numerair bij dezelfde middelen, werkzaam ter inspectie te Amsterdam; den gepensioneerden kapt.- ter-zee M. H. Jansen benoemd tot lid van den i Raad van State; aan Jhr. Mr. D. A. W. Van Tets, secretaris van legatie te Weenen, verlof verleend tot het aannemen en dragen van het i ridderkruis der orde van Frans Jozef, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonkenden kapt. W. Jarman, van het 7de reg. inf., op pens. gesteld, en het bedrag van dat pensioen met in begrip eener toelage van f 25, op grond van het bepaalde bij de wet van den 8sten Juni 1864, vastgesteld op f 1090; bij het wapen der infan terie benoemd: bij het 1ste reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. J. W. H. Schreurs, van het corps; bij het 7de reg., tot kapt. 2de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. J. C. Van Schermbeek, van het 6de reg. Gemengd Nieuws. Voor: eenige dagen liep te Utrecht 's avonds een eenigszins beschonken persoon in de Choorstraat. Na eenige door hem gesproken woorden werd hij door twee personen aangevallen, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloegen; hij viel tegen den grond en werd naar zijne woning gebracht, waar hij, na eenige ijlende koortsen doorslaan te hebben, zulke teekenen van verstandsverbijstering gaf,dat het noodig werd geacht hem ter verpleging in het krankzinnigen gesticht te doen opnemen. Na.eenige dagen aldaar verpleegd te zijn geweest, is hij overleden; naar men vreest aan de gevolgen van de hem toege brachte verwondingen. Het gerucht is te Amsterdam in om loop, dat het gelukt is den persoon F., tegen wien rechtsingang is verleend wegens het maken van valsche wissels, en naar wien eenige dagen te vergeefs gezocht is, te vatten, naar men beweert op het dak van zijn huis op de Heerepgracht bij de Heerenstraat. De ar rond.-rechtbank in Den Haag heeft bij vonnis van gisteren eene gevangenisstraf van eén half jaar in eenzame opsluiting te onder gaan, benevens negen geldboeten a f 12.50, op gelegd aan den persoon van K., die in zijne be trekking van gelddrager der firma Meijers en Co; 2ich heeft schuldig gemaakt aan verduistering eener som van 1600, welke hij voor bedoelde firma ïn de maand November 11. had ontvangen. Zondag-morgen werd in Den Haag op het Spui een man, die zich met zijn vrouw op den weg naar de kerk bevond, plotseling zoo onwel, dat hij zijn vrouw verzocht vooruit te "gaan, omdat hij bijna niet vooruit kon komen. 'De vróuw voldeed aan dat verlangen van haar echtgenoot, maar men kan zich den schrik van de arme vrouw en moeder voorstellen, toen haar eenige oogenblikken later in de kerk het bericht werd gebracht, dat haar man was doodgebleven. Even nadat hij zijn vrouw had vooruit gezonden, was hij door een hevige bloedbraking overvallen ,met dat ongelukkig geyolg dat hij eenige oogen blikken later overleed. Naar men verneemt, heeft de Dordt- sche stoomboot Johan de Wit Zondag-middag in de Noord de Helmondsche boot in den grond gevaren. De equipage is op de Dordtsche boot overgegaan en er met den schrik afgekomen. Gisterochtend te 4 uren strandde bij 'Ter Heijde het Engelsche barkschip Valetta kapitein Huister van Kroonstad, laatst van Cux- haven naar Antwerpen met graan. De equipage, uit tien man bestaande, is door de aldaar ge stationeerde reddingsboot der Zuid-Hollandsche maatschappy tot redding van schipbreukelingen, onder directie van den heer J. A. Van der Goes, gered. Het schip zal waarschijnlijk weg zijn. Zondag-morgen te 7 uren is in eene broodbakkerij te Amsterdam brand ontstaan. De bakkerij, een bovenvertrek en een gedeelte van het woonhuis zijn uitgebrand. Twee spuiten hebben gewerkt; te 8 uren was het vuur gebluscht. In Par ij s worden dagelijks 400 kunst- oogen vervaardigd. De uitvoer van dit artikel strekt zich tot de Indien, ja, tot de Sandwichs- eilanden uit. In een magazijn aldaar bevindt zich een éenoogige bediende, die altijd gened is om zich het kunstoog, dat uitgekozen wordt, in te laten zetten, om te laten zien hoe het staat en het koopend publiek van de