Tengevolge van de indeeling der vesting "Woudrichem en het fort Loevestein bij de eerste militaire afdeeling zijn beide sterkten sedert 1 Januari jl. gebracht tot de militaire auditie in de 1ste militaire afdeeling standplaats Den Haag. Z. M. heeft aan F. F. Thierens, gewezen adj.- cornrnies 2de kl. ter provinciale griffie van Lim burg, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 643 's jaarsbenoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Middelburg, Mr. E. Fokker; herbenoemd: tot burgemeester van Empel W. A. Godschalx, van Almkerk A. De Jong, van Rosmalen L. Van Erp, van Erp Jhr. V. F. H. A. De Kuyper, van Stratum F. H. J. Smits, van Vlierden G. M. Frencken, van Geilen Th. A. Wolters, van Putten, Ch. A. S. Hiebendaal; Doorwerth, Ph. F. A. J. baron Van Brakell Doorwerth; Ambt Doetinchem, G. J. Horsting; Eibergen, Ch. H. Koentzvan Olst, Jhr. A. H. P. G. Van Suchtelen van de Haere; van Weerselo H. N. Osse, van Mijnsheeren- land en van Westmaas G. A. Van Driel, van Her- kingen A. De Vlieger; den 2den luit. W. M. De Jong van Lier, van het 7de reg. inf., in rang en ancienne- teit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indiè; den off. van gez. der 1ste kl. W. J. De Meijer, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost- Indië; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemdtot offic. van gezondh. der 1ste kl. (n. o. v. r.), den offic. van gezondh. der 2de klasse L. J. Dumont, van dat personeel; tot offic. van gezondh. der 2de kl. (n. o. v. r.), de off. van gez. 3de kl. van dat personeel, L. J. Weydung, op non-activiteit; J. M. W. Van Dus- seldorp en J. A. Van der Stok, beiden gedeta cheerd bij het leger in Ned. Indië, benevens J. C. Rolandus-Hagedoorn. Gemengd Nieuws. In het wisselproces van de heeren Moes, Molière en Tromp tegen de Rolterdamsche Bank heeft de rechtbank gisteren uitspraak ge daan en bij breedvoerig gemotiveerd vonnis aan genomen dat de wissel vervalscht is, waarvan de betaling alzoo niet kan gevorderd worden. Eene firma te Amsterdam ontving dezer dagen een brief uit Bordeaux, geadresseerd als volgt Monsieur Ronde Luttersche Kerk G. 689 Amsterdam." In den brief staat als aan hef: „Monsieur Ronde Luttersche." Op oude adres kaarten van deze firma is de Singel bij de Ronde Luthersche Kerk, als plaats waar zij kantoor houdt, vermeld. Het doel der afzenders is bereikt, de brief kwam terecht. Een van Eng eland's bondgenooten op de kust van Guinea, Koning Bley, is er eindelijk in geslaagd, zijne hofhouding te vermeerderen met een zwarten secretaris, die wezenlijk schrijven en lezen kan. Sedert ontvangen de Engelsche be velhebbers. dagelijks briefjes in potsierlijk Engelsch waarvan de onderstaande vrij vertaalde proefjes eenig denkbeeld mogen geven. '1. „Waarde en zeer geëerde commandant! „Uw bom gaat morgen naar zeer goede punt (trof gisteren goed doel) en dood vele vijand. Ik zend zes kip voor officier en hoop uw goede welstand. God zegene Uwe Majesteit mijn waarde en nederige commandant, uw dienaar Koning Bley. Asjeblieft zend spek en tlesch rum." 2. „Waarde heer commandant. Ik hoop uw goede welstand. Mijn spion zegt vijand in kreupelhout. Ik erg kiespijn dus as je blieft spek en fiesch rum. Vooral rum voor erg kiespijn. Uw nederige Koning Bley." De Koning kreeg alleen rum, waarop de secretaris hernam: „Waarde en nede rige commandant, Uwe Majesteit! Ik verdriet gij niet zenden de spek, daar kiespijn meer erg heden. Gij denk de spek slecht voor kiespijn. Asjeblieft mij meer fiesch van rum. Uw dienaar Koning Bley." Door duisternis misleid, is Zondag avond omstreeks halfzeven een persoon met paard en tilbury tusschen Bergschenhoek en Hillegers- berg in het water gereden. De man redde zijn leven door op de kap te klimmen. Na lang roe pen kwam hulp opdagen, en werden man, paard en rijtuig op het droge gehaald. Betreffende den moord, te Maastricht door den boterkoopman