het hooger onderwys zal worden hervormd. Om in bijzonderheden te treden ontbreekt ons de ruimte. Alleen vestigen wij ten slotte nog de aandacht op een, ook naar het oordeel van Dr. Rutgers afkeurenswaardigen maatregel van meer huishoudelijken aard, de zoogenaamde rel eg a tie, waarbij aan den student voor altijd het ver blijf aan elke academie wordt ontzegd. Het is de doodstraf, uitgesproken op wetenschappelijk gebied, en daarom alleen reeds behoort zij niet thuis in een maatschappij, die ook uit haar strafwetboek de doodstraf heeft geschrapt. De relegatie is in strijd met den geest van het ontwerp, immers hoe zwaar een vergrijp zij, het pleit nog niet altijd tegen de wetenschappelijke ontwikkeling van hem die het beging, en boven alles: die straf zou een onherroepelijke vernietiging van de toekomst des veroordeelden ten gevolge hebben. Komt de wet tot stand, men zal niet meer een academie bezoeken om advocaat enz. te wor den, maar om éen of meer vakken van weten schap te beoefenendan eerst zullen de hooge scholen brandpunten van beschaving zijn. LEIDEN, 16 Februari. Bij de heden op het Raadhuis gehouden aanbesteding van brugwerken waren minste in schrijvers: voor het vernieuwen der Vrouwenbrug over den Rijn, de firma D. A. Schrellen en C°. alhier, voor f 5830; voor idem der Pauwbrug op de Oude Vest, de Koninklyke Nederlandsche Grofsmederij alhier, voor 9665voor het her stellen der Schrijversbrug buiten de Zijlpoort, S. Van Leeuwen, mr. timmerman alhier, voor 1399 voor het vernieuwen van overdekken van eenige houten bruggen, A. Hardeman, mr. timmerman alhier, voor f 1002. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 53, f 27.50. 5.60 en 2.85, de laagste f 52 f 26.50, f 5.20 en /2.75. De sluiting der rnail naar Padang en Ba tavia, te verzenden per stoomschip Koning der Nederlandengeschiedt den 20sten Februari na aankomst van trein III (N. Holl. spoorweg) des avonds te 10 u. 50 m. Laatste lichting te Leiden op denzelfden dag te 7 uren des avonds. De werkende leden der Vereeniging Harmonie" gaven gisteravond in de Stadszaal de aangekon digde voorstelling, die behalve door den bescherm heer Mr. B. Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen, van 's-Hage, en deniet-werkende leden met hunne dames, door vele belangstellen den werd bijgewoond. De zaal was ter wederszijden van het tooneel op smaakvolle wijze met groen en de nationale en oranjekleuren versierd. Nadat de beide tooneelstukken„De Matroos" en „Het muntbiljet van duizend gulden," over 't algemeen zeer ten genoege van het publiek, getuige de talrijke toejuichingen, waren afgespeeld, vereenigde men zich tot een bal, waaraan door velen werd deelgenomen en dat bijzonder geanimeerd was. Bij velen zal deze feestviering ongetwijfeld nog lang in aangename herinnering blijven; terwijl door hen zeker tevens de wensch werd gekoesterd, dat „Harmonie" steeds, maar ook altijd voorwaarts, den ingeslagen weg moge betreden. Over het registreeren van kleine bewegingen sprak Vrijdag de hoogleeraar A. Heynsius, van Leiden, in de vergadering van het te Haarlem gevestigde genootschap „Oefening in Wetenschap pen". In eene belangrijke en boeiende rede schetste hij den vooruitgang der physiologie in de laatste jaren, en betoogde hij, dat deze voor een groot deel te danken is aan eene methode van onderzoek, die veroorlooft om allerlei in het levend organisme onophoudelijk plaats grijpende of opzet telijk daarin voortgebrachte bewegingen zich zelf te doen opteekenen; zoodat daarna de bijzonder heden in tijd en ruimte daarvan nauwkeurig kunnen herkend worden. De hiertoe vereischte toestellen werden in werking vertoond, en, ook met behulp van vergroote afbeeldingen, zeer duide lijk verklaard. De verbroedering der Groningsche en Utrecht- sche studenten is Vrijdag te Amsterdam gevierd met een diner in het Paleis voor Volksvlijt, waar aan ook eenige Leidsche en Amsterdamsche studiosi deelnamen. Zaterdag-namiddag was er réunie in Hel Vosje en 's avonds hebben de heeren en corps de voorstelling in het circus Carré bijgewoond. Heden in den vroegen morgen is uit de Geeregracht opgevischt het lijk van den opperman M. C., alhier woonachtig. Gistermiddag omstreeks halfeen had nabij de Kweekschool voor zeevaart een jongentje het ongeluk spelende te water te geraken. Een ma troos sprong den kleine na en slaagde er in hem te redden. Uil Groningen is het bericht ontvangen, dat Dr. Chantepie de la Saussaye Zaterdag aldaar is overleden. Te Katwijk aan Zee is beroepen Ds. Piper, pred. te Muiden. Ds. Van der Pot, predikant bij de Remon- slrantsche gemeente te Waddinxveen, heeft voor de beroeping naar Oude Wetering bedankt. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën en die van den Minister van Oorlog op Donderdag 19 Februari a. s. zullen niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 18 Februari, des voormiddags te elf uren.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1