den zin der wet was, bij arrest van gisteren het vonnis der Rechtbank volkomen bevestigd. "Volgens het Algemeen Dagblad van Ned. Indië zijn De Jong, Behagel en Verlind te Batavia aangekomen om onder den inspecteur Schuilenburg werkzaam te. zijn. Te Parijs ziet men tegenwoordig een driespan van zebra's, welke dieren vroeger ge acht werden niet te kunnen worden getemd. Om het zoover te brengen dat zij in het tuig liepen en gehoorzaamden, heeft men hen eerst twee jaar lang in een stal met paarden geplaatst, om hen aan het gedruisch te gewennen en hen daarna langen tijd bij de hand rondgeleid. Het geduld is thans door de uitkomst bekroond. Van Delfshaven is naar het huis van arrest te Rotterdam overgebracht een persoon, die verdacht wordt van zich eenige dagen gele den te Schoonderloo aan diefstal met verzwarende omstandigheden te hebben schuldig gemaakt. De verdachte heeft reeds vroeger een correctioneel vonnis van 3 jaren en een crimineel vonnis van vijf jaren ondergaan. Dezer dagen brak te Oosterhout vroeg in den morgen brand uit even buiten de kom der gemeente op de dusgenaamde Voorheide, in eene huizing, bewoond door 4 gezinnen. De brand weer was spoedig op de plaats des onheils en voorkwam de uitbreiding van den brand, die in de dicht bevolkte arbeidersbuurt spoedig grooten voortgang had kunnen maken. Van het brandend gebouw, alsmede van de inboedels, kon weinig gered worden. Een hond en eene geit kwamen in de vlammen om. Van de oorzaak is weinig met zekerheid te zeggen. Uit Sliedrecht wordt gemeld: Dezer dagen is in 't naburige Wijngaarden ingebroken in een schuur van den bouwman J. Aantjes, waar men een jong rund den kop afgezaagd en van het lichaam de beste stukken medegenomen heeft. Uit Maassluis wordt gemeld: Maan dag-middag is een binnenkomende schoener, ver moedelijk Deensche, naam onbekend, op de West verongelukt. Vijf man, uitmakende de equipage, hebben zich in hunne jol willen redden, doch zijn allen verdronken. Het schip is geheel weg. De reddingsboot der Z.-H. reddingmaatschappij, ge stationeerd aan den Hoek van Holland, door een stoomboot uitgesleept, heeft te vergeefs al het mogelijke gedaan tot redding der equipage. INGEZONDEN. Met genoegen hebben wij vernomen dat bet Quartett, onder directie van Jean Bekker, ook onze stad den 25sten dezer maand met een bezoek zal vereeren. Werkelijk begonnen wij te wanhopen aan de mogelijkheid dat het viertal binnen onze gemeente nog zou optredeniels dat velen zeer zouden betreurd hebben, daar de herinnering aan de uitvoering van vorige keeren van dien aard is, dat wij gerust mogen verklaren dat hun komst alhier met ingenomenheid wordt tegemoet gezien. Gaarne echter zouden wij zien dat bij deze gelegenheid de prijs van toegang tot dit concert niet te hoog werd gesteld, b. v. f 1, of daaromtrent, daar het alsdan te verwach ten is, dat er eerder plaatsen te kort komen, dan dat er onbezet zullen blijven. Aangaande het succes dat deze heeren overal hebben, behoeven wij slechts mede te deelen, dat zij eerst voornemens waren, in het begin van Februari ons land te verlaten en dat zij nu nog dermate overal tot het geven van uitvoe ringen worden uitgenoodigd, dat er vooreerst aan geen vertrek te denken valt. X. Y. Z. Gelijk schier nimmer een genoegen onver mengd wordt gesmaakt, zoo werd ook de feestdag van gisteren op treurige wijze ontluisterd door de bittere ervaringen, die men opdeed èn ten aanzien van het Leidsche plebs èn ten aanzien der Leidsche politiemacht. De gecostumeerde stu denten, die de straten doorkruisten, waren voort durend aan de ergerlijkste baldadigheden en de grofste beleedigingen van het gemeen ten prooi. Voorwaar men is niet te hard, zoo men met den naam van „gemeen" die menschenmassa bestempelt, die door het zien alleen van iets, wat uitmunt door geestigheid van opvatting of netheid