Reggen op zijne vrouw gepleegd, wordt nog vernomen, dat de moorde naar den nacht na het plegen zijner misdaad, toen hij in zijne woning terugkwam, door de politie is gearresteerd en voorloopig in de politie wacht gebracht, vanwaar hij den volgenden och tend naar de gevangenis is overgebracht. De twist tusschen de beide echtgenooten is ontstaan over het bestraffen van een kind. Na eene hevige woordenwisseling bracht Reggen zijne vrouw twee messteken toe, een in de zijde en een onder het hart, die een plotselingen dood tengevolge hadden. De verslagene had twee litteekens op den rug van vroeger ontvangen messteken. Voor een i ge weken brak te Sliedrecht in 't gezin van den heer Frahm, hoofdonderwijzer aldaar, het roodvonk uit. Volgens de wet moest dus de school, althans voor haar Hoofd als gehuisvest in een besmette woning gesloten worden. Sympathie echter voor den heer F., en belangstelling in den geregelden gang van 't on derwijs bewogen eene achtenswaardige familie, die zelve geene schoolgaande kinderen meer heeft, den onderwijzer uit te noodigen, zich voor zoolang noodig in haar midden te vestigen, waar hij op dit oogenblik nog de meest hartelijke gastvrijheid geniet. Voor twee jaren, moet bij gelegenheid van eene pokken-epidemie, met den heer Van der Hoeven, mede onderwijzer aldaar, volkomen het zelfde hebben plaats gehad. Voor de rechtbank in Den Haag stond gisteren terecht de gelddrager van de firma Meijers en C0., J. S. K. Zooals indertyd werd gemeld was deze persoon, gelijk gewoonlijk, den 21sten en 22sten November jl. uitgegaan tot het incasseeren van wissels, en wel tot een bedrag van f 1870.04, welke som hij, zooals later bleek, werkelyk ont ving. Des Zaterdags thuis komende, zeide hij aan zijne vrouw, dat lnj op het bureel onaangenaam heden had gehad en er niet meer heenging. Hij vertrok toen naar Gouda, maar Maandag in Den Haag terugkeerende werd hij gearresteerdeene som van 220, die hij in zijne woning had achtergelaten, stelde zijne vrouw intusschen aan den heer Meijers ter hand. Van de overige f 1650 was evenwel niets meer te vinden, en hij gaf ter zijner verdediging op, dat de gelden hem door twee mannen waren ontnomen, toen hij het bosch nabij den Wassenaarschen weg passeerde. De subst.-officier van justitie, Jhr. Mr. De Jonge, requireerde schuldigverklaring aan misbruik van vertrouwen en veroordeeling tot een jaar cellu laire gevangenisstraf en negen geldboeten ieder van f 12.50. Aanstaanden Maandag uitspraak. Zondag-avond werd in een schoen makerspothuis, te Amsterdam, een schoenmaker dood gevonden. De kolendamp schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn. Een der eigenaardigste nieuwjaars- wenschen van dit jaar is zeker die van de stoven- zetsters in de Martinikerk te Groningen. Hij luidt aldus „Gelijk de gloed van onze stoven, Den voet verwarmend, dringt naar boven Dat zoo dit jaar bij elke preek De woorden u de borst ontgloeien, Die van des sprekers lippen vloeien, En maken u het harte week." Men meldt uit Sliedrecht: Zaterdag omstreeks middernacht heeft hier eene brutale aanranding plaats gehad. Twee personen, in een tilbury gezeten, op reis naar Uitwijk, werden door drie vreemde schippersknechts aangehouden. De deugnieten sneden het paard los, waardoor het rijtuig voorover en de reizigers er uit vielen. Toen begon eene worsteling, waarbij deze laatsten erg geslagen weiden en hun kleeding gekorven werd. De politie is de daders op het spoor en in 't be zit van een der gebruikte messen. Volgens de Fig aro hebben reeds 17 liefhebbers zich aangemeld om Ie waken bij het lijk van den markies V. T., waarvoor door dezen een premie van 100,000 fr. in zijn testament is uitgeloofd. De Figaro herinnert bij deze gele genheid aan het geval van een persoon, die gewed had te middernacht een spijker in een doodkist te durven slaan. Hij deed het, maar sloeg den spijker door een dei panden van zijn jas, zoodat