LEIDSCH JV°. 4269. A0. 1874. Zaterdag 10 Januari. PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer.0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 JTanuart. Er zijn Regeeringstelegramrnen uit Singkel van 6 Januari ontvangen, dus waarschijnlijk Atjin 3 Jan. Blijkens het eerste telegram had na 26 December geen gevecht plaats gehad. Het belegeringspark was aan wal gebracht en kort daarop een parallel geopend. Wanneer de batterij daarin gereed zou zijn, zouden de kraton, op 600, en de missigit, op 375 meters van de batterij gelegen, beschoten en beworpen worden. Den vorigen dag was er regen gevallen en de kapitein der genie Nolthenius aan de cholera overleden. Blijkens het tweede telegram was de marine den vorigen dag van Pedir terug gekeerd. Het fort Pedir was zwaar beschadigd en in brand geschoten, een kruitmagazijn was ontploft, de kampong Pedir stond op verscheiden plaatsen in brand. Eene landing met mariniers en matrozen op uit0. December had geen resultaat opgeleverd. Een adelborst en 90 mindere schepe lingen waren gewond en 2 gesneuveld. De Radja van Gighen had zijn land aan het gouvernement aan geboden op de door hetzelve te stellen eischen, en wenschte in den kraton een poging tot bemiddeling te doen, vreezende dat de oorlog het land geheel te gronde richten zou. De ongunstige geruchten in het Reuter-telegram uit Penang 6 dezer omtrent den gezondheidstoestand in het Nederlandsche kamp worden in het eerste telegram van gene raal Van Swieten met geen woord bevestigd. Een extra Staatscourant verschijnt met nog eenige toelichting omtrent den datum van terugkeer van het smaldeel uit Pedir, niet overeenkomende met opgaven van Reuter. De Leidsche studenten hebben eene aan zienlijke som bijeengebracht, ten einde den be kenden heer Loyson (vroeger père Hyacinthe) in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van hunne uitnoodiging, om eenige voordrachten hier te lande te houden. Reeds in het einde dezer maand zal aan deze uitnoodiging gevolg worden gegeven. Op de aanbevelingslijst voor de betrekking van gemeente-ontvanger te Katwijk zijn door burgemeester en wethouders geplaatst de heeren J. De Klerck, cand.-notaris en R. J. Slootweg, heiden aldaar woonachtig. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braat, ging den 4den des morgens tien uur het Suez-kanaal in, kwam den 6den morgens te Port Said, vanwaar het den 7den s morgens tien uur de reis voortzette. De kapitein der genie bij de expeditie te Atjin A. W. Nolthenius is op 34jarigen leeftijd aan de cholera aldaar overleden. Deze officier was om zijn kunde en echt militairen geest alge meen bemind. De gewone audiëntie van den Min. van Binnenl. Zaken zal morgen niet plaats hebben. Van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië is hij het Depart, van Koloniën telegraphisch bericht ontvangen omtrent den uitslag van de aanbesteding van het onderhouden van een ge- regelden stoompakketvaartdienst in den Indischen Archipel, gedurende de jaren 1876 tot en met 1890. De laagste inschrijving was die der thans bestaande Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij, voor een subsidie van f 3.90 per te doorloopen geographische mijl. Volgens het met ultimo Dec. 1875 afloopend contract bedraagt het subsidie 6.97 per geographische mijl. Op de begrooting van Ned.-Indië voor 1874 is voor dit subsidie uitgetrokken eene som van 361,490. Voor dezelfde diensten zal het subsidie van 1876 af slechts bedragen ƒ198,051.75. Naar men verneemt bestaat het plan om Z. M. den Koning op den 12 Mei e. k. als ge schenk van de natie waarvoor de commissie uil burgemeesters zich gevormd heeft een gouden eetservies aan te bieden. De navolgende onderofficieren van het 3de reg. inf., sinds 1 April van het vorige jaar aan den hoofdcursus te 's-Iiertogenbosch gedetacheerd, zullen in den loop der maand Februari deelnemen aan het voorloopig officiers-examen, t. w.Brunet de Rochebrune, F. Driessen, R. Driessen, Geil, Hagedoorn, Hazenberg, Sanders, Six-Dijkstra en Thomson. De sterkte der onderofficieren van den hoofdcursus aldaar bedraagt 35, terwijl Maastricht en Kampen te zamen 44 leerlingen tellen alzoo eene totale sterkte van 79 adspiranten. Ds. Cloos te Giessen-Nieuwkerk zal in hooger beroep komen tegen de uitspraak in zake zijne afzetting door het klassikaal en provinciaal bestuur. In de gemeenteraadszitting te Rotterdam is gisteren met 26 tegen 7 stemmen aangenomen de wet op de Beurshelasting. Van een geacht handelshuis te Amsterdam ontvangt het Handelsblad de mededeeling, dat de Engelsche regeering last gegeven heeft 300,000 ton en meer Burmahrijst te koopen, ten einde te voorzien in den dreigenden hongersnood