van uitvoering, haar vernielingszucht voelt ontbranden, die door onbeschaamdheid gesteund, zich op de op de jammerlijkste wijze in de werkelijkheid openbaart. Een sierlijk uitgedost student, die op een velocipède zich voortbewoog, was steeds door welwillende medewerking van het publiek aan de grootste gevaren blootgesteld. Een ander zag zich plotselijk van zijn hoofddeksel beroofd, terwijl aan een derde de panden van zijn rok werden ontscheurd. Alle dergelijke tooneelen grepen plaats op klaarlichten dag, in het drukste deel der stad, onder de oogen eener keurbende van dienders. Aan het einde van den middag stond gedurende meer dan een half uur voor het huis van den confiseur Sasse een dicht opeengehoopte volks massa geschaard, om elk gecostumeerd persoon, die het waagde daar te verschijnen, met een stormregen van sneeuwballen te begroeten. En, o toeval! geen enkel diender kwam al dien tijd in de nabijheid van die toch weinig verscholen buurt. Waar de laagste volksklassen zoozeer toonen zonder eenige ontwikkeling van gevoel te zijn, alle piëteit jegens de hoogere standen te hebben uitgeschud, daar beseft men des te meer van hoe groote waarde het zou zijn een politiemacht te bezitten, die, zoo al niet door haar prestige, althans door haren krachtigen arm het gepeupel wist te beteugelen. Was het aan de eene zijde bedroevend om te zien hoe de dienders zich bepaalden tot het leveren eener ironie op hetgeen zij weten moesten, aan den anderen kant ontvingen ook zij een ontmoedigend loon, die in deze stad gewis niet het minst krachtdadig toonen te begrij pen, welke de plichten zijn der hoogere standen tegenover hunne minder bevoorrechte mede- menschen. D. P. D. Fabius. 9 Febr. 1874. BUITENLAND. Frankrij k. Het Hof van Assises van Melun heeft prins Soutzo (wegens tweegevecht), veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, zijne twee getuigen tot drie jaren en de twee getuigen van prins Ghika tot twee jaren van dezelfde straf. De heer Herisson (radicaal) is in het depar tement Haute-Saone tot afgevaardigde gekozen met 37,000 stemmen tegen 29,000 op den her tog de Marmier. Zaterdag zette den heer Favre zijn pleidooi, voort. Hij herinnerde daarin o. a. aan tal van feiten die vooral van belang kunnen geacht worden \oor het Nederlandsche publiek. Toen Naundorft van Londen, na zijne uitzetting uit Frankrijk, te Rot terdam aankwam (de Nederlandsche consul had hem een pas afgegeven op den naam van Charles Louis de Bourbon), moest hij 48 uren aan boord van de Batavier vertoeven, alvorens aan wal te stappen. Hij verklaarde aan den inspecteur van politie, dat hij in gezelschap van een Engelsch hoofdofficier reisdemaar de inspecteur antwoordde gij hebt een pas op den naam van Charles Louis de Bourbon, en gij zijt de hertog van Norman- dië. De inspecteur nam hem den pas af en zond dien aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Toen wendde Naundorft zich tot den advocaat Van Buren, die slappen deed tot teruggave van den pas. De heer Van Buren ontving hierop ten antwoord, dat de man, voor wien hij zich in de bres stelde, een aanzienlijk staatkundig persoon was dat de Nederlandsche regeering hem niet als prin s kon erkennen, zonder zich in diplomatieke moeilijk heden te wikkelen. Men zocht Naundorft toen te bewegen naar Londen terug te keeren. Doch hij wilde dit niet. De Minister van Justitie verklaarde zich toen bereid, aan zijne collega's een voorstel te doen, volgens hetwelk Charles Louis de Bourbon de Ministers van Oorlog en van Marine zou laten oor- deelen over een door hem (Naundorft) uitgevonden nieuw soort van geschut, en, bijaldien zijne uit vinding bleek te voldoen, een contract met hem zou sluiten, waarbij hij zijn geheim aan de Neder landsche regeering zou verkoopen. De proeven met het nieuwe geschut genomen voldeden in alle opzichten, en