lijnig teekenen, boetseeren, zingen, declameeren, acteeren, enz. De luit.-ter-zee der 1ste kl. A. P. Hoogh- winkel wordt met den 11 den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te "Willemsoord. Z. M. heeft de na te melden benoemingen van burgemeesters tot secretaris hunner gemeente goedgekeurd, als: van \V. J. Bekker, burgem. van Bedum; van P. H. Ceulen, burgem. van St. Pieter, en van Jhr. J. Van Beyma, burgem. van Zuidwolde. Gemengd Nieuws. Aan het Oranjeplein in Den Haag kreeg gisteren een echtpaar een hevige ruzie, waarbij de man een paar honden tegen zijn vrouw ophitste, die haar vreeselijke wonden in de armen en beenen hebben gebeten. Eenige burgers scho ten toe om de twistenden te scheiden, en hebben den man met assistentie van een agent naar het politiebureel overgebracht. Door de politie in Den Haag is weer een diefstal van gas ontdekt, thans ten huize van een tapper, die sinds geruimen tijd van het gas door de fabriek verstrekt geen gebruik maakte maar toch een gaspit des avonds ontstak, waartoe hij een buis had aangelegd naar den sedert dien tijd afgesloten, maar zich nog in zijn woning be vindenden meter. Volgens gerucht moet in den zuid westhoek der gemeente Apeldoorn, onder Hoen- derloo, een wild zwijn zijn gezien en is Z. M. de Koning Dinsdag-middag, vergezeld van HD. jagermeester en eenige andere heeren, derwaarts gereden om zoo mogelijk de verblijfplaats van het dier op te sporen, waarop dan den volgenden dag jacht zou gemaakt worden. Uit Vlijmen wordt gemeld: ln den laatsten tijd hebben de drie voorzoons van den landbouwer De Laat hun stiefvader dikwijls mishan deld; zells ontving De L. daarbij eene wonde aan het hoofd. Geruimen tijd reeds moet de verhouding tus- schen den vader en zijne kinderen zeer onaangenaam geweest zijn, zoo zelfs, dat de eerste bijna nooit aan tafel mocht komen eten en in den stal moest slapen, dikwijls zegt men zonder avondeten te ontvan gen. De ontaarde vrouw schijnt hare liefdelooze kin deren in hun boosaardig verzet tegen het vaderlijk ge zag te stijven. Is het te verwonderen, dat deze gruwe lijke feiten, eenmaal algemeen ruchtbaar geworden, de verontwaardiging der gansche gemeente opwek ten Verleden Zaterdag werd den zonen door eene tallooze schaar eene ruwe demonstralie gebracht en Zondag bij het naar huis gaan uit de kerk escorteerden hen weer honderden, die hun onder gezang en geschreeuw hunne wreedheid verweten. In den nacht tusschen Zondag en Maandag werden de glazen in de woning verbrijzeld. Maandag durfden zij zich niet op straat vertoonen, en de algemeene verbittering tegen hen maakte dit raadzaam. De maréchaussées uit 's-IIerlogenbosch waren ter plaatse, wat verdere ongeregeldheden heeft voorkomen. Naar wij vernemen heeft de vader op aandrang van velen een aanklacht tegen zijne zonen ingediend en is daarop door de politie tegen hen proces-verbaal opgemaakt. In de laatste vijf-en-twintig jaar is de handel in salpeter op eene verwonderlijke wijze in Peru toegenomen. In 1848 waren drie schepen voldoende om het product naar Europa over te brengen, terwijl nu gemiddeld een honderdtal vaartuigen in de haven van lquique op lading wachten. Een spoorweg verbindt de salpeterdis- triclen met de haven. Langs dien weg vindt men een-en-dertig salpeterfabrieken, van de beste werk tuigen voorzien en geschikt om 1250 ton daags te produceeren. Een-en-twintig nieuwe labrieken zijn in aanbouw; zoodat, naar berekening, na ver loop van eenigen tijd de productie 19000 ton daags zal bedragen. De Amerikaanse he bladen deelen eenige bijzonderheden mede omtrent het overlijden van de Siamesche tweelingbroeders. Chang was gedeeltelijk verlamd en gaf zich aan den drank over om zijn pijnen te verdoovcn. In de laatste dagen was hij zóo zwak geworden dat hij zich niet meer staande