in Ben galen. Voor de waarheid van het bericht wordt door den correspondent van bovenbedoeld huis ingestaan. Uit Den Helder meldt men: Woensdag avond trof onze gemeente een zware slag door het onverwacht overlijden van den weleerw. heer J. S. Van Buchern, in 68jaiigen ouderdom. Sedert '47 was hij als R. K. priester ten zegen van velen hier werkzaam, de man van liefdadigheid en vrede. Verdraagzaam jegens andere gezindten, deed hij zonder onderscheid wel. Rijk en arm, jong en oud achtten den waardigen pastoor hoog en had den hem om zijne edele inborst lief. Zijne nage dachtenis zal bij Helder's ingezetenen in zegening zijn. Te Vianen zal met 1 Februari a. s. tot de vereeniging van de aldaar gevestigde post- en telegraafkantoren, onder het beheer van éen ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, worden overgegaan en zal de directeur van het Rijkstelegraaf kantoor J. P. De Keizer als directeur van dat kantoor optreden. Met ingang van 10 dezer wordt een tele graafkantoor geopend aan het spoorwegstation te Mallegat. Dit kantoor ontvangt alleen tijdingen, bestemd voor het station, voor de aldaar aanwe zige beambten en voor reizigers, die zich aldaar tijdelijk ophouden. Z. M. heeft W. R. Boddaert, die met uit. Maart e. k. als directeur vanwege den handel bij het vrije handels-entrepót te Middelburg moet aftreden, als zoodanig opnieuw benoemd. Z. M. heeft J. W. G. A. Van Nouhuijs, rijks ontvanger te Helder, als zoodanig benoemd te Harlingen. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd: tot 1sten luit. (naar ouderdom van rang), hij het 2de reg., de 2de luit. R. H. Troost en H. A. Le Bron de Vexela, heiden van het corps; bij het 3de reg. den 2den luitenant P. G. Golthoff, van het corps; bij het 5de reg., den 2den luit. L. A. J. Van Boxmeer, van het corps; hij het 6de reg., den 2den luit. P. Lelsz, almede van het corps; met ingang van 11 dezer bevor derd tot officier van gezondheid 2de klasse hij de zeemacht, den off. van gez. 3de kl. A. Pieters, met bepaling dat hij zal rang nomen tusschen de off. van gez. 2de kl. M. Steensma en W. Schoon- dermark; benoemd tot subst.-griffier bij het prov. gerechtshof in Groningen Mr. J. De Sitter, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Assen; aan den ijker der maten, gewichten en weeg werktuigen W. D. J. Koentz, met ingang van 1 Februari e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking als zoodanig verleend. Gemengd IVienws. Te Thorn (Limburg) heeft Dinsdag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eene 17ja- rige boerendochter geraakte tusschen een dorsch- machine, waardoor haar beide beenen werden verbrijzeld. Een buitengewoon n°. van het Poli- tiéblad bevat het signalement van R. T. F., oud 64 jaren, koopman onder de firma E. en G°. laatst wonende te Amsterdam, thans voortvluchtig, tegen wien do jr den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken bij de rechtbank le Amster dam, een bevel van voorlooopige aanhouding is verleend. Gisternacht ongeveer halfeen is brand ontstaan in de stoelenfabriek van de firma Tempelman te Deventer. In den beginne bestond er groole vrees, dat het vuur wegens den voor raad licht ontvlambare stoffen ook belendende gebouwen zou aantasten. Gelukkig was er wind stilte en was de brandweer zeer spoedig op de been, zoodat alleen het achterste gedeelte van het perceel is uitgebrand. Te ongeveer 3 uren was men den brand meester. De oorzaak van hel onheil is onbekend. De arrondissements-rechthank te Zwolle heeft vonnis gewezen in zake de erfge namen van wijlen den heer Jacob Wolff en echtge- noote, contra de Israëlielische gemeente te Kampen. De eisch strekte tol teruggave eener heilige- welsrol, siertorens, enz., volgens eischers in bruik leen aan de synagoge verstrekt, terwijl gedaagden die teruggave weigerden, bewerende dat de voor werpen waren geschonken, hunne bewering daarop grondende dat geen bewijs van leengeving aan wezig was. De rechtbank verklaarde de eischers niet ontvankelijk in hun eisch, met hunne ver oordeeling in de kosten van het geding. Deze zaak was bijna drie jaren aanhangig. Voor de eischers trad op Mr. R. Philipson, voor de ge daagden Mr. L. Hertzveld, beiden advocaten te Zwolle. Dezer dagen verscheen voor het hof van politie in Southwark (Londen) een soldaat, die, gedurende zijn verlof, de aardigheid had om, als een orang-oetang verkleed, des avonds, in afgelegen straten, de vrouwen en kinderen schrik op het lijf te jagen. Door de politie, die aanvan kelijk meende met een wezenlijken orang-oetang te doen te hebben, gepakt, werd hij in zijn zon derling costuum voor de rechtbank gebracht

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1