LEIDSCH DAGBLAD. JN°. 4284. A0. 1874. Woensdag 28 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BEIMCHTEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art 15 dier Wet voor de Nationale Militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19dejaar waren ingetreden en ulzoo de geborenen in 1855), ver plicht zijn, zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclien den lsteii en den Sisten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen ▼{in die aangifte verplicht isen dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art 183 der meergemelde Wet, wordt gestraft met boete van f 25 tot f 100. 'Voor hen. die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter geireente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt .gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRAN DELER, Bargera. E KIST, Secretari'9 Leiden, 17 Januari 1874. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der Wet van den 29 Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staatsblad n°. 72); Doen te weten: dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1873 voor de Nationale Militie ingeschre venen, van den 24sten dezer maand tot den 2den Februari e. k., ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd; 'dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebracht aan den Commis saris des Konings in deze provincie, schriftelijk op onge zegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1874. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER, Hoofd van het gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 26sten dezer maand invorderbaar verklaard, kohier der grond belasting op de gebouwde eri ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1874, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. QjWijders worden den ingezetenen herinnerd de bepa lingen der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), dat zij verplicht zijn van alle stichtingen, herbou wingen, bij of opbouwingen of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der wet vallende, binnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der ge bouwen, aangifte te doen bij het Bestuur der gemeente waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte rechtstreeks, zonder tussclienkomst van derden, dage lijks (zon- en feestdagen uitgezonderd) van tien tot drie uren, ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, 1 v. d. BRANDELER. Leiden, 27 Januari 1874. LEIDEN, 27 Januari. Een telegram van luit.-gen. Van Swieten, ge- dagteekend Atjin 24 Jan., aangeboden te Penang den 26sten des namiddags, meldtDe Kraton is ons. Door eene omvattende beweging, gisteren heden gedaan, is de Kraton geheel berend en de gemeenschap met het omgelegen land afgesneden. De sterkte was toen niet meer houdbaar. Terwijl de beweging om het Oosten van den Kraton heden werd voortgezet, is die sterkte door eenige compagnieën van het 14de bataljon aan de Westzijde aangevallen en verlaten ge vonden. Het terrein is van dien aard, dat een aanval de vive force zeker zou zijn afgeslagen en dat zonder deze gelukkige manoeuvre de versterking niet had kunnen worden geforceerd. Nu de vijand zijne gemeenschap verloren had, was de uitslag beslissend. Het verlies is zeer gering, het cijfer echter nog niet met zekerheid bekend. Honing en Vaderland zij geluk gewenscht niet deze overwinning! Hedenmorgen wapperde de vaderlandsche driekleur van de kazerne van het 4de reg. inf. en van de Kweekschool voor Zeevaart als een bewijs van hulde aan de dapperen van het Nederlandsch Indisch leger, die den Kraton van Atjin hebben genomen. Ook uit enkele particuliere woningen was de vlag ontrold. Z. M. heeft benoemd, in de provincie Zuid- Holland, in het 3de militiedistricttot voorzitter den heer K. N. Hengeveld, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Provinciale Staten; tot lid Mr. R. T. Bijleveld, lid van den gemeen teraad van Leidentot zijn plaatsvervanger den heer P. L. C. Driesseri, lid var. den gemeenteraad van Leiden. De 2de luitenant J. G. H. Ehrenberg van het 2de regiment infanterie is in rang en anciën- neteit overgeplaatst bij het 4de regiment infanterie. Op de Vergadering van het Leidsche Depar tement der Nederlandsclie Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid Donderdag 11. werd door den heer W. Boomkamp uit Noord wijk een zeer belangrijke voordracht gehouden. Spreker had zijn onderwerp aan het plantenleven ontleend en deed op zeer heldere wijze uitkomen, hoe de practische land- en tuinbouw alleen dan voldoende