LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4272. A0. 1874. Woensdag 14 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel uieer0.17i. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. II K R - IJK. 'BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 16den December 1873, n°. 93/1 Provinciaal blad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apothee.lc, en wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers. i voor wijk IV, op den 15, 16, 20 en 21 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven da gen, tot het ondergaan van den her-ijk, te bezorgen r b. dal zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbiedenen c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge dichten, niet voorzien van de vereischte slempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. t Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van, den Minister van Bin- nenlandsche. Zaken, van den 3den December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. BRANDELEft, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1874, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1855, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vdor het volbrengen van hun 20ste, inge zetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 en 30 December 1873; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Woensdag 14 Januari, voor de beioonerfyan de wijken VI, Donderd. 15 VII, Vrijdag 16» VIII en IX of de buitenwijk, «n dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrij ving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, be- hooreD over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijgihg dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1874. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van Samuel Smit, smid, wonende alhier, waarbij hij verzoekt in zijn huis n°. 118, aan de Langegracht, hoek Prinsensteeg. eene smidsvuring te mogen doen plaatsen, en Christiaan De Koning, om vergunning tot het bewaren can petroleum op een open erf, gelegen achter zijne werkplaats in de Bakker- of Pelikaansteeg n°. 9. i Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad N°. 19), op het Koninklijk be sluit van 29 April 1864 {Staatsblad n°. 39), alsmede op art. 176 der Algemeene Politieverordening van 16 Oct. 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, teu opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 19den Januari aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen deze verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 13 Januari 1874. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Januari. Van Renter's Office is nog het volgende tele gram ontvangen: Penang, 12 Jan. De Nederlanders werden tweemaal teruggeslagen vóórdat de missigit ge nomen werd. Aan gekwetsten en dooden verloren zij 240 man, waaronder 12 officieren. De Atji- neezen vechten als duivels. Gisteren is alhier overleden, in den ouderdom van 71 jaren, de heer G. C. B. Suringar, van 184372 hoogleeraar bij de geneeskundige facul teit aan de Leidsche hoogeschool. De Gemeenteraad van Groningen heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voor het praeceptorschap aan het gymnasium aldaar voor gedragen Dr. J. Valeton, thans te Kampen, en Dr. J. Van der Vliet, thans te Leiden. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem inge komen ambtsberichten, in de week van 4 tot 10 Januari jl., aan Aziatische cholera zijn overleden in Zuid-Hollandte Leiderdorp 1te Rotterdam 2; in Utrecht: te Utrechl 2; totaal in het Ryk 5 personen. In het laatste gedeelte van het bericht, gistermorgen in een buitengewoon bijvoegsel tot de Ned. Staatscourant medegedeeld, is gezegd: „Aan een telegram vanwege den luit.-generaal Van Swieten, den 6den dezer te Singkel aange boden, ontleent de gouverneur-generaal de mede deeling, waaruit almede van het nemen der mis sigit blijkt" enz. Hiervoor moet gelezen worden: „Aan een telegram vanwege den luit.