LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4287. A0. 1874. Zaterdag 31 Januari. PRIJS DEZER COURAJiT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 «Januari. Gisteravond trad in de vergadering met dames van het alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer Dr. J. Ten Brink, van Den Haag, als spreker op. Eene vergelijking tusschen Buister en Dickens, ontleend aan twee verschillende werken van beide beroemde schrijvers, was het onderwerp zijner inderdaad boeiende rede. De levendige en aan schouwelijke voordracht van den spreker werd door het talrijk gehoor zichtbaar op hoogen prijs gesteld. Hedenmorgen te omstreeks 8 uren is door twee baggerlieden uit de Langegracht opgehaald het lijk van C M. Bekooij, oud 58 jaren, wasch- vrouw, laatst, wonende op den Vliet alhier. Zij werd sedert vier weken vermistvolgens gerucht zouden onaangenaamheden hiervan de oorzaak zijn. Gisteravond is in Den Haag door het kies college van de Hervormde Kerk uit het bestaande zestal het volgende drietal voor het beroep van een predikant opgemaaktDs. Hoogerzeil, te Arnhem; Ds. Hoogenhuijzen, te Steenwijk; Dr. Gerth van Wijck, te Groningen. Hel Amsterdamsche comité van het Roode Kruis heeft van een onbekende, door tusschen- komst van den heer F. G. W., de aanzienlijke gift van 4200 ontvangen, ten behoeve van de krijgslieden, die deelnemen aan de expeditie te Atjin. Gisteren is in Den Haag aanbesteed het bouwen van fundeeringwerken en doorgangen met kaaimuren en de onderbouw van de draaibruggen in het open havenfront te Amsterdam. De minste inschrijvers waren Gebr. Schoonenburg te Amster dam, voor f 1.179.000. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den lslen October van dit jaar wederom jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospilaal te Am sterdam te worden opgeleid tot officier-van-gez. voor den dienst hier te lande en in de Koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van zeventien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. Hei volgende getal plaatsen wordt ter aan vulling opengesteld, als: voor officieren-van-gez. hier te lande 16, in Oost-Indië 25, in West- Indië 4 en apothekers hier te lande 8. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 4 Februari, des voormiddags te elf Uren. Het bericht omtrent eene schenking, die door den hoogleeraar Linteloo de Geer aan de R. K. Kerk te Jutphaas zou gedaan zijn, is onjuist. Alleen de landerijen, behoorende bij het buiten- i goed Zwanenburg, onder Jutphaas gelegen, zijn door den hoogleeraar aangekocht, niet het buiten zelf. Uit Schiedam wordt van 28 Januari ge meld Heerschte gedurende den geheelen dag van gisteren een prettige, opgewekte geest onder Schiedams ingezetenen, waaruit ten duidelijkste bleek, hoezeer men verheugd was over de behaalde zege te Atjin, de avond van dien dag zette de kroon op den feestvierenden zin van het algemeen. Reeds vroeg in den avond liepen honderden kin deren zingende langs de straten, en wel fen ge volge van het uitreiken van een toepasselijk feest liedje op de scholen. Te 8 uren vereenigde zich de feestcommissie voor 12 Mei 1874 in Musis Sacrumten einde een optocht te organiseeren, in den loop van den dag op 't touw gezet, en daarbij hoofdzakelijk geholpen en gesteund door de schilderschool van den heer P. Van der Burg en de muziek-vereeniging „Apollo." Met de muziek- vereeniging voorop, toog de feestcommissie, ge volgd door een ridder der Militaire Willemsorde, Musis Sacrum uit, begeleid door de volgende banieren, allen ontworpen, geschilderd en gedragen door de leerlingen van bovengenoemde schilder school „Hulde aan de overwinnaars van Atjin Hulde aan Van Swieten! Hulde aan Kohier Hulde aan den Gouverneur-Generaal Loudon Hulde aan Fransen van de Putte." Hierop volgde een vierkant chassinet met schuine hoeken en van binnen verlicht, voorstellende den Kraton. Aan den eenen kant zag men een krijgsman, met de rechterhand zijn chacot zwaaiende, in de andere hand de Hollandsche vlag, de eerste np den Kraton; met het omschrift: „Hulde aan den eerste op Atjins Kraton." Aan den anderen kant las men: „Heil aan Koning en Vaderland," met het borstbeeld van Willem 111 in een lauwer krans. Aan de achterzijde: Dank aan het Indische leger en de vloot," aan de voorzijde: „Neerlands roem gehandhaatd," terwijl de schuine hoeken met tropeeën voorzien waren. Daarna volgden nog de banieren, waarop te lezen stond: „Hulde aan Verspijck" en „Hulde en dank aan de gesneuvelden." De optocht richtte zich ten eerste naar de Groote Markt, waar hij driemaal om het stadhuis defileerde, voor het bordes stand hield en de feestcommissie den Burgemeester en den Gemeenteraad, aldaar vereenigd, den gelukwensch toebracht over de behaalde overwinning. Eenige officieren der schutterij brachten eveneens hun heilgroet