damProf. P. De Boer, te GroningenC. Van den Brink, te Utrecht; G. Glijm, te Ütrecht;Jhr. Mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet, te Oost- kapelle; R. J. A. Kallenberg van den Bosch, te Teteringen; Jhr. M. Kerens de Wolfrath, te Maas tricht; Mr. F. W. A. baion Van Knobelsdorff van de Gelder, bij Wijhe; J. M. Kraaijenbrink, op het Loo bij Apeldoorn; Dr. L. Mulder, te Arnhem Mr. L. Oldenhuis Gratama, te Assen K. J. W. Ottolander, te Boskoop; Prof. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdam; W. Ramann, te AmsterdamProf. N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht; Prof. W. F. R. Suringar, te Leiden, D. J. V. baron Van Sytzama, te Danturneradeel Dr. G. F. Westerman, te Amsterdam, en J. Van Zoest, te Arnhem. Aan de Italiaansche regeering is verzocht den termijn tot aanmelding voor de inzending van 31 Januari e. k. tot 28 Februari te verlengen; waarin is toegestemd, en tevens verzocht vrijdom van transport langs de Italiaan sche spoorwegen voor de vooiwerpen uit Neder land, die voor de tentoonstelling bestemd zijn. Laatstgemeld verzoek is ook gericht aan de directiën van de verschillende spoorwegmaatschappijen in Nederland, voor zoo ver het transport dier goe deren hier te lande betreft. De directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en van de maatschappij „Nederland" heeft toezegging gedaan, met hare booten de planten voor gemelde tentoonstelting bestemd en uit Nederland komende kosteloos naar een der havens van zuidelijk Italië te vervoeren, onder voorwaarde nochtans dat zij er toe geschikt zijn, gedurende de reis op het dek te blijven staan. Voor meer gevoelige planten zal voor zoo ver er plaatsruimte benedendeks aanwezig mocht zijn, evenzeer vrachtvrij eene geschikte plaats aan gewezen worden. Mocht zulks echter, uithoofde van benoodigde plaatsruimte voor gewone transport goederen, niet kunnen geschieden, dan wordt niet meer dan 40 cents per kubieken voet in rekening ge bracht. Bedoeld vrij vervoer of vervoer tegen ver minderd tarief wordt alléén verleend voor de planten, die bij de hoofdcommissie ter inzending zijn aangegeven en tegen vertoon van een gelei biljet, door haar of een der correspondeerende leden onderteekend af te geven. Ter bekoming van nadere inlichtingen gelieven belanghebbenden zich te wenden voor Den Haag en omstreken bij de hoofdcommissie (adres Koninklijk Zoölogisch Botanische Tuin); voor de andere gemeenten bij een der meest nabij wonende heeren correspon denten, hierboven genoemd. Uit Rome wordt van 22 Januari per tele graaf gemeld dat de Vereeniging voor de Inter nationale arbitrage heeft besloten de Kabinetten te verzoeken, dat de Ashantijnsche en Atjineesche quaestiën aan eene arbitrage zullen worden on derworpen. In de eerste helft der maand Maart a. s. zal in Den Haag een examen voor onderofficieren van het leger tot het verkrijgen van den rang van 2den luitenant worden afgenomen. Voor het wapen der infanterie worden 50 plaatsen open gesteld waarvan zoo mogelijk 10 door de aspi ranten vaD het lichter examen behooren te worden vervuld; voor dat der cavalerie worden '10 en voor dat der artillerie 5 plaatsen opengesteld. Voorts zullen onderofficieren der infanterie van het leger hier te lande die genegen mochten zijn tot eene benoeming als 2de luit. der infanterie bij het leger in Ned.-Indiê in aanmerking te komen, zich daartoe kunnen aanmelden. Zij zullen aan dezelfde eischen moeten voldoen als die voor het leger hier te lande en in staat moeten wezen om het gewoon examen af te leggen. Het voornemen bestaat om, bij voldoenden uit slag van dat examen, onmiddellijk 22 dier onder officieren in aamerking te brengen tot eene benoe ming als 2de luitenant der infanterie bij het Ned. Indisch leger. Het examen zal worden afge nomen ten overstaan eener commissie, bestaande uit den generaal-majoor N. Mac Leod, inspec teur der infanterie, voorzitter, en de majoors, G. F. W. Vijgh van het reg. grenadiers en jagers, J. J. Collard van het lste reg. vesting-artillerie en S. R. A. Van der Meulen van het lste reg. huzaren en den kapt.