goede bewerking te overtuigen. L'Illustration Europ èenne behelst in haar nummer van 5 Januari het portret van den uitvinder der nieuwe brandstof, den Belgi schen landbouwer Raymaekers en laat dit van eenige bijzonderheden uit zijn leven en omtrent zijne uitvinding vergezeld gaan. Volgens deze inededeeling, is het denkbeeld om van aarde als brandstof gebruik te maken bij Raymaekers ont staan terwijl hij op zekeren avond in de maand September jl. in de Demer, bij Hasselt, stond te visschen en uit eene nabijgelegen drassige weide phosphorische vlammen of flikkeringen uit den grond zag opstijgen; een verschijnsel, dat op herfstavonden in de Belgische Kempen niet on gewoon is. Van dat oogenblik af vervulde hem de gedachte, dat aarde, die reeds uit zich zelve brandt, nog beter moest branden, wanneer men haar met vuur in aanraking bracht. Hij ge voelde zich spoedig tot het nemen van proe ven gedreven, die aanvankelijk niet gunstig slaag den, maar door toevallige omstandigheden tot volkomenheid werden gebracht. Raymaekers iemand van ruim vijftig jaar èn vader van een talrijk gezin, waarvoor hij door handenarbeid den kost moet verdienen is een ongeletterd man, die zelfs nooit eene school heeft bezocht, maar die met een scherpen geest van opmerking begaafd is, en in de verschillende bedrijven, die hij achtereenvolgens uitoefende (en waaronder zelfs? het horlogemakersvak behoorde) blijken van veel vernuft gaf. Omtrent den brand in de Jodenhout- luinen te Amsterdam worden de volgende bijzon derheden meegedeeldDe brand barstte Zondag omstreeks halfvier in twee pakhuizen van mej. de wed: M. E. Content uit. Omstreeks vier uur, toen men meende dat de vlammen nog slechts van binnen woedden onder de lompen en turf en hout, die in de beide pereeelen waren opgeslagen, viel eensklaps een zware steenen bal, die den nok versierde, naar beneden en verbrijzelde het hoofd van den brandmeester L. v. Asdonk. Onmiddellijk daarop stortte de gevel in, waardoor een nood hulp-spuitgast, met name Morpurgo en een par ticulier, Hartman, die de hulpvaardige hand leende, onder het puin werden bedolven. De laatstge noemde, een braaf gehuwd man, werd door spoedige hulp nog levend te voorschijn gehaald, doch overleed op weg naar het gasthuis. De tweede, een ijverig werkman van drieëntwintig- jarigen leeftijd, was aanstonds een lijk. De heer Asdonk, die bij zijne overheden zoowel als onder geschikten in hooge achting stond aangeschreven, laat eene vrouw en gehuwde dochter na. Het gerucht wil ook, dat een bewoner van Uilenburg eene geringe verwonding heeft bekomen. De Burgemeester, hoofdcommissaris en een paar andere overheden, die ambtshalve tegenwoordig waren; konden ternauwernood - bij dit zoo plotse ling onheil het lijf bergen. Zes koeien, die in een belendend schuurtje gestald waren, konden nog bijtijds gered worden. Ofschoon de stoomspuit „Amstel" spoedig op het terrein aanwezig was, om weldra door „het IJ" en eenige brandspuiten gevolgd te worden, verkregen de vlammen een verbazenden omvang. Dubbel ongelukkig daaren boven gaven de beide stoomers niet zoo spoedig water als in den laatsten tijd het geval was, daar de personen, die ze bedienden, in hunne werk zaamheden werden vertraagd door den toome- loozen vloed van toeschouwers, hetgeen trouwens in het hartje van een zoo dichtbevolkte buurt niet te verwonderen is. Tot overmaat van ramp ook stegen er door het smeulen der vodden zulke verstikkende en verduisterende rookwolken op, dat de geheele omtrek als in een ondoordring- baren nevel gehuld scheen. Om den lezer zich daar eenig begrip van te doen vormen, behoeven we slechts mee te deelen, dat de op korte afstanden geplaatste fakkeldragers elkander herhaaldelijk niet eens korden zien. Vreemd genoeg, vertoonden zich Maandag, in den loop van den ochtend, eensklaps de vlammen in het achtergedeelte van een nieuw, aan dezelfde eigenares toebehoorend pakhuis, dat, door de straat gescheiden, vlak tegenover de inmiddels ineengezonken gebou wen is gelegen. Gistermorgen te '10 uren was men