Van den nieuwen Rotter da mschen waterweg maakten gebruik in December, uit zee: 72 stoom- en 2 zeilschepen, naar zeel35stoom- en 106 zeilschepen, te zamen 207 stoom-en 108 zeilschepen, of in het geheel 315 schepen. In het geheel maakten in 1873 van den nieuwen weg gebruik 4417 zeeschepen, behalve de logger- en andere vischschepen. Gistermorgen werd in Den Haag, in de St.-Jacobstraat, de heer De W. door een beroerte getroffen en zeeg dood ter aarde neder. De politie te Amsterdam heeft, naar men verneemt, twee personen in verzekerde bewa ring genomen, verdacht van den aanslag gepleegd te hebben op de dienstbode van den heer H., op de Houtgracht, die bewusteloos werd gevonden, na in het huis waar zij woont gewelddadig te zijn aangerand. In het schouwburg gebouw te Praag heeft men een kostbare ontdekking gedaan. Men heeft nl. de partituur van de Don Juan gevonden, geheel geschreven door de hand van Mozart zelf. In genoemde stad heeft de eerste voorstelling van dat meesterstuk plaats gehad. Het museum te Weenen is eigenaar geworden voor de som van 7000 franken. KOLONIËN. BATAVIA, 10 December. In een ingezonden artikel in de Indiër leest men: „Een der laatste mail-couranten bracht ons 't bericht, dat in Nederland eene Commissie, waarschijnlijk met de noodige Sub-commissiën, zich gevormd had om bij het a. s. herinnerings feest van 's Konings 25jarig Koningschap, van door de Nederlandsche jeugd bijeengebrachte gel den Z. M. een geschenk aan te bieden. Ik onder stel dat een dergelijk cadeau, gekocht van de gelden bijeengebracht door de Nederl.-Indische jeugd, zonder uitsluiting van landaard, een nog eigenaardiger indruk op Z. M. zou maken. Mijn gevoelen is, dat, wanneer zich hier ter plaatse een Commissie vormt van eenige invloedrijke heeren, de voornaamste Inl. Hoofden en een paar der officieren van de vreemde Oosterlingen, welke Commissie de samenstelling van Sub-commissiën op andere plaatsen van Indië moest provoceeren, en de bijdrage van elk kind groot of klein werd bepaald tot een zeker maximum, ten einde al te groote bijdragen te voorkomen, een aanmerkelijke som zou worden bijeengebracht, waarvoor men een den Koning waardig geschenk zou kunnen aanbieden." Omtrent hetzelfde onderwerp deelt de Javabode eene uitnoodiging mede van het Centraal-Comité van uitvoering te Amsterdam, waarin men leest „Nederland en Indië zijn te nauw vereenigd, dan dat wij niet zouden wenschen, dat de Indische jeugd zich bij die in 't Moederland aansloot tot de aanbieding van dit blijk van gehechtheid aan de regeerende dynastie. Evenwel, de groote afstand tusschen beide Landen maakt 't ons bezwaarlijk in geregelde gedachtenwisseling te treden met velen der onderwijzers in Indië; wij moeten ons dus bepalen tot eene algemeene kennisgeving van ons plan." De schipbreukelingen van de Nehalennia, die van Patjilan te Samarang zijn aangekomen, hebben zich den 7den per stoomboot naar Batavia begeven. Volgens hun verhaal hebben zij in het geheel twee en dertig dagen in de boot door gebracht, waarvan dertig zonder eenig vaartuig te ontmoeten. Op dien dag praaiden zij eene Zweedsche bark, die hen wilde opnemen, doch op het vernemen, dat zij niet meer dan dertig mijlen van den Java-wal waren, hebben zij ver kozen in hunne boot de reis te vervolgen. De Zweed heeft hen daarop van provisiën en water voorzien, en twee dagen later liepen zij te Pa- tjitan binnen. Aan de Samar. Cour. wordt uit Salatiga geschreven, dat de heer Klaring, van wiens mede- deelingen aangaande de roofpartij bij mevr. Hoff indertijd melding is gemaakt, door zijne spionnen misleid is, daar niet de sujetten, die hij opgeeft, de schuldigen zijn, maar andere lieden, meestal