„een Landschap"; op N°. 656 eene schilderij van E. P. Mirani„een gezicht op de Veluwe"op N°. 677 eene schilderij van G. W. Hoevenaar„een Land schap"; op N°. 692 eene schilderij van HR. v. d. Flier; „een Landschap"op Nos. 163, 254 en 616 een compleet ex. van „Les Oeuvres de William Unger d'après les maitres anciens. Commenteés par Mr. G. Vosmaer"; op Nos. 268, 497 en 627 een compleet ex. van de „Frans-Hals-Galerij. Etsen van William Unger; tekst van Mr. C. Vosmaer"; op N°. 177 eene Chromolithographie van Tresling en C°. „de Stier van Potter"; op N°. 439 een idem: „de Schuttersmaaltijd van Van der Helst"; op N°. 532 een idem: „de St.-Nicolaasavond van Jan Steen"; op Nos. 334, 487 en 601 een ex. Ned. Geschiedenis en Volksleven, serie A geb. op Nos. 11 en 564 een ex. Consciences Roman tische Werken 8 dln. geb.; op Nos. 51, 136, 260, 452, 578 en 602 een ex. J. J. CremerDistels in 't Weiland, geb. met pl.; op Nos. 45, 193, 242, 348, 540 en 587 een ex. Java's bewoners, door E. Hardouin en W. L. Ritter, geb. met pl.op Nos. 93, 199, 271, 340, 414 en 623 een ex. Sprookjens en Verhalen van H. C. Andersen, geb.; op Nos. 143,194, 303,485,588 en 650 een ex. Stichtelijk Huisboek van J. J. L. Ten Kate, geb.op Nos. 147, 229, 289, 508, 565 en 620 een ex. Gedichten van Lord Byron door J. J. L. Ten Kate, geb.; op Nos. 75,191,272,457, 636 en 685 een ex. De Jobeïde door J. J. L. Ten Kale geb.op Nos. 137,255, 304,325,562 en 679 een ex. Klikspaan's Studenten-typen geb. met pl.op Nos. 82, 237, 385, 514, 516 en 573 een ex. Lore- ley." Plaudereien über Holland und seine Be- wohner, door Dr. Sicherer; op Nos. 67, 106, 126, 152, 192, 221, 337, 376, 408, 473, 586 en 662 een ex. Novellen van J. J. Cremer. Aan de overige Nos. is ten deel gevallen een nieuw oorspronkelijk werk van een onzer Nederlandsche auteurs. Met de eerstvertrekkende Indische post op 6 Febr. a. s., en verder van veertien tot veertien dagen, wordt uit Nederland rechtstreeks over Brindisi en met de Britsche pakketbooten over Penang, eene brievenmaal verzonden aan het veldpostkantoor Atjin, bevattende de brieven, ge drukte stukken en monsters voor de expeditionaire troepen in Atjin, voor het personeel behoorende tot de maritieme middelen in de wateren van Atjin, en voor het verdere personeel in Atjin. Het port en de verdere voorwaarden van verzen ding zijn dezelfde als die, welke voor de verzen dingen tusschen Nederland en Nederlandsch Indië over Brindisi van kracht zijn. De brieven kunnen dus gefrankeerd tol bestemming tegen een port van 60 cent per 15 grammen of ongefrankeerd worden verzonden. Eene aanwijzing op het adres „via Brindisi", „via Penang", of dergelijke is noodzakelijk. Er wordt omgekeerd mede langs denzelfden weg eene brievenmaal door het veld postkantoor Atjin naar Nederland verzonden. Per telegram is bericht ontvangen, dat bij de laatste operatie tegen den Kraton van Atjin de 1ste luitenant bij het corps mariniers J. P. Smith door een kogel aan den linkerarm gewond is. De kwetsuur is niet gevaarlijk en de kogel uit den arm verwijderd. De soirée, gisteravond door den Minister van Koloniën gegeven, bij gelegenheid der over winning op Atjin, was zeer luisterrijk. Een groot aantal genoodigden bewoog zich in de schitterend verlichte en keurig met bloemen en groen ver sierde zaal, die uitzicht geeft op den tuin, in het fond waarvan een verlicht chassinet was aange bracht, voorstellende het beeld van den vrede, omringd door de namen van den opperbevelhebber en de commandanten van land- en zeemacht bij de expeditie. De partij werd bijgewoond door den Prins van Oranje, de Ministers, Gezanten, leden van den Staatsraad en der Staten-generaal, door leden der hofhouding, militaire autoriteiten, hoofd ambtenaren bij de departementen van Koloniën en Marine, andere hooge Staatsambtenaren, den Commissaris des Konings en tal van