LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4273. A0. 1874. Donderdag 15 Januari. NOG IS HET TIJD. TRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTE.NTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grooterc lellers naar plaatsruimte. Was tot vóór weinig tijds het bepalen der keuze j van het geschenk, aan Z. M. den Koning den I 12den Mei a. s. aan te bieden, slechts een lasten in het duister, omdat men nog niet wist over welke som men zou kunnen beschikken, thans is het waarschijnlijk dat men niet zal overgaan tot uitvoe ring der aanvankelijk geopperde plannen, het aan- koopen van een buitengoed te 's-Heerenberg of het bouwen van een nieuw paleis te Amsterdam. Onze meening dienaangaande hebben wij reeds N vóór geruimen tijd aan het hoofd van ons blad uitgedrukt, zoodat het wel overbodig zal zijn er op te wijzen dat wij door den aard van het ge schenk aan den 12den Mei gaarne een hooger beteekenis zouden hebben zien toegekend. Men is echter van kwaad lot erger vervallen, want op een vergadering van burgemeesters der verschil lende provinciale hoofdsleden werd besloten tot het aanbieden van een geschenk in goud en zilver. Daartegen is van verschillende zijden een krachtige soms welsprekende stem opgegaan, en wij aarzelen niet ons bij de bestrijders \an dat plan aan te sluiten. Het Nieuws van den Dag heeft er terecht op gewezen dat een geschenk, dat in de kast wordt gezet om alleen bij feestelijke gelegenheden voor den dag te worden gehaald, dat door een lakei wordt aangedragen en weder weggeborgen, alles behalve aan de eischen van een nationaal cadeau voldoet. Een nationaal ge schenk, zoo vervolgt het blad, moet altijd te zien zijn, èn voor den landzaat èn voor den vreem deling. Neen, voegen wij er bij, ook dat laatste kan ons nog niet geheel voldoen. Het geschenk, den 12den Mei aan onzen Koning aan te bieden, moet door zijn aard getuigen van heigeen de natie op i dien heuglijken dag met haar Vorst gevoelt, moet aantoonen waarom wij Nederlanders er prijs op stellen het vierde eenér eeuw te hebben doorleefd onder het bestuur van Willem III, moet een zinne- beeld zijn van den band, die Vorst en Volk omsluit. Aan die eischen voldoet noch een landgoed, noch een villa, noch zelfs een museum, hoe gewenscht oven'gens ook, en wel 't allerminst een cadeau in zilver en goud. Het geschenk moet de zinnebeeldige voorstelling, de afschaduwing zijn van hetgeen ons zoo trotsch doet zijn op het bezit van een Koning als de onze. Behoeft men nog te vragen wat dat I is'? Antwoordt gij allen, die na den watersnood I van het rampspoedige jaar 1861 getuigen zijt. ge- j weest van den intocht van Z. M. binnen de hoofd- 8 stad. Dat vorstelijk rijtuig, omstuwd, schier ge- I dragen door die allen, voor wie de drommen der J cavalerie geen beletsel waren geweest om tot den geliefden monarch door te dringen, die wuivende handen, die wemelende hoofden, die diep uit de borst opgestegen juichkreten, die van alle zijden nederdalende bloemenregen. neen, dien vorst geen cadeau in goud en zilver geschonken, maar i de penningen van schier geheel het volk, de j penning men vergete het nietook van j I den werkman hem aangeboden om er mee te j handelen naar welgevallen, en de uitkomst zal het leeren dat het geëerbiedigd Hoofd van den staat beter de beteekenis begrijpt en vooral ge- voelt van den 12den Mei 1874 dan zoo menigeen, j 1 die zijn stem gaf voor een geschenk in edel 1 metaal. Die beteekenis en ziedaar de fout men beeft ze niet gevat. Men heeft gehandeld als zou men den 12den Mei a. s. het 25jarig huwelijks- feest vieren van Koning en Koningindat ware een huiselijk feest geweest en daarvoor zou een gouden of zilveren servies hebben gepast. Maar thans is het de natie, die haar 25jarige vereeni- ging viert rnet haar hoofd, den Koning; beiden vieren te zamen een gemeenschappelijk feest, en daarom moet het cadeau een nationaal cadeau zijn van den Koning, voor en door het Volk. Daarom juichen wij het toe, dat men zich Maandag te Amsterdam tegen de uitvoering van het beraamde plan heeft verklaard, en even zeer dat er in het Maas-en-Waalsche pogingen worden aangewend om den 12den Mei een monu ment op te richten ter plaatse der doorbraak van 1861. Maar waarom daaraan niet een nuttige strekking gegeven, waarom niet een liefdadig heidsinrichting daarvoor in de plaats gesteld, door Vorst en Volk Ie zamen gesticht, hetzij dan daar ter plaatse of elders? Oostenrijk, wij wezen er vroeger op, heeft ons een zoo schoon voorbeeld gegeven, dat wel der navolging waardig is, vooral voor ons Nederlan ders, immers geen Vorst zoo bemind als de onze, want hij is koninklijk niet in praalvertoon, maar in weldadigheidheldhaftig niet op het bloedige slagveld, maar te midden der ontketende baren van den watersnood, edel in geslacht maar meer nog in menschenwaarde, en naast hem zetelt een Vorstin, wier weldadigheidszin schier spreekwoor delijk is geworden. LEIDEN, 14 «Januari. Ds. J. Holster heeft voor het beroep naar de Chr. ger. gemeente te Pernis bedankt. De Minister van Oorlog heeft machtiging verleend om den milicien-plaatsvervanger W. F. H. M., van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen, met een briefje van ontslag van het corps weg te zenden en zulks daar hij, van 15 Mei jl. eerst onder de wapenen zijnde, zich als een onverbeterlijken dronkaard heeft doen kennen. Naar men verneemt zal die verwijdering uit de gelederen morgen plaats hebben. Voor de prijsvraag voor het legaat Hoeuff zijn bij de Koninklijke Academie van weten schappen, afd. Letterkunde, dit jaar niet minder dan zes prijsverzen ingekomen, onder de volgende titels: 1. De Italica anastasi. 