bezig met de luiken in te slaan, om lucht te maken. Dit perceel komt uit aan de Uilenburgergracht, zoodat men het met schouwen moest naderen. Zoowel de beide stoom- als een elftal gewone handspuiten waren nog in werking; terwijl vele handen reeds in beslag werden genomen voor het wegruimen van puin en balken. Voor eenige naast gelegen woonhuizen, die van hoven vooral schade bekwamen, was het gevaar o ogen schijn lijk geweken. BUITENLAND. Frankrij k. In de gisteren gehouden zitting der Kamer gaf de heer De ICerdrel te kennen, dat hij het ministerie wenschte te interpelleeren over het aanbieden van diens ontslag. De Vergadering besloot die interpellatie onverwijld te doen plaats hebben. De heer De Kerdrel wees nu op de ongelegenheid van de gestadige veranderingen van ministerie, en vond dat de ministers te prikkelbaar geweest waren. De hertog De Broglie antwoordde, dat de kracht van het Kabinet gelegen was in het ver trouwen, dat het vond bij-de Kamer. Nu is het Kabinet door de Vergadering in een belangrijke zaak in 't ongelijk gesteld, en daaruit is een toe stand ontstaan, die niet mag voortduren. De wet op het benoemen der maires is geen overgangs wet. Het ministerie meende alzoo niets andersi te moeten doen dan zijn ontslag aan te bieden. Er werd nu eene motie voorgesteld waarin ver klaard werd, dat het ministerie het vertrouwen der Kamer niet verloren had. De heer Raoul Duval zeide, dat het bestuur niet in handen van een partijhoofd moet zijn, die Frankrijk verdeelt. Hij wilde een ministerie gevormd zien, dat geen partij-ministerie is en stelde eene motie voor, waarbij verklaard werd, dat Mac Mahon boven de parlementaire worstelingen staat. De heer Ernest Picard vroeg ophelderingen ten opzichte van de politiek van het Kabinet. Hij wenschte inzonder heid te weten, of het ministerie het tegenwoor dig régime als voorloopig beschouwt, of de par tijen hare eischen tegenover het gezag van Mac Mahon konden stellen. Als hij den geest en de handelingen van het tegenwoordig Kabinet nagaal, dan kon hij geen vertrouwen in de bewindslieden stellen. De Kamer heeft vervolgens de eenvoudige orde van den dag, die door den heer Ernest Picard, uit naam der linkerzijde, was voorgesteld, en waartegen het Gouvernement zich had ver klaard, verworpen met 355 stemmen tegen 316 Hierop is de motie van vertrouwen in het minis terie aangenomen met 379 stemmen tegen 321. Hierna stelde de heer Delsol voor, om de wet op het benoemen der maires tegen heden aan de orde te stellen. De linkerzijde wilde de dis cussie hierover verdaagd zien totdat de nieuwe gemeentewet in behandeling zal komen. De lin kerzijde droeg voorts op eene geheime stemming aan en stelde vervolgens de préalable quaestie. Na langdurige beraadslagingen over de opvatting van het reglement van orde is de préalable quaestie terzijde gesteld en heeft de Vergadering besloten de wet op het benoemen der maires heden in discussie te brengen. Ou.itsclila.nd.. De Prins en Prinses van Wallis en Prins Arthur zijn Zondag-avond te Berlijn aangekomen. Ze zijn door den Kroonprins aan het spoorweg- slation ontvangen en aan het paleis van den Kroonprins afgestapt. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor den Rijksdag wordt gemeld, dat in Baden geko zen zijn twaalf liberalen en twee ultramontanen; in Wurtemberg zijn voor twee derden nationaal- liberalen gekozen; het andere derde bestaat uit afgevaardigden van verschillende parlij-schakeerin- gen. In het Koninkrijk Saksen zijn voor de éene helft nationaal-liberalen en voor de andere helft candidaten van verschillende richting gekozen. In de kleinere Staten hebben meerendeels natio naal-liberalen het mandaat van afgevaardigde ontvangen. In Beieren zijn uit den Rynpfgltz enkel liberalen naar den Rijksdag gezonden in Beneden- Frankenland zijn eenige clericalen gekozen. Spanje. Er is een besluit verschenen, waarbij alle staat kundige vereenigingen en genootschappen, die door woord of daad samenspannen tegen de open-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2