raad staat boven alle kerspelen en houdt toezicht op alles. Ieder kerspel kiest uit zijn midden corn- missiën, zoowel voor bestuur als beheer. De ge meenteleden verklaren, bij welk der kerspelen zij zich verkiezen aan te sluiten en de predi kanten worden ingedeeld. Dit voorstel komt in de hoofdzaak neer op hetgeen door de heeren Hugenholtz en De Kanter, leden der moderne sectie uit de Negen- Commissie, aan de Algemeene Synode is geadviseerd. De opening van den Schouwburg te Amster dam is bepaald op 17 Januari e. k., wanneer geen moeilijkheden in den weg komen. Maandag-ochtend werd de nieuwe IJselbrug te Kampen voor het publiek geopend. Een met 900 kilogram hooi beladen wagen passeerde zon der verhindering het val. Maandag, toen duizenden menschen op de brug waren en deze vol was met wagens en eveneens Dinsdag, toen het in structie-bataljon met muziek voorop in de pas de •brug passeerde, kon men niet de geringste be weging in de brug opmerken, ook op het val was die onbeduidend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten, dat het waaggebouw op de Botermarkt zal worden afgebroken. De heer Gillemans, mil. apoth. 3de kl., is van hel rijks-magazijn van geneesmiddelen in Den Haag overgeplaatst naar het garnizoenshospitaal te Groningen. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Oostlndië bestemden soldaat C. F. L. Nemitz, van het koloniaal werfdepot, de vergunning ver leend tot het dragen van de navolgende onder scheidingsteekenen, als: het IJzeren Kruis 2de kl., hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, geschonkenhet Pruisische herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtocht legen Oostenrijk in lö66; en de Duit- sche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871; aan J. Van den Bogaerde, te Haarlem, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar, op 23 Aug. 1873, toegekend de bronzen medaille, alsmede een lof felijk getuigschrift; aan G. Van Duin, gezagvoerder van de reddingsschokker N°. 2, gestationeerd te Zierikzee, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de zilveren medaille, hem door de Fransche regeering vereerd wegens de redding der schipbreukelingen van het Fransche schip Le Jeune Noérni. Gemengd Nieuws. Dinsdag-avond zijn te Rotterdam door de politie aangehouden twee voor de open bare veiligheid gevaarlijke personen, die verdacht worden schuldig ot medeplichtig te zijn aan een aantal diefstallen, die in den laalsten tijd vooral bij insluiping in winkels aldaar zijn gepleegd. Zij werden nu betrapt op het stelen van een vaatje jenever van de kade aan het Boerensleiger, en werden ter beschikking van de justitie naar het cellulaire huis van bewaring overgebracht. Het was aan een der daders bijna gelukt te ont snappen, door de tegenwerking, welke de be ambte van politie, die de aanhouding deed, van het publiek ondervond. Gisterochtend is te Rotterdam een persoon, terwijl hij bezig was aan de watertrap aan het Toesteiger met het schoonmaken van visch, tengevolge van de gladheid van die trap, achterover in het water gevallen en verdronken. Le G aulois levert de beschrijving van een. der costumes, besteld voor grootvorstin Maria van Rusland, bruid van den hertog van Edinburg. Dit kleed, een toonbeeld van elegance, rijkdom en eenvoudigheid tegelijk, zegt het blad, is vervaardigd van hemelsblauw „velours épinglé," daarover een tuniek van „mousseline des Irides," in antieken stijl opgemaakt. Deze slof is zoo fijn, dun en zacht, dat de geheele tuniek, in den let terlijken zin des woords, door een gewonen vin gerring kan gehaald worden. De plooien van het lijf worden door haakjes van kleine paarlen vast gehouden, en de rand is gegarneerd met franje van soortgelijke paarlen. Dit costuum kost 26.000 fr. Te D e u r n e had onlangs e e n e zonder linge geldvermissing plaats. Een boer uit Gernert kwam aldaar een paard koopen, daar hij tevens eene koe aan het station moest afleveren aan een Maaslrichtschen koopman, waarvoor deze hem f 