aanzienlijken. Het feest duurde tot lang na middernacht en werd opgeluisterd door muziek en dans. Men meldt uit Middelburg, dat de Zeeuwsche hoofdcommissie voor het koningsgeschenk reeds een zilveren ornament met Zeeuwsche zinnebeelden besteld heetl, dat vóór de aanbieding in de ge meenten van Zeeland zal tentoongesteld worden. De Minister van Fin. heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat in het jaar 1874 kunnen worden aangesteld 14 surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen; waarvoor in éen der laatste maan den van het jaar 1874, op nader vast te stellen plaats en dagen, een vergelijkend examen zal worden afgenomen. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat in den loop van dit jaar zestig commiezen der vierde klasse der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen, kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van f 420'sjaars, en eene gratificatie van f 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld; dat in de maand Juli 1874 een onder zoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitan ten voor die betrekking, waarvoor in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven, en in de eerste gronden der reken kunde; dat voor gepasporteerde onderofficieren die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, het maximum van leeftijd op 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaren is bepaald. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid van de Prov. staten van Noord-Holland in het hoofdkiesdistrict Schagen, zijn uitgebracht 1028 stemmen, waarvan 1024 geldig. Gekozen is de heer Jhr. Mr. D. Van Foreest, met 605 stemmen; de heer Th. J. Waller verkreeg 419. Met het Nederlandsch schip Soderham kapt. Visser, met een lading hout van Moulmain naar Amsterdam bestemd, is een gedeelte der equipage van het afgekeurde oorlogsstoomschip Djambi te Nieuwediep gekomen. De gezagvoerder was wegens muiterij onder zijn volk aan de Kaap de Goede Hoop binnengeloopen en had daar uit genoemde equipage zijne ontbrekende bemanning aangevuld. Het stoomschip Harringtonvan Java naar Rotterdam, is 25 Januari met gebroken machine te Suez aangekomen. Volgens ontvangen telegram van kapitein Mac Moutrey, zal de reparatie veer tien dagen aanhouden. De heer F. Fokkens Jr. is gesteld ter be schikking van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. De behoelte aan manschappen bij het corps mariniers is zoo groot, dat er nu nauwelijks een lOOtal manschappen aan den wal zijn. In weer wil van den veel voordeeliger dienst bij de marine dan bij het leger, zoowel wat tractementen als pensioen betreft, melden zich bijna geen personen aan, om bij het corps dienst te nemen. G-emengd Nieuws. Te Kleef is op den 21 sten des mor gens even vóór vijf uren, na een eenigszins storm- achtigen nacht, bij een geheel betrokken lucht een meteoor waargenomen van bijzondere licht- kracht. Hij ging van het Z. Z. O. naai het N. N. W. Toen door een hevigen knal, die aan donder deed denken, de aandacht op het verschijnsel werd gevestigd, was het voorste gedeelte of de kern reeds achter de heuvelen verdwenentoch bleef nog ongeveer 5 seconden een minstens 20 graad lange en een halven graad breede vurige en fonke lende streep zichtbaar. Lieden die het verschijnsel in zijn geheel hebben gezien, verklaarden nog nimmer zulk een groote vallende ster gezien te hebben. De slag, dien het springen van den vuur kogel veroorzaakte, was zoo hevig dat slapende personen er door ontwaakten. 't Is by nader onderzoek gebleken dat bij den moord op Van Oye, den Brusselschen stationschef, de geldkist bestolen is. Het onder zoek naar de moordenaars wordt met ijver voort gezet. De kapitein van de Engelsche bark Miipadie jl. Maandag met vier zijner manschap pen ter reede van Vlissingen gered weid door de manschappen van het Belgische loodswezen, heeft aan zijne redders eene belooning van 100 toe gekend. Donderdag stond voor de arrond.