-adj. W. G. D. Van Rijen van het 2de reg. inf. als leden; alsmede den kapitein J. W. Boellaard, adjudant van den inspect, der inf. als secretaris van die commissie. Aan die commissie is voorts, voor het afnemen van het examen der onderofficieren, tot het verkrijgen van den rang van 2den luit. bij het wapen der infanterie in Ned. Indië, toegevoegd de majoor der infanterie van het Nederlandsch-Indisch leger H. F. Meijer, thans met verlof hier te lande. Tot examinatoren zijn benoemd: de kapitein H. W. Alma van het lste reg. vesting-artillerie, de lste luitenants W. J. H. Römer van het lste reg. huzaren en G. Blaauw van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de lste luit.-adjudant J. L. A. C. De Bock van het reg. grenadiers en jagers. De kunstschilders Bosboom, Bisschop, Roe- lofs, Rochussen en Springer hebben van den Keizer van Oostenrijk het Ridderkruis der Orde van Frans-Joseph ontvangen. In de opgave der bij de krijgsverrichtingen tegen Atjin gewonde officieren, voorkomende in ons nommer van gisteren, wordt, onder de bij de inneming der moskee op 6 Januari gekwetsten, abusievelijk genoemd de kapitein der infanterie Visserleesde kapitein der infanterie Visscher. Door den grootmeester-nationaal der Vrij metselaars-orde in Nederland (Prins Frederik) is aan de loge te Amsterdam eene bijdrage van f 200 gezonden ten behoeve van de slachtoffers van den brand in de Joden-Houttuinen, wier have niet verzekerd was. Het état-major van het schroefstoomschip Het Loo, Woensdag-ochtend uit Nieuwediep naar Curasao vertrokken, is samengesteld als volgt: kapt.-luit. ter zee C. A. B. D. Pdjk comm.; luit.-ter-zee lste kl. K. A.Stakman Bosse, lsteoffic. luit.-ter-zee 2de kl. C. R. A. Van Osenbrugge, Jhr. J. C. F. Westpalm v. Hoorn, en J. Wentholt offic. van gez. 2de kl. G. R. Aalbertsbergoific. van adm. 2de kl. J. J. Van den Berge. Op olficieel aanzoek is het volgende in de Staatscourant geplaatst :Légation de France. Par un avis inséré dans le numéro du Staats courant du 3 de ce mois, les Francais résidant aux Pays-Bas, et qui doiven t concourir au lirage au soit de cette année, conformément aux dispo sitions de la loi du 27 Juillet 1872 sur le recru- tement de l'armée, ont été invités a se présenter a la Ghancellerie de la Légation de France a La Haye. Geux d'entré eux qui ne se sont pas encore fait inscrire sur les listes de recensement sont invités le faire sans retard, les délais dans lesquels cette inscription peut avoir lieu étant prés d'expirer. Get avis concerne tous les indi- vidus &gés de moins de trente ans, et qui n'ont pas encore satisfait aux obligations du service militaire. Les individus nés en 1851, 1852 et 1853 et domiciliés depuis deux ans au moins k fétranger, seront admis, exceptionnellement cette année, au bénéfice du volontariat d'un an s'ils en remplissent d'ailleurs les conditions générales. Gisteren is in de zitting van den Gemeen teraad te Amsterdam de voordracht betreffende de verbetering van de water- en landwegen naar en in de stad, voor een groot gedeelte met aan zienlijke meerderheid aangenomen. De behandeling dezer zaak zal op Woensdag a. s. worden voort gezet. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën, ad interim Minister van Marine, is aan den marinier der lste kl. W. N. Kohier toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. De offic. van gezondh. 3de kl. Dr. F. M. Corvan wordt met den Isten Febr. a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. de Koning heeft op voordracht van de Commissie uit de Maatschappij Arli et Amici- tiae te Amsterdam voor het jaar 1874 eene toelage verleend o. a. aan de heeren: J. H. Weit- kamp, P. A. Schipperus en J. H. Doeleman te Rotterdam voor de voortzetting hunner studiën. Z. M. heelt benoemd tot burgemeester van Montfoort C. W. E. Van Voorst van Beest; van Snelrewaard P. H. Knook, secretaris dier ge meente; van Appeltern H. Spruytvan Koudekerk J. Waller; van Hindeloopen F. Rmia; herbenoemd, tot burgemeester van: Haps, J. H. Mooren; Mill c. a., H. Verstraaten; Beusichem, W. F. Kuyk; Zalt-Bommel, Mr. P. G. BijleveldKesteren, W. P. Van der Zande, secret, dier gemeenteSt. Jan steen, N. B. IJsebaertBosch-Kapelle, J. Vereecken. Z. M. heeft aan den heer J. A. T. Cohen Stuart, administrateur van financiën in de kolonie Suriname, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met vrijlating om zijn aanspraken op pen sioen te doen gelden; aan den heer Mr. R. Twiss, proc.