dat de landbouwers goed toezien en desnoods met een loupe onderzoek doen naar het al of niet aanwezig zijn van woekerplantjes in of op het voeder. Aan d - K a a p de Goede Hoop zijn de scholen voor openbaar lager onderwijs in drie klassen verdeeld. In elke districts-hóofdplaats be vindt zich een school der eerste klasse, met twee onderwijzers, die ieder 200 pd.st. tractement hebben. Kleinere plaatsen hebben eene school van de - tweede klasse, wier onderwijzers met 200 en 150 pd. st. bezoldigd worden. Op het platteland vindt men scholen van de derde klasse, met onderwij zers die 60 tot 90 pd. st. inkomen hebben. De sneltrein van den Neder la n dschen Centraalspoor, die gistermorgen om 11 uren te Zwolle moest aankomen, is op het station Elburg, waar hij niet ophoudt, gederailleerd, naar men verneemt door een gebrek aan de wielen van dén bagagewagen. Zoover bekend hebben er geen verdere ongelukken plaats gehad. Te halfdrie is de trein te Zwolle aangekomen. Zondag-avond omstreeks halftwaalf ontstond te Amsterdam brand in een tapperijtje, in de Sint-Annastraat. Op het oogenblik, dat de overburen onraad bespeurden, was niemand tehuis en bleek de deur ongesloten te zijn. Zoodra men den boel openmaakte, stond het perceeltje onmid dellijk van onderen tot boven geheel in vlarn De bewoners der nauwe, dichtbebouwde straat vreesden natuurlijk het ergste; doch ondanks het moeilijke terrein, gelakte het aan de brandweer, door spoedig en goed getroffen maatregelen, het vuur tot het éene perceel te bepalen, dat in anderhalf uur tijds geheel was uitgebrand. De huizen aan de overzijde kwamen er af met bla kering en gesprongen ruilen. Zondag-morgen werd de telegrafist Prey, die jaren lang wanneer Z. M. het paleis 't Loo bewoont, mede het kantoor waarnam, dood in zijne kamer gevonden. Hij woonde geheel alleen. Men heeft niet kunnen bespeuren waaraan dit plotseling sterfgeval te wijten is. Een halve Staatscourant heeft te Vlissingen eene reeks diefstallen aan het licht ge bracht. De politie kreeg een gestolen voorwerp, in een halve Staatscourant gewikkeld, in handen en wist, door de andere helft op te sporen, de twee daderessen, meisjes van 15 en 17 jaren, in hech tenis te krijgen. De dader van de poging tot moord op de dienstmaagd ten huize van den Heer S. te Amsterdam is zekere Van E., besteller van het telegraafkantoor. Zoowel deze als zijn slachtoffer hebben kans op het behoud van het leven. Uit D e 1 d e n wordt gemeld: Het bericht uit Enschede, betreffende het voorgevallene met een onlangs alhier plotseling overleden meisje, is voor een groot deel bezijden de waarheid. De zaak is eenvoudig deze: Voor eenige weken over leed hier zeer plotseling een meisje, na te zijn bevallen van een levenloos kind, welke laatste omstandigheid even goed aan den geneesheer als aan de ouders bekend was. Ten gevolge van ver moeden van vergiftiging had in bijzijn van de heeren kantonrechter en burgemeester eene lijk opening plaats. Gezegd vermoeden heeft zich echter niet bevestigd. Van wegstoppen van het kind, vergiftiging door rottenkruid en wegvoeren van een jongeling naar Almelo is nooit sprake geweest. Werkmans-Yeréenigiiig „Nut en Genoegen." Deze Vereeniging is haar achtsten jaarkring in- getreden en telde op '1 Jan. 1874 220 leden benevens Cf eereleden en 25 donateurs, ook werd haar weder als voorgaande jaren 50 gulden door de Maai schappij >an' Nijverheid geschonken. In de 'aigeloopen wintermaanden werden weder door belangstellende heeren buitengewone spreek beurten vervuld, waar weiklieden, geen leden zijnde, ook toegang hadden en waar menig nuttig en gertoegéiijk uur werd gesleten. In 13 73 onderging deze Vereeniging verschil lende veranclei ingen die alle strekten tot voor uitgang en vér beiering. Bij het ziekenlorids werd êen eerste klasse* op gericht met het doel orn aan zieke léden'een gulden per werkdag uit te keerenhet bestaande ziekenfonds waarbij 