In den nacht van 9 op 10 Dec. werden de troepen een paar malen gealarmeerd. Den lOden Dec. heeft de generaal-majoor Verspijck, zonder noemenswaardigen tegenstand te ondervinden, kampong Gighen bezet. Tot op dien datum be droeg het aantal gekwetsten aan onze zijde een tiental. Op den lOden deden zich vijf nieuwe choleragevallen voor. Den 11 den ontscheepte de opperbevelhebber met den staf te kampong Gighen. In den morgen en des namiddags werd het bivouac door eenige Atjineezen verontrust. Als een ge volg van de op dien dag onder de luit.-kolonels Pel en Engel in zuidelijke en zuidwestelijke rich ting uitgevoerde verkenningen, waarbij men drie gekwetsten bekwam, trok den 12den Dec. de 3de brigade (kolonel Schultze) de monding der Gighen- rivier over; zij kwam in den namiddag in het bivouac Kotta Moesapi. De 2de brigade (kolonel Wiggers van Kerchem) bleef in Gighen positie houden. In den morgen van den 13den geschiedde een verkenning naar de monding van de Atjin- rivier, waarbij men 3 gekwetsten bekwam, terwijl een dwangarbeider werd gedood. Aan de mon ding werden veel werken waargenomen, zoodanig samengesteld, dat daartegen met krachtiger mid delen, dan ter beschikking van de veldartillerie stonden, geageerd moest worden. Nadere verken ningen zouden nog moeten uitmaken op welke wijze die werken moesten worden aangetast. Derhalve werd besloten de 2de brigade van Gighen te doen oprukken en zich voor eenige dagen in te richten. Daartoe werden de sterkten Moesapi en Perak bezet. De officieren waren allen wel: de gezondheidstoestand der minderen was veel beter dan aan boord; het gunstige weder scheen daarop veel invloed te hebben. Sedert de ont scheping was geen regen meer gevallen. Een sterke noordoosten bries maakte het op den dag aan het strand verkwikkend. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heeren W. Van Binsbergen, geboren te Hooglanden IJ. De Koek, geboren te Utrecht. Door de Z.-Hollandsche reddingmaatschappij is aan C. Dito een prachtig gegraveerde gouden medaille vereerd „wegens het redden van schip breukelingen in de gevaarlijkste toestanden, ge durende een tijdvak van meer dan 20 jaren". Volgens telegrafisch bericht, is het stoom schip Maas, van Rotterdam naar New-York, gis teren te 3 uren Lizard gepasseerd. Alles wel. Morgen zal de Haagsche afdeeling van de ver- eeniging ter bevordering van Fabriek- en Hand- werksnijverheid eene vergadering houden, waarin besproken zal worden het rapport der commissie in zake de wet op den ijk der gasmeters. Ver der zal er gelegenheid bestaan ter bezichtiging van voorwerpen der Weener tentoonstelling, waar aan door den heer W. Hoven eene verklaring zal worden gegeven. Dit jaar worden het volgend aantal plaatsen opengesteld aan de Kon. Mil. Academie te Breda: voor den dienst hier te lande inf. 45, artill. 40, genie 9; voor den dienst in Oost-Indié: inf. 20, eaval. 2, artill. 8, genie 24. Uit eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 30 Januari jl. bevat tende eenige beschouwingen en opmerkingen, voortgevloeid uit het onderzoek der verslagen nopens de inspectiën, in den afgeloopen zomer gehouden over de verlofgangers der militie te land, blijkt dat die rapporten over het algemeen een goeden indruk hebben gemaakt; vooral de wijze, waarop het onderzoek heeft plaats gehad, geeft over het geheel reden tot tevredenheid; het geleide der ter inspectie verschijnenden door de gemeente-veldwachters wenscht de Minister niet verplichtend gesteld te zien, terwijl door Z. Exc. nogmaals het wenschelyke betoogd wordt der aan wijzing van lokalen tot het houden van het on derzoek bij ongunstige weersgesteldheid. De 1ste luit.