kon houden en beiden waren verplicht te bed te blijven liggen. Daags voor hun dood waf en ze echter nog eens opgestaan; des nachts werd Chang door den doodstrijd overvallen en te vier uren bezweek hij daarin. Dit greep Eng zoozeer aan, dat hij als waanzinnig was van verdriet. Toen dit smartgevoel een weinig scheen te zijn bedaard, volgde een zoodanige afmatting, dat Eng geheel buiten kennis geraakte, hetgeen de bloedverwanten van de beide broeders, die het bed omringden, den spoedigen dood, ook van hem, deed vreezen. Eu inderdaad, twee uren later gaf ook Eng den geest. De Anlwerpsche Précurseur deelt eene menschlievende daad mede, door een der pom piers dier stad hij een brand verricht, die aldaar jl. Zondag-avond of nacht in een estaminet heeft plaats gehad. De brand was zoo onverhoeds uit gebarsten en zoo snel toegenomen, dat de be woner van de tweede verdieping, in de heer- schende verwarring, zijn zesjarig zoontje in een brandend vertrek had achtergelaten. Nadat eerst een vijftienjarig jongeling geheel vrijwillig eene poging had gedaan om in het vertrek te klim men, maar door den rook en de vlammen terug gedreven was, klom de spuitgast Keusters de ladder op, sloeg het venster stuk en sprong mid den in het brandende vertrek. Ondanks de brand wonden, die hij bekwam, had hij het geluk den reeds bedwelmden knaap te bereiken en te red den. De wonden van Keusters zijn gelukkig niet van een gevaarlijken aard. Te Borlay in het graafschap Kent heeft zekere John Perky zijn oude moeder, bij wie hij inwoonde, van het leven beroofd, uit wraak, dat zij haar toestemming niet wilde geven lot zijn huwelijk met een buurmeisje, dat hij had leeren kennen, en dat, na door hem te zijn bedankt, reeds spoedig met een ander in 't huwelijk was getreden. De moordenaar heeft zich daarna opgehangen. Dronkenschap was ook hier niet vreemd aan het misdrijf. Dit voorval heeft in de gemeente een groote opschudding veroor zaakt. De politie te Kampen heeft Zondag avond, ten huize van den logementhouder Schwab aldaar, gearresteerd zekeren J. H. Bos, trijpwever, die aldaar in den turfbak werd verscholen gevon den. Hij was in 't bezit van eenige gestolen voor werpen, en had ook in de vorige week zich aan diefstal schuldig gemaakt. Hij is naar 't huis van arrest overgebracht. De begrafenis van den op zoo jam merlijke wijze omgekomen stationschef van de rue de la Loi te Brussel, Van Hoye, heeft onder den toevloed eener groote menigte plaats gehad, zoo dat de kapel van het St.-Janshospitaal niet alle aanwezigen kon bevatten. Vooral de ambtenaren van de spoorwegen waren in grooten getale aan wezig. Het lijk werd gedragen door bedienden van den spoorweg en is bijgezet op het kerkhof St.-Josse ten Noode. Een diepe en indrukwekkende stille heer&chte onder de menigte, die zeer be gaan is met de familie van het ongelukkig slacht offer. Een persoon, wiens gesprekken vermoedens van schuld of medeplichtigheid hadden opgewekt, is in hechtenis genomen, doch den volgenden dag by gebrek aan verdere bewijzen op vrije voeten gesteld. BUITENLAND. Ouitschland. In hel geestelijk seminarium te Dillingen heb ben de leerlingen geweigerd, de lessen van een der leeraren bij te wonen, op grond dat zij met zijne gevoelens niet instemmen. Men weet niet of zij dit uit eigen beweging, dan wel op raad van anderen hebben gedaan. De Beiersche regee ring heeft daaromtrent een onderzoek ingesteld. Spanje. Uit Estella wordt gemeld, dat de generaal Moriones de stad Vittoria tot basis zijner opera- tién heeft gekozen, om Bilbao te hulp te komen, dat door de Carlisten is bedreigd. H'y hoopt die stad over Durango te b:reiken; als hel hem namelijk gelukt zich door de liniën der Gai listen, die de hoogten van Villareal bezet houden om hem den pas af te snijden, heen te slaan. Volgens