50 cents per werkdag werd uitbetaald bleef van kracht, onder de benaming van tweede klasse. Op 1 Jan. 1874 telde de eerste klasse 82 leden en de tweede klasse 75 leden. In de spaarkas, die weder van AprilOctober aan de leden gelegenheid gaf om gelden te be sparen, werd dit jaar minder ingelegd dan het voorgaande jaar, een gevolg van de duurte dei- levensmiddelen toch mochten wij in October weder een flinke som met rente en premièn uit betalen. Omtrent de bibliotheek waar zooveel gebruik van wordt gemaakt en die alzoo zeer nuttig werkt, werd besloten door aankoop uit de kas van ruim 70 boekdeelen deze verzameling uit te breiden, tot groot genoegen van alle leden. Er werd als geheel nieuw opgericht een in richting van leden, die zich oefenen in de wel sprekendheid, voornamelijk tot het houden van voordrachten op de gewone Zaterdag-avond-bij een komsten. Het teekenonderwijs onderging een groote ver andering. Vroeger werd door hel lid L. J. Engels aan de leden teekenonderwijs gegeven, maar daar het den heer Engels onmogelijk is, voortaan die taak op zich te blijven nemen, door verschillende omstandigheden, heeft het Bestuur gemeend, hem, die zich jegens de Vereeniging zoo verdienstelijk heeft gemaakt, met algemeene stemmen tot eereiid te benoemen, met welke benoeming hij ook zeer vereerd is. Het ledental dat genoemde teekenlessen genoot was zoo gering geworden dat men er moeilijk mede voort kon gaan. Op een buitengewone Ver gadering werd besloten voortaan teekenonderwys te geven aan kinderen der leden en aan kinderen van weduwen van 121 ©jarigen leeftijd, en als teekenonderwijzer daartoe te verzoeken J. Goe- deljee Jr., geëxamineerd teekenonderwijzer, die zulks bereidwillig en geheel gratis op zich heeft genomen en thans aan 25 jongens teekenonder wijs geeft tweemaal in de week. Welke vruchten dit oplevert, hopen wij aan het einde van den cursus aan belangstellenden te laten bezichtigen. Door het jaarlijks toenemend aantal leden waren de lokalen te klein geworden om allen te bevatten. Onze weldoener de WelEd. Geb. heer Mr. J. Knep- pelhout voorzag in die behoefte en schonk er nog een lokaal bij grooter dan de reeds in gebruik zijnde en stond ons toe die veranderingen daarin te maken, die door ons nuttig en noodig werden geacht, zoodat wij thans zeker het dubbel tal leden kunnen plaatsen. Tot gerief der leden werd een bode aangesteld, belast rnet het innen der contributie aan de wonin gen der leden, daar het een verplichting was haar op de Vereeniging te voldoen. Ziedaar in korte trekken de geschiedenis der Vereeniging in het afgeloopen jaar. Moge in het ingetreden jaar de belangstelling niet minderen, maar meer en meer toenemen, daardoor zal de lust om aan het doel der Vereeniging werkzaam te zijn kracht en steun vinden. J. Goedeljee, Pres. J. N. v. d. Mark, lste Secr. Leiden, Jan. 1874. BUlTEiNLA IS 13. Franki'ij li. De Nationale Vergadering heeft gisteren fnet 3b2 tegen 324 stemmen art. 2 der wet op de maires aangenomen. De Commissie voor het bud get heeft zich vereenigd met het voorsfel tot verhooging der rechten op den alcohol, maar de andere voorgestelde belasting op handelsartike len verworpen. Daarentegen heeft zij zich Ver eenigd met de verdere heffing van de opóenten op het zout. liet. besluit to. schorsing van de Utlivers is genomen op grond van iri het blad geplaatste artikelen en smukken, die diplomatieke verwikke lingen kunnen teweeg brengen. Het gouvernement heelt besloten liet pas- pooi'ienslelsel tusschen Frankrijk en Italië op te heffen. Deze maatregel word! beschouwd als een bewijs voor de goedé heliekkingon'tusscheii beide landen. In Italië is ohlah'gs- 'eene wet aangenomen, waarbij strenge straffen bedreigd zijn tegen het stelen van jeugdige kinderen of het „huren" van deze door lieden, die er een beroep van maken, de arme schepsels naar Frankrijk en Engeland te zenden, waar ze, op verschillende manier, maar