-adj. G. E. Haarsma, van het 7de reg. inf., is op zijn verzoek voor den tijd van twee jaren op non-act. gesteld, builen bezwaar van de schatkist. De Nederlandsche Bank had op 2 Febr. bij een rnunlmateriaal van f 122,321,430.675 voor eene som van 10I,858,354.065 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het rnunlmateriaal op zijne beurt f 40,743,341.625 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noo- dig zou wezen. De 2de luit. der cavalerie op non-activiteit W. C. G. Van Weideren baron Rengers, wordt te rekenen van 1 Mei a. s. weder bij het 4de reg. huzaren te Deventer in activiteit gesteld. Tot commandeur der Orde van de Eiken kroon is benoemd de heer J. Philippart, vice-pre sident der Prins Hendrik-spoorwegmaatschappij. Z. M. heeft J. Baken benoemd tot burge meester der gem. Westerhoven; aan den hoofd directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut Dr. C. H. D. Buys Ballot, voor zoo veel het jaar 1874 betreft, opnieuw opgedragen de waarneming van de betrekkingen van directeur van het Instituut, afdeeling waarnemingen te land, en directeur van het observatorium te Utrecht aan Mr. J. J. Bolman, op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag verleend als president der arrond.-rechtbank te Sneekmet ingang van 15 Febr. a. s. benoemd tot plaatsverv. kanton rechter te Horst P. J. Janssen, burgem. der ge meente Horst; en J. H. F. Lemmens, inspect, der buurtwegen in Limburg, wonende te Horst. Z. M. heeft Dr. P. L. Muller, te Haarlem, met ingang van 1 dezer, benoemd tot tijdelijk beambte bij 's Rijks ArchiefN. J. Van der Lee, hoofdingenieur van den Waterstaat, benoemd tot ridder der prde van den Ned. Leeuwmet ingang van 1 April a. s., aan N. J. Van der Lee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofding. 1ste kl. van den waterstaat, met dankbetuiging voor de diensten den lande bewezen, en behou dens aanspraak op pensioen; met ingang van dien datum benoemdtot inspect, van den water staat, den hoofdingen. 1ste kl. Jhr. J. R. T. Ortt tot hoofdingen. van den waterst. 1ste kl., de hoofding. 2de kl. J. De Kruyff, J. Strootman, J. A. A. Waldorp en II. S. J. Rose; 2de kl., de ingenieurs 1ste kl. L. J. Du Celliée Muller, G. Van Diesen en L. A. Reuvenstot ingenieur van den waterstaat 1ste kl., de ingenieurs 2de kl. A. M. K. W. baron Van Ittersum en W. J. S. J. Blom; 2de kl., de ingenieurs 3dekl. G. A. Escher, J. W. Welcker en J. A. E. Musquetier; 3de kl., de adsp.-ingenieurs Jhr. H. Van Capellen en G. B. Schuurman. Gemengd. Nieuws. Eene weduwe te Charlois heeft gis teren haar 85sten verjaardag gevierd, in het be zit van 223 kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen. De suikerfabriek (in liquidatie) te Lemele bij Deventer is met al hare gebouwen en landerijen geveild voor de som, van f 88,240. Alleen de suikerfabriek was ingezet op ƒ60,000. De arrond.-rechtbank te Maastricht, ofschoon aannemende dat de verschillende daad zaken, aan de vennooten der gefailleerde firma Math. Tielens te laste gelegd, wettig en overtui gend zijn bewezen, heeft bij arrest beslist dat die daadzaken van geen invloed zijn geweest op de boekhouding, en mitsdien de drie beklaagden, de heeren A. en V. Tielens en Cl. Bruis, vrijgesproken. Op de Noorder-spoorbaan bij Parijs had voor eenigen tijd 't volgende treffend voorval plaats: Een wisselwachter bemerkte, toen bij des morgens te halfzeven den wissel voor een aanko menden trein moest verzetten, dat zijn dochtertje op 50 meter afstand lusschen de rails liep. Reeds hoorde hij den trein aankomen en vermaande natuurlijk herhaaldelijk het kind zich te ver wijderen. Maar het meisje begreep niets van het gevaar en bleef lusschen de rails springen en dansen. Het kind weg te halen daartoe was het te laat. Daar schoot hem het denkbeeld in liet hoofd, om den wissel niet te verzetten en den trein dus eene andere richting te geven. Maar daaruit kon groot gevaar voor de reizigers ont staan. Bij dien korten strijd tusschen plicht en liefde voor zijn kind behield de eerste de over hand. Hij stelde den