- rechtbank te Utrecht terecht C. V., die in den nacht van 2 op 3 Januari den Amsterdam- schen student L. C. met een kruik een slag op het hoofd gegeven had, zoodat deze bewusteloos tegen den grond viel. Het openbaar ministerie eischte eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. Zekere graaf De Laubier heeft zich dezer dagen te Parijs uit de voeten gemaakt met verduistering, ten nadeele eener firma aldaar, van een halssieraad van brillanten, te zamen wegende ongeveer 100 karaat en van een paar brillanten oorhangers van ongeveer 30 karaat. Hij is ge signaleerd in het Politieblad en bij ontdekking wordt bij het Departement van Justitie bericht ingewacht. Uit Drenthe meldt men, dat een der tienjarige jongeling, werkzaam in eene der glas blazerijen te Nieuw-Buinen, gemeente Borger, in deze week door een der arbeiders, wegens eene kleinigheid, zóo erg mishandeld is, dat hij reeds kort daarna overleed. De dader is gevlucht, en wel naar Pruisisch grondgebied. Op de lijn tusschen Edinburg en Glasgow had Dinsdag-ochtend een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats. Een sneltrein reed in volle vaart op een goederentrein, die op een dwarsspoor stond. Zestien personen bleven op de plek dood, akelig verminkt. Voor 't leven van vele zwaar gekwetsten wordt gevreesd. Ook deze slach ting moet weder aan zorgeloosheid en slechte schikkingen geweten worden. Uit Houtrijk en Polanen (gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude) schrijft men: Heden, 29 dezer, is alhier onteigend en afgemaakt een varken, dat door hondsdolheid was aangetast. Naar men zegt, was ook dit dier gebeten door den hond, die zich in de gemeente had vertoond en door wien reeds meer gevallen van dien aard hebben plaats gehad. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Woensdag 28 Januari jl. was voor het Dep. Koudekerk der Maatschappij „tot Nut van 't Al gemeen" eene meer dan gewone vergadering, getuige de buitengewone toevloed zoowel van leden als niet-leden des Dep., welke laalsten vooral ruim gebruik maakten van de vrijgevigheid van het Bestuur, zoo zelfs dat de president zich ge noodzaakt zag de te groote massa liefhebbers te doen verwijderenen geen wonder dat men zich als 't ware \erdrong om een plaatsje in de zaal machtig te worden, want het Reciteer-college- „van Lennep", uit Leiden, zou op dien avond de gewone spreekbeurt vervangen door de voordracht van onderscheidene gedichten en het opvoeren van een fragment uit het blijspel „Hieronimus Jamaar" van Helvetius Van den Bergh en het blijspel „Genezen", welk laatste stukje dan ook vooral in den geest van het publiek scheen te vallen jammer echter dat het bestuur bij zoo'n opeen pakking van menschen voor geen betere ven tilatie had gezorgd, want de tropische hitte moet, vooral voor de sprekers, zeer lastig zijn geweest. Lang zal voorzeker die avond, zoo bij het Bestuur als bij de leden der Maatschappij in aangename herinnering blijven en zeker niet het minst bij de lieve boerinnetjes, wier lachspieren zoo zeer door de koddige voordrachten en het spel van den ouden huisknecht Bastiaan, ia „Ge nezen," werden in beweging gebracht. Reden waarom ik hiervoor een plaatsje in uw veelgelezen blad verzoek is, omdat ik daarin wel melding vond gemaakt van de bewuste Nuts-Ver- gadering en de uitreiking van eereblijken aan twee ingezetenen van de gemeente, doch niet van de werkzaamheden door genoemd College „Van Lennep", en dat Coll. zeker wel den dank van alle aanwezigen zal .hebben ingeoogst voor de zoo belanglooze opluistering der Nuts-Vergadering van het Dep. Koudekerk. J. S. BUITENLAND. Frankrij k. In de Nationale Vergadering heeft de heer Magne bij het debat over de voorgestelde nieuwe

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2