180 betaalde. Hij bleef er met eenige kennissen aan het zwaaien totdat hij dronken was. Hij wilde toen van allerlei vee koopen, en liet herhaalde malen zijn geld, dat hij in eene tabaksdoos ge borgen had, daaruit te voorschijn komen. Verder ging het van Jan naar Piet, van Piet naar Dries enz., totdat hij ten slotte al zijn geld vermiste. Hij deed hiervan later ter behoorlijke plaatse aan gifte, doch niettegenstaande de ijverige nasporing der politie is het geld met de doos nog zoek. Voor een paar dagen werden de ge- broeders A. en G. Rijbroek, le Boekei, beiden dood in hun bed gevonden. Zij woonden omstreeks een kwartier van elkander en waren 63 en 62 jaren oud. Volgens verklaring van den geneesheer zijn beiden nagenoeg op hetzelfde oogenblik hun natuurlijken dood gestorven. Gistermorgen tusschen halfzes en zes uur brak in de zagerij van de stoom-tras- en sigarenkistenfabriek van de heeren Vermaes en De Ronde te Delft brand uit, die door tijdig aangebrachte hulp der brandspuiten gelukkig spoedig gebluscht was, daar men te zeven uur den brand meester was, die zich alleen tot de zagerij bepaald heeft, welke geheel is uitgebrand. INGEZONDEN. Met groot genoegen maken wij melding van de vijfde jaaiTyksche feestviering van de kleederma- kersvereeniging „Eendracht door Vriendschap," Maandag-avond in de Sladszaal gevierd. De groote zaal was van voor tot achter flink bezet en op het orkest was een zeer doelmatig tooneel opge slagen. Na het binnenleiden van donateurs, pa troons en genoodigden, voorafgegaan door het prachtige vaai del, een geschenk van de dames der leden, bracht het orkest van den heerGrent- zius een door hem voor deze gelegenheid gecom poneerde feestmarseh ten gehoore, die werkelijk uitstekend mag genoemd worden. Toen allen ge- zelen waren, ging hel voordoek op en presenteerde het bestuur zich aan de vergaderden en sprak een kort, maar passend welkom uil, roemde den geest der leden en verheugde zich in den toe- nemenden bloei der vereeniging. Die verder aan bevelende, sloot hij zijne rede. De penningmeester bracht daarna verslag uit van zijn beheer en daaruit bleek, dat de financieele toestand der vereeniging alles behalve ongunstig was, maar zich verheugen mag in een niet on aardig saldo; tevens was het ledental weer aan merkelijk vermeerderd en nam het getal donateurs steeds loe. Kort daarna nam de voorstelling van een drietal blijspelen een aanvang, bestaande in: „De hut in het gebergte", „De koperen ring" en „Een lastige buurman", afgewisseld tusschen elk stuk door muziek en liederen, komische en meer ernstige voordrachten. Over het algemeen mag de opvoering der tooneelstukjes vrij goed geslaagd genoemd worden, en betuigen wij hiervoor gaarne onze ingenomen heid. Hel spel ging vlug en in niets overdreven zijn gang; de een had misschien wal beter op vatting dan de ander, n.aar van niet een kunnen wij zeggen dal bij in iets gemist heeft. Vooral aan de dames moeten wij ons compliment maken. Wij noemen hel een verblijdend verschijnsel, dat ook onder den werkman de liefhebberij voor het tooneel meer levendig wordt en hier was het dan ook weer duidelijk op te merken, dat allen een goed onderwijs hadden genoten en daardoor vlug en gemakkelijk spraken zonder de taal te radbraken, of die door eigenaardige gebreken le ontsieren. Maar hij dat alles trok liet onze aandacht, dat alles zoo ordelijk toeging en in alles eene uit stekende netheid heerschle. Ook de heer Taverne verdient onze buide voor de uiterst zindelijke en vlugge bediening, voor zijne goede waar en matige pi ijzen. Wij hebben ons werkelijk goed geamuseerd en ofschoon wij riiet zoo lang gebleven zijn, bleek het ons toch dat het bal zeer geanimeerd zou zijn. Wij wenschen ten slotte deze vereeniging geluk en verwachten wel dat zij in bloei zal toenemen. D. R. BUITENLAND. Ouitsciilarid. Volgens de Deutsche Nachrichten heeft de krijgsraad, belast met het onderzoek der hande lingen van den kapitein ter zee Werner als hevelhebber van hei