hij, toen hij zich wilde verwijderen, bij dat pand werd vastgehouden. Meenende dat de doode hern vastgreep, om hern voor de verstoring van de rust van 't graf te straffen, ontstelde hij zóo, dat hij het bestierf. Dit verhaal strekt zeker niet om hen, die op de premie van den markies belust zijn, aangenaam te stemmen. Gistermorgen is de trein, die te 11 uren uit Arnhem te Utrecht moest aankomen, eerst te 11.35 gearriveerd. Nabij het station Drie bergen was eene pijp van de locomotief gespron gen op een telegram van daar werd van Utrecht een locomotief gezonden, die den trein aanbracht. Er hebben geen ongelukken bij plaats gehad. Te W ij denes is Zaterdag-nacht eene boerenhofstede tot den grond afgebrand. Aan blusschen was niet te denken; de bewoners heb ben half gekleed het brandende gebouw moeten verlaten. Gelukkig dat men nog in staat is ge weest het vee den stal uit te drijvenvan den inboedel is echter nagenoeg niets gered. Huis en inboedel waren, voor een deel althans, tegen brand schade verzekerd. Uit Bath wordt gemeld: Door den hevigen wind en feilen stroom is het tjalkschip de Drie Gebroeders, gezagvoerder L. Meliefs'e, Zondag-nacht van zijne ankers geslagen en met groote moeite en met hulp der commies-roeiers hier in de haven gehaald. Het vaartuig maakte veel water en had den vorigen dag door een hevigen rukwind zijn zeil verloren; het was te Neuzen met gerst geladen en bestemd naar Ant werpen. Gisteren was men bezig de lading over te laden in het beurtschip van hier op Rotterdam de Vrouiv Sophia, gezagvoerder J. Dronkers. BUITENLAND. Frankrijk. Uit eene opgave van de rechtbank van koop handel blijkt, dat gedurende het eerste halfjaar van 1873 782 faillissementen te Parijs plaats hadden, en gedurende het tweede gedeelte des jaars niet minder dan 1357. Deze cijfers wijzen echter bij lange niet het aantal geruïneerde koop lieden, industrieelen, enz. te Parijs aan. De ge rechtskosten bij een faillissement zijn in Frankrijk zoo groot, ook al door het verhoogde zegel- en registratierecht, dat vele crediteuren liever eene onderhandsche schikking met hunne schuldenaren treffen, dan toevlucht te nemen tot het gerecht, waardoor zij nog meer van hunne schuldvorde ringen zouden moeten prijsgeven. - De krijgsraad te Versailles heeft weer zes beschuldigden, ter zake der Parijsche Commune, ter dood veroordeeld en vier anderen elk tot een jaar gevangenisstraf. Naar gemeld wordt, zal van den graaf van Parijs eerstdaags een werk het licht zien, onder den titel: „Histoire de la guerre d'Amérique." Gelijk velen zullen weten, bevond de prins zich in Amerika gedurende den burgeroorlog aldaar. Oultscliland- De Lelte-Verein, onder protectoraat der Kroon prinses van Pruisen, heeft by een der voornaamste boekdrukkers te Berlijn eene letterzetterij uit sluitend voor vrouwen en meisjes geopend. Bij deze instelling zullen geen andere meisjes als leerling worden aangenomen, dan die met goed gevolg hebben gebruik gemaakt van de lessen bij de tweede klasse eener „Höhere Töchterschule", of bij de eerste klasse eener middelbare school. Volgens de Deutsche Nachrichten is het onderzoek der zaak van kapitein Werner bij het Departement van Oorlog afgeloopen en de con clusie bij den Keizer ingediend. Spanje. Zooals men weet heeft de crisis te Madrid tot de optreding van een bewind met den maarschalk Serrano aan het hoofd geleid, en heeft dit niet langs den regelmatigen weg, maar ten gevolge van een coup d'état plaats gehad. De hoop, die den 1 sten Januari te Madrid bestond, dat de motie der meerderheid van de Cortes, strekkende om de staatkunde en de handelingen van den heer Castelar en diens bewind goed te keuren, zou doorgaan, is teleurgesteld. Na eene discussie van veerlien uren (van twee uren namid dag tot vier uren in den morgen van den 3den Januari) is die motie met 120 tegen 100 stem-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2