uitkomsten zal opleveren, als men genoegzaam toegerust is met theoretische kennis Door tal van voorheelden deed Spreker uitkomen het groote verlies dat land- of tuinbouwer ondervindt bij gebrek aan kennis der theorie. Met een beroep op allen, die in staat zijn die theoretische kennis aan te kweeken en te bevorderen hij hen die zich op land- of tuinbouw toeleggen, besloot hij zijne belangrijke voordracht. Gistermorgen heeft op de Singelstraat al hier een 5jarig meisje, tijdens de afwezigheid harer ouders, vrij ernstige brandwonden over het geheele lichaam bekomen, doordien hare kleederen aan een brandenden vuurhaard vlam hebben gevat. Zij verkeert echter niet in levensgevaar. Naar wij vernemen heeft onze stadgenoot de heer J. K. De Regt een nieuw historisch tooneelspel in 5 bedrijven, getiteld: „Magdalena Moons tijdens het beleg van Leider.," voor de pers gereedgemaakt en zal dit, bij voldoende inteekening, met het oog op het dit jaar hier ter stede te vieren derde eeuwfeest, in Mei of Juni a. s. het licht zien. Bestuurderen der Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam hebben hekend gemaakt, dal Z. M., op voordracht van de door hem benoemde commissie, aan de. heeren N. Steffelaar, W. Steelink Jr., S. Kool, W. J. Oppenoorth en N. Harder, te Amsterdam; J. H. Weitkamp. P. A. i Schipperus en J. H. Doelemari, te Rotterdam; Karei Klinkenberg, M. Boks, P. P. Windt, E. Van der Meer, Th. Mesker, Th. Offermans en mej. Hermine Van der Haas, te 's-Gravenhage C. W. Hoevenaar Jr., te UtrechtTheo. De Bock en Fred. J. Du Chattel, te Leiden, en H. Boss, te Groningen, voor het jaar 1874 eene toelage heeft verleend, volgens art. 11 van het pro gramma. Tot gemeente-ontvanger te Katwijk is be noemd de heer R. J. Slootweg. Aan den heer K. A. Matthes, predikant te Valkenburg, die Zondag j. 1. afscheid van de gemeente nam, na 36 jaar aldaar werkzaam te zijn geweest, is van wege de gemeenteleden als bewijs van hoogachting een kostbaar geschenk aangeboden. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft aan kerkvoogden der Hervormde gemeente te Noordwijkerhout doen toekomen een som van vijftig gulden, als bijdrage in de kosten van her stelling aan het kerkgebouw. Volgens telegraphisch bericht passeerde het stoomschip Prins van Oranjegezagv. Aukes, uit Nieuwediep naar Batavia, den 25sten dezer kaap St.-Vincent. Alles wel. Het stoomschip Maduragezagv. B. Orde man, is jl. Zaterdag na 37 stoomdagen te Batavia aangekomen. Passagiers zeer tevreden. Alles wel aan boord. Het stoomschip Celebesgezagv. C. A. Bak ker, is jl. Donderdag met passagiers, militairen en volle lading naar Europa teruggekeerd. Het stoomschip Borneo zal zeer spoedig volgen. De N. Rott Ct. meldtNauwelijks had de telegraaf gisternamiddag het heuglijk bericht uit Atjin te Piotterdam overgebracht, of er volgde bij onze burgerij eene algemeene betooning van geestdrift. Met eene ongeloofelijke snelheid was het groote nieuws door de stad verspreid. Nog terwijl men bezig was met op het Raadhuis, de Groote Beurs, het Postkantoor en andere openbare gehouwen de vaderlandsche driekleur uit te steken, hadden een groot aantal ingezetenen, als wed ijverende in de uitdrukking van het vaderlandsch gevoel, reeds in allerijl de vlaggen uitgehangen. De blijde mare der „inneming van den Kraton" werd langs de straten letterlijk uitgegalmd. De menigte drong opeen rondom de personen, die de bulletins van het nieuws verspreidden. Tegen den avond nam de drukte nog toe, vooral in de om streken van het Raadhuis Er waren oogenblikken dat men, door den dichten volksdrom heen, het gebouw nauwelijks kon bereiken. D&ar en niet minder langs de Korte Hoogstraat, Hoofdsteeg, Goudsche- en Weste Wagenstraten, alsook in gewoonlijk minder bezochte gedeelten der stad werden van alle kanten kleine vuurwerken, later hier en daar gekleurde vuren ontstoken, terwijl men op onderscheidene plaatsen allerlei groepen, onder het zingen van vaderlandsche liederen, met vaandels zag rondloopen. Het was een drukte, een gejoel, een levendigheid, met éen woordeen ware geïmproviseerde feestavond. Naar wij vernemen, is namens de Sociëteit Amicilia alhier aan generaal Van Swieten een felicitatie-telegram overgeseind. Uit Den Haag wordt gemeld: „Toen gister namiddag, eerst bij gerucht en kort daarop offi cieel, het bericht werd vernomen van het nemen van den Kraton van Atjin, heerschte overal in de slad eene groote mate van opgewektheid en vreugde. Aan verschillende gehouwen werd dade-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1