altoos op deerniswaardige wijze, voor bedelarij gebezigd worden. Volgens de Patrie heeft het ltaliaansche Gouvernement de medewerking van Frankrijk verzocht tot uitvoering dezer wet. Dien tengevolge spoort de politie te Parijs en in de overige steden van Frankrijk de lieden op, die van deze ellendige exploitatie eene broodwinning maken. Alle ltaliaansche kinderen, die zich in Frankrijk zonder hunne familie bevinden, zullen op kosten van de ltaliaansche regeering naar hun vaderland worden teruggezonden. Oiiitschlancl. Wegens het toenemend aantal misdrijven en ergerlijke tooneelen op de openbare straat, in koffie huizen en bij publieke vermakelijkheden te Berlijn, heeft de rechterlijke autoriteit aldaar de politie: gelast, in het belang der openbare veiligheid en zedelijkheid nog veel strenger maatregelen te nemen' dan er reeds genomen zijn. Deze aanschrijving is! thans openbaar gemaakt. Men twijfelt echter of de politie bij machte zal zijn, alle gewelddadigheden te keer le gaan zonder hulp van militaire machl, of zonder dat er met patrouilleeren althans genoeg vertooning wordt gemaakt orn kwaadwilligen al te schrikken van moordaanslagen op voorbijgan gers, mishandeling van winkeliers, vechtpartijen met mes en pistool en dergelijke misdrijven. De bekende, reeds zeer bejaarde, Duitsche dichter Hoffmann von Fallersleben werd dezer dagen op zijn kasteel Corvey, niel ver v.n Hörtèr, door eene beroerte getroffen. In 't begin scheen eene verlamming te zullen volgen, maar sedert nam de toestand van den patiënt eene gunstige wending. Het bewustzijn is wedergekeerd en de geneesheeren verwachten dat de dichter binnen kort weer geheel zal zijn hersteld. Telegrammen. Stockholm, 19 Januari. De Rijksdag is ge opend met eene troonrede, waarin wordt ver klaard, dat de betrekkingen met. andere mogend heden van den meest vriendschappelijken aard zijn. Er worden aangekondigd wetsontwerpen op het verstrekken van toelagen aan Staatsambtenaren wegens de tegenwoordige duurte, op de voor! zetting van den aanleg van spoorwegen, alsot op de réorganisatie van het leger en de vlooi Met betrekking tot de quaestie over de grond belasting zal in deze zitting geen voorstel worderi ingediend. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Te Strafford aan den Avon, zijne geboorte- er^ ook zijne begraafplaats, verrijs! een monumenlB ter eere van Engelands groolsten dichter. Reed* meer dan drie eeuwen brengt rnen daar hulde aan zijne nagedachtenis: gedenkpenningen, borst- beelden, inscripties prijken overal en in menigtëB met zijnen naam; en zijne eeuwfeesten, 4764 en 4 1864, werden met evenveel luister en pracht ge vierd als gold het een vorst of halfgod. Shakes-H peare werd geboren in 1564. Mocht al zijn roem tijdens zijn leven niet uitblinken boven dien yanH groote tijdgenooten, hij had dit gemeen met al walj ooit groot en edel was onder ons geslacht. Eerst! latere eeuwen hebben ook dit genie rechlH laten wedervaren. Nochtans is het er nog verH van daan dat de groote Engelsche treurspeldichterr-J door ieder evënzeer wordt begrepen en gewaardeerd! Maar gedeeltelijk was de poging, zegt Van Lennep zélf, om Shakespeare bij onsNëderlandsch publiek of liever bij onze schouwburgbezoekers te doen op prijs Stellen, Hem gelukt. En inderdaad, om de voortreffelijkheid van het genie des grooten! meesters te bevatten, moet men'niet alleen smad en gevoel bezitten, maar ook zich' niet zijn arbeid *1 gemeenzaam maken, aldus in zijn geest door-j dringen, de harmonie in 't verband dér') -H^éèlent opmerken en zoo d«„ schoonheid van 't' geheel doorzien. Nadat y,Romeo en Julia'; slechts eenjj paar malen was opgevoerd gewórden, achtte Van Lennep het gepast eene tweede- ipr'oeu? ,1 te wagen, en koos te dien einde het treurspel Otello uit, als naar zijn oordeel meestgeschild om hierbegrepen te worden, zoo omdat de-fabel

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2