LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4282. A0. 1874. Maandag 26 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. BERICHT. j Zijdie zich'met 1 Februari op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de nog ver schijnende nummers tot dien datum, gratis. STADS-BERICHTEfl. 'BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax Leidïx doen te weten, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de jnvordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31 »tcn Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en aloor den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde in- vulllingsbiljetten voor het dienstjaar 1874 van af heden 'kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. •Leiden, 20 December 1873. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN roe pen bij deze op alle leveranciers, werkbazeu enz. welke over het afgeloopen jaar 1873 ten laate der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen teD spoedigste, immers vóór Ultimo Januari e-k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1874. pURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van De Heyder C°., fabrikanten alhier, waarbij zij verzoeken om in hunne bleekerij, ge legen in de Looierstraat n° 6, een fornuis te plaatsen en van J. Roodonburg, winkelier, wonende alhier, verzoe kende om petroleum te mogen bewaren in eene berg plaats achter zijn woonhuis in de Haarlemmerstraat n°. 18; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 23 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Dben te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ter^opzichte der informaiièn de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het 'Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 29sten Januari aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen deze verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Januari 1874. BURGExMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 3de Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1873 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den 20sten Januari j.l. en op heden aan den Gemeente Ont vanger ter invordering terhandgesteld, en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, v. d. BRANDELER, Burge. fE. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Januari 1874. LEIDEN, 24 Januari. De loting voor de Nationale militie, lichting 1874, zal te Leiden plaats hebben op 17,18 en 19 Febr. te halftien 's morgens. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 123134 vol wassen personen en van 5464 kinderen. Tot helpster aan de bewaarschool der arrneninrichting te Zwolle is benoemd mejuflrouw M. W. Nieuwenburg, uit Leiden, die den lsten Februari in functie zal treden. Op den 21sten dezer overleed te Lier, in België, de gunstig bekende novellist Mr. Anton. Bergmann, advocaat aldaar. Hij was 38 jaren •oud en sedert 1873 lid der Maatschappij van •Nederlandsche letterkunde. Ook in Noord-Neder- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.174» Groolere lellers naar plaatsruimte. land bezat hij vele vrienden, die zijne edele en goede hoedanigheden op hoogen prijs stelden. De heer B. C. Van Straelen is benoemd tot pastoor te Katwijk aan den Rijn. In Februari of Maart 1874 zal, van wege en binnen den kring van de afdeeling Haarlem mermeer der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, een wedstrijd gehouden worden met zaai- werktuigen. Er zijn aanzienlijke prijzen uitgeloofd. A. s. Dinsdag-namiddag zal te Amsterdam eene buitengewone algemeene vergadering van het Nederlandsch Protestantenbond worden ge houden. Des avonds zal eene openbare samen komst plaats hebben, uitgeschreven door het Hoofdbestuur van genoemd bond, waarbij het kerkelijk vraagstuk, naar aanleiding van het „rap port der Commissie van advies" het onderwerp van behandeling zal uitmaken. Sprekers: de heeren prof. L. W. E. Rauwenhoff van Leiden, W. De Meijer van Wormerveer, P. H. Hugenholtz Jr., F. C. A. Pantekoek, G. Van Gorkum, T. Mod derman van Amsterdam en anderen. Nu de naaste familie van den volgens het jongste regeeringstelegram uit Penang, bij de expeditie tegen Atjin gesneuvelden officier, met de treurige tijding bekend is gemaakt, kan worden medegedeeld dat die officier was de 1ste luitenant G. A. Raaymakers. Tot heden heeft A. Z. op zijn aanvrage in de Haagsche Nieuwsbode 139 brieven ontvangen van kinderen, die op 12 Mei jarig, en nog geen 14 jaren geworden zijn. Onder dezen zijn er 11, die den naam van Willem dragen, 64 jongens en 44 meisjes met verschillende namen. Is het blad goed onderricht, dan ontvangen die kinderen een aandenken voor dien dag; men spreekt van een prachtige plaat, vervaardigd te Groningen bij de firma Scholtens en Zoon, bijzonder geschikt voor het zilveren