uit Kadoe afkomstig. Van de 12 roovers, die volgens dat schrijven de ware schuldigen zijn en hunne misdaad ook reeds bekend hebben, zijn niet minder dan 9 loerah's uit de residentie Kadoe. De hoofdaanlegger is zekere Kerto Drono, van de dessa Renteng, onder Salatiga. Door de politie is reeds een groot gedeelte der geroofde goederen gevonden in woningen, haar door de gevangen roovers aangewezen. De Demaksche politie, gewaarschuwd door de spionnen van den opiumpachter, deed den 5den eene aanhaling van ongeveer 2000 thail geprepareerde opium, die in 75 darmen, verpakt in een koffer, in een rijtuig werd gevonden, waarin de Europeaan Scipio en de Chinees Lie Soei Tien waren gezeten. De smokkelwaar is in beslag ge nomen en de beide geleiders zijn gearresteerd. Ware de politiemacht iets sterker geweest, dan had de vangst dadelijk nog grooter omvang ge had, daar er toch bericht was ingekomen, dat in twee rijtuigen ongeveer 4000 thail opium zou worden vervoerd. Het tweede rijtuig heeft de politie ongemoeid moeten laten, uithoofde harer geringe getalsterkte. Het is echter niet verloren gegaan; want zoodra de Samarangsclie politie kennis kreeg van het voorgevallene te Demak, heeft zij den koetsier weten op te sporen, die het rijtuig van Demak naar Samarang had ge bracht en daarna, door aanwijzing van dien koetsier, ook het huis uitgevonden waar de pas sagiers van het rijtuig met hunne bagage waren afgezet. Op haar verzoek heeft de officier van justitie terstond eene huiszoeking bewerkstelligd, waarbij twee koffers - werden gevonden, gevuld te zamen met ruim 90 darmen vol opium, inhoudende ruim drieduizend thail. De bewoner van het huis is gearresteerd en de zaak zal verder vervolgd wor den. Lie Soei Tien is de Chinees die onder ver denking heeft gelegen, valsche bankbiljetten van 50 te hebben vervaardigd. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den inspect, van het boschwezen E. Van Roessler en aan den griffier bij het Hoog-ger. P. J. J. C. Van Nieu- wenhoven Helbach. Ontslagen: Op verz., eervol, de klerk ter alg. seer. J. C. De Senerpont Domis. Benoemd: Tot 2den subst.-griff. bij den Raad van just, te Batavia, Mr. E. G. D. G. Wassink; tot derden subst.-griff. bij het Hoog-ger. Mr. G. L. Quien. Bij den post- en telegraafdienstTot comm. 1ste kl.L. D. Langenberg; tot comm. 2de kl., P. Swildens. Door den directeur van ond., eered. en nyverh. is ontslagen: Op verzoek, wegens ziekte, eervol uit zijne betrekking de 1ste hulp- onderw. aan de openbare 5de lagere school te Soerabaya, H. Kuchlinen benoemd in zyne plaats F. J. Bosch. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den luit.-kol. H. Termijtelen, aan den kapt. W. G. Van den Bergh en aan den 2den luit. T. Stam, allen van het wapen der inf. BUITENLAND. Li-anKrij k« De Commissie, door de Kamer in der tijd be noemd ter zake van de misdaden der Parijsche Commune, heeft een rapport openbaar gemaakt ever hetgeen de krijgsraden verricht hebben. Daar uit blijkt dat omtrent 49,066 personen eene be slissing is genomen, waarvan 24000 buiten ver volging gesteld, 2360 vrijgesproken en 13000 veroordeeld zijn. Er berusten bij de krijgsraden nog 750 processtukken over personen, die ver dwenen zijn; -1100 processen zijn thans nog in behandeling. Men gelooft dat de krijgsraden binnen drie maanden hun werk zullen geëindigd hebben. De Commissie van gratie heeft gerapporteerd over 6000 aaozoeken om vergiffenis; 2000 luidden gunstig en 4000 afwijzend. Duitscliland. Uit Frankfort wordt gemeld: Bij de herstem ming voor den Rijksdag is Sonneman gekozen met 7185 stemmen. Op Lasker waren 5685 stemmen uitgebracht. De sociaal-democraten stemden op Sonneman. GJ-root-Britannië. De Britsche oorlogschepen, aan de Westkust 1 van Afrika gestationeerd, hebben bevel ontvangen om naar de Kaap te stevenen, wegens de onlusten in Natal. Oostenr.