2. Musa (Elegia). 3. De Odis deliciis (Elegia). 4. Alcaicum de Vesevo monte saxa ignita vomente VI Kal. Mai MDCCCLXXfl. 5. Lucreliiad Memmiüm epistola de scribendo poemala de rerum nalura. 6. Redilus ad suos (Elegia). Na langdurige beraadslaging is gisteren bij den Gemeenteraad in Den Haag, bij meerderheid van stemmen, aangenomen het ontwerp eener be antwoording aan Gedeputeerde Staten, die het wenschelijk oordeelden, dat van Gemeentewege zou worden opgericht eene derde openbare bur gerschool voor meer uitgebreid lager onderwijs, tegen matig schoolgeld. Aangenomen is ook 't voor stel tot voorloopige regeling der exploitatie van de duinwaterleiding, aan het hoofd waarvan alsnu zal worden geplaatst een directeur op een bezol diging van ƒ3000, een controleur en boekhouder. De heer O. Gleuns, landmeter van het ka daster, te Sappemeer, is voornemens, te beginnen met 1874, een tijdschrift te bewerken onder den titel: „Archief voor het Kadaster," uitgever de firma J. B. Wolters te Groningen. Het werk zal in drie hoofdrubrieken worden bewerkt, behalve eene afdeeling van huishoudelijken aard voor de ambtenaren van het vak. De eerste rubriek zal een eigenlijk archief zijn voor alles wat tot heden merkwaardigs over de zaak, in het binnen- en buitenland, is gepubliceerd. Hoogst interessante opstellen en mededeelingen over de kadasters van Rusland, Italië, Spanje, Engeland, N.-Amerika etc., liggen daarvoor reeds gereed. Weinig bekend geworden, maar niettemin kostbare opstellen en andere stukken over het Nederl. kadaster, zullen worden gereproduceerd. De tweede rubriek zal eene zooveel mogelijk compleete kroniek geven, van alles wat zoo binnen- als buitenlands op kad. gebied (in zijn ruimsten omvang) voorvalt. De heer Gleuns heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de hoofden der werkzaamheden in de verschillende ryken en heelt ruime toezegging van medewerking hier te lande. De derde rubriek zal bestemd zijn tot orgaan, zoowel der ambte naren van het vak zelve, als van de beoefenaren van verwante vakken. De Maandag ten stadhuize te Amsterdam gehouden vergadering der Commissie voor het feestgeschenk aan Z. M. den Koning heeft een afkeurend votum uitgesproken over het denkbeeld om Z. M. een eetservies aan te bieden. Men scheen vrij algemeen in te zien, dat wat een passend geschenk bij een zilveren of gouden bruiloft kon zijn, daarom nog niet verdient tot een nationaal gedenkstuk verheven te worden. In de circulaire, die aan de ingezetenen van Amsterdam zal wor den gericht, komt duidelijk uit, dat men wenscht te geven een geschenk, dat met de waardigheid van een Koning over een beschaafd en denkend volk strookt. Aan de Commissie der Burgemees ters zal in dien zin, namens Amsterdam, door den Burgemeester bericht worden gedaan. De Vergadering was tamelijk geneigd, aan de Com missie van Burgerneesteren, (die, door van goud of zilver te spreken, zich eenigszins gebonden had) hare vrijheid te hergeven, opdat ook op de keuze van de stof, waaruit het voorwerp zou vervaardigd worden, nog niet werd vooruitge- loopen. De mogelijkheid derhalve, dat den Koning een paleis gegeven worde, is nog niet afgesneden te minder daar rnen vrij eenparig erkend heeft, dat het geschenk niet zou kunnen gereed komen vóór de maand Mei, en dus in beeld zal moeten worden aangeboden. De Uitvoerende Commissie te Rotterdam voor de feestviering bij gelegenheid van de 25jarige regeering van Z. M. den Koning, heeft in eene onlangs gehouden vergadering niet eenparige stem men besloten, hare medewerking toe te zeggen aan de Commissie van Burgemeesters, die in de vergadering, gehouden te Amsterdam 29 Decem ber 11., het initiatief genomen heeft orn Z. M. bij de aanstaande feestviering een nationaal geschenk aan te bieden. Van de gelden, die te Pmtterdam reeds zijn ingezameld, zal een later te vermelden bedrag voor genoemd doel worden beschikbaar gesteld. 's Rijks middelen hebben opgebracht: inde maand December jl. 7,032,310 tegen 6,579,466 j in December 1872 en in de 12 maanden van het j afgeloopen jaar ƒ84,781,466 tegen ƒ82,511,301 in 1872. De raming der middelen voor 1873 was j ƒ76,649,323. Door den Raad der gemeente Deventer is besloten tot het invoeren van het tonnenstelsel. De Commissaris des Konings in Zuid-Hol- land heeft de aandacht van den Minister van Oorlog er op gevestigd, dat het voldoen aan de voorwaarde waaronder aan miliciens-verlofgangers, namens den Minister van Oorlog de vergunning 1 kan worden verleend ter uitoefening van de bui- tenlandsche zeevaart en visscherij, voor de be-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1