aan de Stedelijke Regeering, terwijl de muziek der schutterij, daartoe uitgenoodigd, eenige vaderlandsche stukken ten beste gaf, om de feestvreugde te verhoogen. Vervolgens trok de optocht door verschillende straten en grachten naar Musis Sacrum terug, waar men eenigen tijd genoeglijk en opgeruimd bijeen bleef. Het Schiedamsche Scherpschutterscorps was te halfnegen uit de exercitie-schuur gelrokken met de muziek voorop. Op de Groote Markt werden een paar volksliederen geblazen en een paar andere stukken, waarna het corps door de voor naamste straten trok en op enkele plaatsen halt hield en muziek maakte. Beide oplochten werden door fakkellicht opge luisterd en op en in de nabijheid van de Markt werden bengaalsch vuur en vuurwerken afgestoken. De muziek der schutterij werd in den middag door de in de Haven, het Hoofd en de Kielhaven liggende schepen met driemaal op en neer laten der vlaggen gesalueerd. Aan een woning aldaar meikte men een afbeelding van het Metalen Kruis op, omgeven door vlaggen, geïllumineerd en waarboven een bord was aangebracht, waarop de wooiden: „Hulde aan generaal Van Swieten." Tot laat in den nacht hield de vroolijke stem ming ook langs de straten aan. Te rekenen van 15 Februari, zullen volgens resolutie van den Minister van Financiën de post en telegraafkantoren te Heusden, Weert en Franeker worden vereenigd; zijnde tot directeurs dier vereenigde kantoren benoemd: G. Vos Jr. te Heusden, J Veltman te Weert en G. G. Govers te Franeker. Z. M. heeft aan J. Schalkwijk, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ellemeet, onder dankbetuiging voor de diensten gedurende een reeks van jaren in die betrekking bewezenen in zijn plaats als zoodanig benoemd J. M. De Glopper, ten einde deze betrekking met die van burgemeester der gemeente Eikerzee gelijktijdig waar te nemen. Gemengd Nieuws. Een Engelschman heelt dezer dagen de zonderlinge weddenschap aangegaan, om in den tijd, dat een huisjesslak de ruimte van dertig duim op een met fijne suiker bestrooiden steen aflegt, zelf een wandeling te maken van tien uren gaans. In den loop van de volgende week zal die curieuse wedren tusschen een mensch en een slak te Newmarket plaats hebben. De inzet is niet minder dan 1000 p. st. Gansch Brussel is diep ontroerd door een moord welke jl. Maandag bij klaarlichten dag gepleegd is op den stationschef Van Oye, een 30jarig oppassend man. De verslagene was aan het station van den ringspoorweg in de Rue de la Loi werkzaam, en belast met de afgifte van kaartjes en het toezicht op het vertrek en de aankomst van de treinen. Maandag-middag tegen 2 uren werd hij te midden van groote drukte gemist, doch men dacht dat hij in een der bureaux zou zijn en stelde niet dadelijk een onderzoek in. Den volgenden morgen was hij nog steeds niet terug en toen begon men nasporingen, in het werk te stellen. In den aanvang waren die vruch teloos, tot het geblaf van het hondje des ver slagenen de opmerkzaamheid der bezoekers op het magazijn vestigde. De magazijndeur werd openge broken, want de sleutel was niet te vinden, en bij het binnentreden vond men er het op onge looflijk wreede wijze verminkte lijk van den sta tionschef. De voorwerpen van waarde waren den vermoorde ontnomen, evenzeer was dit het geval met eenig geld uit de kas en 1500 postzegels van 10 centimes. Tot dusver weet men nog niet of de geldkist, waarvan Van Oye den sleutel be zat, die nu echter verdwenen is, beroofd werd van haren inhoud: eene som van 1532 franken. Geen spoor is tot dusver van den moordenaar ontdekt. In Engeland had dezer dagen een werkman, die 's avonds met een lantaarn in de hand alleen in een looierij werkzaam was, het ongeluk in een der looiputten te vallen. Zijn licht ging uit, er was niemand die hem kon helpen en het duurde verscheidene uren eer hij er in slaagde in de duisternis weder op vasten grond te komen, wel gezond, en ongedeerd, maar van top tot teen met de scherpe looistof overdekt. De werking van die slof heeft den looier geheel \an uiterlijk doen veranderen: zijn huid is don kergroen geworden en heefi volkomen het aanzien van marokko-leder gekregen. Zelfs zijne eigene vrouw herkende hem op het eerste gezicht volstrekt niet. Men zegt dat er geen middel bekend is om den man te ontgroenen, zoodat hij waar schijnlijk zijn leven lang die onnatuurlijke kleur zal behouden. Twee zaken betreffende valschheid in geschrif'e maakten gisteren het onderwerp van behandeling bij het prov. gerechtshof uit. In de eerste zaak betrof het een strijdlustige tegen Atjin. De persoon, F. S. genaamd, wetende dat hij te oud was, om voor de koloniën in dienst te treden, voorzag zich in October van het vorige I jaar van daartoe vereischt wordende papieren, maar gaf daarin op den naam van zijn broeder

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1