LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4295. A0. 1874. Dinsdag 10 Februari. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 rebelsf 1.05. Iedere regel meer0.17a. Groolcrc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, f> Februari. Heden legde Prof. M. De Vries het rectoraat neder met het houden van eene Latijnsche rede voering de Academici Lugduno Batava liber- tatis praesidio, d. i. over de Leidsche Hooge- school, steun der vrijheid. De redenaar wees in hreede trekken er op, hoe de vrijheid oorspronkelijk het doel der vestiging van de Hoogeschool geweest is en langs welke middelen en op welke wijze onze voorouderen dit doel hebben trachten Ie verwezenlijken; hoe alle instellingen van vroegeren en lateren tijd vrijheid hebben geademd; hoe de Hooge school niet was eene muffe scholastische in stelling, maar eene vrije en zelfstandige Uni versiteit in den eigenlijken zin van het woord, eene corporatie aan wier hoofd niet stond een Kanselier of een Inspecteur, maar Cura toren, door de slaten wel is waar gekozen, maar geenszins onder hun macht; hoe er verder vrij heid was voor de Professoren wat te onderwijzen, vrijheid voor de studenten wat te leerengeen tucht als in kloosters of seminaria, geen voor geschreven dwangcolleges weinige examina en niet streng. Hoe het wijders aan dat vrije leven te danken was dat vele uit den vreemde deze Hoogeschool kwamen bezoeken, gelijk men aan de andere zijde er op uit was beroemde ge leerden tegen groole opoffering aan de Academie te verbinden; hoe deze vrijheid ademende geest heeft teweeggebracht dat men in de bangste tijden alles veil had voor waarheid en recht en hoe eindelijk deze geest tot den huidigen dag steeds is blijven voortduren. De redenaar wees er ten laatste op hoe wel is waar onze wetten overal de vrijheid hul digen, doch niettemin een waakzame vijand poogt in te sluipen, die zich niet ontziet, tot zelfs in de volksvertegenwoordiging, op onze Hoogeschool een blaam te werpendat wel is waar nog geene vrees bestaat, dat dergelijke eenzijdige bekrompenheid in Nederland ooit zege vieren zal, doch niettemin voortdurende zorg en waakzaamheid worden vereischt, wil men niet verrast of overrompeld worden. Tot de handha ving dier vrijheid worden de krachten van het jeugdige geslacht, bepaaldelijk die van de alumni onzer Hoogeschool, opgeroepen. Hel is onmogelijk van deze zoo schoone rede zelfs eene flauwe schets te gevenmen moet ze gehoord hebben om ze te genieten. Voldoende zij het mede te deelen, dat niet tegenstaande de redenaar niet minder dan 2>/2 uur gesproken heeft, de geestdrift, die hij wist op te wekken, geen oogeriblik verzwakte en het talrijk auditorium aan zijne lippen bleef han gen. Was het wonder waar niet alleen eene sierlijke maar eene mannelijke taal gesproken werd, waardig om tot het geletterd en niet ge letterd publiek door te dringen! Blijkens een telegram van den luit.-generaal an Swielen, gedagleekend 4 dezer en in den laten avond van den 7den bij het departement van Ko loniën ontvangen, was er sedert 29 Januari niets belangrijks voorgevallen, en ook de toetreding tot onderwerping niet vooruitgegaan. In het binnen land aangelegd wordende versterkingen getuigden van eene voortdurend vijandige houding van hoof den, maar gaven geene bezorgdheid, daar het slechts plaatselijke middelen van tegenstand zijn, die gemakkelijk onschadelijk kunnen gemaakt worden. Door de verovering van den Kraton is de kracht der verdediging gebroken, en wat ver der geschiedt slechts partieel. De kleine man scheen voor de voortzetting der vijandelijkheden minder gestemd. Het kamp der expeditionaire troepen werd niet meer gealarmeerd, In enkele in de nabijheid gelegen kampongs waren de vrouwen teruggekeerd; ook werden door enkelen boomvruchten en andere kleinigheden te koop gebracht, en het volk bewoog zich, in tegenstelling met vroeger, op eigen terrein ongewapend. Dit deed den opperbevelhebber raad zaam achten om eenigen tijd van bezinning te geven alvorens handelend op te treden, en af te wachten wat de vredesgezinden zullen doen. De dood des Sullans wordt bevestigd. De cholera was door de gegunde rust belangrijk afgenomen. Bg de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pr'yzen 51, 26,50, 5.50 en ƒ2.80; de laagste ƒ51, 25.50, 5.20 en 2.65. Ter gelegenheid van den dies natalis wap perde gisteren en heden van de openbare en vele particuliere gebouwen de vaderlandsche driekleur, terwijl vooral hedenmiddag door de rijtoeren van eenige heeren studenten in bontgekleurde costumes door de stad eene buitengewone drukte heerschte. In het eerste nommer van Iiygieiaweek blad voor de gezondheidsleer in Nederland, onder redactie van A. H. Israels te Amsterdam, staat o. a. het volgende te lezen Hoe t er onder onze sleden uitziet. Een verslag van den gemeente-architect over het ruimen van riolen te Leiden, geeft ons ge legenheid een blik te werpen op den toestand, waarin vele riolen in onze steden verkeeren. In de „Narmslraat", van de Beestenmarkt naar de Binnenvest, moest een riool worden ontruimd. Bij het maken van een opening aan de Binnen vest bleek