Koningsfeest. Naar men verneemt, vindt de voorgenomen optocht, die 12 Mei te Utrecht zou plaats hebben, geen voldoenden steun bij vereenigingen enz., zoo dat hiervan niets zal komen. Van wege de concessionarissen van den Oosterspoorweg zal reeds in het begin van Febru ari de aanbesteding van ijzeren spoorstaven met eindverbindingen voor de lijn Amersfoort-Zutfen plaats hebben; te Utrecht zullen daarvoor 1200 te Apeldoorn 3000 ton geleverd moeten worden. Onder het personeel, dat reeds benoemd is voor de met Mei te openen lijnen, bevinden zich onder scheiden beambten van andere spoorwegen. Het aantal personen voor het bedienend personeel, dat zich reeds aangemeld heeft, overschrijdt het cijfer van 300. Aan den leerling der Academie Minerva" te Groningen, H. Boss, is, op voordracht der bevoegde commissie, voor het jaar 1874 een subsidie van f 400 toegekend uit de door Z. M. den Koning bestemde som tot aanmoediging der beeldende kunsten. Het Vaderland meldt: Er is ons gebleken dat vrij algemeen door het laatst ontvangen tele grafisch bericht van den luit-gen. Van Swieten de indruk is verkregen als zoude uit de mede- deeling dat de Kraton, om zijn val zeker te maken, moet worden berend, moeten worden afgeleid, dat die sterkte nu op eenmaal zal worden „bestormd. Voor den oningewijde, en ook ter wegneming van een niet juiste opvatting, laten wij hier volgen wat wij omtrent den aanval van vestingen, aan gaande het hier geldende punt, in het op last van liet Ministerie van Oorlog uitgegeven Handboek der Artillerie vinden opgeteekend „Het beleg wordt voorafgegaan door een nauwe insluiting (berenning) der vesting, welke dan tevens, met haar omtrek, nauwkeurig verkend wordt, ten einde het front van aanval te bepalen. Alle verdere beschikk-ingen en in het bijzonder de plaatsing van de verschil lende parken, depots en werkplaatsen, voor den dienst der artillerie benoodigd, hangen van het gekozen front af. Tijdens de berenning vangt men zoo mogelijk ook terstond aan met het ver vaardigen der benoodigde bekleedingsmiddelen, om daaraan gedurende den werkelijken aanval geen gebrek te hebben." In plaats van aan het bestor men moet hier dus, waar het telegrafisch bericht van berenning spreekt, aan het insluiten van den Kraton worden gedacht. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, is aan E. A. Emanuel, te Tiel, als directeur en administrateur van de schroef- stoombootreederij „Tielsche Koophandel", tot wederopzegging, definitief vergunning verleend voor een stoombootdienst tusschen 's-Bosch en Arnhem, tot vervoer van reizigers, goederen en vee. Bij beschikking van den Minister van Koloniën, zijn de gewezen kweekelingen der Polytechnische school J. A. Hooze, R. Fennema en S. L. G. Birnie als adspirani-ingenieurs ge steld ter beschikking van den Gouverneur-Gene raal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der derde klasse bij het mijnwezen daar te lande. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgemeester van Grubbenvorst P. S. Everts; van Beek en Donk A. Van De Venmet ingang van 1 Febr. a. s. den kapt.-luit. ter zee F. J. G. Van Thiel, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 1400; bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, den luit.-ter-zee lste kl. E. J. Van der Sleyden; tot luit.-ter-zee lste kl., den luit.-ter-zee 2de kl. H. A. De Smit van den Broecke, en tot luit.-ter-zee 2de kl., de adelborsten der lste kl. S. K. Sybrandi en J. G. Roosenburg. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam heeft zich op de Prin- sengracht bij de Runstraat gisternacht een kruiers knecht aan een lantaarnpaal opgehangen. De man had eerst het licht uitgedraaid. Het prov. gerechtshof te Groningen heeft Donderdag een spekslager aldaar schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting in zijne woning, en hern veroordeeld tot een tuchthuis straf van 5 jaren. Woensdag en Donderdag is voor hetzelfde Hof behandeld de zaak van een wagenmaker te Sap- pemeer, beschuldigd van zijne bij hem inwonende dochter in den nacht van 16 op 17 October jl. den hals te hebben afgesneden. De beschuldigde ontkent alle schuld en schrijft den dood van zijn dochter aan zelfmoord toe. De verklaringen der vele getuigen en inzonderheid die van de beide geneeskundigen, welke het lijk der overledene hebben geschouwd, leidden den adv.-generaal tot de overtuiging, dat de beschuldigde den moord heeft bedreven, weshalve hij eischte levenslange tuchthuisstraf. Woensdag e. k. uitspraak. Voor het prov. gerechtshof te s-H e r- genbosch is behandeld de zaak contra Ch. Kivits, 1 I oud 26 jaren, geboren en wonende te Dussen, j beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal i door de ongehuwde moeder gepleegd. De beschul-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1