-generaal Van Swieten te Singkel aangeboden, ontleent de gouverneur-generaal eene mededeeling, waaruit almede van het nemen der missigit op den 6den dezer blijkt.enz. Uit de per laatste mail bij het Dep. van Koloniën ontvangen berichten uit Indië blijkt, dat de commandant der maritieme middelen voor Atjin, in hetzelfde telegraphisch rapport, waarin hij aan den commandant der zeemacht bericht gaf van de aankomst der transport vloot en van de ontscheping der zieken van die vloot op Poeloe Nassi, gemeld heeft, dat op de oorlogschepen de gezondheids toestand uitmuntend was, terwijl in geen der later ontvangen telegraphische berichten van ziekte op de vloot sprake is. Naar men verneemt, zullen Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Evertsen en het schroef- stoomschip Zilveren Kruis, in conservatie liggende op 's Rijks Marine-werf te Willemsoord, in dienst worden gesteld. 'Gisteravond heeft in het venduhuis der notarissen in Den Haag de verkoop plaats gehad van het huis aan de Koninginnegracht, bewoond door de familie van wijlen Mr. .1. R. Thorbecke. Het is gekocht door den notaris Stoop voor f 29,800, naar men verneemt voor eene familie buitenslands. In antwoord op de circulaire van 5 Januari van het Centraal-comité voor het geschenk aan Z. M.f heeft het Arrondissements-comité Rotter dam aan genoemd Centraal-comité het volgende bericht en in overweging gegeven1Het Arr.- comité Rotterdam, niet kunnende deelen de be zwaren, door het Centraal-comité tot het houden eener algemeene vergadering geopperd, blijft bij zijn wensch tot het houden dier vergadering, ook zoo de meerderheid der Arr.-comités door de beperktheid van den tijd (14 Januari) niet in de gelegenheid is gefeest haar gevoelen kenbaar te makèn/ 2. Het is wenschelijk, dat de algemèen'é vergadering te Utrecht plaats viridé, en dat ëlk Arr.-comité éen zijner leden afvaardige. 3. Op de algemeene vergadering worde de gelegenheid ge- gevèn, omtrent den aard vart het geschènk eti de wijze van aarïbieding eene algeméénè bespre king te houden. 4. De algemeene vergadering benoeme uit de leden der Arr.-comités een elftal personen, vertegenwoordigende de elf provinciën, of anders een zoodanig getal als de vergadering zal goedvinden. De benoemde personen vórmen, met het Centraal-comité, dat zijne function be1 houdt, de uitvoerende Commissie, aan wie de geheele verdere regeling, geschenk en aanbieding, wordt opgedragen. De commissie voor de feestviering ter eere van Zr. Ms. 25jarig Koningschap, te 's-Hertogen- bosch, heeft met algemeene stemmen besloten, af te zien van haar besluit tot oprichting van een monument ter eere des Konings binnen die stad, en zich aan te sluiten aan de Hoofdcommissie te Amsterdam, tot aanbieding van éen nationaal ge schenk; zij zal voorts den Gemeenteraad verzoeken, het subsidie te verhoogen tot 3000, ten einde de kosten te kunnen bestrijden van een portret van Z. M., dat zij wenscht te plaatsen in de groote zaal ten stadhuize, waar zich reeds de portretten der Oranjes van Willem den Zwijger tot Koning Willem II bevinden. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat schepen, binnendoor naar Brouwers haven of Zierikzee bestemd, tot 50 decimeters te Rotterdam kunnen beladen worden. De loodingen op den droge in het Hillegat hebben den lOden dezer eene vermeerdering van 2 decimeters aan gegeven. Voor de betrekking van hoogleeraar in de geneeskunde aan het Athenaeum Illustre te Am sterdam, in de plaats van prof. J. Van Geuns, zijn door Burg. en Weths. aan den Raad voorge dragen de doctoren B. J. Stokvis en J. Zeeman. Door mejuffr. C. J. M. Bouman, 20 Novem ber jl. te Amsterdam overleden, zijn de volgende legaten gemaakt: een van f 10,000 aan de kerk van den H. Jozef, bijkerk der parochie van de HH. Petrus en Paulus te Amsterdam; een van ƒ5000 aan het R.-IC. Jongens-Weeshuis; een van gelijk bedrag aan het R.-K. Maagden- of Meis jesweeshuis; en een, mede van ƒ5000, aan de Vereeniging tot weldadigheid van den Allerhei ligsten Verlosser, gevestigd te Amsterdam in het St.-Piusgesticht. Verder zijn de volgende legaten vermaakt: een van ƒ1000 2'/2 pCt. Nat. Schuld aan het gesticht van liefde „St.-Bernardus" te Amsterdam, door den heer A. Nader, in leven pastoor der R.-K. gemeente te Maassluis een van ƒ600 door den heer J. Roos, aan het Dia conie-, Wees-, Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Christelijke Gereform. gemeente te Amsterdam een, bestaande uit 10 certificaten a ƒ1000 21 /2 pCt. Werk. Schuld, door mej. A. G. Broen, aan de stads-armenscholen aldaar. Z. M. heeft benoemd tol ontv. der in- en uitgaande rechten en acc. te Gramsbergen, W. J. j F. P. Lanzing, thans comm.-verificateur voor den j actieven dienst bij dezelfde middelen te Culen- i borg; te Stavoren, W. B. De Bruyn, thans sur-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1