al dadelijk, dat een overwelving van de rioolmonding aldaar ontbrak. Zij was door een bedekking met planken vervangen en die planken waren vermolmd. De wanden van het riool ge leken meer op gestapelde puin dan op metsel werken. Nadat het dicht ineengeperste vuil, dat elke doorlating van privaatstofïen en regenwater had tegengehouden, was weggeruimd, moesten nieuwe wanden en een nieuw gewelf worden ge metseld. Men ging voort met het openen van het riool. Er werden 32 openingen gemaakt. Overal werd dezelfde toestand gevondendichte massa's zand, door het ontstaan van gaten in 't riool daarin gevallen, vast ineengedrongen privaatvuil, dikwijls slechts „met een pikhouweel los te ma ken;" grootendeels ingevallen metselwei ken, met of zonder behoorlijke dekking. Bovendien werden 6 groote dwarsriolen en 12 kleinere spruiten ge opend, die allen geruimd en meer of minder vernieuwd moesten worden. Ook werden de kolken geledigd en de waterkanalen weder in staat ge bracht water door te laten. De geheele lengte geruimd riool was 160 meiers. Toen de hoofd riolen en takken geledigd waren, begon de inhoud der spruiten binnen de huizen bijna overal ter stond weg te vloeien. Er werden niet minder dan 8 pramen met 68 scheepstonnen, d. i. omstreeks 60 kubieke meters, rioolstof weggevoerd. Hierdoor werden ongeveer 50 woningen gebaat. Men denke zich het gevaar, waarmede 60 kubieke meiers rioolstoffen in den bodem de omgeving bedreigen Bij het openen van een ander riool, in de Galg straat, vond men daar denzelfden toestand. Gedu rende het ruimen sprong de inhoud van de sprui ten in de huizen, die door het verstopte riool geen uitweg had kunnen vinden, en dus onder de huizen was blijven staan, somtijds met geweld los. Vijf schuitvrachten, met 45 scheepston riool- vuil, d. i. omstreeks 43 kubieke meters, werden vervoerd. Ondertusschen waren de klachten der bewoners van de Nieuwsteeg over de zoogenaamde „Arkegracht", bij den dag toegenomen. Deze be gint op het Rapenburg nabij de Heerensteeg en loopt in kromme richting onder huizen, binnen plaatsen en tuinen naar een grooten beerput nabij de Salomonsteeg. Van den toestand dien men aldaar aantrof „laat zich geen denkbeeld vormen,1' zegt de gemeente-architect. De dan eens smaller, dan eens wijder wordende, dan eens hooger, dan eens lager liggende overwelfde gracht, die eene lengte heeft van ongeveer 130 meters, was tot de kruin toe gevuld met het afzichtelijkste vuil, dat stijf ineengedrongen en voor een groot deel een vaste massa geworden was. Elke afloop van kolken, pompwater enz. werd tegengehouden, het welk gepaard met een aantal verstopte privaten, ingevallen kruinen en afdekkingen met planken, hier en daar onder de vloeren der woonvertrek ken aangetroffen, hetgeen een hoogst onhoudbaren en ten uiterste voor de gezondheid gevaarlijken staat van zaken veroorzaakte. Zoo ziet het er onder onze steden uit. Zaterdag had te Katwijk aan den Rijn de plechtige teraardebestelling plaats van wijlen den heer M. A. F. H. Hoffman, ridder van den Ned. Leeuw, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Te halfacht verliet de begrafenisstoet het woonhuis van den overledene op den Kneu terdijk in Den Haag, voorafgegaan door Uvee boden van de Eerste Kamer en vier boden van de Tweede Kamer en begeleid door een volgkoets. Aan den Benoordenhout gekomen, werden de leden van den stoet per as naar de Haagsche Schouw vervoerd, waar te elf uren de plechtige optocht werd hervat en zich nog vijf koetsen met leden der familie en verdere belangstellenden achter den lijkwagen aansloten. Te Valkenburg werd de sombere trein onder het doortrekken ontvangen met klokkengelui, en weldra werd ook te Katwijk het dof gebrom van de doodklok ver nomen, 'twelk werd voortgezet tot de eenvoudige eikenhouten kist met zilveren naamplaat op een baar de kerk was ingedragen. Daar schaarden de bloedverwanten van den afgestorvene en al degenen die op zijn uitdrukkelijk verlangen waren gevolgd, zich voor de baar, ten einde den heer Koelman, leeraar der Hervormde gemeente te Katwijk, te volgen in het biddend woord dat door hem werd gesproken tot lof van hem die zulk een welbesteed leven had geleid, en tot troost en opwekking van de betrekkingen die zulk een gevoelig verlies had den geleden. Daarop werd nog het woord ge voerd door den heer Messchert van Vollenhoven, oud-burgemeester van Amsterdam, lid van de Tweede Kamer, als lid der familie, en den heer Van Voorthuysen, predikant te Voorburg, waarna baron Van Wassenaer van Gatwijck, schoonzoon van den overledene, zijn dank betuigde voor de betoonde belangstelling. Nu werd de baar weder opgenomen en buiten de kerk naar den ingang van den grafkelder der familie Van Was senaer Cat wij ck gedragen, waar het lijk in alle stilte werd bijgezet. De inschrijvingen voor het geschenk, Z. M. aan te bieden, hebben te Woerden bedragen 220. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Aukes, van Nieuwediep naar Batavia, kwam 6 dezer, te 7 uren des morgens, te Port Said aan, en zou Zaterdag de reis vervolgen. Alles wel aan boord.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1