-generaal in de kolonie Suriname, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met vrijlating om zijn aanspraken op pensioen te doen gelden. Gemengd Nieuws. Sedert ge ruimen tijd is het centraal goederen-station van St.-Gereon te Keulen omsin geld door een bende gauwdieven, die ondanks de grootste maatregelen van voorzorg en de zorg vuldigste bewaking voortgaat met stelen. Zoo werden onlangs op éen nacht twee zware kisten met fijn porselein uit een goederenkantoor ont vreemd en naar een nabij zij nden greppel gesleept, waar men ze den volgenden morgen ledig vond. Vóór eenige dagen werd 's nachts bij helderen maneschijn een nog brutaler diefstal gepleegd, die voor de daders ook niet zonder gevaar was. Zij zijn waarschijnlijk te Ehrenfeld ongemerkt op een van daar naar Gereon vertrekkenden goede rentrein geklommen, hebben, terwijl de trein in volle vaart was, vier waggons opengebroken, in de nabijheid van de Weiherpoort twee zware kisten en een koffer met kleedingslukken uit den trein geworpen en zijn toen zelf van den trein ge sprongen. Daarna hebben de schelmen de gestolen kisten driehonderd passen van de spoorbaan voort gesleept en opengebroken. Toen eenige beambten, die de dieven in het oog hadden gekregen, op hen afkwamen, namen zij ijlings de vlucht, met ach terlating van hun buit. Woensdag-avond isbij Hellevoetsluis in het kanaal van Voorne een oppassend sjouwer man en vader van een talrijk gezin verdronken. Hij had op het binnenkomende koopvaardijschip Ridderkerk assistentie verleend, en van boord willende gaan, door de duisternis de boot die op zij van 't schip lag misgestapt. Reeds een kwar tier later werd zijn lijk opgehaald. Woensdag is de passagiersboot Hel levoetsluis, varende van Hellevoetsluis op Nieuwe- sluis, bij de derde vlotbrug door de dikke mist in aanvaring geweest met een sleepboot, met het ongelukkig gevolg dat eerstgenoemde onmiddellijk zonk. De passagiers zijn er met den schrik afge komen en overgegaan op de sleepboot, die hen naar hunne bestemming bracht. Wijl er weinig vrachtgoederen aan boord waren, zal de schade vermoedelijk niet zeer groot zijn. Uit Geertruidenberg wordt gemeld, dat de oudste der markententsters van Waterloo, Elizabeth Vos, wed. van Gerrit Schaddelé, aldaar in den ouderdom van 83 jaren is overleden. Men meldt uit Enschedé van 21 Jan.: Dezen nacht te 2 uren ontstond een hevige brand in de stoornkatoenspinnerij der firma L. Ten Cate alhier, welk gebouw totaal uitbrandde. Eenige bijgebouwen, waaronder de weverij, bleven ge spaard door de ijverige pogingen der brandweer. Eene 19-jarige jonge dochter uit Oostvoorne stond gisteren voor het Prov. ge rechtshof in Zuid-Holland terecht, beschuldigd van valschheid in 8 onderhandsche geschriften, o. a. door het namaken eener handteekening en het desbewust gebruik maken van die valsche stukken benevens van oplichting. Uit de volledige bekentenis van de besch., bevestigd door de ver klaringen der getuigen, is het gebleken, dat dit meisje reeds als kind van 2 jaren bij haren oom en tante na den dood harer ouders met hare overige broeders en zusters thuis was en als eigen kind werd behandeld, maar dat deze goed heid door Arendje, de voornaam van beschuldigde, slecht werd beloond. Sedert 1871 werd er ten haren aanzien oneerlijkheid bespeurd, welke zich het volgende jaar herhaalde, toen haar werd opgedragen de gemeentebelasting te betalen. Zij maakte toen de handteekening na van den ge meente-ontvanger en behield de gelden voor zich. Daar bleef het echter niet bijzij vervaardigde gedurende 1872 en 1873 vier briefjes die zij met den naam haars ooms onderteekende en waarop gelden ter leen werden gevraagd aan

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2