alzoo werd het contract gesloten. De Nederlandsche regeering liet tevens door alle middelen, die haar ten dienste stonden, een onder zoek instellen naar den oorsprong van den persoon, met wien zij in onderhandeling was getreden, en het is haar, volgens den heer Favre, gebleken, dat hij werkelijk de man was, voor wien hij zich uitgaf: de hertog van Normandië, zoon van Lodewijk XVI. België. Het Hof van Assises van Oost-Vlaanderen heeft uitspraak gedaan in de zaak van De Kerckhove en De By, beschuldigd van diefstal bij den heer Penaranda. De hoofdbeschuldigde, De Kerckhove, is (bij verstek) veroordeeld tot tien jaren opsluiting en in de kosten van het rechtsgeding; Céline Mohimont, echtgenoote van De By, tot drie jaren gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan den diefstal, en tot twee jaren wegens het helen van het gestolene; en Paul De By tot twee jaren voor elk dier misdrijven. Adolphe De By is vrijge sproken. Duitse hl and. Volgens een bericht uit Ostrowo is aan den Aartsbisschop van Posen toegestaan, zich in de gevangenis voor eigen rekening van alles te laten bedienen en dagbladen er op na te houden. Voor 't overige is hij er aan de algemeene instructiën onderworpen. Volgens een bericht uit Posen is hij tegen 24 dezer andermaal voor de districts rechtbank aldaar gedagvaard wegens overtreding der kerkelijk-politieke wetten. David Friedrich Strauss, schrijver van het bekende werk Het leven van Jezusis Zondag te Ludwigsburg overleden. De Rijksdag heeft den heer Forckenbeck, van de nationaal-liberale partij, tot president geko zen; prins Hohenlohe, oud-liberaal, tot eersten vice-presidentden heer Haenel, van de Fort- schritts-parlij, tot tweeden vice-president. Dr. B. J. Hilgers, professor in de theologie te Bonn, een van de hoofden der Oud-Katholieke beweging, is dezer dagen overleden. De Keulsche Commissie, die naar Franken- thal was afgevaardigd om proefnemingen te doen met de groote Keizersklok voor den Keulschen Dom, is laatstleden Woensdag teruggekeerd. Er is besloten vooralsnog niets omtrent hare bevin ding openbaar te maken. Volgens de Köln. Zei- tung heeft het onderzoek een alleszins bevredigend resultaat opgeleverd. Groot-Britannië. Naar de Jewish Chronicle verzekert, is de heer Saul Isaac, 't nieuw verkozen lid voor Not tingham, de eerste Israëliet die als conservatief in 't Huis der gemeenten zal zitting nemen. Alweer een spoorwegongeluk van den eersten rang. De expres van Exeter naar Londen, die de snelste trein heet te zijn van de wereld, en be kend is onder den naam van The flying Dutch man (de vliegende Hollander), is nabij VVest- Drayton op een goedertrein geloopen, die op een verkeerd spoor stond. Daarop is de expres van Londen naar Exeler komen aanrennen, en is, bij gebrek aan behoorlijk seinen, in den puinhoop beland die de baan over haar geheele breedte versperde. Vreeselijke verwoesting, 't Aantal dooden en gewonden is nog onbekend. Zwitserland De bevolking in St. Gallen heeft met 20441 stemmen tegen 17079 de wet aangenomen, waarbij straften bedreigd worden tegen vergrijpen van den kansel gepleegd. Op grond van art. 57 der Bondsconstitutie, luidende: „Het Bond heeft het recht, alle voor de veiligheid des lands gevaarlijke vreemdelingen van het Zwitsersch grondgebied te verwijderen",, heeft de Bondsraad last gegeven om den abbé Collet, betrokken in de zaak van het Katholiek adres aan de Mogendheden, over de grenzen te brengen. Wegens gemis van zekere nadere gegevens is een nader onderzoek omtrent het stuk-zelf voorloopig gestaakt. Telegrammen. Weenen, 9 Februari. De Wiener Zeilung bevat een eigenhandig schrijven van den Keizer aan den Minister-president Auersperg, waarin 's Keizers tevredenheid wordt betuigd over de tot hiertoe door de Regeering genomen maatregelen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2