Duitsche eskader in de Spaan- sc.he wateren, zijne werkzaamheden ten einde gebracht en zijne uitspraak gedaan, welke aan den Keizer voorgelegd is en waarvan de open baarmaking spoedig tegemoet wordt gezien. „Al mocht kapitein Werner dit voegt genoemd blad er bij in de Spaansche wateren iets meer gedaan hebben dan plicht en eer hem voorschre ven, dan verdient hij toch, de omstandigheden in aanmerking genomen, eer lof dan berisping. De publieke opinie, welke zich vooral in de Ham burger en Bremer dagbladen zeer levendig uitdrukt, hoopt met vertrouwen op de vrijspraak van den kapitein. Volgens eene officieuse mededeeling in de Berlijnsche Nordd. Allg. Zeitung kan het inter nationale postcongres, dat tegen het begin-van September des vorigen jaars belegd maar destijds niet tot stand gekomen was, thans als verzekerd beschouwd worden, vermits nu ook Rusland zijne deelneming heeft toegezegd. Spanje. Uit Madrid wordt van 7 Januari gemeld: De vrijwilligers te Valladolid hebben hunne positiën verlaten zonder den aanval af te wachten. Wegens de krachtige houding van het garnizoen te Malaga zijn de kleine groepen, die aldaar samenschoolden, uiteengegaan. De ontwapening van vrijwilligers wordt te Valladolid, Badajoz en op de Balearische eilanden ïustig voortgezet. De opstandelingen te Carthagena zetten met alle kracht het vuren voort. Men gelooft dat zij worden aangemoedigd door geruchten omtrent eene vijandige houding in de geheele provincie tegenover het gouvernement. Op het terrein tusschen den stadsmuur en de voor posten der regeeringstroepen woi dt het geweer vuur voortgezet. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij de Madridsche gemeenteraad onder voor zitterschap van Carjaval wordt hersteld. Omtrent het voorgevallene te Madrid in de zitting der Cortes op 2 Januari worden o. a. de volgende bijzonderheden medegedeeld „Het voorstel van den heer Olios, om aan de Regeering den dank der vergadering te betuigen, wordt met 120 tegen 100 stemmen verworpen. De heer Castelar dient terstond het ontslag van het kabinet in, waarop de zitting wordt geschorst ten einde tot de samenstelling van een nieuw kabinet over te gaan, lot welks president de heer Palanca benoemd wordt. Op dit oogenblik, des ochtends te zeven uren, treedt de generaal Pavia aan het hoofd eener sterke militaire afdeeling de vergaderzaal binnen en doet den voorzitter door zijn adjudant aanzeggen dat de vergadering uit een zal hebben te gaan. Gedurende eenige oogen- bhkken heerscht er eene groote opschudding; de generaal Soreas en andere afgevaardigden geven te kennen dat zij zich zullen verzetten, waarop de officieren ten antwoord geven dat de troepen vuur zullen geven, wanneer de afgevaardigden niet onmiddellijk uiteengaan. Een paar schoten worden in de lucht gelosl, en te midden van eene groote be weging gaat de vergadering uileen. De uiterste lin kerzijde maakt zich liet eerste uit de voeten niemand biedt tegenstand, geen droppel bloeds wordt ver goten, geen enkele persoon in hechtenis genomen. Het corps diplomatique, welks leden de zitting bijwoonden, wordt met de meeste wellevendheid behandeld; bij hun vertrek worden de ledendoor een hoofdofficier begeleid, en presenteeren de troepen het geweereerst daarna werd de Kamer door de militaire macht bezet. De generaal Pavia had eerst van het departement van binnenland- sche zaken bezit genomen, ten einde meester te zijn van de telegraafdraden. Voorts had hij door zijne troepen de voornaamste punten der stad laten bezetten, o. a. de Toledo straat, het Belle ville van Madrid. De generaal Pavia heeft de geheele stad bezocht om te zien of alle maat regelen goed genomen waren. De maatregelen waren zoo goed genomen, dat de intransigenten geeu weerstand konden ondernemen. De troepen schenen daarentegen wel gestemd en goed ge disciplineerd te zijn. De houding der officieren en 1 roepen zal, naar men verwacht, een opstand te Madrid voorkomen.'1

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2