wissel recht, had nog even den tijd zyn kind toe te roepen „Ga op den grond liggenen viel in bezwijming. Toen hij weder bijkwam, stond het meisje naast hem. Zij had den raad gevolgd en de trein was over haar heen- gesneld zonder haar te deren. Voor eenigen tijd had in Oost-Prui sen een zonderling sterfgeval plaats. Een herber gier uit het dorpje Skarupken zond zijn zoon te paard naar de naaslbygelegen stad. Des anderen daags vond men den jongen man zijwaarts van den straatweg in de nabijheid van een sloot dood en verbrand naast het paard liggen. Men veron derstelt dat de verbrande in beschonken toestand des avonds de stad verlaten en, door het onvoor zichtig aanstrijken van een lucifer op zijn mouw, wellicht zijn kleederen in brand gestoken heeft. Intusschen schynt hij nog het besef gehad te hebben om zijn paard van den straatweg in de richting van de nabijliggende sloot te sturen, die hij echter niet meer bereikte. In elk geval is het zeer opmerkelijk, dat het paard zich niet ver wijderde toen de jongman met brandende klee deren op den weg viel; men vond het dier des morgens nog vlak naast het verbrande lijk staan. In de Delftsche Courant leest men de volgende advertentieIk ondergeteekende be dank de Heeren van het bestuur der Sociëteit eensgezindhied voor het vertrouwen en genegen- hied mij bijna 3 jaren als eerste bediende ge schonken en ook al de Heeren leden der Sociëteit blijf ik dankbaar voor de liefden en achting die ik van de Heeren heb ondervonden de eenigen reden waarom ik mijn betrekking bedankt hebt is omdat ik van de Meid onregtvaardig gelastert ben en ik mij voor dergelijken lasteringen verder zal wagten. INGEZONDEN. Geachte Redacteur 'k Ben een man die erg op heeft met die leden van den gemeenteraad welke medewerken tot het nemen van maatregelen in 't belang van den algemeenen gezondheidstoestand, al kost het ook duizenden, zoo een hunner onlangs zeide. Rioleering volgens 't Liernurstelsel, en 't kos teloos verschaffen van goed drinkwater zijn maat regelen welke ik buitengewoon goed acht, natuur lijk voor zoover ik over de werking daarvan oordeelen kan. 't Werpen van vuil in 't water is bij de alge- meene politie-verordening strafbaar gesteld, ook al met het oog op den gezondheidstoestand van Leidens ingezetenen. Werpt mijn vrouw dus vuil in 't water en wordt zulks gezien door een politie-agent, dan zal zij, en zeer terecht, gestraft worden maar Nu kwam ik hedenmiddag langs de Binnen vestgracht, achter hel Plantsoen, en het water in die gracht was geheel overdekt met een vuil witte drijvende massa, veel gelijkende op zee schuim. Ook het water van den Nieuwen Rijn tot aan de Langestraat deelde in 'tzelfde lot. Die vuile drijvende massa was alkornstig uit eene der fabrieken. Ik wilde u nu vragen, M. de R., zou er geen mogelijkheid bestaan, om fabrikanten op een andere manier het vuil uit hunne fabrieken te doen ver wijderen 7 Iemand die een blik asch in 't water werpt, wordt bekeurd, en moeten dan fabrikanten, die in een oogenbhk het water van twee en meer grachten vuil en ongezond maken, niet bekeurd worden Indien ik eens lid van den gemeenteraad was, en let wel, geen fabrikant, ik verzeker u, zoo spoedig de politie-verordening herzien moest wor den, dat door mij een voorstel gedaan zou worden, om ook de strafbepaling op het in het water werpen van vuilnis, toepasselijk te maken op het door fabriekvuil ontreinigen van een gracht. Uw Dw. 3 Febr. 74. F. KOLONIE IV. BATAVIA, 25 December. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië zijn nog de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tvveej. verlof naar Ned. weg. ziekte, aan den hulppre diker ten dienste der inl. christen-gem. Ie Sapa- roea R. Bossert; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den posthouder der Ivarimon-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2