tijdingen uit Barcelona zal generaal Yzquierdo zich eerstdaags tegen de Carlisten in 'tveld begesen. Hij heelt de dagbladen te Bar celona aangemaand, over de beweging der regee- ringstroepen een diep stilzwijgen in acht te nemen. De quaestie over de benoeming van civiele gouverneurs is beslist. De Gaceta deelt reeds de benoemingen mede van 44 dezer titularissen. Italië. De discussiën over het wetsontwerp tot invoe ring van den leerplicht worden geregeld in de Kamer voortgezet. De quaestie betreffende het godsdienstig onderwijs is reeds beslist. De Kamer heeft art. 2 aangenomen, hetwelk bepaalt dat de kinderen, volgens een officieel handboek, onder wezen zullen worden in de beginselen van recht vaardigheid en zedeleer, waarop de Staatsinstel lingen rusten, terwijl het al of niet geven van onderwijs in den godsdienst (Catechismus) op de openbare scholen overgelaten wordt aan de ge meentebesturen. Voor 't overige zijn de ouders en pastoors in alle opzichten vrij, de kinderen buiten de school onderwijs in den godsdienst te geven. De Regeering heeft, op eene interpellatie in de Kamer van afgevaardigden, geantwoord dat zij de openbaarmaking der stukken door generaal Lamarmora afkeurt. Zij gaf' verder te kennen, dat zij grooten prijs stelt op de vriendschappe lijke betrekkingen met Duilschland, waarmede Italië tegenover de ultramontaansche party éen en dezelfde belangen heeft. Telegrammen. Parijs, 4 Februari. Mac Mahon heeft een be zoek gebracht aan het hoog gerechtshof. In ant woord op een toespraak van den Voorzitter, zeide Mac Mahon, dat hij alles zou doen om den bloei van handel en nijverheid te herstellen. Hij liet zich zeer stellig uit over den zevenjarigen duur van z'yn presidentschap en verklaarde, dat hij gedurende die zeven jaren rust en orde, langs wet tel ij ken weg hersteld, zou handhaven. Hij drukta de verwachting uit, dat de gemoederen tot kalmte zouden komen en hij over zeven jaren Frankrijk aan zichzelf zou kunnen teruggeven. Rome, 4 Februari. De Kamer heeft met 140 tegen 107 stemmen het ontwerp van wet op het verplicht lager onderwijs verworpen. Versailles, 4 Februari. In de Kamer heeft de heer Clapier eene belasting op de geweven stof fen voorgesteld. De heeren Pouyer Quertier en Deseilligny betreden dit voorstel, dat daarop verworpen werd met 462 tegen 145 stemmen. Weeneii, 4 Februari. De Neue Freie Presse deelt den woordelijken inhoud mede eener circu laire van den Italiaanschen Minister Visconti Venosta, van 1 Januari 11., waarin hij ten krach tigste opkomt tegen de bewering, dat de verkie zing van een Paus te Rome niet vrij en onge hinderd zou kunnen plaats hebben. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het kan tongerecht alhier, van 26 Januari: 4 wegens het maken van nachtelijk burenge rucht 1 hel uit het raam op straat afschieten van een geweer; 6 het in hunne winkels voor handen hebben van maten en gewichten, voor zien van het afkeuringsmerk van den ijk; 4 het rijden in verkeerde richting; 1 het ongedekt dragen van vuur over den openbaren weg; 1 het buiten een openbare waterplaats datgene te hebben verricht, waartoe die inrichtingen zijn bestemd1 het, zonder voorzien te zijn van acte of permissie, met een aalschaar te hebben gevischt. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag 2 uren. Tegenwoordig de heeren v. d. Brandeler, voor zitter, Stoffels, De Fremery, Lezwijn, Hartevelt, Juta, Suringar, Seelig, Tromp, Eigeman, Buys, Bijleveld, Veefkind, Du Rieu, Dercksen, v. Heu- kelom, v. Outeren, lvrantz, Verster, v. Wensen,. Wltewaall, Cock en Coudsmit. Afwezig met kennisgeving, de heer Le Poole. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt daarna mede dat o. a_ zijn ingekomen eenige dispositiën van Gedeputeerde

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2