-Hong. Monarchie. De algemeene vergadering van aandeelhouders der National Bank is door den Gouverneur geopend met een bericht, waarin een blik werd geworpen op het afgeloopen ondernemingsjaar en eene uitdeeling van 67 gld. (111 /6 pCt.) per actie en eene uitkeering van 634,450 gld. aan het reservefonds werden voorgesteld. Dit voorstel werd aangenomen, nadat de commissie tot afsluiting der rekeningen rapport had uitgebracht, waarin geconstateerd werd dat er een bedrag was van 554,837 gld. aan oninbare wissels. Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer Schiffs was ge treden uit de directie der Bank en dus drie direc teuren moesten benoemd worden. Als zoodanig werden gekozen de heeren Scanavi, Tennenbaum en Engel. Italië. Uit Rome wordt gemeld, dat het bericht, dat Kardinaal Antonelli gevaarlijk ziek is, is ver zonnen. De Kardinaal lijdt wel is waar aan de jicht, maar zijn toestand boezemt volstrekt geen ongerustheid in. Rusland. In Polen is de winter zeer streng. De sneeuw ligt meer dan twee voelen hoog en er heerscht sedert twee weken een koude van 20 en 22°' Reaumur. Op 8 Januari viel zooveel sneeuw dat de treinen niet door konden en Russische militai ren de spoorweglyn moesten schoonvegen. Met de koude kwamen de wolven weder uit hunne schuil hoeken, en in de armzalige dorpen mist de boer dikwerf des morgens zijn schaap. De Regeering heeft gelast dat jachten op de wolven zullen worden georganiseerd, doch daar het den Polen verboden is wapens te houden, hebben deze jachten slechts met knuppels plaats. Het doel wordt daardoor zelden bereikt. Telegrammen. Brussel, 18 Januari. Het stadsbestuur alhier heeft eene leening van 70 millioen effectief ge sloten met eene combinatie van financieele onder nemingen, waarvan de voornaamste zijn de Banque de Paris en de Sociéte Générale. Weeneu, 18 Januari. De Pr esse verneemt, dat de Italiaansche regeering, met betrekking tot de jongste benoemingen van kardinalen, eene circu laire dépêche aan hare gezantschappen in het buitenland heeft gericht, waarin zij volle vrijheid voor het toekomstig conclave waarborgt, en dat deze waarborgen door de meeste Mogendheden als vol komen bevredigd worden beschouwd. Laatste berichten. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen zes wetsontwerpen tot naturali satie vanJ. D. H. Kruthoffer, H. J. Sanders, F. B. De Coster, C. J. Meijer, G. J. A. Tissen, en C. L. De Clerck. Naar men verneemt is het verslag van de Commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over het ontwerp der Munt wet, dezer dagen opgemaakt en vastgesteld, zoodat het eerlang zal worden gedrukt en rondgedeeld. Zoodra de Tweede Kamer in den loop der vol gende maand hare werkzaamheden zal hervatten, kan men alzoo de behandeling van dat gewichtig wetsontwerp te gemoet zien. Het stoffelijk overschot van den heer officier van justitie Jhr. Mr. W. M. De Brauw is gis teren uit Haarlem naar Den Haag overgebracht. De teraardebestelling zal Woensdag te 11 uren- op de Algemeene begraafplaats geschieden. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier, op Zaterdag 17 Januari, ten overstaan van den Notaris A. v. Leeuwen. N°. 1Een huis en erf aan den Ouden Singel, omtrent de IJzerengrachl, N°. 4, Sectie B, N°. 1175. Kooper R. De Wilde, voor ƒ3800. N°. 2. Een huis en erf ingericht tot schoolge bouw, met twee bovenwoningen, aan de oostzijde van de Middelstegracht. In bod gebracht op 2200v niet gemijnd.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2